امروز: یکشنبه 27 اسفند 1396 برابر با 18 مارس 2018

نماینده اقلیم کرستان عراق در گفت‌وگو با ساعت 24: حضور ایران در بازار اقلیم کردستان عراق کاهش یافته است/ ترکیه زیرکانه رفتار کرد

 ساعت 24-عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است.

 

مهدی الیاسی:عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این  اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است. با توجه به اهمیت اقلیم کردستان عراق در مناسبات اقتصادی ایران و عراق و با توجه به سطح همکاری‌های اقتصادی میان ایران و دولت اقلیم کردستان عراق، با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، در خصوص وضعیت اقتصادی اقلیم کردستان و همچنین همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اقلیم به گفت‌وگو نشستیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:


*پس از فروپاشی حکومت صدام، طبق قانون اساسی جدید عراق، اقلیم کردستان عراق موفق شد در چارچوب عراق جدید، دولت خود را تشکیل دهد. شاهد بودیم منطقه اقلیم به سرعت به سمت یک اقتصاد باز و جذب سرمایه‌های خارجی حرکت کرد. فضایی رقابتی در محدوده اقلیم کردستان عراق ایجاد شد و به مولفه‌های اقتصاد آزاد توجه شد. مولفه‌هایی مانند حرکت و گردش آزاد سرمایه، مالیات اندک و حمایت حقوقی و قانونی از سرمایه‌ و مشخص بودن حقوق و تکالیف سرمایه‌گذاران. مجموعه این موارد باعث شد لااقل تا قبل حضور داعش در عراق، اقلیم کردستان عراق به سوی یک اقتصاد باز در حال حرکت بود. آن شرایط را توضیح دهید.


پس از فروپاشی شوروی، روز به روز بیشتر ثابت شد پیشرفت اقتصادی در دنیای امروز نیازمند آزادی‌های اقتصادی است. کشورهایی که از آزادی‌های اقتصادی و آزادی سرمایه‌گذاری پشتیبانی کردند به سرعت پیشرفت کردند. حتی در درون اتحادیه اروپا با کمرنگ کردن مرزها و آزادی تردد و تجارت آزاد، فعالیت‌های اقتصادی رشد کرد. با تکیه به همین دلایل و با استفاده از همین تجارب جهانی، اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام حسین، به سوی گسترش آزادی‌های اقتصادی گام برداشت. ما حتی برای نشان دادن اهمیتی که برای آزادی‌های اقتصادی قائل هستیم، تجربه و الگوی دبی امارات را مطرح می‌کردیم و تاکید می‌کردیم قصد داریم اقلیم کردستان عراق را مانند دبی به منطقه‌ آزاد اقتصادی تبدیل کنیم. اگر بخواهیم رفاه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی به وجود بیاوریم مسلم است که باید برای سرمایه‌گذاران، فضایی امن و آزاد فراهم شود. باید این فضای ذهنی و واقعی را فراهم کنیم که سیاست‌های ما به سوی اقتصاد آزاد در حال حرکت است. بنا به مستندات و آمار موجود اگر مشکلات منطقه از جمله ناامنی‌ها ایجاد نمی‌شد شاید امروز وضعیت اقتصادی و آزادی‌های اقتصادی در اقلیم کردستان عراق از دبی، بسیار جلوتر بود. به هر حال فروپاشی شوروی نشان داد که رویکردهای کمونیستی به رفاه مردم منجر نمی‌شود. در واقع برابری کمونیستی، برابری انسان‌ها در فقر است. به باور من تجربه اروپا که ترکیبی از بخشی خصوصی و اقتصاد بازار در کنار سیستم تامین اجتماعی است، می‌تواند الگوی بهتری باشد.


*پس از برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، شاهد تنش میان اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق، ایران و ترکیه بودیم. در اثر این تنش، مرزهای بازرگانی تمرچین، باشماق و پرویزخان توسط ایران بسته شد. با توجه رویدادهای چند ماه گذشته، در حال وضعیت مرزها و همکاری‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق در چه وضعیتی است؟


بعد از همه‌پرسی در اقلیم شاهد بودیم ایران به سرعت مرزها را بست اما ترکیه این کار را نکرد. البته مرز باشماق فقط سه روز بسته بود و در روز چهام باز شد. بقیه مرزها با ایران اما بسته ماند. در نتیجه بازرگانان اقلیم کردستان عراق به دلیل بسته بودن مرزها با ایران و باز بودن مرزهای تجاری با ترکیه، به سوی همکاری اقتصادی و تجاری با ترکیه گام برداشتند. یعنی فعالان اقتصادی که قبل از بسته شدن مرزها با ایران کار می‌کردند، ناچار به همکاری با ترکیه شدند. زیرا ترکیه اصلا مرزهای اقتصادی را نبست. البته مرزهای تمرچین و پرویز خان از حدود یک ماه و نیم پیش باز شدند اما بر فعالان بازرگانی اثر منفی گذاشت. زیرا ترکیه در تمام این مدت مرز خود را باز گذاشت و کالاهایی که تا پیش از همه‌پرسی از ایران وارد می‌شد با کالاهای ترک، جایگزین شد. در واقع ترکیه در این ماجرا زیرکانه رفتار کرد.


*در واقع از میزان صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق کاسته و بر صادرات ترکیه افزوده شد. آیا در خصوص میزان آن، آمار و ارقام مشخصی وجود دارد؟


من الان آمار در اختیار ندارم اما این موضوع در اقلیم کردستان عراق کاملا ملموس است. تا چند ماه پیش کالاهای ساخت ترکیه در منطقه سلیمانیه، پیدا نمی‌شد اما امروز کالاهای ترک در این منطقه به صورت فراوان، وجود دارد. این نشان می‌دهد فعالیت بازرگانان ترکیه و صادرات کالاهای ترک به اقلیم در ماه‌های اخیر بیشتر شده است. وقتی حضور ترکیه بیشتر شده یعنی میزان حضور ایران، کاهش یافته است. یعنی ترکیه از این موضوع هم به نفع اهداف اقتصادی خود استفاده کرد.


*با توجه به اینکه عراق مهم‌ترین بازار صادراتی ایران است و اقلیم کردستان عراق نیز یکی از دروازه‌های اصلی ورود به بازار عراق محسوب می‌شود، در حال حاضر وضعیت همکاری اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با اتاق بازرگانی اربیل، سلیمانیه و دهوک در چه وضعیتی قرار دارد؟


الان حال وضعیت همکاری مانند گذشته نیست و کاهش پیدا کرده. جغرافیای اقلیم کردستان عراق و برخورداری از مرز مشترک و مشترکات فرهنگی، همکاری‌های بیشتر را ایجاب می‌کند. شرکت‌های ایرانی در طول سال‌های گذشته یکی از تامین‌کنندگان اصلی بازار اقلیم کردستان عراق بوده است. امیدوارم به سرعت بتوانیم مشکلات را بر طرف کنیم و شاهد همکاری‌های اقتصادی بیشتر با ایران باشیم.

 

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران خبر داد: میانجی‌گری ایران برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد

 نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

 

روز شهید عراق به مناسبت سالگرد شهید محمد باقر حکیم، گرامیداشت سید عبدالعزیز حکیم و بزرگداشت شهدای حشد الشعبی در تهران برگزار شد.

 شامگاه جمعه 18 اسفندماه با حضور مقامات مختلف کشوری از جمله علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جعفری رئیس دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید صادق حکیم فرزند سید محمد باقر حکیم، ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، راجح الموسوی سفیر عراق، یاسر عبدالزهرا رایزن فرهنگی جمهوری عراق و نمایندگان نهادهای و سازمان های عراقی در ایران و عراقیان مقیم تهران در دولت آباد تهران برگزار شد.

 

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: امروز هیأتی از بغداد برای بررسی لیست کارمندان وارد سلیمانیه می‌شود/ سفر مقامات اقلیم به تهران مثبت بود

نماینده اقلیم کردستان در ایران اعلام کرد: امروز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

اعتمادآنلاین| ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره روند مذاکرات بین دولت مرکزی عراق و اقلیم اظهار کرد: تا این لحظه مذاکرات ادامه دارد و هیأت‌های ویژه‌ای از سوی دولت مرکزی برای تحقیق و بررسی از لیست حقوق کارمندان و مسائل دیگر، به اقلیم سفر کرده‌اند. امروز نیز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

 

دباغ درباره وظایف این هیأت گفت: این هیأت لیست کارمندان را بررسی می‌کند. بعضا ادعا شده که اسامی این لیست حقیقی نیست و یا برخی به ناحق به عنوان کارمند معرفی شده‌اند و به طور مثال مدیر کل شده‌اند و یا اینکه بیش از حقشان حقوق دریافت می‌کنند.

 

نماینده اقلیم کردستان در ایران اضافه کرد: این برای اولین‌بار نیست که هیأتی برای بررسی مسائل به اقلیم کردستان سفر می‌کند و پیش از این نیز چند بار هیأت‌هایی آمده اند و لیستی که شامل نام تقریبا 63 هزار کارمند اقلیم است را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند.

 

دباغ تأکید کرد: دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را برای رسیدن به توافق نشان داده‌اند و تعهد و ضمانت برای پایبندی به توافقات برای دو طرف نیز قانون اساسی عراق است.

 

او گفت: مهم‌ترین تعهد بین دو طرف این است که اقلیم درآمدهای حاصل از فروش نفت را به بغداد تحویل دهد و حکومت مرکزی هم بودجه لازم و کافی اقلیم را پرداخت کند. بر این اساس، من در کل به مذاکرات و پایداری توافقات امیدوارم و رسیدن به توافق را هم ضروری می‌بینم.

 

دباغ درباره تأثیرگذاری ایران بر توافق بین دو طرف تصریح کرد: در کل سفر هیأت اقلیم کردستان به ایران مثبت بود و انتظار داریم که ادامه این تأثیر مثبت را هم همانگونه که مورد انتظار است شاهد باشیم. در سفری که اخیرا سفیر ایران در عراق به اقلیم داشته تأکید کرد که هر گونه توافق بین دو طرف باید بر اساس قانون اساسی اجرایی شود.

 

 

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران خبر داد:میانجی‌گری ایران برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

ناظم دباغ: نقش ایران در روابط اربیل – بغداد، پشتیبانی و میانجیگری بوده است

نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران، دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و هیئت همراه با مقامات ایرانی را موفقیت آمیز خواند و تاکید کرد که نقش تهران در مسائل کردها در عراق به ویژه در روابط با بغداد، همیشه و در همه مقاطع، پشتیبانی از طرفین و میانجیگری میان آن ها بوده است.

به گزارش کوردپاریز ، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در صدر هیئتی عالی رتبه پس از دیدار از بغداد در روز شنبه (۳۰ دی ماه) وارد تهران شد و روز بعد از آن با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسن روحانی رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران دیدار و گفتگو کرد.

ناظم دباغ نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص دیدارهای انجام شده‌ میان نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با مقامات عالی رتبه ایرانی و محورهای این دیدارها به خبرنگار کردپرس، گفت: “دیدارها بسیار خوب و موفقیت آمیز بود؛ نگاه‌ طرفین به‌ نوعی بود که‌ مسائل پیش آمده‌ در گذشته همچون مسائل در میان اعضای یک خانواده بوده‌ است، به‌ همین دلیل طرفین بر این امر تاکید کردند که‌ جمهوری اسلامی ایران در مراحل مختلف، در مسئله‌ کُرد در عراق پشتیبان و حامی کُردها بوده‌ است و همچنین از حل مسائل و مشکلات کُردها در عراق یکپارچه و در چارچوب قانون اساسی این کشور پشتیبانی کرده است.

دباغ تاکید کرد: لازم است طرفین با تجدیدنظر، روابط را به‌ سطح پیشین بازگردانند و برای آینده‌ نیز این روابط در همه‌ زمینه‌ های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی، در سطحی عالی تر و قوی تری باشد.

وی درباره‌ این که در دیدارهای انجام شده میان نیچروان بارزانی با مقامات ایرانی در خصوص میانجیگری تهران برای نزدیک تر کردن اربیل و بغداد گفتگویی انجام شده است، گفت: بله،‌ این مسئله‌ مطرح شد و بر این امر تاکید گردید که‌ هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران می تواند در یافتن راه‌حل برای مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق همکاری نماید و میانجیگری کند.

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در خصوص ضرورت عادی سازی روابط اربیل و بغداد و اهمیت نقش آفرینی ایران در این موضوع، خاطرنشان ساخت: تامین و حفظ امنیت و ثبات منطقه‌، منوط به‌ وجود آرامی و ثبات در عراق است و امنیت عراق و اقلیم کردستان، امنیت جمهوری اسلامی ایران می باشد. به‌ همین دلیل هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران در راستای یافتن راه‌حل های سیاسی میان اقلیم کردستان و عراق، پشتیبان طرفین و میانجی آن ها خواهد بود.

 

وی در پایان گفت: به‌ عقیده‌ من؛ در گذشته‌، حال و آینده‌ هم، جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی خود را از حل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد به‌ اثبات رسانیده‌ و خواهد رساند و باید شاهد گشایش بیشتر در روابط اربیل – بغداد باشیم.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران مطرح کرد :سفر هیاتی از ایران به کردستان عراق در آینده نزدیک/ شرط تهران برای کمک به اربیل و بغداد

 نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد: در جریان سفر اخیر اقای نچیروان بارزانی نخست‌وزیر این کشور به تهران مقامات ایران اعلام کرده‌اند که حاضر هستند به نزدیکی هرچه بیشتر اربیل و بغداد کمک کنند به شرطی که هر دو طرف در چارچوب قانون اساسی عراق عمل کنند.

 ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رابطه اکراد و جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی  و همچنین سفر اخیر نخست‌وزیر کردستان عراق به تهران و رایزنی او با تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورمان خاطرنشان کرد: در این سفر گفت‌وگوهای خوبی در ارتباط با گسترش روابط و رفع موانعی که در این زمینه وجود دارد، انجام شد و می‌توان گفت شرایط به نحوی است که روابط تهران و اربیل می‌تواند قوی‌تر از گذشته  به پیش رود.

وی با بیان اینکه  این برنامه ریزی وجود دارد که در آینده هیاتی از ایران به اربیل سفر کند، در مورد اینکه چرا دیدار نخست‌وزیر کردستان عراق با ظریف لغو شد، گفت: متاسفانه به  دلیل تداخل برنامه‌ها و همچنین یک روزه بودن این سفر این امکان فراهم نشد که این دیدار صورت بگیرد.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران همچنین در مورد نقش ایران در راستای حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مثبتی در خاورمیانه دارد و این نقش قابل توجه است. ایران و منطقه اقلیم همیشه رابطه خوبی داشته‌اند البته  در مقطعی  موضوع رفراندوم لطمه‌ای را به این روابط وارد کرد ولی بعد از آن دو طرف تلاش کردند که مشکلات به وجود آمده را حل کنند و روابط تقویت شود.

 دباغ ادامه داد : با توجه به روابط خوب ایران با بغداد و همچنین روابط خوب تهران و اربیل، جمهوری اسلامی ایران از این ظرفیت برخوردار است که بتواند در ارتباط با حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد نقش موثری را ایفا کند چراکه هر دو طرف به ایران اعتماد دارند.

 

 

 وی تاکید کرد : در جریان سفر آقای بارزانی به تهران نیز مقامات ایرانی تاکید کردند که آمادگی دارند از دو طرف حمایت کنند به شرطی که هم بغداد و هم اربیل به قانون اساسی عراق پایبند باشند.

 دباغ  در بخشی دیگر از گفت وگوی خود با ایسنا با تشریح  آخرین وضعیت اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از فوت جلال طالبانی گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده در  ماه مارس کنگره اتحادیه میهنی کردستان عراق برگزار می‌شود.

 

نماینده اربیل در تهران: سفر نخست وزیر کردستان به تهران موفق بود

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نماینده منطقه کردستان عراق در تهران سفر نخست‌وزیر این منطقه به ایران را موفق ارزیابی کرد.

«ناظم دباغ» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» در واکنش به سفر «نیچروان بارزانی» نخست وزیر منطقه کردستان عراق گفت که این سفر «بسیار» موفق و نتیجه بخش بوده است.

بارزانی دیروز (شنبه) بعد از دیدار با «حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق در بغداد راهی تهران شد و با «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد .

 

این اولین سفر نخست وزیر منطقه کردستان به ایران بعد از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی جدایی کردستان از عراق در سوم مهر است.

نخست‌وزیر کردستان عراق اعلام کرد : کردستان عراق سکوی حمله به همسایگان نخواهد شد

نخست‌وزیر کردستان عراق، در اولین کنفرانس خبری پس از بازگشت از سفر ایران، تأکید کرد که این منطقه، میدانی برای آغاز هجوم به کشورهای همسایه نخواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر دولت کردستان عراق، در کنفرانس خبری پس از بازگشت از سفر ایران، اعلام کرد که هیأت دولت اقلیم سفر او به بغداد و تهران را در جلسه‌ای بررسی کرد. 

نیچروان با بیان اینکه «کردستان، برای توسعه روابط اقتصادی با ایران و ترکیه تلاش می‌کند»، اعلام کرد که «نباید اجازه داد، اقلیم کردستان میدانی برای هجوم به کشورهای همسایه بشود».

نیچروان بارزانی روز یکشنبه (اول بهمن‌ماه) به ایران سفر و با سران جمهوری اسلامی در تهران دیدار کرد.

به گزارش شبکه خبری «رووداو»، این مقام دولت کردستان با اشاره به پرونده اختلافات با دولت مرکزی در بغداد، از توافق برای تشکیل کمیته‌های مشترک خبر داد و گفت که در حاشیه کنفرانس امنیتی «داووس» سوییس، با حیدر العبادی نخست‌وزیر و وزیر نفت عراق دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. نیچروان توضیح داد که دوستان بغداد و اربیل نقشی مهم در دیدار او با نخست‌‌وزیر عراق داشتند.

به گفته نخست‌وزیر کردستان، قانون اساسی عراق، وظایف و حقوق منطقه کردستان در خصوص مسأله نفت را تعیین کرده است. او گفت که برای حل مشکلات اربیل با بغداد «ماده 140» [قانون اساسی] بهترین راه حل است و این مسئله را به همراه موضوعاتی مثل مناطق مورد منازعه بین کردستان و دولت مرکزی عراق، با حیدر العبادی بررسی کرده است. 

 

این مقام کردستان عراق از اتفاقات جاری در منطقه و شهر «عفرین» در استان حلب سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت «کردستان درباره آنچه در عفرین جریان دارد نگران است و امیدواریم که مشکلات در اسرع وقت حل شود». 

ناظم دباغ: سفر بارزانی به ایران عالی و ثمر بخش بود/ امضای تفاهمنامه بین اربیل و بغداد

 نماینده اقلیم کردستان درباره سفر نخست وزیر این منطقه به ایران و دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم در خصوص سفر نیچروان بارزانی نخست وزیر این منطقه به ایران و  دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

وی با اشاره به دیدارهای بارزانی با مقامات کشورمان از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: در این دیدارها بر تقویت روابط و آمادگی ایران برای میانجیگری بین اربیل و بغداد از سوی تهران تاکید شد و هیئت کردی نیز بر حفظ وحدت و سرزمین عراق و تبعیت از قانون اساسی تاکید کرد و اعلام داشت که برای حل تمامی مشکلات آمادگی گفت‌وگو دارد.

نماینده اقلیم کردستان ادامه داد: تهران تاکید داشت که در چارچوب قانون اساسی عراق حقوق مردم اقلیم کردستان محفوظ باشد.

دباغ با اشاره به دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق، پیش از سفر به تهران گفت: یکی از دلایل مثبت بودن سفر تهران همان دیدار است. در دیدارهای تهران نکته مثبت این بود که طرفین به فکر آینده بودند و هیچیک از طرفین به گذشته بازنگشتند.

وی در خصوص شرط عبادی برای عادی سازی روابط با اقلیم که عبارتست از لغو رسمی همه پرسی گفت: موضوع همه پرسی به تاریخ پیوسته است. وقتی اعلام کردیم که به قانون اساسی عراق و حفظ وحدت کشور پایبند هستیم به طور خودکار همه پرسی و هر موضوع دیگری که باعث استقلال یا جدایی باشد خنثی شده است. علاوه بر این، دادگاه عالی قانون اساسی عراق اعلام کرده که همه پرسی غیر قانونی است و ما به این رای احترام می‌گذاریم.

نماینده اقلیم کردستان گفت: اگر حکومت عراق نیز به قانون پایبند باشد مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر نباشد، این مسائل باقی خواهد ماند.

دباغ در خصوص نتایج دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نیز گفت: کمیسیون‌های مربوطه کار خود را در مسائل فنی پیش برده‌اند و پیش از دیدار عبادی و بارزانی توافقنامه‌ای درخصوص همه مسائل موجود از جمله وضعیت مرزها، حقوق پیشمرگه و بحث نفت تهیه و به امضا رسید اما دلیل اینکه بغداد این موضوع را اعلام نمی‌کند را نمی‌دانیم. 

 

صفحه1 از26

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی