امروز: سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 برابر با 21 می 2019

ناظم دباغ در گفتگو با خبرگزاری مهر: اربیل با فشار زیادی روبروست/ اقلیم کردستان اجازه استفاده از خاکش علیه ایران را نخواهد داد

 خبرگزاری مهر، بخش بین‌الملل- حلیمه مولایی: به علت وجود ارتباط ویژه و نزدیک میان ایران با عراق و اقلیم کردستان و همچنین وجود ارتباط مرزی و تجاری و اقتصادی میان ایران با عراق و اقلیم کردستان، آمریکا بعد از خروج یکطرفه از توافق هسته‌ای، در تلاش است ارتباطات میان تهران و اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را در چارچوب تحریم‌های خود تحت تاثیر قرار دهد و این راه ارتباطی را بر ایران ببندد.

واشنگتن از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری معافیت تعدادی از کشورها را از مجازات معامله با ایران تمدید نکرد و اعلام کرد اگر کشورهایی که تاکنون از مجازات معامله با ایران معاف بوده‌اند، به ارتباطات تجاری خود با ایران ادامه دهند آمریکا مجازات‌هایی را علیه آنها اعمال خواهد کرد. عراق نیز جز کشورهایی بود که اعلام شد در صورت تداوم ارتباطات بازرگانی با مجازاتهای واشنگتن مواجه خواهد شد، این در حالیست که اقلیم کردستان نیز به عنوان بخشی از عراق به قانون اساسی این کشور پایبند است و با فشارهای زیادی مواجه است تا این تحریم‌ها را اعمال کند و ارتباط خود با ایران را قطع کند.  

هرچند مسئولین دولت مرکزی بغداد و حکومت اقلیم کردستان مرتبا به مسئولین آمریکایی اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند تحریم‌ها را اجرا کنند و به علت مرزهای مشترک طولانی و فرهنگ مشترک و نیازهای اقتصادی ارتباط آنها با ایران غیرقابل قطع‌شدن است و این امر زیان زیادی مخصوصا متوجه اقلیم کردستان خواهد کرد، اما واشنگتن بر ادامه فشارهای خود مصر است.

برای گفتگو درباره این موضوع با ناظم عمر دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران مصاحبه‌ای کوتاه انجام داده‌ایم که متن آن به شرح زیر است:

قبلا به فشارهای آمریکا بر اقلیم کردستان و عراق در راستای پایبندی به تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرده بودید، در حال حاضر اوضاع چگونه است؟

واقعیت اینست که فشارها افزایش یافته است. در حال حاضر فشارها دوجانبه است. از طرفی آمریکا بر اقلیم و عراق فشار وارد می‌کند که تحریم‌ها را علیه ایران اجرا کنند و ارتباطات خود را کاهش دهند و از طرفی دیگر اقلیم دارای ارتباطی استراتژیک با ایران است و با جمهوری اسلامی ایران نیازمند همکاری و ارتباط با یکدیگر هستیم و نمی‌توانیم این تحریم‌ها را اجرا کنیم و اقلیم کردستان نیز نمی‌خواهد هیچگاه همکار و همراه مخالفت و دشمنی با طرفی دیگر به ویژه ایران باشد.

نظر عمومی مردم اقلیم چیست؟

ما با ایران دارای سابقه تاریخی مشترکی هستیم، باهم علیه رژیم بعث و در یک سنگر مبارزه کرده‌ایم. ایران در روزهای مصیبت‌بار به مردم کرد عراق پشت نکرده است و اکنون نیز مردم عراق و اقلیم کردستان نیز خود را مدیون ایران می‌دانند و نمی‌توانند گذشته را فراموش کنند.

بغداد و اقلیم چه برنامه‌ای برای کاستن از این فشارها دارند؟

مسلما عراق و اقلیم کردستان نمی‌خواهند درگیر این رقابت شوند. عراق کشور مستقلی است که دارای منافع مشترک با ایران است و اقلیم کردستان نیز می‌خواهد در این تنش بی‌طرف باشد و خود را از هر مشکلی به دور نگه دارد و دولت مرکزی عراق هر تصمیمی اتخاذ کند اقلیم کردستان نیز به آن پایبند خواهد بود. تا این لحظه نیز رئیس‌جمهور و نخست وزیر عراق و مقامات بلندپایه اقلیم کردستان نیز به مقامات آمریکایی آعلام کرده‌اند که تبدیل به بخشی از این مشکل نخواهند شد و اجازه نخواهند داد خاک عراق و اقلیم کردستان علیه هیچ همسایه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

آمریکایی‌ها در سفرهای اخیر خود به اربیل و دیدارهایی که با مقامات بلندپایه اقلیم کردستان داشته‌اند در تلاش هستند که افکار عمومی اقلیم و به ویژه فعالین تجاری و بازرگانی را که با ایران در ارتباط هستند بترسانند و بر روابط دوجانبه تاثیر بگذارند، نظر شما در این‌باره چیست؟

زمانی که اوضاع به سمت تنش و مشکل پیش می‌رود هر دو طرف تلاش خواهند کرد که به اهداف خود برسند و منافع خود را تامین کنند، اما ارتباط ایران و عراق و تهران و اربیل استراتژیک است و در سطوح بالا این ارتباط وجود دارد و تاکید ما بر کاهش تنش و از بین بردن تهدیدات است. ارتباط تجاری و اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان همچنان تداوم دارد. اقلیم کردستان در این تنش‌ها بی‌طرف خواهد بود و تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا این مساله به سمت تهدیدات جدی و سقوط پیش نرود چون منافع همه ما در گرو امنیت و آرامش منطقه است. 

اقلیم کردستان دوست ایران است و همزمان نیز دارای همپیمانی و دوستی با آمریکا نیز است، تا این لحظه هیچ تلاشی برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن انجام داده است؟

مسلما هر دولتی براساس منافع خود دارای دوستان و دشمنانی است، ایران سالهای طولانی است که با ما دوست است، از جنگ با بعث، در زمان آوارگی و جنگ با داعش و بسیاری مشکلات دیگر به فریاد اقلیم کردستان رسیده است، همچنین آمریکا نیز در سقوط صدام و جنگ داعش و ارسال کمک‌های نظامی به نیروهای پیشمرگه و ... به اقلیم کردستان یاری رسانده است و با آنها در ارتباط هستیم، به همین دلیل تنش میان این دو دوست، به اقلیم کردستان زیان خواهد رسانید و فشار زیادی بر ما تحمیل کرده است. اقلیم کردستان هر آنچه برای کاهش این تنش‌‌ها در توان داشته باشد کوتاهی نخواهد کرد و همچون حفظ منافع خود به آن می‌نگرد. اربیل به مساله ثبات و امنیت منطقه به دیده اهمیت می‌نگرد.

به مساله اقلیم کردستان و تشکیل کابینه جدید حکومت برگردیم، حکومت جدید اقلیم کردستان بعد از هشت ماه در حال شکل‌گیری است، کسانی می‌گویند: مشکلات داخلی احزاب و از جمله حزب دموکرات در تشکیل کابینه جدید مانع ایجاد کرده است، چنین است؟

مساله داخلی اگر وجود داشته باشد به اندازه‌ای نبوده که در رسانه‌ها برجسته شده است و بسیار کمتر از این میزان بوده است، اکنون همه گروه‌ها به توافق رسیده‌اند و جلسات و مذاکرات لازم را به پایان رسانده‌اند و همه احزاب به توافق جمعی رسیده‌اند، به ویژه درباره قانون رهبری اقلیم کردستان. درباره مساله معاونین رهبر اقلیم که در مسیر تشکیل کابینه مساله‌ساز شده بود. انشالله بعد از عید فطر کابینه جدید حکومت اقلیم کردستان تشکیل خواهد شد و شروع به کار خواهد کرد و این نیز بسیار مهم است چون لازم است در کوتاه‌ترین زمان ممکن موسسات و سازمان‌های دولتی از لحاظ اداری امورات خود را سازمان دهند. عید دوم بعد از ماه رمضان، عید تشکیل کابینه نهم حکومت اقلیم کردستان خواهد بود.   

موضح ایران به عنوان کشوری نزدیک به اقلیم که دارای ارتباطات گرم و نزدیکی باهم هستند، درباره ساختار کابینه جدید اقلیم کردستان چیست؟

ایران همواره نقش مشاوره و توصیه‌ای در اقلیم کردستان داشته و مقامات بلندپایه ایران به ما اعلام کرده‌اند که خواستار ثبات و آرامش اقلیم کردستان و پیشرفت و رشد آن هستند و خواسته آنها تشکیل هرچه سریعتر کابینه حکومت و دوری‌گزیدن از اختلاف داخلی و حزبی بوده است.

بر این اساس نیز که ارتباطی خوب و مناسب و منسجم با مسئولین حکومت آینده اقلیم چه از پارت دموکرات و اتحادیه میهنی و جنبش تغییر دارند، انتظار می‌رود ارتباطات تهران و اربیل و همکاری و تعامل میان دو طرف در کابینه نهم بهتر از گذشته نیز باشد. 

تیتر خبر:

 https://ku.mehrnews.com/news/26578/%D9%87%DB%95%D9%88%D9%84%DB%8E%D8%B1-%D9%84%DB%95-%DA%98%DB%8E%D8%B1-%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DB%8E%DA%A9%DB%8C-%D8%B2%DB%86%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%95-%D9%87%DB%95%D8%B1%DB%8E%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%DB%8E%DA%AF%DB%95-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%DA%A9%DB%8C

 

 

ناظم دباغ: جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود و به جنگ جهانی سوم تبدیل می‌شود

 دواروژ ـ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود، بلکه همانطور که تعدادی به آن اشاره می‌کنند، به جنگ جهانی سوم تبدیل خواهد شد. جنگی که آمریکا به تنهایی آن را برافروزد؛ برای همگان و بخصوص آمریکا جنگی جبران ناپذیر و سنگین خواهد بود.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد فروکش کردن خشم و عصبانیت، میان ایران و آمریکا به «دواروژ» گفت: در ابتدا معتقد بودم که جنگ ایران و آمریکا جنگ آسانی نخواهد بود و همه آن به خشم و عصبانیت، برنمی‌گردد؛ آخرین راه و مسیر نهایی این است که مشکلات بایستی بر روی میز مذاکره چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم حل شود.

وی افزود: رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پیام خود تأکید کرد و اطمینان داد که جنگی اتفاق نمی‌افتد؛ پیام‌های ترامپ هم می‌گوید که خود را برای جنگ آماده نمی‌کند، مواضع روسیه، چین، ژاپن، فرانسه، آلمان و تا حدی هم انگلستان، بر این معتقدند که از راه آشتی این مشکل را برطرف کنند، به همین دلیل، این اشارات نشان‌‌هنده راه همواری است که این مشکل از طریق صلح حل شود.

«ناظم دباغ» در مورد خوشبینی‌اش از اتفاق نیفتادن جنگ میان دو کشور گفت: هیچ کسی از پشت پرده و اتفاقاتی که باعث التهاب حوادث و رویدادها می‌شود؛ خبر ندارد، ولی ارزیابی خودم در مورد گذشته، اکنون و آینده، این است که جنگ ایران، جنگ ساده‌ای نخواهد بود، بلکه همانطور که تعدادی به آن اشاره می‌کنند، به جنگ جهانی سوم تبدیل خواهد شد.

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در پایان سخنانش اظهار داشت: امروزه اگر دقت کنیم هیچ کشوری از کشورهای همچون جنگ خلیج فارس به پشتیبان هم‌پیمان و آمریکا تبدیل نشده‌اند که وارد جنگ در منطقه شود؛ و این بدان معنی است جنگی که آمریکا به تنهایی آن را برافروزد؛ برای همگان و بخصوص خود آمریکا جنگی جبران ناپذیر و سنگین خواهد بود.

به مدت بیشتر از یک هفته است که ت خشم و عصبانیت میان آمریکا و ایران بخصوص بعد از فرستادن ناو جنگی آمریکا به منطقه خلیج فارس، گسترش یافته است.  

 

پشتیوان جمال

 

لینک خبر:

https://www.dwarozh.net/details.aspx?jimare=100919

 

ناظم دباغ: در مورد سفر هموطنان اقلیم کردستان به ایران هیچ نگرانی وجود ندارد

رادیو نوا ـ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، با اطمینان به هموطنان اقلیم کردستان که به ایران سفر می‌کنند، گفت: همه با ا اطمینان، اعلام می‌کنند که جنگ میان ایران و آمریکا اتفاق نمی‌افتد.

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران به رادیو «نوا» گفت: آنچه که هم اکنون مشاهده می‌شود این است که همه با اطمینان، اعلام می‌کنند که جنگ میان ایران و آمریکا اتفاق نمی‌افتد و مسئولان ایران نیز آن را تأکید می‌کنند؛ که در واقع این هم انتخاب مسیر صلح و آشتی است و این اظهارنظرها هم تشویقی در این زمینه است.

 

وی همچنین گفت: به نظرم در مورد رفت و آمد و سفر کردن هموطنان اقلیم کردستان به جمهوری اسلامی ایران، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد؛ چون اگر جنگی هم اتفاق بیفتد، موشکها جاهایی را مورد هدف قرار می‌دهند که از محل رفت و آمد هموطنان عزیز و کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند، خیلی دور است.   

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در ادامه سخنانش اظهار داشت: همانطور که خودم در مورد اتفاق نیفتادن جنگ خوشبینم، در پشت پرده نیز همین‌ها گفته می‌شود؛ انگار که سیاست در مورد چیزهای زیادی باردار باشد که شاید در مورد آنها فکری نشده باشد.  

 

کاروان محمود

 

لینک خبر:

https://www.radionawa.com/Ku/all-detail.aspx?jimare=17899

 

 

 

 

 

ناظم دباغ: جمهوری اسلامی ایران اقلیم کُردستان را تهدید نکرده است

دواروژ ـ «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران بر اقلیم کُردستان را مردود خواند و گفت: جنگ آمریکا و ایران، هیچ ارتباطی به اقلیم کردستان ندارد.  

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، در گفت‌وگو با پایگاه خبری «دواروژ» اعلام کرد: تهدید جمهوری اسلامی ایران بر اقلیم کُردستان از اساس دروغ است؛ چون این جنگ، هیچ ارتباطی به اقلیم کردستان نداشته و نخواهد داشت.    

 وی همچنین گفت: عراق و اقلیم کردستان، قبل از انتشار این حرفها و پروپاگانداها نظرات خود را ابراز داشته‌اند که اجازه نمی‌دهند عراق به مکانی برای کشمکش و ایجاد هیچ جنگی تبدیل شود؛ به همین دلیل، هیچ ترسی از طرف عراق به سمت جمهوری اسلامی ایران نیست تا آنها اقلیم کُردستان را تهدید کنند.   

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در مورد اینکه ایران در این مقطع کنونی چه درخواستی از عراق و اقلیم کردستان دارد، گفت: ایران هیچ درخواستی نداشته و تنها درخواستشان این بوده است که عراق و اقلیم کردستان بر روابط خود بر پایه قانون اساسی عراق مداومت داشته باشند. آمریکا نیروهای دریایی زیادی به منطقه خلیج فارس فرستاده است و مسئولان عالی‌رتبه ایران نیز از هموطنان خود خواسته‌اند که خود را برای جنگی سخت آماده کنند.

 

پشتیوان جمال 

 

لینک خبر: 

https://www.dwarozh.net/details.aspx?jimare=100636

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران: آمریکا نمی‌خواهد میان ایران و عراق روابط تجاری باشد

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه اقلیم کردستان روابطی متعادل با تهران و واشنگتن دارد گفت: مسئولان آمریکایی نمی‌خواهند روابط تجاری و اقتصادی عراق و اقلیم کردستان با ایران تداوم یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه رووداو، ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: مسئولان آمریکایی نمی‌خواهند روابط تجاری و اقتصادی عراق و اقلیم کردستان با ایران تداوم یابد و این مساله را به مسئولان عراقی اعلام کرده اند.

وی افزود: قطع این روابط مساله دشواری است و عراق به منظور حفظ منافع و تجارت خود حق دارد که به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد.
ناظم دباغ در ادامه گفت که اظهارات و هشدارهای مقامات آمریکایی نه تنها اقلیم کردستان بلکه تمام عراق را شامل می‌شود زیرا در بهترین حالت، جواب مسئولان اقلیم کردستان به مسئولان آمریکایی این است که"به تصمیمات بغداد پایبند هستیم".

نماینده اقلیم کردستان همچنین گفت: دولت اقلیم کردستان تا به امروز سیاستی متعادل و حکیمانه در رابطه با مشکلات تهران و واشنگتن اتخاذ کرده است. اقلیم کردستان به طور متعادل با هر دو طرف تعامل کرده است زیرا می‌داند که قطع روابط تجاری با ایران بطور یکجانبه امری دشوار است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با صادرات نفت از اقلیم کردستان به ایران گفت: دولت اقلیم کردستان تا امروز تجارت نفتی حقیقی با ایران نداشته است و نفت را از طریق راه های رسمی صادر می‌کرد. این صادرات بسیار کم است و از سوی شرکت‌های خصوصی است همچنین سوختی که وارد می‌شود به اندازه نیاز روزانه است که پالایشگاه‌ها توانایی فراهم کردن آن را ندارند.

ناظم دباغ در پایان تاکید کرد: هر نوع تحریم اقتصادی تأثیر منفی بر کشور مورد هدف خواهد داشت اما ایران تا این لحظه به تسلیم شدن و یا شکست فکر نکرده است زیرا تجربه‌ای طولانی در رابطه با تحریم‌ها دارد.

https://www.isna.ir/news/98021105977/%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

ناظم عمر: اقلیم کردستان در اتباطش با ایران و آمریکا متعادل عمل کرده است

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران معتقد است مسئولین آمریکایی نمی‌خواهند ارتباطات اقتصادی و تجاری ایران با عراق و اقلیم کردستان تداوم یابد، این خواسته خود را نیز به مسئولین هردو طرف انتقال داده‌اند. اما قطع‌ کامل این ارتباط را "دشوار" توصیف می‌کند و می‌گوید: "عراق هم از لحاظ قوانین بین‌المللی و هم به عنوان یک همسایه این حق را دارد که در راستای حفظ منافع اقتصادی و تجاری خود ارتباطاتش را جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد".

 

 

صبح روز ١١/٥/٢٠١٨ مایک پمپو وزیر خارجه آمریکا شروع مرحله دوم تحریم‌های کشورش علیه ایران را اعلام و گفت: "این تحریم‌ها سختترین تحریم علیه ایران در تاریخ این کشور خواهد بود"، هرچند بنا به درخواست و تاکید مسئولین دولت عراق، بغداد نیز به لیست پایتخت‌هایی افزوده شد که در این حوزه شامل معافیت تداوم تجارت با ایران شدند، اما این مهلت در پایان ماه آوریل پایان می‌یابد. اکنون مسئولین سفارت آمریکا در اربیل و بغداد، تمام عزم خود را جزم کرده‌اند تا مسئولین عراقی به چارچوب کلی تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده پایبند باشند. ناظم عمر می‌گوید گفتگوها و هشدارهای مسئولین آمریکایی در این حوزه "بیشتر متوجه عراق است تا اقلیم کردستان"، چون همچنان که ایشان می‌گوید، مسئولین حکومت اقلیم کردستان در بهترین حالت ممکن این جواب را به مسئولین آمریکایی خواهند داد که "آنها پایبند تصمیمات بغداد خواهند بود".

 هرچند به این نکته نیز اشاره می‌کند که تاکنون مسئولین حکومت اقلیم کردستان در مشکلات و مسائل فیمابین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، سیاست متعادل و معقولی را پیرو کرده‌اند، "حکومت اقلیم کردستان به شکلی موازی با هر دو طرف در تعامل و داد و ستد بوده است، چون می‌داند که دشوار خواهد بود یکطرفه تصمیم به قطع روابط اقتصادی با ایران بگیرد".

 


از ابتدای اعمال مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کشورهای عراق، چین، هندوستان، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان در لیست کشورهای معاف از تحریم قرار گرفتند. آما آمریکا تصمیم گرفته است از دوم ماه می این معافیت را برای هیچ کشوری تمدید نکند. براساس اطلاعات موجود، در این مدت مسئولین آمریکایی نگران این مساله بوده‌اند که عراق هنوز به شکلی گسترده و عمیق متکی به مبادلات اقتصادی با ایران است، به ویژه صادرات نفت به ایران از طریق تانکرهای نفتی، که این نگرانی آمریکا به مسئولین اقلیم کردستان نیز انتقال داده شده است.

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، درباره صادرات نفت از اقلیم کردستان به ایران می‌گوید: "حکومت اقلیم کردستان تاکنون وارد تجارت کامل نفتی با ایران نشده است و به صادرات نفت از طریق گذرگاه‌های رسمی و قانونی پایبند بوده است، آنچه وجود دارد مقدار اندکی است که روزانه از طریق شرکت‌های خصوصی صادر می‌شود و در مقابل سوختی نیز که وارد می‌شود نیازمندی روزانه‌ای است که پالایشگاه‌های داخلی توان تامین آن را ندارند" .

 

 

در ادامه افزودند: "فشارهای آمریکا برای توقف تجارت با ایران بیشتر متمرکز بر عراق است نه اقلیم کردستان".

هدف آمریکا از اعمال دور دوم تحریم‌ها، کاهش حجم صادرات نفت ایران به صفر است. قبلا و در ماه دسامبر ٢٠١٨، دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران که حوزه بانکی و صنعتی و معادن و حوزه اتومبیل‌سازی را شامل می‌شد، آغاز شد، اما در مرحله دوم تحریم‌ها، بیشتر روابط اقتصادی ایران مورد هدف قرار گرفته و آمریکا خواهان قطع روابط ایران با جهان خارج است، بر این اساس نیز تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از سال ٢٠١٢ علیه این کشور اعمال شده بود، دوباره و از نو به اجرا درآمد.

 ناظم عمر می‌گوید مسلما هر تحریم اقتصادی منفی خواهد بود و بر کشوری که مورد تحریم قرار خواهد گرفت تاثیر خواهد گذاشت، "اما هنوز ایران به مرحله‌ای نرسیده است که به تسلیم فکر کند و یا شکست بخورد، چون ایران در حوزه تحریم‌ها دارای تجربیات فراوانی است".

 

دباغ: تمام احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم با ایران در ارتباط هستند، می‌توان گفت حکومت اقلیم بیرون از این روابط قرار دارد

 در مصاحبه‌ای با ژیار محمد خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا، ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: "پیام ایران به احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان تاکید غیرمستقیم بر تشکیل هرچه سریع‌تر کابینه جدید اقلیم بوده است، از این رو درباره تشکیل کابینه جدید از آنجایی که پارت دموکرات حزب برنده انتخابات بوده است، ایران در درجه اول ارتباط خود را از پارت دموکرات آغاز کرده، اما نه ارتباط پارت دموکرات با ایران از اتحادیه میهنی کمتر است و نه میزان ارتباط اتحادیه میهنی با ایران از پارت دموکرات بیشتر است، "متاسفانه" همیشه فوکوس و تاکید بر اتحادیه میهنی است، اما ارتباط قوی و مستحکمی که بعد از رفراندوم میان ایران و پارت دموکرات کردستان شکل گرفته اگر از میزان ارتباط اتحادیه میهنی و ایران بیشتر نباشد، کمتر نیز نیست، همچنین با جنبش تغییر و دیگر گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان که شما ذکر کردید، همگی در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند، وی در ادامه افزود: "هردو طرف (جمهوری اسلامی و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان عراق) تلاش می‌کنند باهم در تماس باشند، اگر اتحادیه میهنی، پارت دموکرات، زحمتکشان یا جنبش تغییر یا هر گروه دیگری، اگر خود آنها نخواهند آیا ایران می‌تواند با آنها ارتباط بگیرد؟"، همچنین در جواب این سوال خبرنگار صدای آمریکا که آیا خارج از نمایندگی حکومت اقلیم گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی ایران در تماس و ارتباط هستند؟ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید: "نه تنها خارج از، بلکه کلا حکومت اقلیم کردستان بیرون از ارتباط گروه‌های سیاسی اقلیم با جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، یعنی گروه‌های سیاسی پایه ارتباط "اساسی" در نمایندگی حکومت اقلیم کردستان هستند، من نماینده همه گروه‌های سیاسی نیستم، من نماینده حکومت اقلیم کردستان از سهم اتحادیه میهنی هستم".

 

"ایران غیرمستقیم با گروه‌های سیاسی اقلیم درباره تشکیل کابینه جدید ارتباط گرفته است"

در ابتدای مصاحبه ناظم دباغ گفتند: "من معتقد نیستم که ایران مستقیما درباره تشکیل کابینه جدید حکومت اقلیم دخالتی کرده باشد، اما به عنوان کشور همسایه می‌خواهد ثبات در اقلیم و عراق مستقر باشد و گروه‌های سیاسی در انسجام و وحدت باشند، به همین دلیل غیرمستقیم پیام‌هایش حامل این پیام است که هرچه سریعتر آرامش و توافق صورت گیرد و این مساله در راستای منافع همه طرفهاست، این مساله مستقیما صورت نگرفته است اما ارتباط با گروه‌های سیاسی براساس برداشت من اینست که این خواسته غیرمستقیم مطرح شده است".

 

در پاسخ این سوال که پیام غیرمستقیم ایران برای گروه‌های سیاسی چه بوده است؟ ناظم دباغ می‌گوید: " تشکیل حکومت اقلیم کردستان، احترام به ارزشها و کاریزماها و اینکه بتوانند هرچه سریعتر در چارچوب برنامه‌ها و پروژه‌های موجود در مدیریت کردستان و حکومت مشارکت کنند، خوشبختانه اخباری که اکنون می‌شنویم حاکی از اینست که هر سه گروه (پارت دموکرات، اتحادیه میهنی و همچنین جنبش تغییر) به توافق نزدیک شده‌اند تا در زودترین زمان ممکن حکومت جدید اقلیم شکل بگیرد، آنچه اکنون اتفاق افتاده است اینست که این سه گروه درباره بازنگری قوانین و تقسیم پست‌های حکومت به توافق رسیده‌اند، ایران وارد این حوزه نشده که به گروهی امر و نهی کند، اما پیام خود را در مناسبت‌ها به گروه‌های مختلف اعلام کرده که متحد باشند چون در این مقطع آرامش و ثبات اقلیم کردستان در راستای منافع ایران و منطقه است".

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ادامه افزاد: "به درازای تاریخ روابط تاکنون ایران هیات مستقیمی نداشته است، اما از طریق کنسول‌گری و سفر مسئولین به عراق و اقلیم این پیام را می‌رسانند که آنها خواهان آشتی و آرامش و انسجام و توافق گروه‌های سیاسی در اقلیم کردستان هستند".

ایران اساسا مخالف دو اداره‌ای شدن است، در غیر اینصورت می‌توانست اگر منافعش ایجاب کند از گروه‌هایی  حمایت کند که موافق این امر هستند"

درباره نظر جمهوری اسلامی ایران در صورت تشکیل دو حکومت مجزا در اقلیم کردستان، نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: "ما چرا به احتمالی بپردازیم که اتفاق نیفتاده است و در راستای منافع  هم نیست، همچنین اتحاد در کردستان و وجود یک حکومت در کردستان توافق شده است و زمانی که از جمهوری اسلامی ایران حرف می‌زنیم و می‌گوییم که خواهان اتحاد و وحدت حکومت اقلیم کردستان است، این از اساس دو حکومتی و سه حکومتی را رد می‌کند، در غیر اینصورت می‌توانست اگر منافعش ایجاب کند از گروه‌هایی  حمایت کند که موافق این امر هستند، این نیز با دو حکومت تمام نمی‌شد بلکه براساس قانون استان‌‌ا به ٤ حکومت نیز می‌رسید، اما جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق فدرال حمایت می‌کند".

درباره این شایعه که گفته می‌شود در روز برگزاری جلسه انجمن رهبری اتحادیه میهنی که اعلام کردند با پارت دموکرات به توافق رسیده‌اند، قبل از آن هیاتی ایرانی در سلیمانیه بوده و با اتحادیه مذاکره کرده است، ناظم دباغ می‌گوید: "در حال حاضر فعالیت و رفت و آمد دیپلماتیک در عراق و اقلیم کردستان بالاست، هیات آمریکایی می‌یاد، هیات ایرانی نیز با اطمینان یکی از محورهای مهمی که راجع به آن صحبت می‌کنند مساله تشکیل حکومت اقلیم است و مسلما هرکسی که در این زمینه نظر و گفته خیرخواهانه‌ای داشته باشد تا گروه‌های سیاسی به توافق برسند، بیان می‌شود."

 

ارتباط عمیقی که بعد از رفراندوم میان ایران و پارت دموکرات کردستان وجود دارد اگر از ارتباط میان اتحادیه میهنی و ایران بیشتر نباشد، کمتر نیست. نماینده حکومت اقلیم کردستان در ادامه می‌گوید: "متاسفانه" همیشه فوکوس و تاکید بر اتحادیه میهنی است، اما ارتباط قوی و مستحکمی که بعد از رفراندوم میان ایران و پارت دموکرات کردستان شکل گرفته اگر از میزان ارتباط اتحادیه میهنی و ایران بیشتر نباشد، کمتر نیز نیست، همچنین با جنبش تغییر، ارتباطات بعد از رفراندوم با ایران به حالت عادی بازگشته است، ایران با همه گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان در ارتباط است، برای مثال به ساختار نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در تهران نگاه کنید، که از نماینده همه گروه‌های سیاسی شامل پارت دموکرات، اتحادیه میهنی، اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی، جنبش اسلامی، سوسیالیست شکل گرفته است، علاوه بر ارتباط غیررسمی با جنبش تغییر و زحمتکشان، حتی در حال حاضر تمایل دارند با همپیمانی ارتباط شکل بگیرد، پس چرا فقط باید بر اتحادیه میهنی تمرکز و فوکوس کنیم"، ایشان در ادامه افزودند: "درباره تشکیل کابینه جدید از آنجایی که پارت دموکرات حزب برنده انتخابات بوده است، ایران در درجه اول ارتباط خود را از پارت دموکرات آغاز کرده، اما نه ارتباط پارت دموکرات با ایران از اتحادیه میهنی کمتر است و نه میزان ارتباط اتحادیه میهنی با ایران از پارت دموکرات بیشتر است، همچنین با دیگر گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان و احزابی که شما ذکر کردید، همگی در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند".

گروه‌های سیاسی اقلیم برای ارتباط با ایران تلاش می‌کنند یا ایران در تلاش برای شکل‌دادن به این ارتباط است؟

ناظم دباغ می‌گوید: "هر دو طرف تلاش می‌کنند، اگر اتحادیه میهنی یا پارت دموکرات یا زحمتکشان و جنبش تغییر و هر گروه دیگری اگر خود آنها مایل نباشند ایران می‌تواند به تنهایی با آنها ارتباط بگیرد؟"

می‌توان گفت حکومت اقلیم بیرون از این روابط گروه‌های سیاسی با اقلیم قرار دارد.

 

در جواب این سوال خبرنگار صدای آمریکا که آیا خارج از نمایندگی حکومت اقلیم گروه‌های سیاسی جداگانه با ایران در ارتباط و تماس هستند؟ ناظم دباغ می‌گوید: "نه تنها خارج از، بلکه کلا حکومت اقلیم کردستان بیرون از ارتباط گروه‌های سیاسی اقلیم با جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، یعنی گروه‌های سیاسی پایه ارتباط "اساسی" در نمایندگی حکومت اقلیم کردستان هستند".

"من نماینده همه گروه‌های سیاسی نیستم"

ناظم دباغ درباره علت اینکه چرا ارتباط گروه‌های سیاسی خارج از نمایندگی حکومت اقلیم در ایران و جداگانه "همانگونه که خود شما گفتید، فرد فرد" وجو دارد، گفت: علت این مساله به شروع روابط برمی‌گردد، و متاسفانه تاکنون نیز گروه‌های سیاسی تلاش نکرده‌اند یک نماینده از طرف همه آنها وجود داشته باشد، من نماینده همه گروه‌های سیاسی نیستم، من نماینده حکومت اقلیم کردستان از سهم اتحادیه میهنی هستم".

 

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید تامین منابع انرژی و برق عراق از کشور ثالث و انتقال این امر از ایران به کشور دیگر مساله ساده‌ و ممکنی نیست و احتمالا در این زمینه عراق با معافیت روبرو شود. او در ادامه می‌گوید: "بهتر است اقلیم کردستان نیز در چارچوب سیاست‌های بغداد عمل کند".

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگو با رادیو نوا می‌گوید: "معتقدم عراق دارای ویژگی‌های خاص خود در روابطش با آمریکا و همچنین در ارتباطاتش با ایران است و نیازمندی‌هایش در حوزه سوخت و برق را تاکنون از ایران تامین کرده است و انتقال این منبع تامین به کشور ثالث امر ساده و آسانی نیست".

او در ادامه می‌گوید: "پیش‌بینی می‌شود که عراق باز بتواند از ایران گاز و برق وارد کند و در این حوزه‌ها با معافیت‌های تحریمی روبرو شود".

درباره وضعیت اقلیم کردستان در اثر تحریم‌های آمریکا و امکان توقف مبادلات تجاری با ایران از ماه آینده، ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به رادیو نوا می‌گوید: "هر تهدیدی که روبروی اقلیم کردستان شود همان تهدیدی است که عراق را با مشکل مواجه خواهد کرد و بایستی هر تصمیمی که از طرف عراق گرفته می‌شود اقلیم کردستان نیز به همان تصمیم و سیاست پایبند باشد"، او در پایان افزود: "معتقدم اقلیم کردستان در بهترین حالت ممکن و در همه مقاطع برای حفظ منافع خود باید پایبند و وابسته به تصمیماتی باشد که حکومت مرکزی عراق درباره تعامل با ایران اتخاذ می‌کند".

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 08:58

ناظم دباغ: تهران می‌خواهد در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب تشکیل دهد

 ناس کُرد: «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود و صادرات اضافی نفت از اقلیم کردستان به ایران به قوت خود باقی است و در صادرات این نفت، هیچ‌گونه معامله دیگری مابین اقلیم کردستان و بغداد برقرار نمی‌شود. 

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «ناس کُرد»ی اعلام کرد: ایران در کارهای میان احزاب، گروه‌های سیاسی و حکومت اقلیم کردستان دخالت نمی‌کند؛ ولی در زمان‌هایی که با آنها مشورت می‌شود، آرامش و برقراری امنیت اقلیم کردستان برایشان حائز اهمیت است. این امنیت، با مشارکت و حضور احزاب و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان برقرار می‌شود.

 

وی در مورد گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان و همچنین نظر تهران در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان، حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود.

 

دباغ در ادامه سخنانش اظهار داشت: تا این لحظه، گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان به این درجه نرسیده است که یکی از گروه‌های سیاسی از جمهوری اسلامی ایران درخواست کند که با میانجیگری خود از گفت‌وگوها حمایت کند. ایران همیشه، حکومتی قوی و یکپارچه در خاک عراق، برایش در اولویت بوده است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به اینکه دخالت در کارهای اقلیم کردستان را محکوم می‌کنم، گفت: اگر یک گروه سیاسی در خود این توانایی و قدرت را نداشته باشد؛ از کشورهای دوروبر یا جمهوری اسلامی ایران درخواست بکند تا از آنها حمایت کند، اگر خود این توانایی را نداشته باشد؛ ایران می‌تواند چه کاری برایش انجام دهد؟

 

وی در مورد صادرات نفت اقلیم کردستان و کرکوک به ایران از طریق تانکرهای نفتی گفت: تا این لحظه، صادرات نفت اقلیم کردستان، مناطق دیگر عراق و همچنین کرکوک به ایران به قوت خود باقی است و این نفت، اضافاتی است که از صادرات نفت به بندر جهان ترکیه باقی می‌ماند و از طریق تانکر، از راه اقلیم کردستان به ایران صادر می‌شود.   

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پایان سخنانش گفت: روزانه 15 تا 25 هزار بشکه نفت از طریق تانکر از راه گذرگاه‌های مرزی ایران به بازارهای جهان صادر می‌شود و هیچ‌گونه تفاوتی مابین معاملات بازرگانی‌ جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان و حکومت عراق وجود ندارد.

 

احمد مصطفی

 

لینک گفت‌وگو:

https://www.nasnews.com/ku/نازم-ده‌باغ-بۆ-ناس-تاران-ده‌یه‌وێت-ح/

 

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده دولت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به وجود مرزهای طولانی و منافع مشترک میان ایران و عراق تأکید کرد که نباید عراق تبدیل به بخشی از تنش میان واشنگتن و تهران و تحریم های آمریکا علیه ایران باشد.

به گزارش کردپرس، ناظم دباغ در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، با اشاره به اینکه روابط نزدیک میان تهران و بغداد موجب نگرانی و نارضایتی آمریکا می شود؛ گفت که عراق نباید منافع خود را فدای سیاست های آمریکا کرده و بر اساس خواست کشورهای خارجی موضع گیری کند.

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران افزود که عراق و ایران دارای مرزهای طولانی مشترک، روابط دیرینه و منافع مشترک هستند و عراق نباید حساسیت روابط خود با همسایگان را فراموش کند و تبدیل به بخشی از تنش های میان واشنگتن و تهران و تحریم های آمریکا علیه ایران باشد؛ چرا که آمریکا با پایان منافع خود در عراق این کشور را ترک می کند.

همچنین اعلام کرد که بغداد در تلاش است که از طرق دیپلماتیک توازن در روابط خارجی خود را حفظ کند؛ زیرا عراق و اقلیم کردستان در بسیاری زمینه ها از جمله واردات گاز، برق، خوراک و دیگر کالاهای اساسی، به ایران نیاز دارند.

 http://kurdpress.com/details.aspx?id=63211

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 04 فروردين 1398 05:25
صفحه1 از34

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی