امروز: یکشنبه 01 بهمن 1396 برابر با 21 ژانویه 2018

اولین سفر پسارفراندومی نچیروان بارزانی به ایران/نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق فردا در تهران

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان، در این سفر که با همراهی قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان انجام می‌شود هیئت کردی درباره مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی با مسئولین کشورمان تبادل نظر خواهند کرد.

نچیروان بارزانی که پیشتر هم به کشورهای اروپایی سفرهایی داشته است تلاش می‌کند حکومت بغداد را متقاعد به برگزاری مذاکرات دوطرفه و چاره‌یابی مسائل و مشکلات فی‌مابین کند.

پیشتر ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران در راستای عادی‌سازی روابط اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق تلاش کرده است.

جایگاه منطقه‌ای ایران به‌ویژه در عراق این امیدواری را به اقلیم کردستان داده است که تهران همچون گذشته که همکار و حامی اکراد در برهه‌های مختلف بوده است این بار نیز تلاش کند مشکلات آنها را با بغداد به‌ویژه در شرایط پیش از برگزاری انتخابات سراسری که عراقی‌ها نیازمند وحدت بیشتری هستند، حل‌وفصل کند.

انتهای پیام/.*

 

سفر نخست‌وزیر کردستان عراق به ایران

نخست‌وزیرحکومت محلی کردستان عراق روز یکشنبه در جریان سفر به تهران ، با تعدادی از مقامات ایران دیدار و رایزنی می‌کند .

به گزارش ایسنا ، نیچروان بارزانی نخست وزیر حکومت محلی کردستان عراق در حالی که قباد طالبانی معاون نخست وزیر ، وی  را همراهی می کند در ادامه رایزنی‌های خود با دیگر کشورها در راس هیاتی به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل سیاسی ، اقتصادی. امنیتی و فرهنگی  به جمهوری اسلامی ایران عزیمت و در تاریخ ۱بهمن ۹۶ با مقامات ایران دیدار و تبادل نظر خواهد کرد.

از دیدگاه کارشناسان منطقه سفر این هیات که اولین سفر پس از جریان همه پرسی و مخالفت دولت و دادگاه فدرال جمهوری عراق است ، مثبت ارزیابی می شود.

 به گزارش ایسنا ، به نقل از سرکنسولگری ایران در اربیل ، مشترکات فرهنگی، تاریخی و مرز مشترک و از سویی حمایت جدی جمهوری اسلامی ایران از مردم کرد در مبارزه با صدام و داعش و میزبانی ایران از صدها هزار کرد  آواره عراقی در ادوار گذشته و رسیدگی مجروحین شیمیایی حلبچه در ایران و حسن روابط فی مابین از خاطرات مورد تکریم مردم کرد عراق نسبت به ایران است.

https://www.isna.ir/news/96103016076/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

 

ناظم دباغ در گفتگو با مهر: سفر بارزانی به ایران یک روزه و درباره تقویت روابط دوجانبه است

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران اعلام کرد که سفر نخست وزیر اقلیم به تهران یک روزه و در راستای تقویت روابط دوجانبه است.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر خبر سفر نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به تهران را تایید کرد.

وی افزود: بارزانی قرار است فردا به همراه قباد طالبانی معاون خود به ایران سفر کند. وی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با شماری از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دباغ خاطرنشان کرد: بارزانی در دیدار با مقامات ایرانی در خصوص تحولات منطقه و تقویت روابط دوجانبه رایزنی خواهد کرد.

 

 

 

 

«ناظم دباغ»، نماینده‌ی اقلیم کردستان در ایران، در پی خروج حزب «اتحاد اسلامی» از حکومت اقلیم کردستان، دلایل و نتایج این اتفاق را ارزیابی کرد.

دباغ در گفت‌وگو با انصاف نیوز، گفت: خروج حزب «اتحاد اسلامی» از حکومت اقلیم کردستان آخرین ‌موضع‌گیری  بعد از حزب «گوران» و  حزب «جماعت اسلامی» است؛ اتحاد اسلامی کردستان هم پس از آن دو حزب دیگر، این اعتقاد را پیدا کرد که حکومت اقلیم کردستان توانایی انجام کارهای حکومتی‌شان را در این شرایط ندارد و باید این حکومت تغییراتی پیدا کند.

وی در آخر گفت: علاوه بر اینکه این اتفاق نتیجه‌ی موضع‌گیری این حزب برای مسایل انتخاباتی است، همچنین واکنشی است به سیاست‌هایی که به آن انتقاداتی داشتند و از آن راضی نبودند. نکته‌ی بعدی اینکه عنوان می‌شود که حکومت اقلیم کردستان و پارلمان اقلیم کردستان، به فکر ایجاد تغییراتی جدید باشند تا حکومت در آن سطح باشد که بتواند به حقوق مردم و حقوق حکومت اقلیم کردستان در چارچوب قانون عراقی، رسیدگی بیشتر و بهتری داشته باشد.

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد

درگفتگو با نماینده اقلیم کردستان در ایران مطرح شد،

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد 

اهالی کردستان عراق به ویژه از وضعیت بد اقتصادی به سطوح آمده و طی روزهای اخیر تظاهرات گسترده­ای در شهرهای مختلف اربیل و سلیمانیه رخ داده است که به کشته و مجروح شدن چندین نفر منجر شد. بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که به ابتکار مسعود بارزانی – رهبر حزب دموکرات – و برغم مخالفت‌‌های بین‌المللی برگزار شد، اوضاعع اقتصادی کردستان عراق رو به وخامت گذاشت. 

کمتر از سه هفته بعد از همه‌پرسی، نیروهای دولتی بغداد به سرعت حمله به اراضی مورد اختلاف میان دولت منطقه‌ای و دولت مرکزی را تصرف کردند و بدین ترتیب مناطق نفت‌خیز کرکوک  کاملاً از دست کردها خارج شد و در اختیار دولت مرکزی درآمد. محرومیت از درآمد نفت، همه رویاهای استقلال کردستان عراق را یکباره نابود کرد. با این حال حتی قبل از همه‌پرسی نیز، فشار اقتصادی به علت ارزان شدن نفت در منطقه شدت گرفته بود.

در حال حاضرکردها معتقدند دولت فدرال عراق تعامل مغرورانه­ای با اقلیم کردستان دارد و از طریق  فشار بر مردم کردستان درصدد حل اختلافات به نفع خود می­باشد. از سوی دیگر دولت مرکزی نیز معتقد است اقلیم می­بایست براساس قانون اساسی نتایج همه پرسی چند ماه پیش را باطل اعلام کند و پس از آن به مذاکره بپردازند.

برهمین اساس دولت بغداد سیاست­های تنبیهی برای اقلیم درنظر گرفت که از جمله آن می­توان به قطع حقوق کارمندان اقلیم، واگذاری مرزها به دولت عراق و منع پروازهای بین المللی از فردوگاه اربیل اشاره داشت. این مسئله باعث تظاهرات و اعتراضات مردمی در اقلیم شده و تظاهرکنندگان به سیاست­های حزب حاکم کردستان معترض شده­اند. 

به دنبال گسترش اعتراضات و ناآرامی­های به وجود آمده با آقای ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران گفتگو کردیم تا اطلاع بیشتری به دست آوریم.

آقای دباغ شرایط فعلی کردستان را بحرانی توصیف کرد گفت: درشرایط کنونی اقلیم کردستان گرفتار یک بحران شدیدی شده است که بخشی از آن به قبل از رفراندوم و بخشی از آن به حوادث بعد از رفراندوم مربوط می­شود. مردم از بابت عدم دریافت حقوق، کمبود خدمات بهداشتی و رفاهی، آب، برق و گاز معترضند و با انجام تظاهرات به دنبال انتقال پیام نارضایتی به حکومت اقلیم کردستان هستند. 

متاسفانه عملکرد و موضع حکومت مرکزی عراق در برابر درخواست اقلیم پیرامون عمل به قانون اساسی مثبت نبوده و تصمیم مناسبی نگرفته­اند. دولت عراق می­توانست حقوق کارمندان اقلیم را پرداخت کند و با تامین امکانات خدماتی و رفاهی مانع از این اعتراضات گردد.

این فشارها از سوی حکومت مرکزی و عدم توافق­، بحران را تشدید کرده و مردم از این بابت بسیار نگران هستند. البته اخیراً رئیس جمهور عراق و برخی کشورهای غربی وارد میدان شدند تا حکومت مرکزی و اقلیم را پای میزمذاکره بنشانند تا طبق قانون اساسی عراق به توافق برسند.

نماینده اقلیم کردستان در مورد طولانی شدن اختلافات با دولت مرکز عراق گفت: به نظرم این اختلافات خیلی زودتر می­توانست حل شود اما در عراق همواره در گذشته و اکنون نیز هیئت حاکم دیگر اقلیت­ها را نادیده می گیرند، اپوزیسیون را قبول ندارد، کردها را نمی­پذیرند. باید به این نکته اشاره داشت که امروز اختلاف و مشکلات دولت عراق فقط با کردها نیست. حتی شیعیان با شیعیان، شیعیان با اهل سنت، اهل سنت با یکدیگر و کلاً قشرهای مختلف با حکومت عراق درگیرند. ولی مادام که حکومت عراق یک مدیریت دولتی و یکطرفه را در دستور کار دارد و از سوی دیگر کشورهای دیگر نیز آن را حمایت کنند، مسلماً قدرت بهمین سبک باقی خواهد ماند و اختلافات برطرف نخواهد شد.

 

در کل عملکرد حکومت عراق باید قانونی و دستوری باشد و پایبند به قانون اساسی عراق برای ایجاد حل مشکلات کلی در عراق و بویژه بین اقلیم کردستان و دولت عراق باشد. لازم بذکر است که دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را اعلام کرده است که پایبند به قانون اساسی عراق است و درباره تصمیم دادگاه فدرال عراق احترام قائل است.

ناظم دباغ : رایزنی برای باز شدن مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان ادامه دارد

انوار- نماینده منطقه کردستان عراق در تهران با اشاره به این که رایزنی برای باز شدن مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان ادامه دارد ،گفت : باز شدن وآغاز فعالیت در مرزها منوط به توافق حکومت عراق و اقلیم کردستان است . در همین حال روزگذشته سرکنسولگری ایران در اربیل در اطلاعیه ای اعلام کرد که مرز باشماق در مریوان برای تردد و تجارت باز است و اتباع عراق با روادید از مرز خسروی امکان تردد دارند. در عین حال ناظم دباغ نماینده منطقه کردستان عراق در تهران درگفت وگو با خراسان با اشاره به رایزنی های منطقه کردستان با جمهوری اسلامی ایران ، گفت : در این مرحله جمهوری اسلامی ایران با باز شدن مرزها موافقت کرده است .وی افزود: اما باز شدن مرزها و آغاز فعالیت در آن ها منوط به توافق حکومت عراق و اقلیم کردستان است . ناظم دباغ افزود: هم اکنون فقط مرز باشماق در مریوان باز است .وی در پاسخ به این سوال که آیا زمانی را می توان برای باز شدن مرزهای مشترک ایران با منطقه کردستان عراق پیش بینی کرد؟ گفت: خیر ، نمی توان زمان دقیقی را پیش بینی کرد اگرچه رایزنی ها درحال انجام است . نماینده منطقه کردستان در ایران همچنین درباره اعتراضات اخیر مردمی در این منطقه گفت: تاحدی حکومت آرامش را در اقلیم به وجود آورده است اما حکومت اقلیم و تشکیلات سیاسی که پیگیر این اعتراضات است باید ازهرگونه خشونت پرهیز کند.وی درباره اطلاعیه کنسولگری ایران درمنطقه کردستان گفت که از اتباع ایرانی خواسته که از محل اعتراض ها دوری کنند چراکه کسانی درصدد خراب کردن روابط بین ایران و اقلیم هستند .

 

ناظم دباغ: درخواست مذاکره با بغداد یعنی لغو همه پرسی ; شرط بغداد برای مذاکـره با اقلـیم

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

پایگاه خبری شبکه «رووداو» با اعلام اینکه بارزانی در انتظار پاسخ نامه خود از سوی دولت مرکزی عراق است، نوشت: بارزانی برای العبادی نامه‌ای ارسال و اعلام کرده  این درست نیست که ما از طریق کنفرانس‌های خبری پاسخ یکدیگر را بدهیم. در نهایت تمام مشکلات باید از طریق مذاکرات حل و فصل شوند.
بحران در روابط  بغداد و اربیل پس از آن آغاز شد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق، در‌حرکتی یکجانبه، در سوم مهرماه گذشته، همه‌پرسی جدایی کردستان ازعراق را برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند. با بی‌توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه‌ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می‌گذارد اما هنوز نتیجه همه‌پرسی را رسماً لغو نکرده است و این مهم‌ترین شرط بغداد برای ازسرگیری گفت‌وگوهاست.همچنین، پیش از این، سومریه نیوز عراق از دیدار مقتدی صدر با حیدرالعبادی  برای رفع مشکلات دو طرف خبر داد و نوشت: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با «حیدر‌العبادی» موضوع اقلیم و اختلافات میان دو طرف را در کربلا مورد بررسی قرار دادند.

ناظم دباغ:
اقلیم بر مذاکره مستقیم با بغداد، تاکید و اصرار دارد
«ناظم عمر دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه درخواست مذاکره مستقیم منطقه اقلیم با حکومت مرکزی بغداد بیش از یک ماه است که عنوان شده است، به روزنامه صبح نو، گفت: حکومت اقلیم تاکید و اصرار بر مذاکره مستقیم با بغداد را دارد و ماه‌هاست که این موضوع به دولت مرکزی پیشنهاد شده است اما دولت عراق پاسخ روشنی برای اعلام زمان این دیدارها بیان نمی‌کند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در پاسخ به این که آیا اقلیم همه پرسی را لغو کرده است یا خیر، عنوان کرد: وقتی که رییس حکومت اقلیم اعلام می‌کند که آماده گفت وگو بر اساس قانون اساسی عراق است، این موضوع القا می‌شود که همه پرسی هم لغو شده است.
دباغ با اشاره به اینکه ما منتظر پاسخ مثبت یا منفی دولت‌مرکزی عراق برای گفت وگو هستیم، افزود: درخواست‌های ما به صورت رسمی ارائه شده و این دولت مرکزی است که باید براساس قوانین اساسی عراق پاسخ دهد.
وی در تشریح اعتراضات خیابانی منطقه اقلیم که این روزها افزایش یافته است، یادآور شد: وضعیت اقلیم چه قبل از همه پرسی و چه بعد از همه پرسی از مشکلات اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد و به خاطر برگزاری رفراندوم این امر بیشتر خودش را نشان داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار داشت: مردم نسبت به برخی از کاستی‌ها در بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی خود معترض هستند و خواستار رفع کردن آن‌ها هستند.
مردم خواهان این هستند که از تظاهرات خیابانی به خواسته‌های خود برسند و به سهم واقعی خود در ارائه اینگونه خدمات دست یابند.

عادی سازی روابط اقلیم کردستان با همسایگان
همه پرسی غیر قانونی منطقه اقلیم کردستان عراق که می‌رفت تا فتنه جدیدی در منطقه شکل دهد، با‌هوشیاری و انسجام دولت مرکزی بغداد و کشورهای مخالف همه‌پرسی، شاهد فتح کرکوک، ابطال همه پرسی و حتی کناره‌گیری بارزانی از رهبری منطقه اقلیم بودیم.
منطقه اقلیم کردستان عراق، پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن، شروطی چون، افزایش بودجه اربیل، نفت کرکوک، افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که دولتمردان آن برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان دادند، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبی دست پیدا نکردند.
به نظر می‌رسد نزدیک به چهار ماه پرهیاهو که درآن ایران، ترکیه، سوریه و دولت مرکزی عراق تلاش کردند تا سیاست استقلال طلبی یک جانبه منطقه اقلیم را به شکست بکشانند، شرایط روابط با کردستان عراق در حال عادی سازی است.
از سویی دیگر، این روزها صدها تن از ساکنان استان سلیمانیه با برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع معیشتی خود و نبود ارائه خدمات شهری به مردم، چون آب و برق مداوم؛ خواهان سرنگونی دولت اقلیم کردستان شدند که این اقدامات ناکارآمدی دولتمردان اقلیم را نشان می‌دهد که در صدد ارتباط دوباره با کشورهای همسایه و دولت مرکزی بغدادند.

شروط بغداد برای مذاکره با اقلیم کردستان
«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق فهرستی شامل سیزده شرط را پیش ازهرگونه مذاکره با اربیل تحت نظر سازمان ملل، به حکومت منطقه کردستان عراق ارائه کرد.
مهم‌ترین این شروط، لغو همه پرسی، تحویل همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در منطقه کردستان عراق به حکومت مرکزی، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی و درآمدهای مالیات و عوارض به بغداد است. از دیگر شروط العبادی، برقراری ارتباط بین پیشمرگه و وزارت دفاع عراق و تعهدبه پناه ندادن به افرادی است که حکومت مرکزی عراق به دنبال آنهاست.
این در حالی است که برخی منابع آگاه از فشارهای گسترده دیپلماتیک سفارت‌های آلمان، آمریکا و فرانسه بر حیدر العبادی، برای مذاکره با اربیل، خبر دادند. دیپلمات‌ها به علت نگرانی از تشدید بحران، خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین العبادی و نچیروان بارزانی (نخست وزیر منطقه کردستان عراق) برای فیصله دادن به اختلافات هستند.
قرار است  مذاکرات بین دو طرف با نظارت آلمان، آمریکا و فرانسه انجام و طی این مذاکرات، مسائلی اعم از حقوق، مرزها، مدیریت فرودگاه‌ها و نقش پیشمرگه در عراق، حل و فصل شود.

روزنامه صبح نو

http://sobhe-no.ir/newspaper/385/4/15144

 

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران گفت:«به نظرم تظاهرات مردم ادامه خواهد یافت و کردها خواهان زندگی بهتر هستند. در وضعیت کنونی برای حکومت اقلیم کردستان بحران اقتصادی و سیاسی به‌وجود آمده است و بعد از نتیجه رفراندوم، مردم واقعا کمبودهایی را در حقوق و زندگی خود احساس می‌کنند.»

مردم اقلیم کردستان عراق دو روزی است که در اعتراض به فساد مقام‌های اقلیم، بحران اقتصادی و اوضاع سخت معیشتی خود، علیه حکومت محلی اقدام به تظاهرات کرده‌اند. معترضان اوضاع بد اقتصادی حاکم بر اقلیم را ناشی از بی‌تدبیری رهبرانشان می‌دانند. باوجود اینکه بسیاری از مردم تظاهرات مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون را دنبال می‌کنند، ولی اعتراضات کردها در برخی مناطق اقلیم رنگ خشونت به خود گرفته است و معترضان خشمگین به نهادهای حزبی و ساختمان‌های دولت خودمختار حمله کردند و برخی ساختمان‌ها را به آتش کشیدند.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا این تظاهرات را ناشی از وجود نداشتن توافق میان دولت مرکزی عراق با حکومت اقلیم کردستان دانست و گفت تحریم‌هایی که دولت عراق پس از برگزاری رفراندوم علیه اقلیم کردستان اعمال کرده بود، اکنون تاثیر خود را بر زندگی مردم گذاشته است.

مشروح گفت‌وگو با ناظم دباغ را در زیر مشاهده می‌کنید:

در دو روز اخیر ما شاهد برخی تظاهرات در نقاط مختلف اقلیم کردستان بوده‌ایم. اوضاع کنونی اقلیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظرم تظاهرات مردم ادامه خواهد یافت و کردها خواهان زندگی بهتر و خدمات بیشتر هستند. در وضعیت کنونی برای حکومت اقلیم کردستان بحران اقتصادی و سیاسی به‌وجود آمده است و بعد از نتیجه رفراندوم، مردم واقعا کمبودهایی را در حقوق و زندگی خود احساس می‌کنند. متاسفانه در برخی مناطق اقلیم کردستان و شهرهای اقلیم برخی عواملی وارد شدند که خواستند تظاهرات به خشونت کشیده شود.

روز گذشته و امروز احزاب اقلیم کردستان پشتیبانی خود را از مطالبات مردم اعلام کردند و خواهان این شدند که مردم از خشونت پرهیز کنند.

هدف آشوب‌طلبان از به آتش کشیدن دفاتر احزاب اقلیم چیست؟

به‌طور دقیق هدف اینگونه افراد مشخص نیست. در مواقعی که خشونت به وجود می‌آید، افرادی سودجو وجود دارند که می‌خواهند از وضع موجود به نفع خود سوءاستفاده کنند و مغازه‌ها و برخی دستگاه‌های دولتی را آتش می‌زنند. من معتقدم اگر این افراد حتی از هواداران احزاب مخالف هم باشند، نباید چنین کاری کنند. به نفع اقلیم نیست که برخی بخواهند با آشوب و آتش زدن دفاتر حزبی، به منافع شخصی خود دست یابند، زیرا باعث آزار مردم می‌شود و هم یک پدید منفی به‌شمار می‌رود.

اکنون شاهدیم که در موضوع تظاهرات، اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق موضع واحدی اتخاذ کرده‌اند...

به نظرم این واکنش دولت مرکزی عراق جای سوال دارد و به نحوه بیان موضع آن‌ها بازمی‌گردد، زیرا در حالی که مردم تظاهرات می‌کنند، چه دولت مرکزی و چه اقلیم کردستان باید مردم را از خشونت بازدارند. علاوه بر این، نیروهای امنیتی باید کنترل اوضاع را در اختیار داشته باشند که به سمت غیرنظامیان و مردم عادی شرکت کننده در تظاهرات شلیک نشود.

خوشبختانه تاکنون ما شاهد تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی مردم نبوده‌ایم و اگر هم بوده، بسیار معدود و برای حفاظت از دفاتر دیپلماتیک و دفاتر احزاب مختلف بوده است. متاسفانه در این تظاهرات دیدیم که آشوب‌طلبان به دفاتر احزاب حمله کردند و آنجا را به آتش کشیدند.

حقوق کارمندان کرد از سوی دولت مرکزی عراق پرداخت می‌شود یا حکومت اقلیم کردستان؟

پیشتر حقوق کارمندان از سوی دولت اقلیم کردستان پرداخت می‌شد ولی از روزی که نتیجه رفراندوم اعلام شد، بحران در اقلیم افزایش یافت و حکومت عراق کنترل برخی چاه‌های نفت را دراختیار گرفت و منابع درآمدی اقلیم محدود شد. حال باید دو طرف به توافق دست یابند تا بار دیگر حقوق کردها پرداخت شود.

یعنی شما معتقدید عامل ناامنی در اقلیم کردستان می‌تواند دولت مرکزی عراق باشد.

به این صورت نمی‌توان گفت. دولت مرکزی عراق با نحوه برخوردش با حکومت اقلیم کردستان می‌تواند عاملی باشد که بحران ادامه یابد. مردم خواهان تامین حقوقشان هستند و حکومت اقلیم کردستان خواهان مذاکره با بغداد است تا مشکلات حل شود. اگر دولت مرکزی عراق پاسخگوی درخواست اقلیم کردستان نباشد، مذاکره دوجانبه انجام نشود و توافق بر سر تامین حقوق کردها به سرانجام نرسد، مسلما می‌توان گفت که دولت عراق به‌طور غیرمستقیم عامل افزایش ناامنی در اقلیم است.

به نظر شما راهکار برون‌رفت از بحران کنونی چیست؟

راهکار این است که حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به توافق دست یابند و در چارچوب قانون اساسی عراق مشکلاتشان را حل کنند تا به نتیجه‌ای دست یابیم و بار دیگر زندگی مردم به جریان بیفتد. در واقع می‌توان گفت تحریم‌هایی که دولت عراق پس از برگزاری رفراندوم علیه اقلیم کردستان اعمال کرده بود، اکنون تاثیر خود را بر زندگی مردم گذاشته است.

سرنوشت مذاکرات میان حکومت اقلیم و بغداد

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران  - برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان، با آنکه حق مشروع مردم کردستان بود، اما با واکنشهای منفی روبرو شد و دوست و دشمن موضعی واحد علیه آن گرفتند و با حمایت از دولت مرکزی عراق خواستار ابطال این همه‌پرسی شدند و در گام بعدی و با اطلاع کشورهای دوست و همپیمان، ارتش عراق و حشدشعبی به مناطق مورد مناقشه حمله کردند و در زمان کوتاهی نیروهای پیشمرگه را از خانقین و کرکوک گرفته تا سنجار و تلعفر به عقب راندند. در نتیجه، رییس اقلیم کوردستان از سمت خود استعفا دادند و تمام اختیارات و مسئولیت‌های خود را به نخست‌وزیر و بخشی را نیز به پارلمان کردستان تفویض کردند.

در نتیجه نخست‌وزیر حکومت اقلیم آقای نچیروان بارزانی و معاون ایشان آقای قباد طالبانی مسئولیت کامل انجام گفتگو با حکومت مرکزی بغداد را با حمایت بین‌المللی برعهده گرفتند.

در گفته‌های نخست‌وزیر و اکثریت مسئولین سیاسی اقلیم، این اطمینان داده شده که رفراندوم به گذشته پیوسته و دادگاه فدرال آخرین تصمیم خود را مبنی بر ابطال آن اعلام کرده و البته ابطال آن در کردستان، در حوزه اختیارات پارلمان و مردم کردستان است، و البته حکومت اقلیم اعلام کرده که به تصمیم دادگاه فدرال احترام خواهد گذاشت و اعلام آمادگی کرده‌اند که که تمام مشکلات و مسائل فیمابین را از راه گفتگو و مذاکره و براساس قانون اساسی عراق حل کنند، این بدان معناست که کردها ضمن توافق با بغداد، به حفظ تمامیت ارضی عراق پایبند خواهد بود و آماده و مصر به گفتگو، مذاکره و توافق هستند. اما آنچه تاکنون دیده شده اینست که میان حکومت اقلیم و بغداد مساله عدم فهم مشترک به جای خود باقیست، حکومت مرکزی زمان شروع مذاکرات را اعلام نکرده، و معتقدم که این توافق به بعد از انتخابات موکول خواهد شد و تلاش می‌شود که حل مسائل به بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق کشیده شود. 

متاسفانه این سیاست و برنامه، چه از طرف کردها باشد یا اعراب، به زیان مردم کردستان تمام خواهد شد، مردم اقلیم در نتیجه تحریم و قطعی حقوق و کاهش درآمد، دچار مشکلات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی عمیقی شده‌اند و به تعویق افتادن حل مسائل، این مشکلات و بحرانها را عمیق‌تر می‌کند.

در این مقطع، گروه‌های سیاسی اقلیم با دست‌کشیدن از خواسته‌های حزبی و شخصی، می‌توانند اتحاد خود را حفظ کنند و در راه تامین منافع و حقوق مردم در چارچوب قانون اساسی عراق و احترام به حقوق بشر گام بردارند.

بر این باورم که اصرار نخست‌وزیر عراق بر عدم پاسخ‌گویی و استقبال نکردن از خواسته‌هایی که از طرف گروه‌‌های مختلف و کشورهای خارجی و به ویژه حکومت اقلیم کردستان مطرح می‌شود، شبیه جریانی در درون کردستان عمل می‌کند که تلاش‌های بین‌المللی را وقعی ننهاد و به آنها بی‌توجهی کرد.

 

بنابراین بهترین و ممکن‌ترین راه، گفتگو و مذاکره و پایبندی به قانون اساسی عراق است. 

دلایل بسته ماندن مرزهای تمرچین و پرویز خان

 نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار کرد: گفت‌وگوهایی بین ایران و منطقه اقلیم کردستان برای باز شدن مرزهای پرویزخان و تمرچین صورت گرفته ولی نتیجه این گفت‌وگوها معطوف به حصول رایزنی‌ها بین اربیل و بغداد است.

 ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا در مورد آخرین تحولات صورت گرفته پیرامون روابط دولت اربیل و بغداد، اظهار کرد: ما در اربیل بر موضوع گفت‌وگو با دولت بغداد تاکید داریم و معتقدیم که باید طبق قانون اساسی عراق این رایزنی‌ها انجام شود.

وی گفت: با وجود این‌که دولت اقلیم بر بازگشایی این مرزها تاکید دارد و برای انجام آن اعلام آمادگی کرده است ولی حکومت عراق پیش‌شرط لغو نتایج رفراندوم را برای انجام این گفت‌وگوها در نظر گرفته است. این در حالی است که حکومت اقلیم اعلام کرده است در این زمینه تابع تصمیم دادگاه فدرال عراق است و به نظر می‌رسد که دولت بغداد به دنبال بهانه‌ای است تا انجام این گفت‌وگوها را به تعویق بیندازد به نحوی که این گفت‌وگوها بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در این منطقه انجام شود.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران با تاکید بر این‌که دولت اقلیم آمادگی دارد هر چه زودتر گفت‌وگوها را بر اساس قانون اساسی عراق با بغداد آغاز کند، در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد روند باز شدن مرزهای مشترک ایران و منطقه اقلیم کردستان، گفت: همان‌طور که می‌دانید مرز باشماق بین منطقه اقلیم و ایران باز شده و گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی نیز برای باز شدن مرز تمرچین و پرویزخان صورت گرفته ولی باز شدن این مرزها معطوف به حصول نتیجه بین اربیل و بغداد است.

وی با بیان این‌که در فرایند کنونی مشخص نیست که مدیریت این مرزها صرفا بر عهده بغداد است یا اربیل و بغداد به طور مشترک مسوولیت این موضوع را برعهده دارند، ادامه داد: با توجه به این موضوع طرف ایرانی نیز نمی‌تواند یک طرفه مرز را باز کند. از دیگر سو به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مرز پرویزخان در کنار مرز خسروی است دولت بغداد نیازی نمی‌بیند که مرز پرویزخان را باز کند این در حالی است که بسیاری از افراد و تجار برای رفت و آمد بین دو منطقه در حال حاضر با مشکلاتی روبرو هستند.

 

صفحه1 از25

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی