چاپ این صفحه

نیچیروان بارزانی: به توسعه روابط با ایران امیدوار هستیم

نیچیروان بارزانی: به توسعه روابط با ایران امیدوار هستیم

سليمانيه ـ «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق، روابط با جمهوری اسلامی ایران را دیرینه خواند و گفت: در شرایط فعلی به گسترش این روابط به ویژه در زمینه اقتصادی امیدوار هستیم.

به گزارش کُردپرس،«نیچیروان بارزانی» رئیس دولت اقلیم کردستان عراق در مراسم آغاز عملیات اجرایی تونل «هیبت سلطان» در محور اربیل سلیمانیه گفت: دولت و ملت ایران در روزهای سخت و در شرایطی که همه درها به روی ما بسته بود در کنار مردم کردستان عراق ایستاد و به گرمی ما را در آغوش گرفت؛ به گونه‌ای که ما هرگز احساس پناهندگی نکردیم.
وی افزود: کردهای عراق این همکاری محبت‌آمیز را فراموش نمی‌کنند و همواره با دیده احترام به آن می‌نگرند و امروز نیز دوست دارند دست برادران توانمند ایرانیشان را در طرح توسعه کردستان عراق ببینند.
نخست وزیر اقلیم کردستان عراق گفت: آنچه که اکنون از مقامات کشور دوست و همسایه ایران انتظار داریم این است که در عمران و آبادانی کردستان عراق ما را کمک کنند.
وی با اشاره به آغاز فعالیت دولت جدید ایران اظهارداشت: اگرچه در گذشته نیز ما شاهد همکاری خوب مقامات ایران با اقلیم کردستان عراق بوده‌ایم اما چشم‌انداز توسعه همکاریها به ویژه در بخش اقتصادی و عمرانی و سازندگی را با دولت جدید امیدبخش می‌بینیم و امیدواریم این همکاریها روز به روز گسترش یابد.
بارزانی، کردستان عراق را نیازمند برخورداری از تجارب و توانمندی‌های ایران در بخش اقتصادی و تولید دانست و با اشاره به اینکه ما برای استفاده از این توانمندی‌ها هیچ محدودیتی نداریم از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست شرایط را برای حضور شرکتهای توانمند ایرانی در اقلیم کردستان عراق بیشتر فراهم کنند.
تونل هیبت سلطان در محور سلیمانیه به اربیل به طول سه کیلومتر در دست ساخت است و شرکت ایرانی «استراتوس»  قرارداد ساخت آن را امضا کرده است. 159 میلیارد دینار عراقی هزینه ساخت این تونل است و به موجب قرارداد منعقده قرار است ظرف مدت سه سال احداث شود.
در مراسم آغاز عملیات اجرایی تونل هیبت سلطان، «سید عظیم حسینی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل و جمعی از مقامات اقلیم کردستان عراق از جمله مهندس «کامران احمد» وزیر عمران و آبادانی
حکومت اقلیم کردستان حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری ايرنا،عمليات اجرايي پروژه عمراني ساخت راه و تونل «هيبت سلطان» در حوزه استحفاظي استان سليمانيه واقع در حوزه نظارتي اتحاديه ميهني كردستان توسط يك شركت ايراني با حضور «نيچیروان بارزاني« نخست وزير منطقه كردستان و سركنسول‌هاي ايران در سليمانيه و اربيل آغاز شد.   

 

اين پروژه توسط شركت بين‌المللي پيمانكاري استراتوس ايران به عنوان برنده مناقصه در مسير ارتباطي جاده اربيل ـ كویه ـ سليمانيه اجرا مي‌شود.
مدير عامل شركت پيمانكاري استراتوس در اين مراسم گفت: اين پروژه شامل دو تونل مجاور و مجزا هر كدام به طول دو هزار و ۶۰۰ متر و داراي دو باند رفت و برگشت همراه با اجراي كامل روسازي، نصب علائم، خط كشي، سيستم هاي الكترال و مكانيكال تونل در زمان بهره برداري است.
سيد محمد صدر هاشمي نژاد افزود: براي اجراي اين پروژه بزرگ قراردادي به مبلغ ۱۴۰ ميليون دلار معادل (۱۶۰ ميليارد دينار عراق) بسته شده و كارفرماي طرح نيز وزارت عمران و مسكن اقلیم كردستان است.
وي تأكيد كرد: تجهيزات مورد نياز اجراي اين پروژه از حدود ۴۰ روز پيش در مرز باشماق مستقر شده و در انتظار مجوز خروج گمرك جمهوري اسلامي ايران و مجوز ورود گمرك منطقه كردستان عراق است كه بزودي اين مراحل انجام و تجهيزات به محل اجراي پروژه منتقل مي‌شوند.

 

کد خبر: 222