امروز: پنج شنبه 27 خرداد 1400 برابر با 17 جون 2021

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با آوینه: ایران تا پایان حل مشکلات، اقلیم کردستان را تنها نخواهد گذاشت

 کُردپرس/ «ناظم دباغ» نماینده رسمی دولت اقلیم کردستان در تهران طی مصاحبه‌ای با پایگاه خبری کُردزبان «آوینه» به برخی سؤالات در خصوص مسائل روز اقلیم و به ویژه مسئله منصب ریاست اقلیم کردستان که با نزدیک شدن پایان مدت ریاست بارزانی بر اقلیم در تاریخ 19 اوت به بحرانی در اقلیم تبدیل شده و نقش ایران در این تحولات، پاسخ داده است.

 

آوینه: برخی شایعات در خصوص مسئله منصب ریاست اقلیم حاکی از این است که سردار «قاسم سلیمانی: در پیامی برای اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) و حزب دمکرات (پارتی) خواستار تمدید دو ساله مدت ریاست بارزانی بر اقلیم شده است، آیا این شایعات واقعیت دارد؟

ناظم دباغ: من هیچ گونه اطلاعی از چنین اخباری ندارم.

 

آوینه: ایران قصد چه نوع دخالتی در این مسئله را دارد؟

ناظم دباغ: سیاست ایران بر مبنای حمایت از اتحاد و همبستگی جریان های سیاسی اقلیم و کمک در حل اختلافات و مشکلات است. و خواستار آن است که این مشکلات در چارچوب قوانین عراق حل و فصل شوند اما اطلاعی از جزئیات بیشتر ندارم.

 

آوینه: خودتان به همراه دکتر «رضاامیری مقدم» مدیرکل خاورمیانه شورای عالی امنیت ملی ایران برای گفت‌وگو در خصوص مسئله منصب ریاست به اقلیم کردستان بازگشتید و در دیدارهای وی با مقامات اقلیم در این خصوص حضور داشتید، آیا وی هیچ پروژه‌ای برای حل مسئله منصب ریاست اقلیم در اختیار داشت؟

ناظم دباغ: در دیدارهایی که من حضور داشتم متوجه شدم که دیدگاه ایران نسبت به مسئله ریاست این است که همچون تشکیل دولت اقلیم که با حضور و مشارکت احزاب صورت گرفت مسئله ریاست نیز با مشارکت احزاب و از طریق گفت‌وگو و توافق حل و فصل شود.

 

آوینه: اما برخی زمزمه‌ها همچون گفته‌های عرفان قانعی فرد حاکی از مخالفت ایران با ابقای بارزانی در این منصب می‌باشد.

ناظم دباغ: قانعی فرد نیز یکی از کسانی است که روزانه به اسم ناظر سیاسی و فعال مدنی اظهارات و نظرات شخصی خود را در مورد مسائل بیان می‌کنند، وی خودش سخنانی را ابراز می‌دارد، من متوجه چنین موضعی از سوی ایران نشده‌ام و به دلیل روابط نزدیکی که با مراکز تصمیم‌گیری در ایران دارم؛ هرگز مخالفتی را با هیچ شخصی از سوی آنان برای ریاست اقلیم کردستان مشاهده نکرده‌ام.

 

آوینه: آیا ایران قصد دارد نقش میانجیگری را در این مسئله ایفا کند؟

ناظم دباغ: مسلماً در دیدارهای مقامات عالی‌رتبه ایرانی همچون؛ سردار سلیمانی و دکتر امیری مقدم از اقلیم بحث‌های سیاسی مطرح می‌شود و این دیدارها به منظور وقت‌گذرانی نیست.

 

آوینه: آیا تا جایی که شما مطلع هستید ایران هیچ طرح یا پیشنهادی در این مورد ارائه کرده است؟

ناظم دباغ: من در تمامی نشست‌ها و دیدارها حضور نداشته‌ام به جز در دیدار دکتر امیری مقدم، ایران خواهان آن است که مسائل سرنوشت‌ساز با همکاری همه احزاب و جریان‌های اقلیم کردستان حل شود.

 

آوینه: گفته می‌شود که در نزدیک شدن دوباره جنبش تغییر (گوران) و اتحادیه میهنی (یکیتی) ایران نقش داشته است؛ هدف از این مسئله چیست؟

ناظم دباغ: متأسفانه بسیاری از ناظرین سیاسی، ناظر سیاسی ساخت شایعه هستند. لازم است که در شرایط کنونی اقلیم کردستان احزاب و جریان‌ها دارای مواضع مشترک باشند و همکاری و همپیمانی میان آن‌ها بیشتر شود. در حال حاضر یکیتی، گوران، اتحاد اسلامی (یکگرتو) و جماعت اسلامی (کومل) در مورد مسئله منصب ریاست اقلیم دارای یک موضع مشترک هستند. سیاستمداران بدون میانجی نیز به دنبال افزایش و جذب قدرت و همپیمانی بیشتر هستند و به نظر من، علت نزدیک شدن این دو حزب مواضع و نظرات مشترک آنها در این مقطع است وگرنه قبلاً ایران تلاش کرد که گوران از یکیتی جدا نشود؛ ولی چرا جدا شد

 

آوینه: آیا به نظر شما ایران تا روز 20 اوت و پایان مدت ریاست بارزانی (در 19 اوت) به منظور جلوگیری از ناآرامی و تنش بر سر مسئله ریاست در اقلیم حضور فعالی خواهد داشت؟

ناظم دباغ: امروزه هرگونه ناآرامی و تنش در اقلیم روی بدهد بر ایران و ترکیه نیز تأثیر خواهد داشت حتی اگر در این مورد بخصوص، اطلاع دقیق نداشته باشم؛ اما می‌دانم که ایران پس از توافق صورت گرفته با کشورهای 1+5 در تلاش است تا به صورتی برنامه‌ریزی شده در راستای تحقق اهداف خود از این توافق عمل کند و تمامی کشورهایی که در روزهای سختی و مشکلات دوست و همپیمان ایران بودند باید در این مقطع نیز به عنوان دوست و همپیمان ایران باقی بمانند. همچنین ایران نیز باید در هنگام صلح، همپیمان آنان باشد که کًرد نیز یکی از اینهاست که در طول مبارزات خود و در زمان آواره‌بودن یک پایش در ایران بوده است. به همین دلیل سیاست راستین در میان کُرد و ایران این است که مشکلات برطرف شود. جمهوری اسلامی در جهت آرامی و ثبات منطقه در تلاش است وگرنه چرا آمریکا با ایران توافق می‌کند؟ و به همین شکل چرا ایران با آمریکا توافق می‌کند؟ همه این دلایل به برقراری ثبات و امنیت در منطقه منجر می‌شود.

 

آوینه: پس به این ترتیب، از نظر ایران بقای بارزانی در منصب ریاست موجب ایجاد امنیت و آرامش در منطقه می‌شود.

 

ناظم دباغ: من این را  نمی‌دانم، اما به نظرم حل مشکلات موجود، موجب ثبات و امنیت در منطقه می‌شود و ایران تا پایان حل این مشکلات، اقلیم کردستان را تنها نخواهد گذاشت.

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی