امروز: چهارشنب 04 ارديبهشت 1398 برابر با 24 آوریل 2019

        اقلیم کردستان - ایران

        اقلیم کردستان - ایران (143)

اخبار مربوط بە اقلیم کردستان - ایران

ناظم دباغ: تهران می‌خواهد در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب تشکیل دهد

 ناس کُرد: «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود و صادرات اضافی نفت از اقلیم کردستان به ایران به قوت خود باقی است و در صادرات این نفت، هیچ‌گونه معامله دیگری مابین اقلیم کردستان و بغداد برقرار نمی‌شود. 

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «ناس کُرد»ی اعلام کرد: ایران در کارهای میان احزاب، گروه‌های سیاسی و حکومت اقلیم کردستان دخالت نمی‌کند؛ ولی در زمان‌هایی که با آنها مشورت می‌شود، آرامش و برقراری امنیت اقلیم کردستان برایشان حائز اهمیت است. این امنیت، با مشارکت و حضور احزاب و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان برقرار می‌شود.

 

وی در مورد گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان و همچنین نظر تهران در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان، حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود.

 

دباغ در ادامه سخنانش اظهار داشت: تا این لحظه، گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان به این درجه نرسیده است که یکی از گروه‌های سیاسی از جمهوری اسلامی ایران درخواست کند که با میانجیگری خود از گفت‌وگوها حمایت کند. ایران همیشه، حکومتی قوی و یکپارچه در خاک عراق، برایش در اولویت بوده است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به اینکه دخالت در کارهای اقلیم کردستان را محکوم می‌کنم، گفت: اگر یک گروه سیاسی در خود این توانایی و قدرت را نداشته باشد؛ از کشورهای دوروبر یا جمهوری اسلامی ایران درخواست بکند تا از آنها حمایت کند، اگر خود این توانایی را نداشته باشد؛ ایران می‌تواند چه کاری برایش انجام دهد؟

 

وی در مورد صادرات نفت اقلیم کردستان و کرکوک به ایران از طریق تانکرهای نفتی گفت: تا این لحظه، صادرات نفت اقلیم کردستان، مناطق دیگر عراق و همچنین کرکوک به ایران به قوت خود باقی است و این نفت، اضافاتی است که از صادرات نفت به بندر جهان ترکیه باقی می‌ماند و از طریق تانکر، از راه اقلیم کردستان به ایران صادر می‌شود.   

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پایان سخنانش گفت: روزانه 15 تا 25 هزار بشکه نفت از طریق تانکر از راه گذرگاه‌های مرزی ایران به بازارهای جهان صادر می‌شود و هیچ‌گونه تفاوتی مابین معاملات بازرگانی‌ جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان و حکومت عراق وجود ندارد.

 

احمد مصطفی

 

لینک گفت‌وگو:

https://www.nasnews.com/ku/نازم-ده‌باغ-بۆ-ناس-تاران-ده‌یه‌وێت-ح/

 

 

ناظم دباغ: هموطنان اقلیم کردستان و عراق در مورد تحریم‌ها نگران نباشند

 انتظار می‌رود در سه ماه آینده، سومین بخش از تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران اعمال شود و «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، اعلام کرد: عراق نباید بخشی از برنامه جنگی میان آمریکا و ایران باشد. 

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلیمانیه» SNN اعلام کرد: هر گونه رابطه نزدیک دو جانبه میان بغداد و تهران، واشنگتن را نگران می‌کند، ولی نمی‌توان عراق وضعیت و منافع خود را لحاظ نکند و بر اساس درخواست کشورها اقدام کند.

 وی همچنین گفت: ما مرزهای جغرافیایی طولانی مشترک و حساسی با همدیگر داریم؛ به همین دلیل، نمی‌توانیم منافعمان را با ایران، ترکیه و سوریه فراموش کنیم.  

 نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه سخنانش تصریح کرد: عراق در تلاش‌های دیپلماتیک است تا در چارچوب توانایی‌های خود، ملاحظه این ارتباط را بکند.  

 دباغ در ادامه افزود: آمریکا به دنبال منفعت خود در منطقه است؛ هر وقتی هم به منافع خودش دست پیدا کند، عراق را برای ایران و کشورهای همسایه ترک خواهد کرد. به همین دلیل، عراق نباید بخشی از کشمکش و برنامه جنگی نه با آمریکا و نه با ایران باشد.     

 نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد نگرانی از بخش سوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران و تأثیرات آن بر روی عراق گفت: انتظار نمی‌رود در ماه مارس، بخش سوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران اعمال شود، ولی به نظرم تأثیر بدی بر روی عراق و اقلیم کردستان خواهد داشت. 

 «ناظم دباغ» در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: چون در بخش‌های زیادی عراق و اقلیم کردستان به ایران نیاز دارند، بخصوص در زمینه‌های مواد غذایی، گاز، برق، مواد بهداشتی، پوشاک و ... .

 

ارکان جبار

 

لینک خبر:

 

http://snnc.co/News.aspx?id=40512&MapID=1

 

 

 

 

 

 

 

ناظم دباغ در گفتگو با آنا: جشن‌های اقلیم کردستان از فرهنگ ایرانی تأثیر پذیرفته است

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران با تأکید بر افزایش دید و بازدید کردهای ایران و عراق در نوروز گفت: جشن‌های اقلیم کردستان از فرهنگ ایرانی تأثیر پذیرفته است.گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا- مجتبی اسماعیلی: با فرارسیدن عید نوروز همه اقوام ایرانی با برپایی مراسم‌ و جشن‌های خاص خود روزهای خوش و ایام سرزندگی را نوید می‌دهند و در این میان کُردها که جزو اقوام اصیل و نجیب ایران و ساکن در بخش غربی کشور عزیزمان هستند و از مرزبانان غیور محسوب می‌شوند، همواره میزبانان خوبی برای میهمانان از سایر نقاط کشور بوده‌اند.

میهمان‌نوازی گرچه فصل مشترک همه ایرانیان است، ولی در آن سوی مرزها و در کشور برادر عراق، کردها نوع خاصی از مهمان‌نوازی را برگرفته از آداب و رسوم ایرانی متجلی می‌کنند. این مهمان‌نوازی از آن رو خاص تلقی می‌شود که کردهای عراق همواره و در دوره‌های حکومت‌های قبلی از وضعیت خفقان حاکم رنج می‌بردند و حتی در ایام نوروز نمی‌توانستند شادی و خوشحالی خود را به‌طور آشکارا و با آداب و رسوم خاص ابراز کنند.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به بررسی آداب و رسوم کردهای عراق در ایام نوروز پرداخته است که در زیر مشاهده می‌کنید:

آنا: ایران و اقلیم کردستان عراق از لحاظ آداب و رسوم ایام نوروز چه اشتراکات فرهنگی با یگدیگر دارند؟

دباغ: ما کردها همچون مردم ایران عید نوروز را عید میهنی و ملی محسوب می‌‌کنیم و در اقلیم کردستان عراق مراسم‌ خاصی برگزار می‌شود. تا جایی که سن من اجازه می‌دهد و در خاطرم هست، در قدیم شب‌ها بعد از غروب بالای کوه، تپه یا پشت بام می‌رفتیم و آتش درست می‌کردیم؛ این سنتی بود که ما به یاد همان آتشی که کاوه روشن کرده بود برپا می‌کردیم. البته این نکته قابل توجه است که ما در گذشته آزادی کاملی برای برگزاری جشن‌های ملی و میهنی خود نداشتیم و به همین دلیل مردم در خیابان‌ها به یکدیگر تبریک می‌گفتند، برخی‌ها غذای مخصوص نوروز درست می‌کردند و به دیدار یکدیگر می‌رفتند.

بازدید نماینده اقلیم ایران در کردستان عراق

یکی دیگر از موارد اشتراک فرهنگی، انجام مراسم و بازی خاصی به یاد بازی ضحاک و کاوه است. ما در این مراسم سیاه‌بازی می‌کنیم، با نواختن آهنگ جشن می‌گیریم و همانند آنچه در کتب تاریخی مذکور است، بازی می‌کنیم.

به گزارش آنا، کردها معتقدند سنت برگزاری نوروز به ضحاک، اسطوره ایرانی و پادشاه ستمگری که مغز جوانان را به خورد ماران سر دوشش می‌داد، برمی‌گردد. آهنگری با نام کاوه که همه فرزندانش، به جز یکی از آن‌ها، قربانی اشتهای سیری‌ناپذیر مارهای ضحاک شده بودند، گروهی از مردم روستایش را گرد هم می‌آورد و قصد جان شاه ستمگر را می‌کند. پس از پیروزی بر ضحاک ماردوش، کاوه بر فراز کوهی چندین مشعل می‌افروزد تا به مردم روستا پیام دهد که اکنون آزاد و ایمن‌اند.

آنا: این خفقان و جلوگیری حکومت‌ها از برگزاری آداب و رسوم کردها تا چه زمانی ادامه داشت؟ آیا اکنون نیز چنین فضای حاکم است؟

دباغ: نه؛ دیگر چنین فضایی حاکم نیست. درواقع قیام مردم علیه حکومت‌های قبلی که نمی‌گذاشتند مردم عید نوروز را جشن بگیرند باعث شد تا این مراسم‌ شکل دیگری به خود بگیرد و اکنون در روزهای عید همه مردم جمع می‌شوند، به تفرجگاه‌ها می‌روند و هر کس با امکاناتی که در اختیار دارد غذا درست می‌کند و به تفریح می‌پردازند و برخی اوقات با خواندن آهنگ و رقص عید نوروز را زنده نگه می‌دارند.

آنا: کردها بیشتر به کدام مکان‌های تفریحی می‌روند؟

دباغ: فرقی ندارد؛ هر کس در شهر خود مراسم و آداب و رسوم را انجام می‌دهد ولی برخی‌ها هم هستند که در فرصت چهار روزه تعطیلات نوروز به زیارت می‌روند. شهر خاصی مد نظر نیست ولی مردم به شهرستان‌های اقلیم سفر و با خانواده‌های خود دیدار می‌کنند به همین مناسبت نوروز هر فرد با همه امکاناتی که در اختیار دارد خود را می‌آراید و زن و مرد لباس‌های سنتی می‌پوشند.

آنا: آیا امسال منع تردد خاصی در مرزهای ایران و اقلیم کردستان وجود دارد؟

دباغ: درحال حاضر هیچ مشکلی برای تردد و دیدار میان کردهای ایران و عراق وجود ندارد و مرزها باز است، ولی در حکومت‌های قبلی محدودیت وجود داشت و مردم نمی‌توانستند آشکارا جشن بگیرند و با خانواده‌های خود دیدار کنند.

آنا: در ایام عید نوروز کجا می‌روید؟ چه غذاهای خاصی در این ایام طبخ می‌شود؟

دباغ: اگر فرصتی باشد ایام عید برای دیدار بستگان و اقوام به اقلیم کردستان بازمی‌گردم و روزهای معمولی نیز در دفتر کارم هستم. ما معمولا دلمه با برگ مو داریم برگ چغندر و بادمجان و گوجه و کدو می‌پزیم ولی اگر برگ مو باشد بیشتر از این مورد استفاده می‌کنیم، زیرا برگ مو بیشتر در مناطق گرمسیری به عمل می‌آید و طبعاً در ایام نوروز امکان برداشت برگ مو وجود دارد ولی در کل غذای خاصی برای این ایام وجود ندارد.

آنا: آیا مناسبتی شبیه سیزده به‌در در ایران، در اقلیم کردستان نیز وجود دارد؟ 

دباغ: کردهای عراق چنین رسمی ندارند ولی در طرف ایرانی این موضوع مشاهده می‌شود که کردها روز ۱۳ فروردین به دامن طبیعت می‌روند و به تفریحات سالم می‌پردازند. جشن نوروز بیشتر به فرهنگ ایرانی مربوط می‌شود ولی بر روی آهنگ‌های کردی نیز تأثیر گذاشته و باعث شده در این زمینه آهنگ‌های متنوعی تولید و پخش شود.

تصمیمی جدید برای سفر شهروندان اقلیم به ایران اتخاذ شده است

جمهوری اسلامی ایران درباره اعطای ویزا به شهروندان اقلیم کردستان که قصد سفر به ایران دارند تصمیم جدیدی اتخاذ کرده و یکی از مسئولین حکومت اقلیم کردستان در ایران نیز جزییات این تصمیم که در راستای منافع شهروندان اقلیم است را تشریح و زمان شروع این طرح جدید را نیز اعلام می‌کند.

 

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در مصاحبه با آژانس خبری "اس‌ان‌ان" می‌گوید: "براساس تصمیم اتخاذ شده از طرف جمهوری اسلامی ایران مبنی به قواعد سفر به این کشور، در زمان سفر نیازی به تهیه ویزا نیست".

 

وی همچنین افزود: "هر شهروندی که قصد سفر به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، از طریق وبسایت ویژه کنسولگری ایران درخواست خود را ارائه می‌دهد و تمام مشخصات خود را در این وبسایت ثبت خواهد کرد و به محض صدور مجوز می‌تواند اقدام به سفر کند".

 

ناظم دباغ همچین افزود: "برگه‌ای که حاوی مجوز سفر است، از طرف شهروندان می‌تواند چاپ شود و در صورت مراجعه به فرودگاه و یا از طریق مرزهای زمینی، این مجوز را ارائه و وارد خاک ایران خواهد شد".

درباره زمان شروع به کار این طرح نیز گفتند: "انتظار می‌رود این تصمیم با هدف تسهیل سفر شهورندان اقلیم قبل از عید نوروز امسال اجرایی شود، همچین با اجرای این روش جدید، کسانی که از ثبت مهر ویزای ایران بر پاسپورت‌های خود واهمه‌ای دارند، این مساله نیز رفع خواهد شد، چون از این به بعد ویزا بر روی پاسپورت ثبت نخواهد شد."

 

براساس شرط تعیین شده نفت اقلیم به ایران صادر خواهد شد

بخشنامه وزارت منابع طبیعی اقلیم مبنی بر توقف صادرات نفت به ایران باطل می‌شود و نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران نیز اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می‌دهد و شرط جدید این وزارت‌خانه را برای صادرات نفت اعلام میكند.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم در ایران در گفتگو با آژانس خبری "اس‌ان‌ان" اعلام کرد: بعد از اینکه براساس بخشنامه وزارت منابع طبیعی اقلیم، صادرات نفت از طریق هر سه نقطه مرزی "باشماخ، پرویزخان و حاجی عمران" از تاریخ ١٤/٢ به ایران متوقف شد، بار دیگر صادرات نفت به این کشور از سر گرفته شده است. او در ادامه افزود: براساس همان بخشنامه که به  بازارچه‌های مرزی میان اقلیم و ایران ارسال شده است،فقط نفت پالایشگاه‌هایی اجازه صادرات دارند که از طرف وزارت منابع طبیعی اقلیم  دارای مجوز رسمی باشند. 

 

 

صادرات نفت اقلیم کردستان به ایران متوقف می‌شود

خندان ـ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد: در چارچوب تفاهمنامه اقلیم کردستان و بغداد در مورد نفت؛ صادرات نفت، به ایران متوقف می‌شود.

  «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با سایت خبری «خندان» گفت: صادرات نفت از کرکوک به ایران، متوقف می‌شود و این اتفاق، در چارچوب تفاهمنامه‌ای میان حکومت اقلیم کردستان و حکومت عراق صورت می‌گیرد که در مورد صادرات نفت به توافق رسیده‌اند.    

  وی همچنین گفت: به نظرم تا روشن شدن صادرات نفت و توافق میان حکومت اقلیم کردستان و حکومت عراق؛ وضعیت توقف صادرات نفت اقلیم کردستان به ایران، موقتی خواهد بود. 

  حکومت اقلیم کردستان و حکومت عراق، در چهارچوب بخش ویژه نفت و صادرات آن به بازارهای جهانی از طریق مرزهای بازرگانی، توافق کرده‌اند که صادرات نفت کرکوک، به ایران متوقف ‌شود.  

  «ناظم دباغ» در بخش از سخنانش اظهار داشت: تا این لحظه، جمهوری اسلامی ایران، موضع و دیدگاه خود را در مورد توقف صادرات نفت، اعلام نکرده است؛ ولی با آغاز کار رسمی در ادارات، فکر می‌کنم جمهوری اسلامی نظر خود را در این زمینه، اعلام کند.       

 

 

 

احمد مصطفی

 

 

 

لینک خبر:

 

http://www.xendan.org/detailnews.aspx?jimare=66838&babet=1&relat=7196

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی