امروز: سه شنبه 29 مرداد 1398 برابر با 20 آگوست 2019

رای دادن به این مورد
(0 رای)

جام کُردی: «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: حکومت کنونی اقلیم کردستان برنامه مفصلی را برای حل تمام مشکلات و مسائل با حکومت مرکزی عراق در دست اقدام دارد. وجود هماهنگی در میان هر سه ریاست عراق، نقش مؤثری در حل این مشکلات ایفا خواهد کرد.   

به گزارش جام کُردی، بعد از تشکیل کابینه جدید حکومت اقلیم کردستان، هیئتی عالی رتبه به ریاست «مسرور بارزانی» نخست وزیر و با حضور «قباد طالبانی» معاون نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان به بغداد سفر کرد و با هر سه ریاست عراق؛ در مورد مسائل مربوط به روابط میان اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق و همچنین مشکلات برطرف نشده میان دو طرف به بحث و گفتوگو پرداخت. در حال حاضر، همانطور که در رسانه‌های گروهی مطرح می‌شود، قرار است یک هیأت دیگر اقلیم کردستان در آینده نزدیک به بغداد سفر کند و همان موضوعات را یک بار دیگر بر روی میز مذاکره، مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار «جام کُردی» در مورد این مسئله اعلام کرد: حکومت جدید اقلیم کردستان به ریاست «مسرور بارزانی»  برنامه مفصلی را برای حل تمام مشکلات و مسائل با حکومت مرکزی عراق در دست اقدام دارد. رفت و آمد هیأتها هم نشان دهنده است است که به حل این مشکلات امیدوار باشیم تا ملت کُرد یک بار دیگر با بحران مالی که در چند سال گذشته گریبانش را گرفته است؛ مواجه نشود.

وی همچنین گفت: اطمینان داشتن به حل مشکلات در چارچوب قانون اساسی عراق، در حال حاضر در میان اربیل و بغداد مشاهده می‌شود و وجود هماهنگی و هم فکری در میان هر سه ریاست عراق، به شیوه‌ای است که با خوش‌بینی به آینده حل مشکلات میان اربیل و بغداد بنگریم.

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه، در جواب سوالی در مورد اینکه آیا احتمال توافق میان اربیل و بغداد بر سر مسئله نفت، در مورد قطع حقوق کارمندان اقلیم کردستان نگرانی ایجاد نمی‌کند؟ گفت: نفت به عنوان مشکل اصلی میان هر دو حکومت قلیم کردستان و بغداد قلمداد می‌شود و اگر این مسئله برطرف نشود مسائل دیگر نیز به سرانجام نمی‌رسند. بودجه اقلیم کردستان وابسته به نفت است و در اینجا مشکل بدهی‌های اقلیم کردستان وجود دارد که خوشبختانه هر دو طرف، تلاش می‌کنند راه حلی را برای آن پیدا کنند. به نظر من، مشکلات می‌تواند برطرف شود؛ ولی اگر حل نشد، می‌تواند برای حقوق کارمندان و بودجه اقلیم کردستان مشکل ایجاد کند. 

«ناظم دباغ» در پایان این گفتوگو اظهار داشت: شاید از طرف تعدادی از گروه‌های سیاسی نیز بر نخست وزیر عراق در مورد مسئله بودجه و حقوق کارمندان اقلیم کردستان فشار بیاورند؛ ولی وجود هماهنگی میان، رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان عراق با حکومت جدید اقلیم کردستان؛ به شیوه‌ای است که با خوش‌بینی به آینده حل مشکلات بنگریم و این تفاهم میان هر دو طرف، راه را هموار خواهد کرد که مذاکرات میان اربیل و بغداد نتیجه خوبی داشته باشد.  

 

لینک گفت‌وگو:

http://jamekurdi.com/report-and-discussion/پلانی-حکومه‌تی-هه‌رێم-تێڕوانینی-هاوبه‌شی-سێ-سه‌رۆکایه‌تییه‌که‌ی-عێراق-گه‌شبینی-بۆ-چاره‌سه‌رکردنی-کێشه‌کانی-نێوان-هه‌ولێر-و-به‌غدا.html

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 27 مرداد 1398 05:57

استقبال مسرور بارزانی از کنسول جدید ایران در هولیر

 صبح روز دوشنبە چهاردهم مرداد ، نخست وزیر اقلیم کوردستان با کنسول جدید جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این دیدار مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کوردستان و کنسول جدید جمهوری اسلامی ایران در اربیل, تقویت همه جانبه مناسبات فی مابین خصوصا در زمینه اقتصادی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

نصراللە رشنودی کنسول جدید ایران در اربیل, ضمن تبریک به نخست وزیر اقلیم کوردستان, موفقیت کابینه جدید اقلیم کردستان را مسئلت نمود.  

مسرور بارزانی نیز ضمن تشکر از کنسول ایران ابراز امیدواری نمود در انجام وظایف محوله موفق باشد.

http://www.basnews.com/index.php/fa/news/kurdistan/538101

 

با حضور نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق نمایشگاه عکاسی «اقلیم حیرانی» افتتاح شد

 منصور جهانی ـ با حضور نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، نمایشگاه عکاسی «اقلیم حیرانی» از آثار «محمد صیاد» ، در گالری «نبشی» در تهران افتتاح شد.

با حضور «سلام عارف رشدی» معاون نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران و همچنین «عباس عبدالله» دیروز جمعه 12 مرداد ماه جاری (3 آگوست 2019) نمایشگاه عکاسی «محمد صیاد» هنرمند عکاس سرشناس و باتجربه ایرانی با عنوان «اقلیم حیرانی» و با موضوع کوچ اجباری کُردهای عراق در سال 1991 به ایران بر اثر جنایت‌های رژیم بعث و فشارهای بی‌رحمانه حکومت صدام دیکتاتور، در گالری «نبشی» در شهر تهران افتتاح شد.

 

محمد صیاد از عکاسان باسابقه ایران، نزدیک به 50 سال است که در این حوزه، فعالیت می‌کند و جزو عکاسان شاخص حوزه عکاس خبری ایران به شمار می‌رود؛ وی در این نمایشگاه 100 عکس از آثار خود را در معرض دید عموم علاقمندان به هنر عکاسی قرار داده است. 

این عکاس، در نمایشگاه «اقلیم حیرانی» عکس تعدادی از رهبران سیاسی کُرد، فاجعه تلخراش و دهشتناک بمباران شیمیایی حلبچه و همچنین کوچ ناخواسته مردم کردستان عراق را به نمایش گذاشته است و با ضبط این تصاویر، توانست مردم ایران، دنیا و علاقمندان به هنر عکاسی را با دردهای ملت کُرد در آن مقطع حساس تاریخی آشنا کند. 

نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، به بهانه افتتاح نمایشگاه «اقلیم حیرانی» به محمد صیاد دست مریزاد و تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، این عکس‌ها به صورت کتاب چاپ و منتشر شود تا همگان در هر کجای کُردستان و جهان از آنها بهره ببرند و در ادامه، برای این هنرمند عکاس، آرزوی موفقیت کرد که با لنز دوربین خود، آلام و دردهای ملت کُرد را برای تاریخ ثبت کرده است.

ناظم دباغ با "یون جای چون" معاون رئیس نمایندگی یونامی در ایران دیدار کرد

"ناظم عمر دباغ" نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران با خانم "یون جای چون" معاون رئیس نمایندگی یونامی در ایران گفتوگو کرد.

خانم "یون جای چون" معاون رئیس نمایندگی یونامی در ایران، روز دوشنبه ٢٩/٧/٢٠١٩ از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و مورد استقبال "ناظم دباغ" نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، "سلام عارف رشدی" معاون نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران و همچنین "سوران علی امین" مسئول ارتباطات و رسانه قرار گرفت.

خانم "یون جای چون" به دلیل آغاز به کار در پست جدید خود در نمایندگی یونامی در ایران از نماینگی اقلیم کردستان در تهران بازدید کرد و خواهان این بود که از نزدیک با نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران آشنا بشود.

در این دیدار، "ناظم دباغ" نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، در مورد برگزاری انتخاب "نیچیروان بارزانی" به عنوان رئیس اقلیم کردستان و "مسرور بارزانی" به عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، سخنانی ایراد کردند و همچنین درباره تلاشهای این شخصیتهای اقلیم کردستان، برای حل مشکلات حل نشده میان بغداد و اربیل و همچنین تقویت روابط اقلیم کردستان با کشورهای همسایه و جهان توضیحاتی ارائه دادند.

در ادامه این نشست، خانم "یون جان چون" معاون رئیس نمایندگی یونامی در ایران، در مورد روابط میان اقلیم کردستان و ایران و واکنش اقلیم کردستان درباره تحریمهای اقتصادی بر روی ایران، سوالی را مطرح کرد که نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در جواب آن با اشاره به اینکه حکومت اقلیم کردستان، به تصمیمهای حکومت مرکزی عراق در مورد تحریمهای اقتصادی بر روی ایران پایبند است و در ادامه تاکید کرد که حکومت اقلیم کردستان خواهان این نیست که به یکی از طرفهای این مشکلات تبدیل شود و همچنین سرزمین عراق و اقلیم کردستان بر ضد کشورهای همسایه و بخصوص ایران به کار گرفته شود.

رای دادن به این مورد
(0 رای)

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در کاخ السلام بغداد از «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان و هیات همراه استقبال به عمل آورد.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق در کاخ السلام بغداد از «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان و هیات همراه استقبال به عمل آورد.

برهم صالح در این دیدار بر اهمیت هماهنگی در دیدگاه‌های مشترک و در پیش گرفتن ابزار گفت‌وگو برای حل و فصل همه مسائل مورد اختلاف میان دولت فدرال و دولت اقلیم بر اساس قانون اساسی، منافع ملی و تحقق عدالت، تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق همچنین نسبت به دستیابی به توافق میان طرف‌های سیاسی برای بهبود مناسبات و رفع موانعی که در مسیر ارائه خدمات به مردم عراق قرار دارد، ابراز اعتماد کرد.

از سویی دیگر، بارزانی اعلام کرد دولت اقلیم کردستان علاقه‌مند است تا گفت‌وگوها بر مبنای قانون اساسی را در راستای تحقق منافع مشترک و تقویت روابط برادرانه گسترش دهد.

طرفین همچنین در این دیدار درباره تحولات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند.

این نخستین سفر «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از زمان تشکیل کابینه جدید منطقه اقلیم به بغداد است.

 

 

آخرین بار تغییر یافته سه شنبه, 25 تیر 1398 18:37

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: به تازگی تصاویری از درون کمپ منافقین منتشر شده است که نشان می‌دهد تعداد زیادی از عوامل این گروهک تروریستی مشغول فعالیت در فضای مجازی برای تأثیرگذاری بر فضای کشور هستند.

این افراد که عمدتاً دارای سنین بالایی هستند برای اینکه در جنگ نرم علیه ایران، بر افکار عمومی جامعه تأثیر بگذارند و آن را به سوی منافقین و غرب بکشانند، آموزش‌های زیادی فرا گرفته‌اند. 

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره انتشار این اسناد گفت: حکومت اقلیم کردستان این‌گونه اقدامات از سوی منافقین را محکوم می‌کند.

وی افزود: مسلماً حکومت اقلیم کردستان برای حفظ امنیت و آسایش خود و منطقه از جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کند و هرگونه اقدامی برای مقابله با طرح‌ریزی توطئه عملیات سایبری یا عملیات نظامی از داخل اقلیم علیه ایران انجام می‌دهد.

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران درباره افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرد: بهترین تصمیم اقلیم کردستان در زمینه تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌طرفی است، ولی ما همیشه از مواضع جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنیم، زیرا ایران در گذشته و در بازه‌های زمانی مختلف حامی و پشتیبان کردهای عراقی بوده است.

http://ana.ir/fa/news/33/403857/

ناس‌کورد-شهرام عزیز  // نماینده حکومت اقلیم در تهران معتقد است در حال حاضر مشکلات میان مسئولین ایران و کردهای این کشور کاهش یافته، برگزاری مراسمی همچون کنگره مشاهیر کرد نیز در ایران را عاملی در راستای حرکت به سمت صلح ارزیابی می‌کند.
امروز سه‌‌شنبه ٢/٧/٢٠١٩، کنگره مشاهیر کرد در شهر سنندج با حضور تعدادی از مشاهیر و شخصیت‌های کرد برگزار شد.


ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم در تهران در گفتگو با ناس‌نیوز اعلام کرد، این کنگره بیشتر از آنچه کنگره‌ای سیاسی باشد، کنگره‌ای فرهنگی است، و افزود: "در حال حاضر هر موضوعی با سیاست ارتباط دارد و برگزاری چنین کنگره‌هایی نیز، می‌تواند عاملی برای استحکام بیشتر صلح میان احزاب کردی و مسئولین ایرانی شود."
ناظم دباغ همچنین افزود: "حضور نماینده رهبر انقلاب ایران و معاون دوم حسن روحانی و همزمان حضور استاد مظهر خالقی، به خودی خود می‌تواند در ارتباط میان هر دو ملت در ایران اهمیت ویژه داشته باشد".


وی به این موضوع نیز اشاره کرد که: "مساله کرد در ایران فقط از راه مسالمت‌آمیز قابل حل است و در حال حاضر نیز هیچ ملتی از راه مبارزه مسلحانه به حقوق خود نخواهد رسید، بلکه لازم است کردهای شرق کردستان و مسئولین ایرانی تلاش کنند از راه گفتگو مسائل خود را حل کنند".

این مسئول حکومت اقلیم کردستان در تهران بر ضرورت این مساله نیز تاکید کرد که لازم است در هر سه بخش شرق و غرب و شمال کردستان به تجربه اقلیم کردستان دقت شود و می‌گوید، در حال حاضر کردهای شرق کردستان نیازی به مبارزه مسلحانه ندارند و لازم است از راه گفتگو تلاش کنند حقوق خود را احقاق کنند.
کنگره مشاهیر کرد برای اولین بار در شهر سنندج برگزار می‌شود که طی آن ٣٠ شخصیت و نامدار کرد تقدیر خواهند شد، که برجسته‌ترین آنها هنرمند مظهر خالقی است که بعد از ٣٨ سال دوباره به ایران بازگشته و در این کنگره شرکت کرده است. 

«ناظم دباغ» با «فلاح مصطفی» مسئول روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران با «فلاح مصطفی» مسئول روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران؛ روز چهارشنبه 29 خرداد ماه جاری (19 جون 2019) در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان با «فلاح مصطفی» مسئول روابط خارجی حکومت اقلیم کردستان دیدار کرد.

در این دیدار، دو طرف در مورد آخرین اقدامات و همکاری‌های دو جانبه و موضوعات سیاسی اقلیم کردستان و همچنین روابط میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران به بحت و تبادل و نظر پرداختند.

ناظم دباغ: برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم، موضع رئیس‌جمهور عراق از طرف دولت ایران مثبت و مردانه وصف شد

در مصاحبه‌ ژیار محمد خبرنگار صدای آمریکا با ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان، موضع رئیس‌جمهور عراق در اجلاس "مکه" بررسی شده، دباغ در این زمینه می‌گوید: "این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوبو در راستای تامین منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند، موضعی که دکتر برهم صالح داشت فقط موضع خود ایشان نیست بلکه این موضع، موضع همه مسئولین عراقی از جمله نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق است"، وی به این مساله نیز اشاره می‌کند که موضع دولت ایران نیز به شکلی کلی درباره این موضع‌گیری رییس‌جمهور عراق این بوده که این مساله کاملا مثبت بوده و آن را مردانه وصف کرده‌اند، همچنان که در تیتر روزنامه مورد اشاره (سازندگی) به آن اشاره شده است، او همچنین می‌گوید: "بایستی اقلیم کردستان نیز در چارچوب سیاست دولت عراق اعلام موضع کند و مواضع خود را درباره مشکلات میان ایران و آمریکا در این چارچوب بیان کند، چون برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیت آمریکاست، چون تجارب گذشته نشان داده حتی اگر ایران مخالفتی نیز با ما داشته باشد اما باز مرزهایمان با ایران سر جای خود است، اما امریکا یا هر کشور اروپایی وارد منطقه شده باشد بعد از تامین منافع خود، منطقه را ترک کرده‌اند، می‌بینیم رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این میزان خریدم و این مقدار فروختم، پس ما نباید تبدیل به ابزار بازرگانی و تجارت دیگران شویم". 

"این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوب و در راستای منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند" 
در شماره اخیر روزنامه سازندگی تیتر اول این نشریه تحت عنوان "مقاومت در مکه"، به سخنان برهم صالح رئیس‌جمهور عراق پرداخته شده که مخالفت خود را با موضع پادشاه عربستان اعلام کرد که قصد داشت اجماع کشورهای عربی علیه ایران را ایجاد کند، این مساله نیز بعد از این بود که برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در اجلاس سران در مکه اعلام کرد: "امنیت و ثبات ایران موجب امنیت و ثبات منطقه و کشورهای عربی است، جمهوری اسلامی ایران کشوری مسلمان است و همسایه عراق و کشورهای عربی است و مسلما نمی‌خواهیم هیچکس امنیت آن را مورد هدف قرار دهد". 
در ابتدای مصاحبه نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران می‌گوید: "عراق دارای جغرافیای ویژه‌ای است، این موضع فقط از طرف دکتر برهم رئیس‌جمهور اعلام نشده است، بلکه نخست‌وزیر و رئیس پارلمان نیز همین موضع را اعلام کرده‌اند، برخلاف تمام دولت‌های قبلی عراق همه رهبران کشور دارای یک موضع مشترک در راستای حفاظت از دولت عراق و مردم این کشور هستند و خود را تبدیل به بخشی از طرف‌های دعوا نکرده‌اند، این مساله خلاف جهت و هدف کسانی است که می‌خواهند جنگ در منطقه اتفاق بیفتد و همه آگاهیم که برنامه جنگ‌افروزی در حال شکست‌خوردن است و دکتر برهم به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده است که مدافع و حامی منافع عراق باشد." 
‌وی در ادامه افزود: "این مساله نیازمند شجاعت و جسارت است که کسی در عراق مواضعش را در چارچوب منافع کشور و ملت خود اعلام و اعلان کند، شاهد بودیم که زمانی آمریکا در عراق حضور داشت و بعدا آنجا را ترک کرد، بایستی تعادل منافع خود را با آمریکا و دیگر کشورهای جهان حفظ کنیم نه اینکه جانب طرفی را بگیریم، دکتر برهم سیاست واحد و متحد عراق را اعلام کرده است." 
در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌بینی می‌کنید عراق بخاطر این موضع خود با مجازات روبرو شود، ناظم دباغ می‌گوید: "بایستی رهبری سیاسی عراق که دارای این موضع است توان دفاع از تصمیم و اعلام خود را داشته باشد، اکثریت عراقی‌ها نیز با این واقعیت همراه هستند که اولین باریست که شخصیتی کرد به عنوان رئیس‌جمهور عراق توانسته در راستای منافع کشورش نظرش را اعلام کند، و بنده مطمئنم که موضع دکتر برهم فقط محدود به خود ایشان نیست بلکه موضع همه مسئولین عراقی از جمله نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق نیز است".‌ 
در پاسخ به سوال دیگری که در داخل ایران موضع‌گیری رئیس‌جمهور عراق در مقابل پادشاه عربستان که هدفش اجماع‌سازی اعراب علیه ایران بود، چه بازتابی داشته است، ناظم دباغ می‌گوید: "تک تک ایرانی‌ها در این دو سه روز بجز اعلام تشکر و قدردانی موضع دیگری نداشته‌اند، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این میزان خریدم و این مقدار فروختم، پس ما نباید تبدیل به ابزار بازرگانی و تجارت شویم". 
دولت ایران چه واکنش درخوری به این موضع‌گیری داشته‌اند؟ 
دباغ می‌گوید: "موضع‌گیری دکتر برهم موضعی در چارچوب موضوع مطرح‌شده است، حال عراق چه تاوانی برای آن خواهد پرداخت یا ایران چه برنامه‌ای دارد، مطمئنا موضع‌گیری دکتر برهم در چارچوب این مساله اتفاق افتاده که ایران در جنگ با داعش و سقوط رژیم بعث و همچنین قیام‌ها و مبارزات آزادی‌خواهانه ملت کرد و عراقی‌ها همواره پشتیبان و حامی آنها بوده و تمام کسانی را که امروزه در راس امور در عراق هستند زمانی در ایران مشغول فعالیت سیاسی و تجاری بوده‌اند، دولت ایران نیز به شکلی کلیاین موضع‌گیری را مثبت و با وصف مردانه توصیف کرده‌اند، همچنان که در تیتر روزنامه مورد اشاره بیان شده است". 
اقلیم کردستان در چارچوب سیاست حکومت عراق فعالیت می‌کند و بایستی در همین چارچوب فعالیت کند و مواضع خود را بیان کند. 
ناظم دباغ در پاسخ به این سوال که اقلیم کردستان کجای بحران و در صورت بروز جنگ میان آمریکا و ایران کجای ماجرا قرار دارد، در جواب می‌گوید: "متاسفانه افراد زیادی هستند که سواد سیاسی لازم را ندارند و حتی بیسواد به شمار می‌آیند که تحلیل‌های غلطی ارائه می‌دهند، به عنوان اقلیم کردستان ما طرفی از جنگ نیستیم که احتمالات مختلف را برای وقوع در نظر بگیریم، اقلیم کردستان میان چهار کشوری است که همواره آنچه برای کردها خواسته‌اند در راستای منافع خود آنها بوده است، ملت کرد به هیچ عنوان توان مقابله با شکست چنین جنگی را در صورت وقوع ندارد، پس بهتر است که اقلیم کردستان درچارچوب سیاست دولت عراق عمل کند و مواضع خود را بیان کند". 
وی همچنین افزود: "فکر میکنم موضع فعلی دولت عراق تامین‌کننده منافع همگان خواهد بود، اقلیم کردستان نیز بایستی بیطرفی خود را در این مساله حفظ کند". 
"برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم" 
آیا اقلیم کردستان می‌تواند در بحران میان ایران و آمریکا بی‌طرف باشد؟ 
دباغ در پاسخ می‌گوید: "بله می‌تواند، چون برای ما اهمیت ایران بیش از اهمیتی است که برای آمریکا قائل هستیم، چون تجارب گذشته نشان داده حتی اگر ایران مخالفتی نیز با ما داشته باشد اما باز مرزهایمان با ایران سر جای خود است، اما امریکا یا هر کشور اروپایی وارد منطقه شده باشد بعد از تامین منافع خود منطقه را ترک کرده است، تاریخ ثابت کرده جغرافیایی که ما داریم کشورهای همسایه سر جای خود ثابت هستند، اما کشورهای دیگر دارای منافعی هستند و بعد از تامین منافع، اینجا را ترک می‌کنند و کشورهای همسایه باقی می‌مانند، همچنان که در مساله رفراندوم کردستان این را شاهد بودیم". 
"گفته‌های من برای دفاع از ایران نیست، بلکه نگرانی من برای ملت کرد است که شرایطش شبیه میان دو سنگ آسیاب قرار گرفتن است" 
اگر کردها میان دو گزینه ایران یا آمریکا مجبور به انتخاب شوند، به نظر شما کدام مناسبتر است؟ 
نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پاسخ می‌گوید: "این مساله‌ای نیست که میان سیاه و سفید انتخاب کنیم، چون رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته درسفرش به ژاپن اعلام کرد هدف ما نابودی و سقوط رژیم سیاسی ایران نیست، این نیز به این معناست که این سیستم باقی خواهد ماند، دوم؛ بعد از اینها چه کسانی حکومت خواهند کرد؟ مردم جدیدی هستند که ما آنها را نمی‌شناسیم یا کسانی هستند با ما دارای گذشته مشترکی هستند؟ باز تجربه سوریه تکرار خواهد شد که اعلام کردند در مدت سی روز رژیم را ساقط خواهیم کرد، اما نتوانستند و اکنون خواستار مذاکره با آن هستند، پس برای پاسخ به این سوال کردها باید منافع خود را انتخاب کنند و بایستی منافع خود را با کشورهای همسایه دائمی خود تنظیم و همراستا سازند". 
ناظم دباغ همچنین افزود: "گفته‌های من برای دفاع از ایران نیست، بلکه نگرانی من برای ملت کرد است که چگونه می‌تواند خود را میان دو سنگ آسیاب وفق دهد؟ موضعی دشوار و سنگین است، تجربه این را دارم که ایران در چه مقاطعی از کردها حمایت کرده و در چه شرایطی آمریکا از کردها حمایت کرده، بهترین و آخرین نمونه هم رفراندوم کردستان است".  

رای دادن به این مورد
(0 رای)

ناس‌کورد- وریا حسین  //  نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران معتقد است که سفر وزیر خارجه ایران به عراق اهمیت ویژه دارد و می‌گوید: "ظریف در این سفر به اقلیم کردستان نخواهد رفت". 


ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگوی اختصاصی با ناس‌کورد به این موضوع اشاره می‌کند که سفر وزرای خارجه ایران و آمریکا به عراق اهمیت ویژه‌ای دارد چون جایگاه و موقعیت جغرافیایی عراق برای هر دو طرف اهمیت دارد به ویژه در مقطع کنونی که حمایت عراق تاثیرات دیگری نیز خواهد گذاشت، در مقطع کنونی ایران تاکید دارد که در راستای دورکردن منطقه از جنگ عراق بی‌طرفی خود را حفظ کند و اضافه می‌کند: " ایران نمی‌خواهد عراق را به جهت مشخصی سوق دهد، بلکه همگان تاکید دارند که عراق در این مقطع بی‌طرفی خود را حفظ کند تا خدایی نکرده اگر جنگی اتفاق افتاد، بتواند میانجیگری کند". 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به این موضوع نیز اشاره کرد که جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این سفر به اقلیم کردستان نخواهد رفت و می‌گوید: "اقلیم کردستان بخشی از حاکمیت عراق است". 
جواد ظریف وزیر خارجه ایران به ریاست هیاتی عالی‌رتبه از مقامات سیاسی و نظامی وارد بغداد شد و قرار است در سفر دو روزه خود با هر سه رهبر عالی‌رتبه عراقی دیدار کند. 
لینک خبر: 
https://www.nasnews.com/ku/%D9%86%D9%88%DB%8E%D9%86%DB%95%D8%B1%DB%8C-%D9%87%DB%95%D8%B1%DB%8E%D9%85-%D9%84%DB%95-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%95%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%95%DB%8C-%D8%AC%DB%95%D9%88%D8%A7%D8%AF/ 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 05 خرداد 1398 08:00
صفحه1 از35

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی