امروز: جمعه 27 دی 1398 برابر با 17 ژانویه 2020

        اقلیم کردستان - ایران

        اقلیم کردستان - ایران (154)

اخبار مربوط بە اقلیم کردستان - ایران

پیام تسلیت رهبر اقلیم کردستان عراق به رهبر ایران به مناسبت شهادت سردار سلیمانی

نیچیروان بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق با ارسال نامه‌ای شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را به آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب تسلیت گفت.

در نامه نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان به رهبر ایران، آمده:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

حادثه از دست رفتن سردار حاج قاسم سلیمانی جای بسی تاسف و نگرانی برای مردم و دولت اقلیم کردستان شده است. ایشان از دوستان ما در جبهه جنگ با دیکتاتوری و حامی و همسنگر ما علیه گروه تروریستی داعش بوده است، که بارها همه مقامات عراق و اقلیم از این زحمات و فداکاری قدردانی نموده اند. از طرف خود و ملت اقلیم کردستان، محضر جناب عالی  و خانواده ایشان تسلیت عرض می نمایم. امیدوارم جای ایشان بهشت برین باشد.

نچیروان بارزانی

رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق

 

ناظم دباغ در گفت‌وگو با نامه نیوز: با میانجیگری عراق میان ایران و عربستان گام مثبتی برداشته شد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com): «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: در حکومت‌های گذشته عراق، ما ارتباط تنگاتنگ و بسیار خوبی با عربستان سعودی داشتیم و این سابقه، خود باعث ایجاد این امکان برای عراق شده است. به همین دلیل، من خوشبین هستم و امید دارم که این امکان وجود دارد که عراق بتواند این پل ارتباطی دو طرفه برای تنش‌زدایی را ایجاد کند. 

نامه نیوز ـ گروه سیاست: یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر، نگاه‌ها را بیش از گذشته حول بحث کشور عراق و جایگاه آن در فرآیندهای دیپلماتیک به خود جذب کرده، نقش مهم این کشور به‌عنوان یک بازیگر مهم منطقه‌ای و دارای تنوع مذهبی شیعه و سنی در میانجیگری میان تخاصمات مختلف است. در روزهای اخیر که بحث میانجیگری عراق بین ایران و عربستان سعودی داغ است، به سراغ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران و کارشناس مسائل بین‌الملل رفتیم تا درباره جزئیات این میانجیگری و توان این کشور در برقراری دوباره ارتباط اطلاعات بیشتری بدست آوریم:

 

با توجه به بحث مطرح شده در رابطه با میانجیگری عراق میان ایران و عربستان و سفر اخیر نخست وزیر کشور عراق به ریاض برای مذاکره، به نظرتان آیا عراق در شرایط فعلی توان چنین توان دیپلماتیکی را دارا است؟

البته با توجه به چراغ سبزهای موجود برای مذاکره میان دو کشور، این سوال را ابتدا باید از شما {ایرانی‌ها} پرسید (خنده). اما اولا باید یک منظومه امنیتی در منطقه ایجاد شود که در این رابطه، بسیاری از کشورها از جمله ایران به سراغ عراق آمدند. نکته دوم این است که اگر به یاد داشته باشید، نخست وزیر عراق ابتدا به چین رفت و پس از انجام پاره‌ای از مذاکرات به عربستان سعودی آمد و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

از اینجا به‌بعد، دیگر بحث میانجی مطرح نیست بلکه ایران و عربستان باید ببینند که می‌توانند تحت شرایطی با هم وارد تعامل شوند یا خیر. اما همین که مقامات سعودی قبول کردند که نخست وزیر عراق این مسئله را در داخل خاک عربستان سعودی به‌صورت جدی مطرح کند، خود روند و گامی مثبت است.

 

اخیرا روزنامه سعودی العرب نزدیک به حکومت این کشور، مدعی شده که عراق کشور بی طرفی نیست و اتهاماتی را هم وارد کرده است. آیا رابطه خوب عراق با ایران مانعی در جهت تحقق اهداف دیپلماتیک این کشور در منطقه نیست؟

ما پنهان نمی‌کنیم که عراق و جمهوری اسلامی ایران رابطه بسیار مثبتی وجود داشته و به نظر من هم در آینده نیز، ادامه خواهد داشت. عراق اتفاقا به دلیل وجود همین رابطه حسنه، چنین ابتکاری را برای پادرمیانی میان این دو کشور مهم منطقه انجام داده است. نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق در پیشبرد این هدف دیپلماتیک، بسیار جدی هستند و اتفاقا شرط بی‌طرفی را نیز رعایت می‌کنند. همکاری و دوستی ایران و عراق امری روشن است. ولی نباید فراموش کنیم که از نظر نژاد، قومیت و زبان؛ عراق کشوری از جنس سایر کشورهای عرب منطقه بوده و از این نظر به عربستان هم قرابت دارد و این باعث می‌شود در رابطه با عربستان نیز ما نزدیکی‌هایی داشته باشیم و بتوانیم نقش میانجی را ایفا کنیم.

در حکومت‌های گذشته عراق، ما ارتباط تنگاتنگ و بسیار خوبی با عربستان سعودی داشتیم و این سابقه، خود باعث ایجاد این امکان برای عراق شده است. به همین دلیل من خوشبین هستم و امید دارم که این امکان وجود دارد که عراق بتواند این پل ارتباطی دو طرفه برای تنش‌زدایی را ایجاد کند.

استقبال مسرور بارزانی از کنسول جدید ایران در هولیر

 صبح روز دوشنبە چهاردهم مرداد ، نخست وزیر اقلیم کوردستان با کنسول جدید جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این دیدار مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کوردستان و کنسول جدید جمهوری اسلامی ایران در اربیل, تقویت همه جانبه مناسبات فی مابین خصوصا در زمینه اقتصادی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

نصراللە رشنودی کنسول جدید ایران در اربیل, ضمن تبریک به نخست وزیر اقلیم کوردستان, موفقیت کابینه جدید اقلیم کردستان را مسئلت نمود.  

مسرور بارزانی نیز ضمن تشکر از کنسول ایران ابراز امیدواری نمود در انجام وظایف محوله موفق باشد.

http://www.basnews.com/index.php/fa/news/kurdistan/538101

 

ناظم دباغ: برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم، موضع رئیس‌جمهور عراق از طرف دولت ایران مثبت و مردانه وصف شد

در مصاحبه‌ ژیار محمد خبرنگار صدای آمریکا با ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان، موضع رئیس‌جمهور عراق در اجلاس "مکه" بررسی شده، دباغ در این زمینه می‌گوید: "این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوبو در راستای تامین منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند، موضعی که دکتر برهم صالح داشت فقط موضع خود ایشان نیست بلکه این موضع، موضع همه مسئولین عراقی از جمله نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق است"، وی به این مساله نیز اشاره می‌کند که موضع دولت ایران نیز به شکلی کلی درباره این موضع‌گیری رییس‌جمهور عراق این بوده که این مساله کاملا مثبت بوده و آن را مردانه وصف کرده‌اند، همچنان که در تیتر روزنامه مورد اشاره (سازندگی) به آن اشاره شده است، او همچنین می‌گوید: "بایستی اقلیم کردستان نیز در چارچوب سیاست دولت عراق اعلام موضع کند و مواضع خود را درباره مشکلات میان ایران و آمریکا در این چارچوب بیان کند، چون برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیت آمریکاست، چون تجارب گذشته نشان داده حتی اگر ایران مخالفتی نیز با ما داشته باشد اما باز مرزهایمان با ایران سر جای خود است، اما امریکا یا هر کشور اروپایی وارد منطقه شده باشد بعد از تامین منافع خود، منطقه را ترک کرده‌اند، می‌بینیم رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این میزان خریدم و این مقدار فروختم، پس ما نباید تبدیل به ابزار بازرگانی و تجارت دیگران شویم". 

"این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوب و در راستای منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند" 
در شماره اخیر روزنامه سازندگی تیتر اول این نشریه تحت عنوان "مقاومت در مکه"، به سخنان برهم صالح رئیس‌جمهور عراق پرداخته شده که مخالفت خود را با موضع پادشاه عربستان اعلام کرد که قصد داشت اجماع کشورهای عربی علیه ایران را ایجاد کند، این مساله نیز بعد از این بود که برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در اجلاس سران در مکه اعلام کرد: "امنیت و ثبات ایران موجب امنیت و ثبات منطقه و کشورهای عربی است، جمهوری اسلامی ایران کشوری مسلمان است و همسایه عراق و کشورهای عربی است و مسلما نمی‌خواهیم هیچکس امنیت آن را مورد هدف قرار دهد". 
در ابتدای مصاحبه نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران می‌گوید: "عراق دارای جغرافیای ویژه‌ای است، این موضع فقط از طرف دکتر برهم رئیس‌جمهور اعلام نشده است، بلکه نخست‌وزیر و رئیس پارلمان نیز همین موضع را اعلام کرده‌اند، برخلاف تمام دولت‌های قبلی عراق همه رهبران کشور دارای یک موضع مشترک در راستای حفاظت از دولت عراق و مردم این کشور هستند و خود را تبدیل به بخشی از طرف‌های دعوا نکرده‌اند، این مساله خلاف جهت و هدف کسانی است که می‌خواهند جنگ در منطقه اتفاق بیفتد و همه آگاهیم که برنامه جنگ‌افروزی در حال شکست‌خوردن است و دکتر برهم به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده است که مدافع و حامی منافع عراق باشد." 
‌وی در ادامه افزود: "این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوب منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند، شاهد بودیم که زمانی آمریکا در عراق حضور داشت و بعدا آنجا را ترک کرد، بایستی تعادل منافع خود را با آمریکا و دیگر کشورهای جهان حفظ کنیم نه اینکه جانب طرفی را بگیریم، دکتر برهم سیاست واحد و متحد عراق را اعلام کرده است." 
در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌بینی می‌کنید عراق بخاطر این موضع خود با مجازات روبرو شود، ناظم دباغ می‌گوید: "بایستی رهبری سیاسی عراق که دارای این موضع است توان دفاع از تصمیم و اعلام خود را داشته باشد، اکثریت عراقی‌ها نیز با این واقعیت همراه هستند که اولین باریست که شخصیتی کرد به عنوان رئیس‌جمهور عراق توانسته در راستای منافع کشورش نظرش را اعلام کند، و بنده مطمئنم که موضع دکتر برهم فقط محدود به خود ایشان نیست بلکه موضع همه مسئولین عراقی از جمله نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق نیز است".‌ 
در پاسخ به سوال دیگری که در داخل ایران موضع‌گیری رئیس‌جمهور عراق در مقابل پادشاه عربستان که هدفش اجماع‌سازی اعراب علیه ایران بود، چه بازتابی داشته است، ناظم دباغ می‌گوید: "تک تک ایرانی‌ها در این دو سه روز بجز اعلام تشکر و قدردانی موضع دیگری نداشته‌اند، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این میزان خریدم و این مقدار فروختم، پس ما نباید تبدیل به ابزار بازرگانی و تجارت شویم". 
دولت ایران چه واکنش درخوری به این موضع‌گیری داشته‌اند؟ 
دباغ می‌گوید: "موضع‌گیری دکتر برهم موضعی در چارچوب موضوع مطرح‌شده است، حال عراق چه تاوانی برای آن خواهد پرداخت یا ایران چه برنامه‌ای دارد، مطمئنا موضع‌گیری دکتر برهم در چارچوب این مساله اتفاق افتاده که ایران در جنگ با داعش و سقوط رژیم بعث و همچنین قیام‌ها و مبارزات آزادی‌خواهانه ملت کرد و عراقی‌ها همواره پشتیبان و حامی آنها بوده و تمام کسانی را که امروزه در راس امور در عراق هستند زمانی در ایران مشغول فعالیت سیاسی و تجاری بوده‌اند، دولت ایران نیز به شکلی کلیاین موضع‌گیری را مثبت و با وصف مردانه توصیف کرده‌اند، همچنان که در تیتر روزنامه مورد اشاره بیان شده است". 
اقلیم کردستان در چارچوب سیاست حکومت عراق فعالیت می‌کند و بایستی در همین چارچوب فعالیت کند و مواضع خود را بیان کند. 
ناظم دباغ در پاسخ به این سوال که اقلیم کردستان کجای بحران و در صورت بروز جنگ میان آمریکا و ایران کجای ماجرا قرار دارد، در جواب می‌گوید: "متاسفانه افراد زیادی هستند که سواد سیاسی لازم را ندارند و حتی بیسواد به شمار می‌آیند که تحلیل‌های غلطی ارائه می‌دهند، به عنوان اقلیم کردستان ما طرفی از جنگ نیستیم که احتمالات مختلف را برای وقوع در نظر بگیریم، اقلیم کردستان میان چهار کشوری است که همواره آنچه برای کردها خواسته‌اند در راستای منافع خود آنها بوده است، ملت کرد به هیچ عنوان توان مقابله با شکست چنین جنگی را در صورت وقوع ندارد، پس بهتر است که اقلیم کردستان درچارچوب سیاست دولت عراق عمل کند و مواضع خود را بیان کند". 
وی همچنین افزود: "فکر میکنم موضع فعلی دولت عراق تامین‌کننده منافع همگان خواهد بود، اقلیم کردستان نیز بایستی بیطرفی خود را در این مساله حفظ کند". 
"برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم" 
آیا اقلیم کردستان می‌تواند در بحران میان ایران و آمریکا بی‌طرف باشد؟ 
دباغ در پاسخ می‌گوید: "بله می‌تواند، چون برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم، چون تجارب گذشته نشان داده حتی اگر ایران مخالفتی نیز با ما داشته باشد اما باز مرزهایمان با ایران سر جای خود است، اما امریکا یا هر کشور اروپایی وارد منطقه شده باشد بعد از تامین منافع خود منطقه را ترک کرده است، تاریخ ثابت کرده جغرافیایی که ما داریم کشورهای همسایه سر جای خود ثابت هستند، اما کشورهای دیگر دارای منافعی هستند و بعد از تامین منافع، اینجا را ترک می‌کنند و کشورهای همسایه باقی می‌مانند، همچنان که در مساله رفراندوم کردستان این را شاهد بودیم". 
"گفته‌های من برای دفاع از ایران نیست، بلکه نگرانی من برای ملت کرد است که شرایطش شبیه میان دو سنگ آسیاب قرار گرفتن است" 
اگر کردها میان دو گزینه ایران یا آمریکا مجبور به انتخاب شوند، به نظر شما کدام مناسبتر است؟ 
نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پاسخ می‌گوید: "این مساله‌ای نیست که میان سیاه و سفید انتخاب کنیم، چون رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته درسفرش به ژاپن اعلام کرد هدف ما نابودی و سقوط رژیم سیاسی ایران نیست، این نیز به این معناست که این سیستم باقی خواهد ماند، دوم؛ بعد از اینها چه کسانی حکومت خواهند کرد؟ مردم جدیدی هستند که ما آنها را نمی‌شناسیم یا کسانی هستند با ما دارای گذشته مشترکی هستند؟ باز تجربه سوریه تکرار خواهد شد که اعلام کردند در مدت سی روز رژیم را ساقط خواهیم کرد، اما نتوانستند و اکنون خواستار مذاکره با آن هستند، پس برای پاسخ به این سوال کردها باید منافع خود را انتخاب کنند و بایستی منافع خود را با کشورهای همسایه دائمی خود تنظیم و همراستا سازند". 
ناظم دباغ همچنین افزود: "گفته‌های من برای دفاع از ایران نیست، بلکه نگرانی من برای ملت کرد است که چگونه می‌تواند خود را میان دو سنگ آسیاب وفق دهد؟ موضعی دشوار و سنگین است، تجربه این را دارم که ایران در چه مقاطعی از کردها حمایت کرده و در چه شرایطی آمریکا از کردها حمایت کرده، بهترین و آخرین نمونه هم رفراندوم کردستان است".  

ناظم دباغ در گفتگو با خبرگزاری مهر: اربیل با فشار زیادی روبروست/ اقلیم کردستان اجازه استفاده از خاکش علیه ایران را نخواهد داد

 خبرگزاری مهر، بخش بین‌الملل- حلیمه مولایی: به علت وجود ارتباط ویژه و نزدیک میان ایران با عراق و اقلیم کردستان و همچنین وجود ارتباط مرزی و تجاری و اقتصادی میان ایران با عراق و اقلیم کردستان، آمریکا بعد از خروج یکطرفه از توافق هسته‌ای، در تلاش است ارتباطات میان تهران و اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را در چارچوب تحریم‌های خود تحت تاثیر قرار دهد و این راه ارتباطی را بر ایران ببندد.

واشنگتن از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری معافیت تعدادی از کشورها را از مجازات معامله با ایران تمدید نکرد و اعلام کرد اگر کشورهایی که تاکنون از مجازات معامله با ایران معاف بوده‌اند، به ارتباطات تجاری خود با ایران ادامه دهند آمریکا مجازات‌هایی را علیه آنها اعمال خواهد کرد. عراق نیز جز کشورهایی بود که اعلام شد در صورت تداوم ارتباطات بازرگانی با مجازاتهای واشنگتن مواجه خواهد شد، این در حالیست که اقلیم کردستان نیز به عنوان بخشی از عراق به قانون اساسی این کشور پایبند است و با فشارهای زیادی مواجه است تا این تحریم‌ها را اعمال کند و ارتباط خود با ایران را قطع کند.  

هرچند مسئولین دولت مرکزی بغداد و حکومت اقلیم کردستان مرتبا به مسئولین آمریکایی اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند تحریم‌ها را اجرا کنند و به علت مرزهای مشترک طولانی و فرهنگ مشترک و نیازهای اقتصادی ارتباط آنها با ایران غیرقابل قطع‌شدن است و این امر زیان زیادی مخصوصا متوجه اقلیم کردستان خواهد کرد، اما واشنگتن بر ادامه فشارهای خود مصر است.

برای گفتگو درباره این موضوع با ناظم عمر دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران مصاحبه‌ای کوتاه انجام داده‌ایم که متن آن به شرح زیر است:

قبلا به فشارهای آمریکا بر اقلیم کردستان و عراق در راستای پایبندی به تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرده بودید، در حال حاضر اوضاع چگونه است؟

واقعیت اینست که فشارها افزایش یافته است. در حال حاضر فشارها دوجانبه است. از طرفی آمریکا بر اقلیم و عراق فشار وارد می‌کند که تحریم‌ها را علیه ایران اجرا کنند و ارتباطات خود را کاهش دهند و از طرفی دیگر اقلیم دارای ارتباطی استراتژیک با ایران است و با جمهوری اسلامی ایران نیازمند همکاری و ارتباط با یکدیگر هستیم و نمی‌توانیم این تحریم‌ها را اجرا کنیم و اقلیم کردستان نیز نمی‌خواهد هیچگاه همکار و همراه مخالفت و دشمنی با طرفی دیگر به ویژه ایران باشد.

نظر عمومی مردم اقلیم چیست؟

ما با ایران دارای سابقه تاریخی مشترکی هستیم، باهم علیه رژیم بعث و در یک سنگر مبارزه کرده‌ایم. ایران در روزهای مصیبت‌بار به مردم کرد عراق پشت نکرده است و اکنون نیز مردم عراق و اقلیم کردستان نیز خود را مدیون ایران می‌دانند و نمی‌توانند گذشته را فراموش کنند.

بغداد و اقلیم چه برنامه‌ای برای کاستن از این فشارها دارند؟

مسلما عراق و اقلیم کردستان نمی‌خواهند درگیر این رقابت شوند. عراق کشور مستقلی است که دارای منافع مشترک با ایران است و اقلیم کردستان نیز می‌خواهد در این تنش بی‌طرف باشد و خود را از هر مشکلی به دور نگه دارد و دولت مرکزی عراق هر تصمیمی اتخاذ کند اقلیم کردستان نیز به آن پایبند خواهد بود. تا این لحظه نیز رئیس‌جمهور و نخست وزیر عراق و مقامات بلندپایه اقلیم کردستان نیز به مقامات آمریکایی آعلام کرده‌اند که تبدیل به بخشی از این مشکل نخواهند شد و اجازه نخواهند داد خاک عراق و اقلیم کردستان علیه هیچ همسایه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

آمریکایی‌ها در سفرهای اخیر خود به اربیل و دیدارهایی که با مقامات بلندپایه اقلیم کردستان داشته‌اند در تلاش هستند که افکار عمومی اقلیم و به ویژه فعالین تجاری و بازرگانی را که با ایران در ارتباط هستند بترسانند و بر روابط دوجانبه تاثیر بگذارند، نظر شما در این‌باره چیست؟

زمانی که اوضاع به سمت تنش و مشکل پیش می‌رود هر دو طرف تلاش خواهند کرد که به اهداف خود برسند و منافع خود را تامین کنند، اما ارتباط ایران و عراق و تهران و اربیل استراتژیک است و در سطوح بالا این ارتباط وجود دارد و تاکید ما بر کاهش تنش و از بین بردن تهدیدات است. ارتباط تجاری و اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان همچنان تداوم دارد. اقلیم کردستان در این تنش‌ها بی‌طرف خواهد بود و تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا این مساله به سمت تهدیدات جدی و سقوط پیش نرود چون منافع همه ما در گرو امنیت و آرامش منطقه است. 

اقلیم کردستان دوست ایران است و همزمان نیز دارای همپیمانی و دوستی با آمریکا نیز است، تا این لحظه هیچ تلاشی برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن انجام داده است؟

مسلما هر دولتی براساس منافع خود دارای دوستان و دشمنانی است، ایران سالهای طولانی است که با ما دوست است، از جنگ با بعث، در زمان آوارگی و جنگ با داعش و بسیاری مشکلات دیگر به فریاد اقلیم کردستان رسیده است، همچنین آمریکا نیز در سقوط صدام و جنگ داعش و ارسال کمک‌های نظامی به نیروهای پیشمرگه و ... به اقلیم کردستان یاری رسانده است و با آنها در ارتباط هستیم، به همین دلیل تنش میان این دو دوست، به اقلیم کردستان زیان خواهد رسانید و فشار زیادی بر ما تحمیل کرده است. اقلیم کردستان هر آنچه برای کاهش این تنش‌‌ها در توان داشته باشد کوتاهی نخواهد کرد و همچون حفظ منافع خود به آن می‌نگرد. اربیل به مساله ثبات و امنیت منطقه به دیده اهمیت می‌نگرد.

به مساله اقلیم کردستان و تشکیل کابینه جدید حکومت برگردیم، حکومت جدید اقلیم کردستان بعد از هشت ماه در حال شکل‌گیری است، کسانی می‌گویند: مشکلات داخلی احزاب و از جمله حزب دموکرات در تشکیل کابینه جدید مانع ایجاد کرده است، چنین است؟

مساله داخلی اگر وجود داشته باشد به اندازه‌ای نبوده که در رسانه‌ها برجسته شده است و بسیار کمتر از این میزان بوده است، اکنون همه گروه‌ها به توافق رسیده‌اند و جلسات و مذاکرات لازم را به پایان رسانده‌اند و همه احزاب به توافق جمعی رسیده‌اند، به ویژه درباره قانون رهبری اقلیم کردستان. درباره مساله معاونین رهبر اقلیم که در مسیر تشکیل کابینه مساله‌ساز شده بود. انشالله بعد از عید فطر کابینه جدید حکومت اقلیم کردستان تشکیل خواهد شد و شروع به کار خواهد کرد و این نیز بسیار مهم است چون لازم است در کوتاه‌ترین زمان ممکن موسسات و سازمان‌های دولتی از لحاظ اداری امورات خود را سازمان دهند. عید دوم بعد از ماه رمضان، عید تشکیل کابینه نهم حکومت اقلیم کردستان خواهد بود.   

موضح ایران به عنوان کشوری نزدیک به اقلیم که دارای ارتباطات گرم و نزدیکی باهم هستند، درباره ساختار کابینه جدید اقلیم کردستان چیست؟

ایران همواره نقش مشاوره و توصیه‌ای در اقلیم کردستان داشته و مقامات بلندپایه ایران به ما اعلام کرده‌اند که خواستار ثبات و آرامش اقلیم کردستان و پیشرفت و رشد آن هستند و خواسته آنها تشکیل هرچه سریعتر کابینه حکومت و دوری‌گزیدن از اختلاف داخلی و حزبی بوده است.

بر این اساس نیز که ارتباطی خوب و مناسب و منسجم با مسئولین حکومت آینده اقلیم چه از پارت دموکرات و اتحادیه میهنی و جنبش تغییر دارند، انتظار می‌رود ارتباطات تهران و اربیل و همکاری و تعامل میان دو طرف در کابینه نهم بهتر از گذشته نیز باشد. 

تیتر خبر:

 https://ku.mehrnews.com/news/26578/%D9%87%DB%95%D9%88%D9%84%DB%8E%D8%B1-%D9%84%DB%95-%DA%98%DB%8E%D8%B1-%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DB%8E%DA%A9%DB%8C-%D8%B2%DB%86%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%95-%D9%87%DB%95%D8%B1%DB%8E%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%DB%8E%DA%AF%DB%95-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%DA%A9%DB%8C

 

 

ناظم دباغ: جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود و به جنگ جهانی سوم تبدیل می‌شود

 دواروژ ـ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود، بلکه همانطور که تعدادی به آن اشاره می‌کنند، به جنگ جهانی سوم تبدیل خواهد شد. جنگی که آمریکا به تنهایی آن را برافروزد؛ برای همگان و بخصوص آمریکا جنگی جبران ناپذیر و سنگین خواهد بود.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد فروکش کردن خشم و عصبانیت، میان ایران و آمریکا به «دواروژ» گفت: در ابتدا معتقد بودم که جنگ ایران و آمریکا جنگ آسانی نخواهد بود و همه آن به خشم و عصبانیت، برنمی‌گردد؛ آخرین راه و مسیر نهایی این است که مشکلات بایستی بر روی میز مذاکره چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم حل شود.

وی افزود: رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پیام خود تأکید کرد و اطمینان داد که جنگی اتفاق نمی‌افتد؛ پیام‌های ترامپ هم می‌گوید که خود را برای جنگ آماده نمی‌کند، مواضع روسیه، چین، ژاپن، فرانسه، آلمان و تا حدی هم انگلستان، بر این معتقدند که از راه آشتی این مشکل را برطرف کنند، به همین دلیل، این اشارات نشان‌‌هنده راه همواری است که این مشکل از طریق صلح حل شود.

«ناظم دباغ» در مورد خوشبینی‌اش از اتفاق نیفتادن جنگ میان دو کشور گفت: هیچ کسی از پشت پرده و اتفاقاتی که باعث التهاب حوادث و رویدادها می‌شود؛ خبر ندارد، ولی ارزیابی خودم در مورد گذشته، اکنون و آینده، این است که جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود، بلکه همانطور که تعدادی به آن اشاره می‌کنند، به جنگ جهانی سوم تبدیل خواهد شد.

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در پایان سخنانش اظهار داشت: امروزه اگر دقت کنیم هیچ کشوری از کشورهای همچون جنگ خلیج فارس به پشتیبان هم‌پیمان و آمریکا تبدیل نشده‌اند که وارد جنگ در منطقه شود؛ و این بدان معنی است جنگی که آمریکا به تنهایی آن را برافروزد؛ برای همگان و بخصوص خود آمریکا جنگی جبران ناپذیر و سنگین خواهد بود.

به مدت بیشتر از یک هفته است که ت خشم و عصبانیت میان آمریکا و ایران بخصوص بعد از فرستادن ناو جنگی آمریکا به منطقه خلیج فارس، گسترش یافته است.  

 

پشتیوان جمال

 

لینک خبر:

https://www.dwarozh.net/details.aspx?jimare=100919

 

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی