امروز: پنج شنبه 28 تیر 1397 برابر با 19 جولای 2018

        اقلیم کردستان - ایران

        اقلیم کردستان - ایران (111)

اخبار مربوط بە اقلیم کردستان - ایران

نقطه ترانزیت بازرگانی برای نخستین بار در مرز پرویزخان اقلیم کردستان باز می‌شود

رادیو نوا ـ ترانزیت بازرگانی در مرز بین‌المللی پرویزخان اقلیم کردستان در ابتدای این هفته، آغاز به کار می‌کند؛ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در این باره گفت: بازشدن هر نقطه ترانزیت بازرگانی، به نفع تجارت اقلیم کردستان است. 

 

«ناظم عمر دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با رادیو «نوا» تأکید کرد: آغاز به کار ترانزیت بازرگانی در مرز پرویزخان به نفع توسعه اقتصادی اقلیم کردستان است و بزرگانان می‌توانند در مدت کوتاه و با هزینه کم، کالاها و محصولات خود را وارد کنند و این اقدام به نفع توسعه اقتصادی و همچنین بازرگانان اقلیم کردستان است. 

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در کشور ایران در ادامه سخنانش اظهار داشت: به غیر از تجارت اسلحه و مهمات، مشروبات الکلی و همچنین مواد مخدر؛ جمهوری اسلامی ایران دروازه بازرگانی، ترانزیت و واردات و صادرات کالاها و محصولات در هر نوع را در چارچوب قانونی بر روی بازرگانان باز گذاشته است.

 

سالم سلیم

 

لینک خبر:

http://www.radionawa.com/Ku/all-detail.aspx?jimare=6604

ناظم دباغ: ایران براساس حقوق قانونی و با درنظرگرفتن حسن همجواری،آب زاب کوچک را باز میکند

مسدودکردن جریان آب زاب کوچک از طرف ایران ادامه دارد و مدیر آب منطقه راپرین نیز از امکان عدم تامین آب شرب سخن می‌گوید و اعلام می‌کند: "سطح آب کاهش یافته است"، نماینده حکومت اقلیم نیز اعلام می‌کند: "ایران براساس میزان تعیین‌شده قانونی حجم مشخص‌شده‌ای از آب را به سمت اقلیم باز کرده است".

سطح آب کاهش یافته است

سلام عمر مسئول آب منطقه راپرین در گفتگو با آژانس اس‌ان‌ان اعلام کرد: "تا این لحظه مسدودسازی آب زاب کوچک از طرف ایران ادامه دارد و به علت افزایش دمای هوا نیز، سطح آب در اقلیم کردستان کاهش داشته است".

او همچنین افزود: "روزانه بر روی سد "خاس" شهر قلعه‌دزی با هدف تامین آب شرب این منطقه برای کوتاه‌مدت کار می‌شود، اگر روزانه بر این سد کار انجام نشود، نمی‌توان آب شرب قلعه‌دزی را تامین کرد، تاکنون نیز با این راه‌حل موقتی آب تامین شده است".   

احتمال آلودگی ویروسی وجود دارد

به گفته سلام عمر "هرچند این سد موقتی است و تا این لحظه سطح آب به حدی کاهش نیافته است که نبود آب این شهر را تهدید کند، اما اگر سطح آب کاهش بیشتری بیابد، مسلما تهدید به آلودگی این آب به ویروس و انواعی از باکتری وجود دارد". او همچنین افزود: "اگر درصد مواد تصفیه‌کننده همچون کلر به آب افزایش یابد، مسلما سلامت آب را با تهدید روبرو خواهد کرد".

این مناطق با تهدید روبرو خواهند بود

مسئول آب راپرین همچین اعلام کرد: "اگر مسدودکردن آب زاب کوچک تداوم یابد، مشکل کمبود آب شرب مناطق قلعه‌دزی، رانیه، پیره‌مگرون، سلیمانیه، بازیان و مرکز و جنوب عراق را تهدید خواهد کرد".

نمایندگی حکومت در تهران توضیح می‌دهد

نماینده حکومت اقلیم در تهران آخرین اطلاعات را درباره مسدودسازی آب رودخانه زاب کوچک از طرف جمهوری اسلامی ایران را ارائه می‌دهد، ناظم دباغ به خبرنگار ما می‌گوید: " ایران براساس حقوق قانونی و با درنظرگرفتن حسن همجواری، اکنون آب زاب کوچک را باز کرده است، فکر نمی‌کنم بیشتر از سطح کنونی نیز آب برداشت کند، اما باید این مساله را در نظر بگیریم که با اتمام کار بر روی سدها، آب رودخانه‌های مرتبط با این سدها را با هدف پرکردن سدهای جدید، مسدود خواهد کرد".

ایران همچون ترکیه عمل نخواهد کرد

نماینده اقلیم در تهران تاکید می‌کند که مسدودکردن آب به اقلیم کردستان و عراق و بعدا به اقلیم و عراق و ایران مرتبط است؛ "همچنین معتقدم ایران همچون ترکیه عمل نخواهد کرد، چون مسدودکردن آب تصمیمی از طرف آنها تصمیمی سیاسی نیست"، او به نمونه‌ای نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: "برای مثال همچنان که برای شروع پروازهای هوایی، شاهد بودیم که اجازه پروازهای میان ترکیه اربیل داده شده است  در حالیکه سلیمانیه از این داستان مستثنی شده است، ایران چنین عمل نخواهد کرد"

 

از طریق مرز پرویزخان امکان ترانزیت کالا فراهم می‌شود

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران زمان شروع به کار مسیر ترانزیت تجاری میان ایران و عراق را که از طریق مرز پرویزخان انجام خواهد شد اعلام کرد و افزودند که این مسیر قبلا فقط مسیر ترانزیت مواد سوختی بوده است.

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم به SNN اعلام کرد: "بعد از اینکه ماه گذشته تصمیم به ترانزیتی‌کردن مرز پرویزخان برای مبادله کالا میان ایران و عراق گرفته شد، مقرر شده هفته آینده این مسیر ترانزیت بین‌المللی آغاز به کار کند".

دباغ در ادامه افزودند: "بعد از شروع به کار این مسیر، بازرگانان ایرانی و عراقی می‌توانند از این مسیر اقدام به صادرات و واردات بنمایند، در حالیکه قبلا از این مسیر فقط امکان مبادله مواد سوختی فراهم بوده، اما از هفته آینده این مسیر ترانزیتی گشایش می‌یابد".

 

ناظم دباغ: فعالیت احزاب شرق کردستان، فقط خوشحالی دشمنان ایران را فراهم خواهد کرد

 "مبارزه مسلحانه به اندازه مبارزه سیاسی اهداف را محقق نخواهد ساخت"

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران که به عنوان سهم اتحادیه میهنی این سمت را برعهده دارد، می‌گوید فعالیت احزاب شرق کردستان، تنها مایه خوشحالی دشمنان ایران خواهد شد و اضافه می‌کند لازم است احزاب شرق کردستان، فعالیت‌های خود را محدود کنند.

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، به "باسنیوز" می‌گوید: "به آینده روابط میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران، همواره به شکل کلی خوشبین بوده‌ام، چون دارای مرز و جغرافیای مشترک هستیم، این نیز ما را ملزم می‌کند که برای بهترشدن و عمیق‌ترشدن روابطمان تلاش کنیم، در روزهای اخیر نیز از سخنگوی حکومت اقلیم کردستان شنیدم که تاکید کردند "باید ارتباطات و مرزهای ما محافظت شوند". 

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، به این نکته نیز اشاره کردند که پاسخ‌های مثبت و منفی ایران به پیام‌های حکومت اقلیم کردستان، به پایبندی و حفاظت از امنیت و آرامش مرزها و عدم تلاش برای تاثیر منفی بر این روند از طریق خاک اقلیم کردستان بستگی دارد و این به خودی خود نشانه اینست که نیروهایی در تلاش هستند تا به توافقات میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران پایبند نباشند.

 درباره برخوردهای صورت گرفته‌ی چند روز گذشته میان پیشمرگه‌های حزب دموکرات کردستان ایران و نیروهای سپاه پاسداران در منطقه پیرانشهر شرق کردستان نیز گفت تا این لحظه اطلاعی از این مورد ندارد و معتقد است به شکلی کلی تجربیات سال‌های گذشته نشان داده که "تمام این فعالیت‌ها فقط ایجاد مشکل و مساله برای منطقه و برای اقلیم کردستان خواهد بود، چون به هیچکدام از اهدافی که مدنظر داشته‌اند نرسیده‌اند"، همچنین افزودند: "بجز اینکه دشمنان کرد و اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران را برای زمانی کوتاه خوشحال کرده‌اند، همچنین بسیاری اوقات شنیده شده است که انجام این نوع فعالیت‌ها از طرف احزاب و گروه‌هایی که در اقلیم کردستان هستند، تکذیب و رد شده است".

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران امیدوار است که گروه‌هایی که در اقلیم کردستان حضور دارند فعالیت‌های خود را در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی انجام دهند و از اینکه ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان را دچار مشکل کنند، دوری گزینند، و می‌گوید: "اینجا به عنوان نماینده اقلیم کردستان حرف خواهد زد، نه شخص حقیقی خودم، چون اگر نماینده نبودم ممکن بود نظر دیگری داشته باشم، پس به شکلی کلی سیاست‌ورزی، فعالیت حزبی، مبارزه و تلاش ویژگی‌های خود را داراست، اما تجربه ثابت کرد به اندازه‌ای که فعالیت سیاسی و دیپلماتیک می‌تواند مارا به اهداف برساند، مبارزه مسلحانه چنین توانی ندارد".

در مورد اینکه آیا احزاب شرق کردستان عامل ایجاد ناامنی هستند و همچنین دستگیری و اعدام فعالین آنها توسط جمهوری اسلامی ایران چگونه ارزیابی می‌شود؟ نماینده حکومت اقلیم کردستان که سهم اتحادیه میهنی در این جایگاه است می‌گوید: "این مساله مختص ایران نیست، در تمام دنیا این صدق می‌کند، حتی کردستان، برای مثال اگر اقلیم کردستان احساس کند که فعالیتی در راستای آسیب به امنیت اقلیم صورت می‌گیرد و کسانی با این اتهام دستگیر شوند، به نظر شما موضع اقلیم چه خواهد بود؟ مشخصا در جمهوری اسلامی ایران نیز اگر کسی چنین فعالیتی انجام دهد و دستگیر شود، مسلما تهدیدی برای زندگی و آینده این شخص خواهد بود".

 

 

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با روزنامه خراسان: حکومت اقلیم کردستان اجازه نمی‌دهد هیچ گروهی از خاک اقلیم به ایران حمله کند

نورایی ـ در پی اعتراض سرکنسولگری جمهوری اسلامی به دولت اقلیم کردستان عراق درباره تردد گروهک‌های تروریستی به داخل کشورمان از منطقه کردستان عراق؛ نظر نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران و پاسخ اقلیم کردستان عراق در این باره را جویا شدیم.

وی با بیان این که ارتباط ایران و اقلیم کردستان استراتژیک بوده و اقلیم به آن پایبند است، گفت: اگر اثبات شود گروهک‌هایی که در اقلیم حضور دارند در اقدامات تروریستی نقش داشته‌اند فعالیت‌شان در اقلیم ممنوع می‌شود و از خاک اقلیم اخراج می‌شوند. گفت‌وگوی خراسان با «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران را در ادامه می‌خوانید.

 

واکنش اقلیم کردستان عراق به اعتراض سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران به تردد گروهک‌های تروریستی به داخل کشور از منطقه کردستان عراق به دولت اقلیم کردستان عراق چه خواهد بود؟

 حوادث و اتفاقات از این دست در اختیار ما نیست. سرکنسولگر ایران در جلسه‌ای مستقیم اعتراض جمهوری اسلامی را به مسئول دفتر روابط خارجی اقلیم کردستان عراق تقدیم کرده است. در همین جلسه، مسئول دفتر روابط خارجی اقلیم کردستان عراق تأکید کرده ما هیچ‌گاه قبول نمی‌کنیم که از خاک اقلیم کردستان عراق نیرو یا گروهی باعث تعدی و ایجاد ناامنی برای جمهوری اسلامی بشود و همچنین تأکید شد که موضوع بررسی و با آن برخورد خواهد شد.

 

اقلیم چگونه این موضوع را بررسی خواهد کرد؟

در وهله اول بررسی خواهد شد که این تیم‌ها آیا از اقلیم کردستان عراق وارد ایران شده‌اند یا از مرز ترکیه و در وهله بعدی بررسی می‌شود که آن‌ها به چه گروهی وابسته هستند. پس از این بررسی‌ها برخورد قاطع با این گروهک‌ها انجام خواهد شد. نکته مهم این است که این اتفاقات اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود. بنابراین به طور جدی اقلیم و جمهوری اسلامی باید برای برخورد با این تحرکات هماهنگی داشته باشد تا برای همیشه جلوی این‌گونه اقدامات گرفته شود.

 

چه اقداماتی برای برخورد با این گروهک ها انجام می شود؟

 اگر اثبات شود گروهک‌هایی که در اقلیم حضور دارند در این اقدامات تروریستی نقش داشته‌اند فعالیت آن‌ها محدود می‌شود و حق حضورشان در خاک اقلیم گرفته خواهد شد. هر گروهک که علیه جمهوری اسلامی ایران وارد فعالیت تروریستی شود ضمن محدود کردن فعالیت حضورشان در اقلیم ممنوع و از خاک اقلیم اخراج می‌شوند.

 

احتمال می‌دهید که چه گروه‌هایی در حملات تروریستی علیه ایران نقش داشته‌اند؟

 ما نمی‌توانیم دراین باره احتمالی بدهیم.

 

آیا این حرکات تروریستی سابقه داشته است؟

 در گذشته اگر مطمئن می‌شدیم که در اقدامات تروریستی انجام شده گروه‌های مستقر در اقلیم نقش داشته‌اند با آن‌ها برخورد می‌شده است.

 

این برخورد چگونه بوده است؟

 اقلیم بنا بر شرایطی که وجود داشته با آن‌ها برخورد کرده است.

 

یعنی آن‌ها را اخراج کرده یا فعالیت‌شان را محدود کرده است؟

 اقلیم با همه گروه‌های اپوزیسیون کُرد ایرانی که در اقلیم حضور دارند، توافق کرده نباید اقدامات تروریستی یا تحرکات ضدایرانی داشته باشند و اگر غیر از این باشد، اقلیم به شدت با آن‌ها برخورد خواهد کرد. یعنی اول به آن‌ها تذکر داده می‌شود سپس به صورت قاطع با آن‌ها برخورد می‌شود.

 

اقلیم درباره اتاق‌های فکری که به وسیله برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان حمایت مالی و معنوی می‌شوند چه برخوردی داشته است؟

 وجود این اتاق‌ها از سوی اقلیم کردستان تکذیب شده است. براساس بررسی‌ها و اطلاعات ما این موضوع صحیح نیست. اقلیم کردستان جایی برای توطئه و اقدامات تروریستی علیه ایران نیست و به آن‌ها اجازه هم داده نخواهد شد، چرا که اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران رابطه و پیمان استراتژیک با یکدیگر دارند. اقلیم کردستان عراق به پیمان استراتژیک خود با جمهوری اسلامی پایبند است.

 

به نظر شما اقدامات تروریستی اخیر در مرزهای غربی جمهوری اسلامی از کجا نشأت گرفته است؟

 ممکن است توسط گروه‌های قاچاق مواد مخدر و اشرار منطقه انجام شده باشد و شاید گروه‌های وابسته به داعش این اقدامات را انجام داده باشند طبق اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها تروریست‌ها کُرد نبوده‌اند.

 

امنیت مرزها در اقلیم کردستان چگونه تامین می‌شود؟

 توسط نیروهای پلیس امنیت اقلیم زیر نظر دولت مرکزی.

 

نیروهای خارجی در مرزها حضور ندارند؟

خیر فقط نیروهای پلیس امنیت مرز اقلیم.

 

مرز مشترک اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران چقدر است؟

 بیشتر از 420 کیلومتر مرز مشترک است و خدا را  شکر امنیت مرزها در حد مطلوب بوده است. البته مرزها مشکلات خاص خود را دارند و محدود به مرز مشترک اقلیم و ایران نیست.

 

نظر شما درباره دیوارکشی ترکیه در مرزهای مشترکش با ایران و عراق چیست؟

 این دیوارسازی جدا کردن فرهنگ و زمین است. دیوارکشی راه حل مناسبی برای مشکلات نخواهد بود و به جای دیوار باید به دنبال راه حل سیاسی بود.

 

به نظر شما هدف ترکیه از این اقدام چیست؟

 ترکیه پس از این که با اقدامات نظامی نتوانست به اهدافش دست پیدا کند به دیوارکشی رو آورد؛ حالا اگر پس از اتمام این کار مشکلاتش ادامه پیدا کرد، می‌خواهد در داخل خاک خود دیوار نصب کند.

 

آیا دولت آینده عراق در ساختار اقلیم کردستان تغییر ایجاد می‌کند؟

 خیر ؛ دولت مرکزی ارتباطی با ساختار اقلیم ندارد و آن چیزی که به ساختار اقلیم ارتباط دارد تصمیم گروه‌های سیاسی کُرد در انتخابات است و این‌که کدام گروه رأی بیشتری می‌آورد، سپس به توافقات بین گروه‌های سیاسی اقلیم بستگی دارد که تصمیم بگیرند که چه ساختاری برای اقلیم ترسیم کنند.

 

 

نماینده حکومت اقلیم در تهران: ایران بار دیگر آب زاب کوچک را خواهد بست

 رووداو / نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد ایران براساس قوانین بین‌المللی و براساس عرف و توجه به نیاز اقلیم کردستان به آب، انعطاف نشان داده و بخشی از آب زاب کوچک را رها کرده است و می‌گوید: "ما نیز باید درک کنیم که ایران این سد را برای ذخیره آب ساخته است".

 ناظم عمر نماینده حکومت اقلیم کردستان بی‌اثر بودن گفتگوها با ایران را در موضوع حل مساله آب رد کرد و می‌‌گوید برخلاف ترکیه، ایران عرف و حقوق همسایگی را مدنظر قرار داده و بخشی از این آب را برای زاب کوچک رها ساخته، اما اضافه می‌کند: "نباید منتظر بود همچون سابق ایران تمام آب را رها کند، چون آنها به مدت ده سال برای ساخت این سد وقت صرف کرده‌اند و برای آن هزینه کرده‌اند، مسلما آن را برای ذخیره هوا نساخته‌اند".

 

به علت مسدودکردن آب زاب کوچک از طرف ایران، قلعه‌دزی دچار کم‌آبی شده و حکومت اقلیم کردستان نیز بیانیه‌ای صادر کرده و اعلام کرده است: "مسدودکردن آب زاب کوچک در حالیست که اول خرداد زمان بازکردن آب است نه مسدودکردن آن"

‌این اولین بار نیست که ایران با مسدودکردن آب زاب کوچک چند منطقه از جنوب کردستان را دچار کم‌آبی می‌کند و موجب نابودی سرمایه‌ی ماهی‌های منطقه و ضرر فراوان به محصولات کشاورزی می‌شود، همچنین ایجاد مشکل در تامین آب شرب منطقه به ویژه مرکز شهر قلعه‌دزی.


ناظم عمر نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید: "ایران سالها قبل شروع به ساخت این سد کرده است و می‌بایست حکومت اقلیم کردستان از همان زمان درک می‌کرد که ایران چه هدفی دارد و به فکر آینده خود باشد"با مسدود کردن آب زاب کوچک، سد دوکان دچار مشکل کاهش سطح آب شده و روزانه چندین متر آب این سد کاهش می‌یابد. ناظم عمر معتقد است که ایران بار دیگر باز در آینده آب زاب کوچک را خواهد بست؛ "اما ١٠٠٪ آب را نخواهد بست و می‌خواهد سدی را که ساخته پر کند"

از زمانی که ایران اقدام به مسدودکردن آب کرده، مسئولین اقلیم کردستان در تلاش هستند تا حداقل میزان این مسدودسازی کاهش یابد تا زمانی که بتوانند سدهای بیشتری بسازند. نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران خواهان اینست  که حکومت اقلیم کردستان برای مساله آب به راه‌حل بلندمدت فکر کند: "ایران سدهای خود را پر خواهد کرد و با همین هدف نیز اینها را ساخته است، به همین دلیل حکومت اقلیم کردستان نیز باید به فکر راه‌حل باشد".

 

مدیر سدهای اقلیم کردستان می‌گوید برخلاف گفته مقامات ایرانی سطح آب زاب کوچک در اقلیم کردستان مرتب در حال کاهش است. اکرم احمد به رووداو می‌گوید: "مقامات ایرانی می‌گویند که آب زاب کوچک را به نسبت زیادی مسدود نکرده‌اند، اما سطح آب زاب کوچک در اقلیم روزانه در حال کاهش است".

اکرم احمد اضافه می‌کند: "از زمان مسدودساختن آب زاب کوچک، از روز دوم ماه جاری، میزان مسدودسازی حدود ٥٠٪ بوده است، اما در حال حاضر به ٧٠٪ افزایش یافته است، یعنی روز به روز این میزان در حال افزایش است".همچنین محمد حسن، مسئول اداره آب قلعه‌دزی به رووداو اعلام کرده است که به علت کاهش میزان آب مجبورند سطح رودخانه را کاهش دهند و می‌گوید: "در راستای جلوگیری از عدم توقف پروژه آب قلعه‌دزی، بایستی روزانه سطح رودخانه را کاهش دهیم تا از این طریق بتوانیم آب را تجمیع کنیم"

 

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی