امروز: شنبه 23 تیر 1403 برابر با 13 جولای 2024

«سلام رشدی» با «صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد

«سلام رشدی» معاون نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، با «صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان در شهر اربیل، دیدار و گفت‌وگو کرد.


«سلام عارف رشدی» معاون نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در تهران، امروز پنجشنبه 4 جولای 2024 (14 تیر ماه 1403) از اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان در شهر اربیل، بازدید کرد و مورد استقبال گرم «صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان قرار گرفت و در مورد وضعیت کنونی منطقه و همچنین روابط میان ایران و اقلیم کردستان دیدار و گفت‌وگو کردند.


در این دیدار، «صفین دزه‌یی» و «سلام رشدی» در مورد کارها و فعالیت‌های نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در ایران، درباره وضعیت کنونی منطقه، عراق، اقلیم کردستان و همچنین روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان به گفت‌وگو پرداختند.


در ادامه این جلسه، رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان، از ادامه تلاش‌ها و فعالیت‌های مستمر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در تهران، تشکر و قدردانی کرد که در کشور ایران، به خوبی و موفقیت‌آمیز آن را انجام می‌دهند.

 

سفر نیچیروان بارزانی به تهران؛ گامی مثبت برای اصلاح روابط

نماینده اقلیم کردستان در ایران با اشاره به سفر «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران گفت: نتیجه اولیه این سفر که در چهارچوب سه محور اقتصادی انجام شد، مثبت بوده است.

به گزارش ایسنا، «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه در راس هیاتی عالیرتبه به منظور انجام سفری سه روزه وارد تهران شد و در جریان این سفر با رهبر معظم انقلاب اسلامی، رییس جمهور، وزیر خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی و رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و رایزنی کرد.

این مقام عالیرتبه در اقلیم کردستان بر اساس آن‌چه که برخی از رسانه‌ها منتشر کرده‌اند در جریان این سفر با سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز دیدار کرده است.

سفر رئیس اقلیم کردستان عراق به تهران در حالی انجام شد که طی ماه‌های گذشته، روابط  تهران و اربیل به خاطر مسائل امنیتی و فعالیت‌های برخی از گروهک‌های تروریستی از خاک این منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران و اقدامات نظامی تهران علیه این گروهک‌ها تروریستی در راستای تامین امنیت خود با چالش‌هایی روبرو شده بود و در همین چارچوب به اعتقاد بسیاری از کارشناسان محور اصلی دیدارهای این مقام اقلیم در ایران، مباحث امنیتی بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «نیچیروان بارزانی» بر اهمیت اجرای کامل توافق‌نامه امنیتی بین ایران و عراق که در این ارتباط با آن منطقه اقلیم نقش تعیین کننده دارد؛ تاکید کردند.

 بارزانی نیز  در دیدارها با تاکید بر اینکه ما خط قرمزهای جمهوری اسلامی ایران را می‌شناسیم، اظهار کرد: اجازه نمی‌دهیم اقلیم کردستان به مرکزی برای تهدید ایران تبدیل شود.

سفر بارزانی به تهران و دیدارهای وی در این سفر سه روزه با استقبال مقامات دولت مرکزی عراق نیز مواجه شد؛ چنان که مشاور نخست وزیر عراق ضمن ابراز خشنودی از سفر رئیس اقلیم کردستان به ایران گفت که این سفر تا حد زیادی اختلافات را از بین برد.

«ضیاء الناصری» در  اظهاراتی در این ارتباط گفت: سفر «نیچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران، اختلاف قبلی را تا حد زیادی از بین برد. هر تلاشی که در راستای حل اختلافات با ایران باشد به سود دو کشور است و اظهاراتی که از «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در مورد اهمیت روابط دو کشور شنیدیم خوش‌بینانه و امیدوارکننده است.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در ارتباط با سفر «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران طی روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری و دیدارهای وی با مقامات عالی رتبه و ارشد جمهوری اسلامی ایران از جمله؛ مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزیر خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی و ... اظهار کرد: به نظرم این سفر، یک گام مثبت و محکم برای تقویت روابط و اصلاح برخی از مسائل پیش آمده بین تهران و منطقه اقلیم کردستان بود.

وی با بیان اینکه در این سفر، دو طرف بر حل مشکلات موجود از جمله؛ مباحث امنیتی تاکید داشتند، اظهار کرد: نتیجه اولیه این سفر، مثبت بود و دو طرف ایران و منطقه اقلیم تاکید داشتند که باید به عنوان دوستان قدیمی و هم پیمان در مبارزه علیه رژیم صدام، با همان روحیه به دنبال ترمیم روابط و رفع کدورت‌های به وجود آمده باشند.

دباغ با بیان اینکه مقامات اقلیم کردستان عراق پشتیبانی‌های ایران برای مبارزه با صدام و تشکیل دولت جدید در عراق را فراموش نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: این سفر در سه محور امنیتی، اقتصادی و سیاسی انجام شد و در ملاقات آقای بارزانی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران بر این موضوع تاکید شد که روابط بین دو طرف در این زمینه‌ها تقویت شود.

نماینده اقلیم کردستان در تهران با بیان اینکه این سفر نتیجه رفت و آمدهای دیپلماتیک و مشورت‌ها بین دو طرف بوده و در جریان این رفت و آمدها از آقای بارزانی برای سفر به تهران دعوت شد، تصریح کرد: هیاتی که به تهران آمد در حقیقت هیات ریاست اقلیم کردستان بود و این هیات متشکل از گروه‌های مختلف کردی که در دولت اقلیم حضور دارند، بود، بنابراین این سفر مربوط به یک حزب کردستان عراق نیست بلکه نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی کردستان عراق که در دولت اقلیم حضور دارند در این سفر آقای بارزانی را همراهی می‌کردند.

لینک گفت‌وگو:
https://www.isna.ir/news/1403021913690/سفر-نیچروان-بارزانی-به-تهران-گامی-مثبت-برای-اصلاح-روابط

ارزیابی نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران از سفر نیچیروان بارزانی به تهران

نماینده اقلیم کردستان در تهران گفت: به نظرم هدف سفر هیأت اقلیم کردستان به تهران متشکل از سه محور بود. محور اقتصادی، محور امنیتی و محور سیاسی. در مذاکرات هیأت اقلیم کردستان با مسئولان جمهوری اسلامی و ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی ایران تأکید بر این بوده که توافقات قبلی ادامه خواهد داشت و در هرجایی مشکلاتی بوده باید آن مشکلات ترمیم و حل شود و اجازه ندهیم بار دیگر به تنش بخورد. به همین دلیل، کل توافقات اقتصادی، امنیتی و سیاسی به مسیر قدیمی بازگشته و به تقویت این روابط ادامه دهیم.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره ارزیابی خود از سفر «نیچیروان بارزانی» به تهران گفت: به نظر بنده هر سفری انجام شود حسن مخصوص به خودش را دارد. اولا دلیل این سفر، همدلی و ادامه همکاری بین دوطرف است و حکومت اقلیم کردستان، هیأتی با ریاست آقای «نیچیروان بارزانی» به ایران فرستاد. ارزیابی من از این سفر آن است که آمدن آقای بارزانی خیلی اقدام خوبی بود و بعدا نتایج این دیدارها مشخص خواهد شد. هر دو طرف تأکید کردند که باید در روابطی که بعضی از زمان‌ها به نوسان می‌خورد، با همین روحیات گذشته به دنبال حل مشکلات باشند.

دباغ در خصوص بحث تأمین امنیت بین مرزهای ایران و اقلیم کردستان در این مذاکرات گفت: رئیس هیأت اقلیم کردستان و هیأت همراش نظرشان این است، بوده و خواهد بود که امنیت اقلیم کردستان و امنیت جمهوری اسلامی ایرانی تفاوتی ندارد. به این معنی که ناامنی در اقلیم کردستان و ناامنی در ایران برای همدیگر همسو و مشترک هستند و باید همکاری جدی بین دو طرف برای حل و برطرف کردن مشکلاتی که پیش از این باعث ایجاد ناامنی می‌شد، شکل بگیرد.

وی گفت: به نظرم هدف سفر هیأت اقلیم کردستان به تهران، سه محور را شامل می شود؛ محور اقتصادی، محور امنیتی و محور سیاسی. در مذاکرات هیأت اقلیم کردستان با مسئولان جمهوری اسلامی و ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی ایران، تأکید بر این بوده که توافقات قبلی ادامه خواهد داشت و در هر جایی مشکلاتی بوده باید آن مشکلات ترمیم و حل شود و اجازه ندهیم بار دیگر به تنش بخورد. به همین دلیل، کل توافقات اقتصادی، امنیتی و سیاسی باید به مسیر قدیمی بازگشته و به تقویت این روابط ادامه دهیم.

دباغ درباره توافقات ایران با اقلیم و تاثیر آن بر روابط دو طرف با دولت مرکزی عراق گفت: خوشبختانه هم‌نظری کامل میان جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان در زمینه تقویت روابط با دولت عراق وجود دارد. هیأت اقلیم و مسئولان جمهوری اسلامی تأکیدشان بر این بود که حکومت اقلیم کردستان یکی از طرف‌های اثرگذار در تقویت این روابط بوده که باعث تشکیل حکومت جدید عراق شده است، باید این روحیات ادامه داشته باشد و همیشه سعی کنند مشکلات برطرف شود. در سفر اخیری که آقای «نیچیروان بارزانی» به بغداد رفت و مسائلی را دنبال کرد، تأکید کرد که باید حکومت اقلیم کردستان به ریاست آقای «مسرور بارزانی» و حکومت عراق به ریاست آقای سودانی بیشتر روابط‌شان تقویت شود و مشکلات را حل کنند.

لینک گفت‌وگو:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1478130

ناظم دباغ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا: تلاش می‌کنیم مشکلات گذشته میان ایران و اقلیم بوجود نیاید

تهران / ایرنا - نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: با توجه به دستاوردهای خوبی که سفر «نیچیروان بارزانی» به تهران داشته؛ حتماً در آینده، شاهد توسعه همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خواهیم بود.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری ایرنا در خصوص اهمیت و دستاوردهای سفر اخیر «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان به تهران و دیدارهایش با مقامات عالی رتبه کشورمان، اظهار داشت: سفر راهبردی و مهم «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق به تهران به همراه هیأت همراه نه به منظور تقویت روابط با تهران، بلکه به منظور ترمیم روابط و حل و فصل مشکلاتی که ایجاد شده بود صورت گرفت. همچنین دو طرف، در این سفر و دیدارهای صورت گرفته تاکید کردند که روابط گذشته را ادامه دهند و آن روابط را هم گسترش دهند.

وی با بیان اینکه سفر مهم «نیچیروان بارزانی» به ایران دستاوردهای مثبت و زیادی را به همراه داشت، گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای این سفر، دیداری بود که آقای بارزانی برای اولین مرتبه با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران انجام داد که دیداری دوستانه و صمیمی هم بود.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تصریح کرد: در این دیدار، رهبر انقلاب ایران بر این موضوع تاکید کردند که در یک بازه زمانی اکثریت رهبران کُرد عراق در ایران زندگی می‌کردند.

دباغ تصریح کرد: در این دیدار، رهبر انقلاب ایران با بیان برخی خاطرات گذشته یادی هم از مرحوم «ادریس بارزانی» پدر «نیچیروان بارزانی» کردند. رهبری ایران بر این نکته تأکید کردند که ما باید همچون یک ملت، با یکدیگر همکاری داشته باشیم؛ تا ضمن برطرف کردن برخی مشکلات فی مابین، در راستای تقویت روابط میان ایران و اقلیم کردستان عراق گام برداریم.

وی با بیان اینکه سفر اخیر رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران، دستاوردهای مثبت و خوبی را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی به همراه داشت، عنوان کرد: حجم تبادلات تجاری میان ایران و اقلیم کردستان عراق در این مدت افزایش چندانی پیدا نکرده، اما کاهش هم نداشته است.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران بیان کرد: در صورتی که شرایط و فضای مناسبی جهت افزایش حجم تبادلات تجاری میان دو طرف فراهم شود، ظرفیت‌های خوبی در منطقه اقلیم کردستان عراق وجود دارد که می‌تواند زمینه‌های خوب همکاری را با ایران داشته و حجم تبادلات تجاری دو طرف را افزایش دهد.

دباغ گفت: در راستای افزایش سطح تعاملات تجاری دو طرف مقامات ایران و اقلیم، مصمم به انجام این موضوع هستند و بر منفعتی که از این موضوع هر دو طرف خواهند داشت تاکید کردند و امیدواریم که شرایط جهت تحقق این هدف فراهم شود.

وی افزود: در نشست خبری که اخیراً آقای «نیچیروان بارزانی» داشته بر این موضوع تاکید کرده که مقامات اربیل بر اجرای مفاد توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق پایبند هستند و البته قسمتی از این توافقات هم انجام شده است.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تصریح کرد: آقای بارزانی بر این مهم تاکید کرد که از هیچ نقطه‌ای در خاک اقلیم کردستان عراق، هیچ گروهی حق ندارد که علیه منافع و امنیت ملی ایران و کشورھای ھمسایە اقدامی انجام دهد و متقابلاً هم از سوی ایران، گروه یا گروه‌هایی علیه منافع و امنیت اقلیم کردستان عراق اقدامی انجام ندهند.

دباغ در پایان خاطرنشان کرد: حتماً در آینده، شاهد توسعه همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خواهیم بود و آقای بارزانی هم بر این مسئله تاکید کرد که تلاش می‌کنیم بار دیگر مشکلاتی که در گذشته وجود داشته میان ایران و اقلیم به وجود نیاید.

لینک گفت‌وگو:
https://www.irna.ir/news/85471155/تلاش-می-کنیم-مشکلات-گذشته-میان-ایران-و-اقلیم-بوجود-نیاید

ناظم دباغ در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم: در سفر بارزانی درباره هماهنگی‌های امنیتی رایزنی شد

 نماینده اقلیم کردستان عراق، سفر «نیچیروان بارزانی» به ایران را مهم ارزیابی کرد و هماهنگی‌های امنیتی برای مبارزه با گروههای تروریستی را یکی از محورهای اصلی این سفر دانست.

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم با اشاره به سفر «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق به تهران، محور گفت‌وگوهای او با مقامات بلندپایه‌ ایران را اصلاح و تقویت روابط دوجانبه دانست و اظهار داشت: گسترش روابط اقتصادی بازرگانی میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان، حل و فصل مشکلات موجود، تامین امنیت ایران و حکومت اقلیم کردستان عراق، هماهنگی در روابط سیاسی و نقش تهران و اربیل در تامین امنیت ایران و عراق از جمله محورهای مذاکرات رئیس اقلیم کردستان عراق و هیئت همراه وی با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران بود.

وی در پاسخ به این پرسش «آیا درباره حضور گروه‌های تروریستی که امنیت ایران را به خطر می‌اندازد نیز در این سفر صحبت شد؟ » اظهار داشت: آن جزئیاتی که منظور شماست، مطرح نشد ولی هماهنگی در چارچوب هیئت شورای عالی امنیت عراقی به ریاست قاسم الاعرجی، رئیس شورای عالی امنیت ملی عراق انجام شد. در این هیئت، وزیری از اقلیم کردستان عراق حضور دارد. این هیئت بر اجرایی شدن توافقات (امنیتی) میان ایران و عراق نظارت دارد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، درباره تشکیل کمیته امنیتی میان تهران - بغداد و اربیل گفت: این کمیته امنیتی تشکیل شده و یک سری از مسائل ضروری را اجرایی کرده‌ است و توافقاتی که در این کمیته صورت گرفته، اقلیم کردستان عراق بدانها پایبند است.

وی در خصوص ارزیابی خود از سفر رئیس اقلیم کردستان عراق به تهران گفت: این سفر یکی از سفرهای مهم و با ارزش «نیچیروان بارزانی» به ایران بود که با هدف تقویت روابط دوجانبه صورت گرفت.

لینک گفت‌وگو:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1403/02/18/3081457/دباغ-در-سفر-بارزانی-درباره-هماهنگی-های-امنیتی-رایزنی-شد

«ناظم دباغ» با «محمود نجفی‌عرب» رئیس اتاق بازرگانی تهران دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران و «محمود نجفی‌عرب» رییس اتاق بازرگانی تهران؛ در دیدار با یکدیگر بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی و مراودات تجاری تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «محمود نجفی‌عرب» رئیس اتاق بازرگانی تهران و «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در دیدار با یکدیگر بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی و مراودات تجاری تأکید کردند و با توجه به اینکه عراق دومین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود، از ضرورت همکاری نزدیک‌تر و گسترده‌تر سخن گفتند. رئیس اتاق تهران در این دیدار آمادگی این اتاق برای پذیرش هیأت‌های تجاری و اعزام یک هیأت تجاری از فعالان اقتصادی به این اقلیم را اعلام کرد.

در دیدار نماینده اقلیم کردستان عراق با رئیس اتاق بازرگانی تهران، دو طرف با تأکید بر ضرورت تنش‌زدایی در مناسبات سیاسی میان ایران و اقلیم کردستان، توسعه همکاری‌های اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک را موجب پایداری در آینده روابط دانستند.

در این دیدار که روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه جاری (7 فوریه 2024) در دفتر ریاست اتاق تهران برگزار شد، پیشنهاد اعزام یک هیأت تجاری در همراهی با اتاق بازرگانی تهران و اتاق‌های بازرگانی استان‌های غربی به اقلیم کردستان و همچنین آمادگی پذیرش از یک هیأت اقتصادی از این منطقه، برای اعلام حسن‌نیت در بهبود مناسبات اقتصادی دو طرف از سوی مسؤولان اتاق تهران مطرح شد.

بر اساس اعلام اتاق تهران، در این دیدار، «محمود نجفی‌عرب» رئیس اتاق تهران، با اشاره به اینکه عراق دومین شریک تجاری ایران است و تجارت و مبادلات بازرگانی ایران با این کشور، عمدتاً از طریق اقلیم کردستان صورت می‌گیرد، تصریح کرد که در دور تازه مناسبات و همکاری‌ها، ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه پیشنهاد اعزام یک هیأت تجاری از اتاق تهران به اربیل یا سلیمانیه، به عنوان هیأت دوستی و حسن‌نیت از سوی این اتاق به وزارت امور خارجه ایران ارائه شده‌ است، یادآور شد که اتاق بازرگانی تهران، آماده پذیرایی از هیأت‌های تجاری اقلیم کردستان است.

مبادله کالا در مرزهای تجاری ادامه دارد

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان در ایران، نیز در این دیدار با بیان اینکه مقامات حکومت اقلیم کردستان بر حفظ و تقویت روابط این منطقه با ایران در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی، تأکید دارند، تصریح کرد که با رفع اشکالات و سوءتفاهم‌های پیش‌آمده، زمینه برای توسعه روابط اقتصادی میان دو طرف فراهم است و اقلیم کردستان می‌تواند هم‌پیمان استراتژیک ایران در تمامی حوزه‌ها باشد.

وی سپس به اتفاقات اخیر و همچنین اطلاعیه اتاق بازرگانی اربیل مبنی بر تحریم کالاهای ایرانی در بازار اقلیم کردستان، اشاره کرد و گفت: به‌رغم صدور این اطلاعیه از سوی اتاق اربیل، مبادلات کالایی در مرزهای تجاری ایران و اقلیم کردستان همچنان ادامه دارد و معتقدیم که دو طرف باید با سعه‌صدر و عبور از فضای متشنج رخ‌داده، علاوه بر حفظ همکاری‌های اقتصادی، در مسیر توسعه این روابط گام بردارند.

سبقت ترکیه از ایران در بازار عراق

دباغ با اشاره به اینکه بازار جنوب عراق و منطقه عرب‌نشین این کشور، از طریق اقلیم کردستان و محصولات و کالاهای وارداتی از ایران تأمین می‌شود به این نکته اشاره کرد که در صورت کمبود محصولات و کالاهای مصرفی در منطقه اقلیم کردستان، تجار و بازرگانان ترکیه فعالیت خود در این بازار را تشدید می‌کنند و این اتفاق به نفع شرکت‌ها و تجار ایرانی نیست.

نماینده اقلیم کردستان در تهران، سپس با یادآوری اینکه تا سال ۲۰۰۲ میلادی، نزدیک به ۴۵۰ شرکت ایرانی در سلیمانیه ثبت شده بود و ترکیه کمتر از ۱۰۰ شرکت در این منطقه ثبت کرده بود، تصریح کرد که در حال حاضر، بیش از ۲ هزار شرکت ترکیه‌ای در سلیمانیه و اقلیم کردستان ثبت شده و به فعالیت مشغول هستند در حالی که از شرکت‌های ایرانی کمتر از ۱۵۰ شرکت در این منطقه باقی مانده است.

دباغ سپس با تأکید بر اینکه نگاه ترکیه به اقلیم کردستان، اقتصادی است، یادآور شد که تجارت پیله‌وری ایران با اقلیم کردستان باید به تجارت رسمی تبدیل شود و توافق‌نامه‌هایی که طی سال‌های اخیر میان استان‌های مرزی ایران و اتاق‌های بازرگانی مستقر در این منطقه با اقلیم کردستان منعقد شده، عملیاتی شود.

تشکیل شرکت مدیریت صادرات ویژه اقلیم کردستان

در این جلسه، «بهمن عشقی» دبیرکل اتاق تهران نیز، با تأکید دوباره به اینکه اتاق تهران به منظور اعلام حسن‌نیت و احیای روابط میان ایران و اقلیم کردستان، آماده اعزام یا پذیرش هیأت تجاری میان دو طرف است، پیشنهاد تشکیل شرکت مدیریت صادرات ویژه بازار اقلیم کردستان که اعضا و سهامداران آن نیز شرکت‌های معتبر از دو طرف باشند، را مطرح کرد و یادآور شد که در صورت موافقت و همکاری اتاق بازرگانی اقلیم کردستان و دیگر اتاق‌های این منطقه، این شرکت مدیریت صادرات را با هدف توسعه تجارت دوطرفه می‌توان طی سال آینده خورشیدی راه‌اندازی کرد.

خبرنگار: سمیه رسولی

لینک گزارش:

https://www.mehrnews.com/news/6017791/مبادله-کالا-در-مرزهای-تجاری-ایران-و-اقلیم-کردستان-ادامه-دارد

 

«ناظم دباغ» با «صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، با «صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان؛ در شهر اربیل، دیدار و گفت‌وگو کرد. 

«صفین دزه‌یی» رئیس اداره روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان، در صفحه اختصاصی خود در «تویتر» اعلام کرد که؛ با آقای «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران دیدار کردم. به طور کلی در مورد اتفاقات و مسائل مهم منطقه به گفت‌وگو پرداختیم و درباره اهمیت روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران تأکید کردیم.

همچنین از ایشان و تمام اعضای دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در ایران، برای تلاش‌ها و زحماتشان تشکر و قدردانی کردم. 

 

در گفت‌وگو با تلویزیون «فرانس 24» ؛ منصور جهانی: فیلمسازان مطرح ایرانی از جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کن فرانسه به جهان معرفی شده‌اند

منصور جهانی خبرنگار مستقل و بین‌المللی سینما در گفت‌وگو با تلویزیون «فرانس 24» France 24 گفت: مطرح‌ترین سینماگران ایرانی از جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «کن» فرانسه به سینمای جهان معرفی شده‌اند.

منصور جهانی در گفت‌وگو با تلویزیون «فرانس 24» France 24 فرانسه گفت: جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «کن» فرانسه به عنوان معتبرترین رویداد سینمای دنیا همیشه اهمیت ویژه‌ای به سینمای ایران داده و جایگاه خاصی برای آن قائل است. مطرح‌ترین سینماگران ایرانی از جمله؛ زنده‌یاد «عباس کیارستمی» با فیلم سینمایی «طعم گیلاس» با گرفتن جایزه معتبر نخل طلا و دیگر کارگردانان سرشناس ایرانی از جمله؛ اصغر فرهادی، جعفر پناهی، بهمن قبادی، محمد رسول‌اف و ... بعد از حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «کن» فرانسه و دریافت جوایز بخش‌های مختلف رقابتی به سینمای جهان معرفی شده‌اند.

جهانی در مورد حضور آثار سینماگران ایرانی در دوره‌های مختلف جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «کن» گفت: همه ساله، جدیدترین آثار شاخص سینمای ایران به این رویداد معتبر سینمایی ارائه می‌شود و برای نخستین بار، علاقه‌مندان و مشتاقان هنر سینما، روزنامه‌نگاران، منتقدان، نویسندگان سینمایی و در مجموع، عوامل سینمای جهان به تماشای آن‌ها می‌نشینند و توسط هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند.

منصور جهانی در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد: جشنواره بین‌المللی فیلم‌ »کن» فرانسه، نخستین پنجره معتبر ‌سینمایی در جهان است که به روی سینمای ایران گشوده می‌شود و این همکاری درخشان و ارزنده؛ همچون دوره‌های گذشته، در دوره‌های آتی نیز، ادامه خواهد داشت.

پروفسور «آلن تورن» جامعه‌شناس، فیلسوف، متفکر و نظریه‌پرداز مطرح فرانسوی درگذشت

آلن تورن: هر کشوری که به گفت‌وگو و دموکراسی نیاز داشته باشد ما در آنجا حضور داریم

منصور جهانی ـ پروفسور «آلن تورن» Alain Touraine جامعه‌شناس، فیلسوف، متفکر و نظریه‌پرداز مشهور و مطرح فرانسوی و از پایه‌گذاران جامعه‌شناسی مدرن دنیا در سن 97 سالگی در شهر پاریس درگذشت. 

پروفسور «آلن تورن» Alain Touraine جامعه‌شناس، فیلسوف، متفکر و نظریه‌پرداز مطرح فرانسوی که خرداد ماه سال 1396 برای شرکت در سومین کنفرانس بین‌المللی پلاتفورم «دابران» (گسیختگی) به شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق سفر کرده بود؛ با حضور تعدادی از چهره‌ها و شخصیت‌های سرشناس ایرانی، کُرد، عرب و همچنین شخصیت‌هایی از کشورهای اروپایی و اساتید دانشگاه در کنگره «زنان آزاد و جامعه روشنگر» در تالار پروفسور «عزالدین مصطفی رسول» در هتل «گراند میلیونیوم»، دکترای افتخاری دانشگاه سلیمانیه را دریافت کرده بود.

«آلن تورن» بعد از دریافت نشان دکترای افتخاری دانشگاه سلیمانیه با اشاره به این‌که قبل از این، مدارک معتبر و عالی رتبه‌ای را به دست آورده است؛ ولی اهدای دکترای افتخاری دانشگاه سلیمانیه به ایشان، اهمیت ویژه‌ای دارد و در ادامه افزود: من همیشه تلاش کرده‌ام که برای به‌دست آوردن آزادی و حقوق بشر و روشنگری تأکید کنم. 

وی همچنین گفت: دانشگاه سلیمانیه مسئولیت مهمی همچون پیداکردن شیوه‌ای برای چگونگی به‌دست آوردن حقوق کُردها را بر عهده دارد. من هم به نوبه خود افتخار می‌کنم که به بخشی از دانشگاه سلیمانیه تبدیل شوم. برای من افتخار بزرگی است که این مدرک دکترا را به من اعطا می‌کنند؛ اما نمی‌دانم لایق این مدرک هستم یا نه. 

پدر «جامعه پساصنعتی» در دنیا، ضمن تشکر از مهمان‌نوازی گرم کُردها گفت: آنچه که در حال حاضر، خیلی مهم است خود کُردها و جایگاه کنونی‌شان است؛ امیدوارم که بعد از موفقیت‌هایی که به دست می‌آورید، به شیوه حکیمانه و متواضعانه با آن برخورد کنید.

او افزود: هر کشوری که به گفت‌وگو و دموکراسی نیاز داشته باشد ما در آنجا حضور داریم؛ به همین خاطر، خوشحالم که در اینجا حضور دارم، هدفمان جهت شرکت در کنفرانس بین‌المللی پلاتفورم «دابران» همین است.   

«آلن تورن» در پایان سخنانش تأکید کرد: بزرگی شما را نمی‌توان با جغرافیای کوچکتان ارزیابی کرد؛ چونکه شما آنقدر بزرگید که نمی‌توانید در جغرافیای کوچک بگنجید. 

تورن از دوستان ملت کُرد بود که چندین سال به اقلیم کردستان دعوت می‌شد ولی حکومت فرانسه به دلیل این‌که همچون یک سرمایه ملی بزرگ به او می‌نگریستند و به دلیل وضعیت امنیتی عراق و نه اقلیم کردستان، از سفرشان جلوگیری می‌کردند. ولی ایشان با توجه به علاقه و با مسئولیت خود در سال 1396 به اقلیم کردستان تشریف بردند.

کتاب‌های «آلن تورن» به 37 زبان زنده دنیا از جمله فارسی ترجمه شده و به برنامه درسی اکثر دانشگاه‌های جهان تبدیل شده‌اند، «دموکراسی چیست؟» (نشر ثالث) یکی از کتاب‌های مشهور این شخصیت برجسته و علمی است.

«منصور جهانی» منتقد آسیایی سایت معتبر «اندی‌وایر» بهترین فیلم‌های جشنواره کن را انتخاب کرد

منصور جهانی خبرنگار مستقل و بین‌المللی سینما به دعوت رسمی «کریستین بلوولت» Christian Blauvelt مدیر سایت معتبر و تخصصی سینمایی «اندی‌وایر» IndieWire به‌ عنوان منتقد و داور از قاره آسیا در نظرسنجی این نشریه شرکت کرد.

در یادداشتی که توسط «کریستین بلوولت» Christian Blauvelt مدیر اجرایی وب‌سایت معتبر و تخصصی سینمایی «اندی‌وایر» IndieWire در کشور آمریکا با تیتر «بهترین فیلم‌های جشنواره فیلم کن 2023 از نظر 60 منتقد» به رشته تحریر در آمده، نوشته است: منتقدان به شدت با «روبن اوستلوند» Ruben Östlund رئیس، هیئت داوران و فیلمی که آنها جایزه برتر را داده بودند؛ مخالفت کردند.

درست مانند سال گذشته، منتقدان با فیلمی که نخل طلا را دریافت کرد؛ اختلاف نظر دارند. نه این‌که علاقه زیادی به «آناتومی یک سقوط» Anatomy of a Fall ساخته «ژوستن تریه» Justine TRIET  وجود داشته باشد، اما برنده نخل طلا در نظرسنجی که «اندی‌وایر»  IndieWire برای منتقدان از سراسر جهان ارسال کرد، در صدر دسته‌بندی متفاوتی قرار گرفت. این بار، 60 داور و روزنامه‌نگار از پنج قاره جهان حضور داشتند.

تقریباً نیمی از 60 نفر، به درام «منطقه مورد علاقه» اقتباس آزاد «جاناتان گلیزر» از رمان «مارتین آمیس» رأی دادند: 29 نفر از منتقدان، به آن رأی دادند تا بهترین فیلم شود. این اختلاف با هیئت داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره کن است که به «منطقه مورد علاقه» برای جایزه بزرگ رأی دادند و «آناتومی یک سقوط» نخل طلا را گرفت. عنوان دوم بهترین فیلم که توسط منتقدان انتخاب شد، تنها شش رأی دریافت کرد که نشان‌دهنده شدت شور و شوق برای فیلم «گلیزر» است. عنوان دوم «برگ‌های افتاده» ساخته «آکی کوریسماکی» بود که «آناتومی یک سقوط» با به‌دست آوردن پنج رأی، سوم شد.

«قاتلان ماه کامل» و «اشتیاق دودن بوفانت» به جمع 5 فیلم برتر رسیدند و حتی در فهرست بهترین کارگردانی قرار گرفتند.

چنین واگرایی غیرمعمول نیست؛ فیلم سینمایی «نزدیک» ساخته «لوکاس دونت» و فیلم سینمایی «تصمیم جدایی» ساخته «پارک چان ووک» در فهرست بهترین فیلم‌های منتقدان، در سال گذشته قرار گرفتند و نخل طلای آن سال، چهارم شد.

«آناتومی یک سقوط» مطمئناً مورد توجه منتقدان ما قرار گرفت و در نظرسنجی بهترین فیلم‌نامه ما در صدر قرار گرفت. این کاملاً آشکار است؛ «آناتومی یک سقوط» که به خاطر نوشتن فیلمنامه، مورد تحسین قرار گرفت، 18 رأی از 60 رأی بهترین فیلم‌نامه را به دست آورد. از سوی دیگر، «منطقه مورد علاقه» تنها یک رأی از 60 رأی بهترین فیلم‌نامه را به دست آورد و به این مقوله نزدیک نشد. 

به نظر می‌رسد منتقدان ما می‌توانند قدردانی خود از نوشتن عالی را از دیگر ویژگی‌های رسمی یک فیلم با دقت فراوانی جدا کنند؛ «می دسامبر» و «هیولا» در رده بهترین فیلم‌نامه قرار گرفتند، اما فقط «می دسامبر» در فهرست دیگری ظاهر شد.

از سوی دیگر، «گلیزر» با اختلافی کاملاً متفاوت، بار دیگر برای بهترین کارگردانی فیلم، مقام اول را از آن خود کرد. در این بخش، فیلم سینمایی «منطقه مورد علاقه» به کارگردانی «جاناتان گلیزر» 19 رأی از 60 رأی ممکن را به خود اختصاص داد و فیلم سینمایی «قاتلان ماه کامل» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» با شش رأی مقام دوم را از آن خود کرد.

در جایگاه سوم بهترین کارگردانی هم، سه فیلم به طور مشترک این مقام را از آن خود کردند، از جمله؛ «La Chimera» به کارگردانی «آلیس رورواکر»، «می دسامبر» به کارگردانی «تاد هینز» و «اشتیاق دودن بوفانت» ساخته «تران آن هانگ».

برای نخستین بار، وب‌سایت آمریکایی «اندی‌وایر» IndieWire از منتقدان خواست تا بهترین فیلم اول هفتاد و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» را نیز انتخاب کنند. دو فیلم به طور مشترک هر کدام 11 رأی به دست آوردند، از جمله؛ فیلم «بانل و آداما» ساخته «راماتا تولای سی» و فیلم «چگونه رابطه داشته باشیم» ساخته «مولی مانینگ واکر». 

 

نتایج کامل نظرسنجی وب‌سایت «اندی‌وایر» IndieWire از منتقدان پنج قاره جهان را در زیر مشاهده کنید:

 

بهترین فیلم: 

1ـ «منطقه مورد علاقه» The Zone of Interest به کارگردانی «جاناتان گلیزر» Jonathan Glazer

2 ـ برگ‌های افتاده» Fallen Leaves به کارگردانی «آکی کائوریسماکی» Aki Kaurismaki

3 ـ «آناتومی یک سقوط» Anatomy of a Fall به کارگردانی «ژوستن تریه» Justine Triet

4 ـ «قاتلان ماه کامل» Killers of the Flower Moon به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» Martin Scorsese

5 ـ «اشتیاق دودن بوفانت» The Pot au Feu به کارگردانی «تران آن هونگ» 

Tran Anh Hung

بهترین فیلم‌نامه:

1 ـ «آناتومی یک سقوط» نوشته «ژوستن تریه» و «آرتور هراری» Arthur Harari

2 ـ «می دسامبر» May December نوشته «سامی برچ»Samy Burch  و «الکس مکانیک» Alex Mechanik

3 ـ «هیولا» Monster نوشته «یوجی ساکاموتو» 

Yuji Sakamoto

بهترین کارگردانی فیلم: 

1 ـ «منطقه مورد علاقه» به کارگردانی «جاناتان گلیزر»

2 ـ «قاتلان ماه کامل» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی»

3 ـ «کایمر» La Chimera به کارگردانی «آلیس رورواکر» Alice Rohrwacher

3 ـ «می دسامبر» May December به کارگردانی «تاد هینز» Todd Haynes

3 ـ «اشتیاق دودن بوفانت» به کارگردانی «تران آن هونگ»

 

بهترین فیلم اول:

«بانل و آداما» Banel and Adama به کارگردانی «راماتا تولای سی» Ramata-Toulaye Sy

«چگونه رابطه داشته باشیم» How to Have Sex به کارگردانی «مولی مانینگ واکر» Molly Manning Walker.

 

برای اطلاع بیشتر: 

https://www.indiewire.com/criticism/movies/2023-cannes-critics-survey-zone-of-interest-fallen-leaves-1234868716/

 

صفحه1 از53

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی