امروز: دوشنبه 02 بهمن 1396 برابر با 22 ژانویه 2018

        اقلیم کردستان - ایران

        اقلیم کردستان - ایران (87)

اخبار مربوط بە اقلیم کردستان - ایران

اولین سفر پسارفراندومی نچیروان بارزانی به ایران/نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق فردا در تهران

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان، در این سفر که با همراهی قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان انجام می‌شود هیئت کردی درباره مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی با مسئولین کشورمان تبادل نظر خواهند کرد.

نچیروان بارزانی که پیشتر هم به کشورهای اروپایی سفرهایی داشته است تلاش می‌کند حکومت بغداد را متقاعد به برگزاری مذاکرات دوطرفه و چاره‌یابی مسائل و مشکلات فی‌مابین کند.

پیشتر ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران در راستای عادی‌سازی روابط اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق تلاش کرده است.

جایگاه منطقه‌ای ایران به‌ویژه در عراق این امیدواری را به اقلیم کردستان داده است که تهران همچون گذشته که همکار و حامی اکراد در برهه‌های مختلف بوده است این بار نیز تلاش کند مشکلات آنها را با بغداد به‌ویژه در شرایط پیش از برگزاری انتخابات سراسری که عراقی‌ها نیازمند وحدت بیشتری هستند، حل‌وفصل کند.

انتهای پیام/.*

 

سفر نخست‌وزیر کردستان عراق به ایران

نخست‌وزیرحکومت محلی کردستان عراق روز یکشنبه در جریان سفر به تهران ، با تعدادی از مقامات ایران دیدار و رایزنی می‌کند .

به گزارش ایسنا ، نیچروان بارزانی نخست وزیر حکومت محلی کردستان عراق در حالی که قباد طالبانی معاون نخست وزیر ، وی  را همراهی می کند در ادامه رایزنی‌های خود با دیگر کشورها در راس هیاتی به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل سیاسی ، اقتصادی. امنیتی و فرهنگی  به جمهوری اسلامی ایران عزیمت و در تاریخ ۱بهمن ۹۶ با مقامات ایران دیدار و تبادل نظر خواهد کرد.

از دیدگاه کارشناسان منطقه سفر این هیات که اولین سفر پس از جریان همه پرسی و مخالفت دولت و دادگاه فدرال جمهوری عراق است ، مثبت ارزیابی می شود.

 به گزارش ایسنا ، به نقل از سرکنسولگری ایران در اربیل ، مشترکات فرهنگی، تاریخی و مرز مشترک و از سویی حمایت جدی جمهوری اسلامی ایران از مردم کرد در مبارزه با صدام و داعش و میزبانی ایران از صدها هزار کرد  آواره عراقی در ادوار گذشته و رسیدگی مجروحین شیمیایی حلبچه در ایران و حسن روابط فی مابین از خاطرات مورد تکریم مردم کرد عراق نسبت به ایران است.

https://www.isna.ir/news/96103016076/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

 

ناظم دباغ در گفتگو با مهر: سفر بارزانی به ایران یک روزه و درباره تقویت روابط دوجانبه است

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران اعلام کرد که سفر نخست وزیر اقلیم به تهران یک روزه و در راستای تقویت روابط دوجانبه است.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر خبر سفر نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به تهران را تایید کرد.

وی افزود: بارزانی قرار است فردا به همراه قباد طالبانی معاون خود به ایران سفر کند. وی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با شماری از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دباغ خاطرنشان کرد: بارزانی در دیدار با مقامات ایرانی در خصوص تحولات منطقه و تقویت روابط دوجانبه رایزنی خواهد کرد.

 

 

 

 

ناظم دباغ : رایزنی برای باز شدن مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان ادامه دارد

انوار- نماینده منطقه کردستان عراق در تهران با اشاره به این که رایزنی برای باز شدن مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان ادامه دارد ،گفت : باز شدن وآغاز فعالیت در مرزها منوط به توافق حکومت عراق و اقلیم کردستان است . در همین حال روزگذشته سرکنسولگری ایران در اربیل در اطلاعیه ای اعلام کرد که مرز باشماق در مریوان برای تردد و تجارت باز است و اتباع عراق با روادید از مرز خسروی امکان تردد دارند. در عین حال ناظم دباغ نماینده منطقه کردستان عراق در تهران درگفت وگو با خراسان با اشاره به رایزنی های منطقه کردستان با جمهوری اسلامی ایران ، گفت : در این مرحله جمهوری اسلامی ایران با باز شدن مرزها موافقت کرده است .وی افزود: اما باز شدن مرزها و آغاز فعالیت در آن ها منوط به توافق حکومت عراق و اقلیم کردستان است . ناظم دباغ افزود: هم اکنون فقط مرز باشماق در مریوان باز است .وی در پاسخ به این سوال که آیا زمانی را می توان برای باز شدن مرزهای مشترک ایران با منطقه کردستان عراق پیش بینی کرد؟ گفت: خیر ، نمی توان زمان دقیقی را پیش بینی کرد اگرچه رایزنی ها درحال انجام است . نماینده منطقه کردستان در ایران همچنین درباره اعتراضات اخیر مردمی در این منطقه گفت: تاحدی حکومت آرامش را در اقلیم به وجود آورده است اما حکومت اقلیم و تشکیلات سیاسی که پیگیر این اعتراضات است باید ازهرگونه خشونت پرهیز کند.وی درباره اطلاعیه کنسولگری ایران درمنطقه کردستان گفت که از اتباع ایرانی خواسته که از محل اعتراض ها دوری کنند چراکه کسانی درصدد خراب کردن روابط بین ایران و اقلیم هستند .

 

دلایل بسته ماندن مرزهای تمرچین و پرویز خان

 نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار کرد: گفت‌وگوهایی بین ایران و منطقه اقلیم کردستان برای باز شدن مرزهای پرویزخان و تمرچین صورت گرفته ولی نتیجه این گفت‌وگوها معطوف به حصول رایزنی‌ها بین اربیل و بغداد است.

 ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا در مورد آخرین تحولات صورت گرفته پیرامون روابط دولت اربیل و بغداد، اظهار کرد: ما در اربیل بر موضوع گفت‌وگو با دولت بغداد تاکید داریم و معتقدیم که باید طبق قانون اساسی عراق این رایزنی‌ها انجام شود.

وی گفت: با وجود این‌که دولت اقلیم بر بازگشایی این مرزها تاکید دارد و برای انجام آن اعلام آمادگی کرده است ولی حکومت عراق پیش‌شرط لغو نتایج رفراندوم را برای انجام این گفت‌وگوها در نظر گرفته است. این در حالی است که حکومت اقلیم اعلام کرده است در این زمینه تابع تصمیم دادگاه فدرال عراق است و به نظر می‌رسد که دولت بغداد به دنبال بهانه‌ای است تا انجام این گفت‌وگوها را به تعویق بیندازد به نحوی که این گفت‌وگوها بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در این منطقه انجام شود.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران با تاکید بر این‌که دولت اقلیم آمادگی دارد هر چه زودتر گفت‌وگوها را بر اساس قانون اساسی عراق با بغداد آغاز کند، در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد روند باز شدن مرزهای مشترک ایران و منطقه اقلیم کردستان، گفت: همان‌طور که می‌دانید مرز باشماق بین منطقه اقلیم و ایران باز شده و گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی نیز برای باز شدن مرز تمرچین و پرویزخان صورت گرفته ولی باز شدن این مرزها معطوف به حصول نتیجه بین اربیل و بغداد است.

وی با بیان این‌که در فرایند کنونی مشخص نیست که مدیریت این مرزها صرفا بر عهده بغداد است یا اربیل و بغداد به طور مشترک مسوولیت این موضوع را برعهده دارند، ادامه داد: با توجه به این موضوع طرف ایرانی نیز نمی‌تواند یک طرفه مرز را باز کند. از دیگر سو به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مرز پرویزخان در کنار مرز خسروی است دولت بغداد نیازی نمی‌بیند که مرز پرویزخان را باز کند این در حالی است که بسیاری از افراد و تجار برای رفت و آمد بین دو منطقه در حال حاضر با مشکلاتی روبرو هستند.

 

ناظم دباغ: بارزانی به‌دنبال اصلاح روابط با همسایگان است

«ناظم دباغ»، نماینده‌ی اقلیم کردستان در ایران، درباره‌ی نامه‌ی محرمانه‌ای که گفته می‌شود توسط «مسعود بارزانی» برای سردار سلیمانی فرستاده شده است گفت: من هیچ خبری ندارم که آقای بارزانی نامه برای ایران فرستاده است یا خیر. ولی او به دنبال اصلاح روابط با همسایگان است.

ناظم دباغ در پاسخ به اینکه ماجرای نامه‌ی محرمانه‌ی مسعود بارزانی به سردار سلیمانی را تایید می‌کند یا خیر، به خبرنگار انصاف نیوز گفت: من خبرش را ندارم. نه تایید می‌کنم و نه تکذیب. این یک پاسخ دیپلماتیک نیست، واقعا اصلا خبرش را ندارم که بخواهم تایید کنم یا ردش کنم؛ اما آقای بارزانی در تلاش است تا روابط خودمان را با همسایگان به حالت اول بازگرداند و یا روابط را اصلاح کند. چیزی که من از آقای نیچروان بارزانی و دیگران شنیدم همین است. چون‌که ایشان نمی‌تواند بدون روابط با ایران و ترکیه و کشورهای دیگر همسایه، در کل، سر کند. به همین خاطر سعی‌شان این است که این روابط را برگردانند و مساله‌ی دیگر اینکه احتمالا روابطی که با جمهوری اسلامی ایرانی هست از طریق نمایندگان ویژه‌ی خودشان در شهر اربیل و سلیمانیه است، از طریق کنسولگری و نه از طریق ما. این روابط حزبی می‌شود و نه روابط حکومتی.

دباغ درباره‌ی انحلال دفتر سیاسی حزب اتحادیه‌ی میهنی نیز گفت:  حزب اتحادیه‌ی میهنی کردستان، حزبی بزرگ و اثرگذار در صحنه بوده است و خواهد بود. ولی بعد از مسایل و مشکلات داخلی که به‌وجود آمد، کلا  آخرین جلسه‌ی شورای رهبری تصمیمش این بود که دفتر سیاسی را منحل کنند و یک دفتر سیاسی حزب با مدیریت جدید انتخاب کنند. حالا جلسه‌ی آینده همین کار را می‌کنند.

 

او همچنین درباره‌ی آخرین اخبار زلزله در عراق گفت: خرابی‌هایی به‌وجود آمده است، اما آخرین خبرها همان ۷ کشته و بالای ۷۰۰ هزار نفر زخمی است که اعلام شده است و این آمار تغییری نکرده است.

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی