امروز: پنج شنبه 31 خرداد 1403 برابر با 20 جون 2024

یادداشت «ناظم دباغ» در روزنامه اعتماد/ بيم و اميدها براي آزادي رمادي

پنج شنبه, 03 دی 1394 14:27

 حكومت عراق تصميم جدي خود را براي آزادسازي رمادي گرفته و عزم خود را در اين راستا جزم كرده است. اما متاسفانه در گذشته، ارتش عراق حملات و يورش‌هاي متعددي را در راستاي آزادسازي رمادي انجام داده و در مواردي نيز موفق به تصرف شهر هم شده است ولي در نهايت داعش توانسته شهر را مجدد از ارتش عراق پس بگيرد.

اما اين‌بار طبق اطلاعات و شواهد ميداني موجود ارتش عراق قصد دارد با استفاده از نيروهاي مردمي و بين‌المللي شهر را از داعش پس بگيرد و آن را حفظ كند زيرا تجربه‌هاي گذشته اين نگراني را به وجود آورده است كه ارتش توانايي آزادسازي رمادي را در اختيار دارد اما هيچگاه نتوانست آن را حفظ كند زيرا داعش با قراردادن ماشين‌هاي انتحاري در شهر و مين‌گذاري‌هاي گسترده اجازه ماندن نيروهاي ارتش را در شهر نمي‌داد و دوباره تروريست‌هاي داعش آن را تصرف مي‌كردند. به‌طور كلي نيز بايد گفت شرايط ارتش عراق با گذشته تغيير كرده است. اول اينكه كل ارتش و دولت عراق و همچنين نيروهاي ائتلاف و كشورهاي مختلف اصرار بر آزادي رمادي دارند. دوم اينكه داعش پس از شكست‌هاي مختلفي كه در صحنه ميداني عراق و سوريه داشته، موقعيت گذشته را ندارد و شرايط به نوعي براي شكست داعش فراهم‌تر از گذشته شده است.
 از سوي ديگر ارتش عراق به تكنولوژي‌هاي جديد از جمله ابزارهاي خنثي‌سازي مين و بمب مجهز شده است و نيروهاي عراقي نيز آموزش‌هاي جدي‌تري را براي مبارزه با تروريست‌هاي داعش ديده‌اند و موقعيت خود را نسبت به گذشته تغيير داده و توانايي‌هاي خود را نيز افزايش داده‌اند. در همين حال حضور حشدالشعبي و نيروهاي مختلف مردمي و تا حدي آمادگي بيشتر اهل تسنن براي مبارزه با داعش باعث شده تا نگاه‌ها نسبت به گذشته اميدواركننده‌تر شود.

اما با توجه به تجربه‌هاي تلخ گذشته اين نگراني وجود دارد كه اتفاقاتي مانند گذشته تكرار شود و بايد منتظر بود و ديد كه چه شرايطي در صحنه ميداني و نبرد به وجود مي‌آيد. در گذشته هم وعده داده مي‌شد كه رمادي آزاد شده اما در عمل اتفاق چنداني رخ نمي‌داد. با اين وجود واقعيت اين است كه اگر داعش در شهر رمادي به‌طور كامل شكست بخورد و نيروهاي عراقي نيز بتوانند آن را حفظ كنند ضربه سنگيني به داعش وارد خواهد شد و اين عمليات مي‌تواند به شكست كامل داعش در استان انبار بينجامد زيرا در اين بين نه تنها شهرهاي تحت تسلط داعش سقوط مي‌كند بلكه روحيه تروريست‌هاي داعش نيز سقوط مي‌كند و ارتش عراق هرچه بيشتر مي‌تواند به فكر آزادسازي موصل باشد. اگرچه داعش در گذشته تلاش كرده تا نشان دهد توان حمله دوباره به برخي مناطق را دارد اما با شكست‌هايي كه در نقاط مختلف عراق متحمل شده است، ديگر توانايي گذشته را براي تهاجم به مناطق مختلف عراق ندارد. با اين وجود  اين ‌بار از ارتش عراق تمنا  دارم كه پس از ورود و آزاد‌سازي شهر رمادي بتوانند آن را حفظ و تحت كنترل خود نگه دارند.

 

 

روزنامه اعتماد، ستون «نگاه روز»، چهارشنبه 2 دی 1394، سال سیزدهم، شماره 3422، صفحه 6.

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی