امروز: چهارشنب 02 خرداد 1397 برابر با 23 می 2018

        اقلیم کردستان - ایران

        اقلیم کردستان - ایران (99)

اخبار مربوط بە اقلیم کردستان - ایران

تاریخ شروع پروازهای تهران – سلیمانیه اعلام شد

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران رسما تاریخ شروع پروازهای تهران – سلیمانیه را اعلام کرد و می‌گوید: ٢٥ رمضان اولین پرواز انجام خواهد شد.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به آژانس خبری اس‌ان‌ان اعلام کرد که توافقنامه‌ی شروع این پروازها امضا شده و از تاریخ یکشنبه ١٠/٦/٢٠١٨ مصادف با ٢٠ خرداد ١٣٩٧این پروازها شروع خواهد شد.

دباغ افزود: "هرچند مقرر شده بود که این پروازها از ٦/٦/٢٠١٨ شروع شود اما به علت مصادف شدن با ماه رمضان که تعداد سفرها پایین است، شروع این پروازها به ١٠/٦ قبل از عید فطر به تعویق افتاد.

درباره نحوه پروازها نیز اعلام کرد که این پروازها به شکل دوبار در هفته در روزهای یکشنبه و چهارشنبه انجام خواهد شد، بعضی اوقات نیز پروازها به کشورهای دیگر نیز متصل خواهد شد به این شکل که توریست‌های اروپایی را از تهران به کردستان خواهند آورد و بالعکس.

شروع مجدد پروازهای میان ایران و فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه در حالیست که در نتیجه برگزاری رفراندوم استقلال در جنوب کردستان که حدود هشت ماه قبل انجام شد، این پروازها متوقف شده بود.

 

دیدار نیچروان بارزانی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق

اربیل- ایرنا- نخست وزیراقلیم کردستان عراق در اربیل با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار کرد و دو طرف توسعه همه جانبه روابط فمابین را مورد بحث و گفتگو قرار دادند. 

به گزارش ایرنا، شامگاە سەشنبە ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران که بە منظور شرکت در همایش توسعە روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و منطقه کردستان عراق وارد اربیل شد، بە دنبال استقبال رسمی از سوی مقامات عالیرتبە اقلیم با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.
گزارش دفتر نخست وزیر اقلیم کردستان عراق حاکی است در این دیدار توسعە همە جانبە روابط میان دو طرف اعم از روابط اقتصادی و فرهنگی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
تاکید بر افزایش حضور شرکتهای ایرانی و مذاکره برای توسعه همکاریهای تجاری و سرمایه گذاری و رفع موانع گمرکی درجهت رونق تولید از طریق تقویت حضور در بخشهای اولویت دار اقلیم از دیگر محورهای این دیدار بود.
در این دیدار کە با حضور مرتضی عبادی سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل انجام شد ، محورهای مورد بحث در همایش فرصتهای اقتصادی ایران و اقلیم و توسعە روابط اقتصادی فیمابین جمهوری اسلامی ایران و منطقە کردستان عراق مورد بحث قرار گرفت.
گفتنی است همایش فرصتهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق طی دو روز در روزهای 12و 13 اردیبهشت سال جاری در شهر اربیل برگزار خواهد شد.
این همایش با حضور نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، وزرای صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و عراق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و استانداران استانهای شمالی عراق و اتاقهای بازرگانی ایران و عراق برگزار می شود.

 

 

پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می شود

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد که پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.
 
به گزارش اعتدال،‌ ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری خندان اعلام کرد که شرکت‌های گردشگری سلیمانیه و ایران مصوبه‌ای صادر کردند که به موجب آن پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.
 
وی افزود: از سرگیری این پروازها نیازمند برخی مقدمات است که احتمال دارد یک هفته طول بکشد.
 
هم‌چنین بر اساس گزارش الفرات نیوز، قرار بود روز سه شنبه هیاتی از اقلیم کردستان عراق به بغداد سفر کند و در رابطه با گذرگاه‌های مرزی ایران و سلیمانیه بحث و گفت‌وگو کنند.
 
براساس این گزارش، ریکوت، عضو اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که این هیات متشکل از هفال ابوبکر،‌ فرماندار سلیمانیه و سالار عبدالله مدیر گذرنامه‌ها و مدیر کل نیروهای مرزی است.
 
نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان  پیش از این ضمن ابراز خرسندی از سرگیری پروازهای تهران ـ اربیل، گفت: اقلیم کردستان روابط خوبی با همسایگان دارد و از شروع به کار دوباره پروازهای تهران ـ اربیل استقبال می‌کند.
 
مرتضی عبادی،سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل نیز روز سه شنبه 28فروردین اعلام کرد: خطوط پروازی تهران به اربیل که مدتی قبل با انسداد خطوط هوایی اقلیم توسط بغداد متوقف شد از روز جمعه ۷ اردیبهشت ماه از سرگرفته می‌شود.  خطوط هوایی تهران- اربیل فعلا با دو پرواز در روزهای سه شنبه و جمعه در هفته آغاز و برای افزایش آن تلاش خواهد شد.
 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل از سرگیری پروازها بین اربیل و تهران را در افزایش همکاری‌های فی مابین و تعامل تجار وبازرگانان  و همچنین رونق گردشگری موثر دانست.
 
بر اساس این گزارش، وی روز سه شنبه 12دی 96 نیز در اطلاعیه اعلام کرده بود: نظر به رایزنی‌های معمول با دولت جمهوری عراق، فعالیت مرزهای رسمی تمرچین در پیرانشهر و پرویزخان در قصرشیرین با اربیل و سلیمانیه که از مدتی قبل بنا به  درخواست رسمی دولت آن کشور متوقف شده بود، از روز سه‌شنبه تاریخ ۱۲دی از سرگرفته و علاوه بر تردد مسافرین، مبادلات تجاری و بازرگانی  در این گذرگاه‌ها انجام خواهد پذیرفت.
 
هم‌چنین مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهردی ماه 96در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که مرز تمرچین از هر دو طرف باز بوده خاطرنشان کرد: از امروز تمام فعالیت های گمرکی پایانه مرزی تمرچین همزمان با بازگشایی رسمی این مرز از سرگرفته  و به روال عادی باز می گردد.
 
بر اساس این گزارش از  چند ماه قبل رفت‌وآمد و فعالیت در  این مرزها به در خواست دولت عراق در پی تحولات صورت گرفته در منطقه اقلیم کردستان متوقف شده بود.

 

چشم‌انداز روشن روابط ایران و اقلیم کردستان

نماینده‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران ضمن تبریک سال نو چشم‌انداز روابط ایران و اقلیم را در سال جدید روشن پیش‌بینی کرد.

«ناظم دباغ»، در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی پیش‌بینی خود از روابط ایران اقلیم در سال جدید گفت: پیش بینی می‌کنم که روابط اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران به همه‌لحاظ رو به پیشرفت باشد. مخصوصا در سال جدید و پس از پروسه‌ی رفراندوم، حکومت اقلیم سعی خود را کرده که روابطش را به حالت اولش و حتی بهتر از حالت قبلش باز گرداند.

وی افزود: چون ما تاریخ، جغرافی، فرهنگ و دین مشترک با ایران داریم و همچنین گذشته‌های مشترک زیادی برای همکاری با هم داریم، بنابراین من انتظار دارم و پیش بینی می‌کنم که انشاالله روابط اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران رو به بهبود رفته و بهتر شود.

دباغ در پایان گفت: به مناسب سال جدید و بهار جدید و نوروز عرض تبریک و احترام و پیروزی برای مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران دارم. انشالله که در رفاه و امنیت کامل زندگی‌شان برقرار باشد.

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران مطرح کرد؛ دید و بازدیدهای کردهای ایران و عراق در نوروز/ تاثیر فرهنگ ایرانی بر جشن‌های کردستان

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران درباره آداب و رسوم کردها در ایام نوروز، گفت: در زمان حکومت‌های گذشته عراق آزادی به کردها داده نمی‌شد تا جشن‌های ملی و میهنی خود را برگزار کنند.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ فرارسیدن عید نوروز برای همه اقوام ایرانی، نوید روزهای خوش و ایام سرزندگی است و در این میان کردها به‌عنوان اقدامی اصیل و نجیب که در بخش غربی کشور عزیزمان سکونت دارند و به نوعی جزو مرزبانان غیور ما محسوب می‌شوند، همواره میزبانان خوبی برای میهمانان از سایر نقاط کشور بوده‌اند.

اما در آن سوی مرزها و در کشور برادر عراق، کردها وضعیت کمی متفاوت از کردهای ایران دارند. کردهای عراق همواره و در دوره‌های حکومت‌های قبلی از وضعیت خفقان حاکم رنج می‌بردند و حتی در ایام نوروز نمی‌توانستند شادی و خوشحالی خود را به‌طور آشکارا و با آداب و رسوم خاص خود بیان کنند.

این موضوع و آداب و رسومی که کردهای عراق در ایام نوروز دارند، لباس‌هایی که می‌پوشند و غذاهای مخصوصی که در ایام نوروز طبخ می‌کنند، زمینه‌ای شد تا گفت‌وگویی نوروزی با ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران داشته باشیم.

دباغ که از سال 1386 تاکنون مسئولیت ریاست دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران را برعهده دارد، درباره آداب و رسوم و اشتراکات فرهنگی میان ایران و کردهای عراق گفت: ‌«عید نوروز عید میهنی و ملی محسوب می‌شود به‌ویژه در اقلیم کردستان عراق. در زمان نوروز در قدیم آنچه که یادمان است این بود که شب‌ها بعد از غروب بالای کوه، تپه یا پشت بام می‌رفتیم و آتش درست می‌کردیم این در واقع به یاد همان آتشی بود که کاوه روشن است. در زمان حکومت‌های گذشته عراقی چنین آزادی به کردها داده نمی‌شد تا جشن‌های ملی و میهنی خود را انجام دهند به همین خاطر مردم بیشتر در خیابان‌ها به یکدیگر تبریک می‌گفتند و برخی‌ها غذای مخصوص نوروز درست می‌کردند و به دیدار یکدیگر می‌رفتند.

وی در ادامه تصریح کرد: «وقتی جشن و آهنگ می‌گیریم و به سرور می‌نشینیم این مورد یادآور بازی ضحاک و کاوه است و کردها به صورت سیاه‌نمایی آن را اجرا می‌کنند.»

به گزارش آنا، کردها معتقدند سنت برگزاری نوروز به ضحاک، اسطوره ایرانی و پادشاه ستمگری که مغز جوانان را به خورد ماران سر دوشش می‌داد، برمی‌گردد. آهنگری با نام کاوه که همه فرزندانش، به جز یکی از آن‌ها، قربانی اشتهای سیری‌ناپذیر مارهای ضحاک شده بودند، گروهی از مردم روستایش را گرد هم می‌آورد و قصد جان شاه ستمگر را می‌کند. پس از پیروزی بر ضحاک ماردوش، کاوه بر فراز کوهی چندین مشعل می‌افروزد تا به مردم روستا پیام دهد که اکنون آزاد و ایمن‌اند.

ناظم دباغ افزود: «بعد از قیام مردم علیه حکومت‌های قبلی که نمی‌گذاشتند مردم عید نوروز را جشن بگیرند، عید نوروز شکل دیگری به خود گرفت و در این روزها مردم همه جمع می‌شوند و به تفرجگاه‌ها می‌روند و هر کس با امکاناتی که در اختیار دارد غذا درست می‌کند و به تفریح می‌پردازند و برخی اوقات با خواندن آهنگ و رقص عید نوروز را زنده نگه می‌دارند.»

وی در پاسخ به این سوال که «کردها بیشتر به کدام مکان‌های تفریحی می‌روند؟»، گفت:‌ «هر کس در شهر خود مراسم و آداب و رسوم را انجام می‌دهد ولی برخی‌ها هم هستند که در فرصت چهار روزه تعطیلات نوروز به زیارت می‌روند. شهر خاصی مد نظر نیست ولی مردم به شهرستان‌های اقلیم سفر و با خانواده‌های خود دیدار می‌کنند به همین مناسبت نوروز هر فرد با همه امکاناتی که در اختیار دارد خود را می‌آراید و زن و مرد لباس‌های سنتی می‌پوشند.»

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران درباره تردد در مرزها میان ایران و عراق در ایام عید گفت:‌ «در حال حاضر هیچ مشکلی برای تردد و دیدار میان کردهای ایران و عراق وجود ندارد ولی در حکومت‌های قبلی محدودیت وجود داشت و مردم نمی‌توانستند آشکارا جشن بگیرند و با خانواده‌های خود دیدار کنند.»

دباغ درباره غذاهای سنتی کردها در ایام نوروز گفت: «ما معمولا دلمه با برگ مو داریم برگ چغندر و بادمجان و گوجه و کدو می‌پزیم ولی اگر برگ مو باشد بیشتر از این مورد استفاده می‌کنیم چرا که برگ مو بیشتر در مناطق گرمسیری به عمل می‌آید و طبعا در ایام نوروز امکان برداشت برگ مو وجود دارد ولی در کل غذای خاصی برای این ایام وجود ندارد.»

ناظم دباغ در پاسخ به این سوال که «در ایام عید نوروز کجا می‌روید؟»، جواب داد: «اگر فرصتی باشد ایام عید برای دیدار بستگان و اقوام به اقلیم کردستان بازمی‌گردم و روزهای معمولی نیز در دفتر کارم هستم.»

دباغ درباره این که «آیا مناسبتی شبیه سیزده به‌در در ایران، در اقلیم کردستان نیز وجود دارد؟»، گفت: «کردهای عراق چنین رسمی ندارند ولی در طرف ایرانی این موضوع مشاهده می‌شود که کردها روز 13 فروردین به دامن طبیعت می‌روند و به تفریحات سالم می‌پردازند. جشن نوروز بیشتر به فرهنگ ایرانی مربوط می‌شود ولی بر روی آهنگ‌های کردی نیز تاثیر گذاشته و باعث شده در این زمینه آهنگ‌های متنوعی تولید و پخش شود.»

 

 

نماینده اقلیم کرستان عراق در گفت‌وگو با ساعت 24: حضور ایران در بازار اقلیم کردستان عراق کاهش یافته است/ ترکیه زیرکانه رفتار کرد

 ساعت 24-عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است.

 

مهدی الیاسی:عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این  اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است. با توجه به اهمیت اقلیم کردستان عراق در مناسبات اقتصادی ایران و عراق و با توجه به سطح همکاری‌های اقتصادی میان ایران و دولت اقلیم کردستان عراق، با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، در خصوص وضعیت اقتصادی اقلیم کردستان و همچنین همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اقلیم به گفت‌وگو نشستیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:


*پس از فروپاشی حکومت صدام، طبق قانون اساسی جدید عراق، اقلیم کردستان عراق موفق شد در چارچوب عراق جدید، دولت خود را تشکیل دهد. شاهد بودیم منطقه اقلیم به سرعت به سمت یک اقتصاد باز و جذب سرمایه‌های خارجی حرکت کرد. فضایی رقابتی در محدوده اقلیم کردستان عراق ایجاد شد و به مولفه‌های اقتصاد آزاد توجه شد. مولفه‌هایی مانند حرکت و گردش آزاد سرمایه، مالیات اندک و حمایت حقوقی و قانونی از سرمایه‌ و مشخص بودن حقوق و تکالیف سرمایه‌گذاران. مجموعه این موارد باعث شد لااقل تا قبل حضور داعش در عراق، اقلیم کردستان عراق به سوی یک اقتصاد باز در حال حرکت بود. آن شرایط را توضیح دهید.


پس از فروپاشی شوروی، روز به روز بیشتر ثابت شد پیشرفت اقتصادی در دنیای امروز نیازمند آزادی‌های اقتصادی است. کشورهایی که از آزادی‌های اقتصادی و آزادی سرمایه‌گذاری پشتیبانی کردند به سرعت پیشرفت کردند. حتی در درون اتحادیه اروپا با کمرنگ کردن مرزها و آزادی تردد و تجارت آزاد، فعالیت‌های اقتصادی رشد کرد. با تکیه به همین دلایل و با استفاده از همین تجارب جهانی، اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام حسین، به سوی گسترش آزادی‌های اقتصادی گام برداشت. ما حتی برای نشان دادن اهمیتی که برای آزادی‌های اقتصادی قائل هستیم، تجربه و الگوی دبی امارات را مطرح می‌کردیم و تاکید می‌کردیم قصد داریم اقلیم کردستان عراق را مانند دبی به منطقه‌ آزاد اقتصادی تبدیل کنیم. اگر بخواهیم رفاه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی به وجود بیاوریم مسلم است که باید برای سرمایه‌گذاران، فضایی امن و آزاد فراهم شود. باید این فضای ذهنی و واقعی را فراهم کنیم که سیاست‌های ما به سوی اقتصاد آزاد در حال حرکت است. بنا به مستندات و آمار موجود اگر مشکلات منطقه از جمله ناامنی‌ها ایجاد نمی‌شد شاید امروز وضعیت اقتصادی و آزادی‌های اقتصادی در اقلیم کردستان عراق از دبی، بسیار جلوتر بود. به هر حال فروپاشی شوروی نشان داد که رویکردهای کمونیستی به رفاه مردم منجر نمی‌شود. در واقع برابری کمونیستی، برابری انسان‌ها در فقر است. به باور من تجربه اروپا که ترکیبی از بخشی خصوصی و اقتصاد بازار در کنار سیستم تامین اجتماعی است، می‌تواند الگوی بهتری باشد.


*پس از برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، شاهد تنش میان اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق، ایران و ترکیه بودیم. در اثر این تنش، مرزهای بازرگانی تمرچین، باشماق و پرویزخان توسط ایران بسته شد. با توجه رویدادهای چند ماه گذشته، در حال وضعیت مرزها و همکاری‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق در چه وضعیتی است؟


بعد از همه‌پرسی در اقلیم شاهد بودیم ایران به سرعت مرزها را بست اما ترکیه این کار را نکرد. البته مرز باشماق فقط سه روز بسته بود و در روز چهام باز شد. بقیه مرزها با ایران اما بسته ماند. در نتیجه بازرگانان اقلیم کردستان عراق به دلیل بسته بودن مرزها با ایران و باز بودن مرزهای تجاری با ترکیه، به سوی همکاری اقتصادی و تجاری با ترکیه گام برداشتند. یعنی فعالان اقتصادی که قبل از بسته شدن مرزها با ایران کار می‌کردند، ناچار به همکاری با ترکیه شدند. زیرا ترکیه اصلا مرزهای اقتصادی را نبست. البته مرزهای تمرچین و پرویز خان از حدود یک ماه و نیم پیش باز شدند اما بر فعالان بازرگانی اثر منفی گذاشت. زیرا ترکیه در تمام این مدت مرز خود را باز گذاشت و کالاهایی که تا پیش از همه‌پرسی از ایران وارد می‌شد با کالاهای ترک، جایگزین شد. در واقع ترکیه در این ماجرا زیرکانه رفتار کرد.


*در واقع از میزان صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق کاسته و بر صادرات ترکیه افزوده شد. آیا در خصوص میزان آن، آمار و ارقام مشخصی وجود دارد؟


من الان آمار در اختیار ندارم اما این موضوع در اقلیم کردستان عراق کاملا ملموس است. تا چند ماه پیش کالاهای ساخت ترکیه در منطقه سلیمانیه، پیدا نمی‌شد اما امروز کالاهای ترک در این منطقه به صورت فراوان، وجود دارد. این نشان می‌دهد فعالیت بازرگانان ترکیه و صادرات کالاهای ترک به اقلیم در ماه‌های اخیر بیشتر شده است. وقتی حضور ترکیه بیشتر شده یعنی میزان حضور ایران، کاهش یافته است. یعنی ترکیه از این موضوع هم به نفع اهداف اقتصادی خود استفاده کرد.


*با توجه به اینکه عراق مهم‌ترین بازار صادراتی ایران است و اقلیم کردستان عراق نیز یکی از دروازه‌های اصلی ورود به بازار عراق محسوب می‌شود، در حال حاضر وضعیت همکاری اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با اتاق بازرگانی اربیل، سلیمانیه و دهوک در چه وضعیتی قرار دارد؟


الان حال وضعیت همکاری مانند گذشته نیست و کاهش پیدا کرده. جغرافیای اقلیم کردستان عراق و برخورداری از مرز مشترک و مشترکات فرهنگی، همکاری‌های بیشتر را ایجاب می‌کند. شرکت‌های ایرانی در طول سال‌های گذشته یکی از تامین‌کنندگان اصلی بازار اقلیم کردستان عراق بوده است. امیدوارم به سرعت بتوانیم مشکلات را بر طرف کنیم و شاهد همکاری‌های اقتصادی بیشتر با ایران باشیم.

 

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی