امروز: چهارشنب 24 مرداد 1397 برابر با 15 آگوست 2018

رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، با بیان اینکه اقلیم کردستان، سیاست تحریم آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کند، گفت: اقلیم در چارچوب جغرافیای سیاسی، نظامی و امنیتی خود، حساب ویژه‌ای روی کشورهای همسایه ازجمله ایران باز کند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ اقلیم کردستان عراق بعد از همه‌پرسی، دچار تحولات زیادی شده است و گروه‌های مخالف اقلیم توانسته‌اند افکار عمومی را دچار انحراف کنند؛ تا حدی که به تازگی با اینکه قرار است انتخابات مجلس اقلیم برگزار شود، درخواست به تأخیر افتادن آن را مطرح کرده‌اند.

علاوه بر این، تحولات اقلیم کردستان با تشدید تحریم ایران از سوی آمریکا همزمان شده است و به نظر می‌آید حکومت اقلیم در تبیین خط‌ مشی خود نسبت به ایران در برهه کنونی دچار برخی ابهامات شده است؛ چه اینکه هم‌راستا با سیاست سعودی‌ها و خلاف مواضع جمهوری اسلامی ایران، تولید نفت خود را افزایش داده‌اند.

شفاف شدن رویکرد اقلیم کردستان نسبت به این موارد و نیز موضع رسمی آنها درباره همکاری‌های دوجانبه باعث شد تا با ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفتگو داشته باشیم که مشروح آن را در زیر مشاهده می‌کنید:

* قرار است تا چندی دیگر انتخابات مجلس در اقلیم کردستان برگزار شود؛ ولی به تازگی موضوع به تعویق انداختن انتخابات به زمانی دیگر مطرح شده است. شما تا چه حد این موضوع را قبول دارید؟

- برگزاری انتخابات مجلس در اقلیم کردستان، حدود هشت ماه عقب افتاده است. به همین خاطر طبق قانون اساسی باید انتخابات در آخرین تاریخی که تعیین شده است، یعنی 30 سپتامبر (هشت مهر) برگزار شود. اهمیت انتخابات در این است که برای جریان‌های سیاسی مشخص می‌شود که کدام جریان و فراکسیون می‌تواند دولت آینده اقلیم را تشکیل دهد. به همین دلیل، انتخابات باید در تاریخ مقرر برگزار شود؛ ولی اکنون برخی جریان‌ها در تلاشند تا انتخابات را به تعویق بیاندازند. من جزو کسانی هستم که به‌شخصه صلاح را در این می‌بینم که انتخابات به تعویق بیفتد؛ زیرا روند انتخابات مجلس عراق با مشکلاتی مواجه شده است. تا این مشکلات مرتفع نشود، فرایندهای قانونی تا تشکیل کابینه دولت و تعیین نخست‌وزیر انجام نخواهد شد. من معتقدم این فرایند طول خواهد کشید؛ زیرا عراقی‌ها به خاطر منافع شخصی و حزبی‌شان از منافع و مطالبات خود کوتاه نمی‌آیند.

اگر این اتفاق هم بیفتد می‌توان گفت بزرگ‌ترین فراکسیون انتخاب شده است؛ ولی این فراکسیون نمی‌تواند اکثریت مجلس را در اختیار داشته باشد که بتواند در مدت مشخصی تشکیل کابینه بدهد. بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات مجلس باید منتظر تشکیل ائتلاف بزرگ‌تری باشیم. رقابتی که میان ائتلاف‌ها وجود دارد به خاطر این است که می‌خواهند قدرت را از نخست‌وزیر کنونی عراق بگیرند؛ درحالی‌که اگر بخواهیم نتیجه انتخابات را در نظر بگیریم ائتلاف مقتدا صدر 54 کرسی را در اختیار دارد، فتح 47 کرسی و دیگر ائتلاف‌ها کرسی‌های کمتری در اختیار دارند. اگر آنها می‌خواهند مقتدا صدر کاندیدای نخست‌وزیری تعیین نکند، باید لیست بزرگ‌تری تشکیل دهند که دست‌کم شامل دو جریان باشد، این دو کدام جریان‌ها هستند؟ برخی‌ می‌گویند ائتلاف دولت قانون و فتح، بعضی می‌گویند ائتلاف دولت قانون و کردها، گروهی‌ هم در مورد ائتلاف فتح و کردها صحبت می‌کنند. هنوز نتیجه به‌طور کامل روشن نیست؛ گرچه خبری وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالاً ائتلاف دولت قانون، ائتلاف فتح و کردها (که شامل اتحادیه میهنی و پارتی می‌شود) بتوانند بزرگ‌ترین فراکسیون را تشکیل دهند. البته این در حد حرف است و توافق قطعی به دست نیامده و همه منتظر نتیجه واقعی انتخابات هستند.

اوضاع کردها به گونه‌ای است که اگر با هر جریانی ائتلاف کنند بر سه اصل مشارکت، توافق و توازن خواهد بود که کردها بتوانند به شکلی فعال در دولت مشارکت داشته و با توافق در مجلس به نتیجه برسند؛ نه با اکثریت و اقلیت. مثالی بزنم و آن این‌که رئیس حکومت شیعه است، رئیس مجلس اهل سنت و عرب است، پس نقش کردها این وسط چه می‌شود؟ آنها باید منصب رئیس‌جمهوری را در اختیار داشته باشند. سه جایگاه ریاست در عراق وجود دارد و ما می‌گوییم یکی از این سه جریان باید دست کُردها باشند. همچنان‌‌ که تاکنون رئیس‌جمهوری کُرد بوده است. همچنین، می‌گوییم 20 وزیر در کابینه حضور دارند که باید تعدادی از آنها یا تعدادی از معاونان وزیران کُرد باشند. ما باید به طور فعالانه مشارکت داشته باشیم، نه این‌که شراکت‌مان بی‌اثر باشد و تنها نقش سهامدار را ایفا کنیم.

به خاطر همین مشکلات است که موضوع انتخابات اقلیم کردستان در فرایند سخت مذاکرات شکل می‌گیرد. از سویی گروه‌های سیاسی باید مشغول رایزنی‌های سیاسی باشند و از سوی دیگر برخی‌ باید با بغداد وارد مذاکره شوند و در این میان ما کردها نیز مشکلاتی داریم؛ ازجمله این‌که میان اتحادیه میهنی و پارتی و گروه‌های دیگر اختلافاتی وجود دارد. گاهی پارتی می‌گوید من خواهان سهم بیشتری هستم و می‌خواهند از جنگ قدرت، سهم خود را در رئیس‌جمهور شدن بردارند. در مقابل، اتحادیه میهنی مخالفت می‌کند. ما توافقی در اقلیم کردستان داریم و آن این است که تا زمانی که رئیس یا نخست‌وزیر اقلیم کردستان از پارتی‌ها باشد، رئیس‌جمهور باید از اتحادیه میهنی انتخاب شود. اینجاست که اپوزسیون در اقلیم کردستان ادعای خود را مطرح می‌کنند و آن این است که انتظار دارند بخشی از آرای انتخابات سهم آنها باشد. در کل من معتقدم که انتخابات اقلیم کردستان باید عقب بیفتد. اینجا زمان عقب افتادن انتخابات دو دسته می‌شود؛ نخست عده‌ای که می‌گویند باید مشخص باشد دوم، اینکه می‌گویند باید نامحدود باشد.

به نظر من باید زمان برگزاری انتخابات مشخص باشد و بگوییم به‌ عنوان نمونه بعد از سه ماه دیگر یا پنج، شش ماه بعد از تشکیل دولت عراق، انتخابات را برگزار می‌کنیم. گرچه من معتقدم زمان تشکیل کابینه بیشتر از پنج، شش ماه طول می‌کشد.

*به تعویق افتادن انتخابات اپوزیسیون در اقلیم، اوضاع سیاسی را سخت‌تر نخواهد کرد؟

- نه. در منطقه رقابتی میان همه جریان‌ها وجود دارد. آنچه به ظاهر مشخص است برگزاری انتخابات است؛ ولی اگر دقت کنید و تحلیلی بر محتوای سخنرانی‌ها داشته باشید متوجه خواهید شد که همه آنها تبلیغاتی است؛ زیرا همه از نتیجه انتخابات نگرانند و بیم آن دارند که جعل رأی رخ دهد؛ یا برخی جریان‌ها از رقیبان خود کرسی‌های کمتری به دست بیاورند.

* آیا اپوزیسیون‌ها در انتخابات اقلیم رأی می‌آورند؟

- من به شخصه معتقدم اعتراضات زیاد است. کلاً این اعتراضات علیه احزاب حاکم از جمله حزب اتحاد دموکراتیک به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی است. اگر به گذشته نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که جنبش تغییر از اتحادیه رأی بیشتری کسب کرد؛ ولی هیچ‌کاری نتوانست انجام دهد. همچنین در انتخابات عراق نیز مشابه این وضعیت را مشاهده می‌کنیم که باز گروه‌های سیاسی رأی آوردند؛ ولی به شیوه‌ای مدعی شدند که آرا جعل شده و پس از شمارش دستی معلوم شد تغییر آن‌چنانی در آرا به وجود نیامده است که بتواند روی تعداد کرسی‌ها تأثیر بگذارد.

اپوزیسیون قرار است جلسه‌ای بگذارند تا موضع واحدی اتخاذ کنند؛ ولی معتقدم آنها نتیجه بازشماری آرا را نخواهند پذیرفت؛ اما اگر بپذیرفتند مرحله بعدی چیست؟ به احتمال 99 درصد، تلاش می‌کنند تا به یک لیست یا ائتلاف واحد دست یابند. البته درست است که به این ایده نمی‌رسند؛ ولی آن را رد نمی‌کنند. احتمال این است که آن را رد می‌کنند و در تشکیلات فراکسیونی مشارکت نمی‌کنند؛ که باز هم بازتاب‌های آن در انتخابات کردستان مشخص می‌شود که آیا شرکت خواهند کرد یا خیر.

* موضع اقلیم کردستان درباره تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران چیست؟

- ما سیاست تحریم آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم. من معتقدم رئیس‌جمهور آمریکا یک بازرگان دیوانه‌ است یعنی دید اقتصادی دارد. زمانی که برجام امضا نشده بود، تمام دنیا ایران را تحریم کرده بود؛ ولی اقلیم کردستان در همان دوره تحریم نیز در چارچوب سیاست‌های خود، به عنوان دوست جمهوری اسلامی در کنار این کشور باقی ماند. اکنون معتقدم اقلیم کردستان در درجه نخست، نباید دنبال طرفداری از منافع هیچ شخص و کشوری باشد و در درجه بعد، اینکه در چارچوب جغرافیای سیاسی، نظامی و امنیتی خود، حساب ویژه‌ای روی کشورهای همسایه باز کند؛ زیرا تاریخ ثابت کرده است کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس و فرانسه تنها برای منافع خود وارد منطقه شده‌اند و در نهایت منطقه را ترک کردند. کردها بارها از این موضوع آسیب دیده‌اند. به همین دلیل من ترجیح می‌دهم روابط کردها همواره با کشورهای همسایه همچون ایران و ترکیه برقرار باشد؛ زیرا ما در منطقه جغرافیای خاصی داریم و باید دوستی و هم‌پیمانی خود را با جمهوری اسلامی ایران حفظ کنیم.

* اقلیم کردستان به‌ تازگی در راستای سیاست عربستان، تصمیم گرفته است تولید نفت خود را افزایش دهد و این در حالی است که این موضوع خلاف سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تولید نفت است. آیا این موضوع به روابط ایران و اقلیم در حوزه نفت و گاز آسیب نمی‌زند؟

-اقلیم کردستان به خاطر وضعیت گذشته و امروز خود، دنبال افزایش تولید و بهره‌برداری از ذخایر نفتی است و در عین حال می‌خواهد روابط خود را با هر کشوری که خواهان رابطه باشد توسعه دهد. همه اینها بستگی به سیاست کشورهایی دارد که خواهان برقراری رابطه با اقلیم کردستان هستند. به‌ عنوان نمونه، ایران بعد از همه‌پرسی در اقلیم، یک کنفرانس بین‌المللی در حوزه اقتصادی برگزار کرد و اقلیم کردستان تاکنون به تعهدات خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران پایبند بوده است؛ اما اینک ما می‌گوییم همه روابط‌مان در چارچوب قانون اساسی عراق خواهد بود.

در دیداری که پیشتر میان اسحاق جهانگیری، معاون رئیس‌جمهور و نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان برگزار شد؛ جهانگیری اعلام آمادگی کرد که در چارچوب قانون اساسی عراق در خط مقدم همکاری با اقلیم کردستان باشد. وقتی ایران این‌گونه موضع‌گیری می‌کند، متقابلاً ما هم بر حفظ چارچوب قانون اساسی عراق تأکید داریم؛ ولی من معتقدم کردها باید ماهیت و ویژگی خود را در منطقه مدنظر داشته باشند؛ زیرا به‌ عنوان نمونه اگر در حوزه صادرات نفت ما با مشکل مواجه شویم، نمی‌توانیم مقابل آمریکا بایستیم.

من در مصاحبه‌ای گفته بودم نمی‌توان به وضعیت کنونی عراق اعتماد کرد؛ زیرا در حال حاضر به‌‌‌وسیله دولت موقت اداره می‌شود و این دولت موقت حق تصمیم‌گیری ندارد و تنها می‌تواند تصمیمات اتخاذشده در دولت‌های گذشته را اجرا کند. همانگونه که دیدیم حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در آخرین اظهارنظر خود به نوعی متعهد نبودنش را نسبت به ایران نشان داد و گفت باید پایبند تصمیمات آمریکا باشیم. او می‌توانست خود را از این وضعیت نجات دهد و کافی بود که می‌گفت ما تحریم را محکوم می‌کنیم و خواستار ادامه مذاکرات و راه‌حل سیاسی میان دو طرف هستیم تا ان‌شاالله بعد از تشکیل حکومت آینده عراق، تصمیم دولت قانونی و رسمی عراق اعلام شود.

* واقعاً موضع‌گیری العبادی نسبت به تحریم آمریکا علیه ایران قابل تأمل بود؟

- من معتقدم آمریکا و عربستان در نوع موضع‌گیری العبادی نسبت به تحریم آمریکا علیه ایران نقش دارند. العبادی می‌خواهد بگوید بگذارید من بار دیگر نخست‌وزیر شوم و متأسفانه او باید تصمیم قاطعانه‌ای در قبال موضع‌گیری آمریکا اتخاذ می‌کرد. موضوع بعد اینکه، از مردم عراق چه شیعه، چه کُرد و چه اهل سنت می‌خواهم تاریخ روابط میان ایران و عراق و کمک‌هایی را که ایران به عراقی‌ها علیه رژیم بعث کرد فراموش نکنند. علاوه بر این از لحاظ ایمانی آنها نباید طرفدار کسانی باشند که از خاک، اقتصاد و سرمایه عراق علیه کشور دیگر استفاده می‌کنند.

در پایان تأکید می‌کنم نباید حکومت عراق، وارد جنگی علیه کشورهای همسایه به‌ ویژه ایران شود. وقتی حکومت صدام فرو‌پاشید، یکی از نیروهای قدرتمندی که وارد عمل شد و اوضاع را به ثبات رساند، ایران بود. ایران بود که اجازه داد گروه‌های شیعه عراقی آزادانه به آمریکا بروند. ایران بود که به مردم عراق برای فروپاشی صدام کمک کرد. من بارها گفته‌ام اگر ایران نبود داعش، بغداد و اقلیم کردستان را تصرف می‌کرد. امروز پاداش این همکاری آن نیست که برای ایران دشمن‌تراشی کنیم.

* موضع شما در مورد تلاش‌ غرب برای فروپاشی نظام ایران چیست؟

- آنها در حال حاضر نمی‌توانند در محافل عمومی و حتی خصوصی خود موضوع فروپاشی ایران را مطرح کنند؛ زیرا نظام جمهوری اسلامی ایران رابطه قوی با بسیاری از کشورهای دنیا ازجمله روسیه، چین، ژاپن و ... دارد. ضمن اینکه آنها معتقدند در داخل ایران بازویی که بتوانند به آنها در براندازی نظام کمک کند وجود ندارد.

من در مصاحبه‌ای درباره کنفرانس پاریس که منافقین برگزار کرده بودند، گفتم که ما از این بازی‌ها خیلی دیده‌ایم. ما زمانی قدرتمان از اپوزیسیون ایرانی خیلی بیشتر بود؛ ولی نتوانستیم کاری بکنیم و این در حالی است که ما نیروی زیادی داشتیم. این‌گونه سناریوها زیاد مطرح می‌شود ولی گذراست.

* ایران از ناحیه مرزی با اقلیم کردستان از سوی گروهک‌های ضدنظام با خطراتی مواجه است و همیشه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آنها مقابله کرده است. آیا اقلیم کردستان قصدی برای جلوگیری از تحرکات این گروهک‌ها علیه ایران ندارد؟

-در کل باید بگویم ما با هرگونه تحرکی که موجب ناامنی در مرزهای ایران و اقلیم کردستان عراق شود مخالف هستیم و آن‌ را محکوم می‌کنیم. حکومت اقلیم کردستان بارها بر حفظ امنیت در مرزها تاکید کرده‌ است و جمهوری اسلامی ایران حق دارد از خودش دفاع کند. اگر این کار را نکنیم ناامنی همچنان ادامه خواهد یافت. از‌این‌رو حکومت اقلیم کردستان با کنسولگری‌های اربیل و سلیمانیه هماهنگ است و همواره موضع‌گیری قطعی درباره آن گروهک‌ها داشته است.

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 22 مرداد 1397 11:23

ناظم دباغ: ما کمک‌های تهران را فراموش نخواهیم کرد

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، اظهارات اخیر حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور در ارتباط با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را عجولانه عنوان کرد.


به گزارش صدای ایران از ایسنا، ناظم دباغ با بیان این که در حال حاضر در عراق، دولت موقت مستقر است و حیدر العبادی ریاست آن را بر عهده دارد ، ادامه داد: در همین چارچوب باید حیدرالعبادی منتظر می‌ماند تا دولت  جدید عراق تشکیل شود و سپس آن دولت در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کرد .

وی با بیان این که مردم عراق و تشکیلات سیاسی این کشور ، طرفدار هیچ کس و کشوری که علیه ایران باشد، نیستند، خاطرنشان کرد:  دولت اقلیم کردستان عراق نیز با توجه به تاریخ دیرینه روابطش با ایران  و همچنین جغرافیای مشترک بر حفظ این روابط قدیمی با ایران تاکید دارد و از دیگر سو ، ما کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مردم عراق و همچنین کردستان را در مقاطع حساس فراموش نمی‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم روابط ایران و منطقه اقلیم کردستان بالغ بر سه الی سه و نیم میلیارد دلار در سال است تصریح کرد: منطقه اقلیم کردستان در ارتباط با بحث تحریم‌های آمریکا در ارتباط با ایران در چارچوب تصمیم دولت مرکزی عراق که قرار است هفته‌های آینده تشکیل شود، عمل خواهد کرد.

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، اظهارات اخیر حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور در ارتباط با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را عجولانه عنوان کرد.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که در حال حاضر در عراق، دولت موقت مستقر است و حیدر العبادی ریاست آن را بر عهده دارد ، ادامه داد: در همین چارچوب باید حیدرالعبادی منتظر می‌ماند تا دولت  جدید عراق تشکیل شود و سپس آن دولت در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کرد .

وی با بیان این که مردم عراق و تشکیلات سیاسی این کشور ، طرفدار هیچ کس و کشوری که علیه ایران باشد، نیستند، خاطرنشان کرد:  دولت اقلیم کردستان عراق نیز با توجه به تاریخ دیرینه روابطش با ایران  و همچنین جغرافیای مشترک بر حفظ این روابط قدیمی با ایران تاکید دارد و از دیگر سو ، ما کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مردم عراق و همچنین کردستان را در مقاطع حساس فراموش نمی‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم روابط ایران و منطقه اقلیم کردستان بالغ بر سه الی سه و نیم میلیارد دلار در سال است تصریح کرد: منطقه اقلیم کردستان در ارتباط با بحث تحریم‌های آمریکا در ارتباط با ایران در چارچوب تصمیم دولت مرکزی عراق که قرار است هفته‌های آینده تشکیل شود، عمل خواهد کرد.

 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 21 مرداد 1397 09:43

نماینده اقلیم کردستان عراق در بازدید از خبرگزاری آنا: دانشجویان اقلیم کردستان به تحصیل در دانشگاه‌های ایران علاقه‌مندند/ پیگیری برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه آزاد در اقلیم

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در بازدید از خبرگزاری آنا گفت: دانشجویان اقلیم کردستان، علاقه زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران دارند.

 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران صبح امروز از خبرگزاری آنا بازدید کرد و با خبرنگاران این رسانه گفتگو کرد.

دباغ در این بازدید با اشاره به تمایل جوانان اقلیم کردستان به تحصیل در دانشگاه‌های ایران، گفت: به عنوان نماینده اقلیم کردستان در تلاش هستم که روابط خوب و محکمی بین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه‌های اقلیم کردستان به وجود آید. دانشجویان اقلیم کردستان علاقه زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران دارند ولی با مشکلاتی مواجه هستند که باید راه‌حلی برای آنها پیدا کرد.

دباغ ادامه داد: حدود سه ماه قبل، دانشگاه اقلیم کردستان نامه‌ای داد تا به دانشجویان رشته زبان کردی و فارسی بورس اعطا شود. آنها برای درس‌های فارسی و کردی آمادگی اعطای بورس دارند؛ حدود دو هفته پیش، اسامی متقاضیان به دانشگاه اقلیم ارسال شد که بزودی نتایج اعلام خواهد شد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران درباره حذف نام دانشگاه‌های مرزی ایران در پذیرش دانشجو از اقلیم کردستان گفت: از این موضوع باخبر نیستم ولی می‌دانم که ما در اقلیم به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم. در حال حاضر 70 دانشجوی بورس از اقلیم کردستان در ایران مشغول تحصیل هستند و ما خواهان افزایش این تعداد هستیم.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: متاسفانه در ظاهر برای ارسال دانشجو از اقلیم کردستان به ایران محدودیتی وجود ندارد، ولی در عمل گاهی امور به خوبی پیش نمی‌رود. به نظرم اول مسئولان اقلیم و بعد مسئولان جمهوری اسلامی ایران در این موضوع سهم دارند.

دباغ اظهار کرد: بسیاری از دانشجویان ما آنقدر علاقه به تحصیل در دانشگاه‌های ایران دارند که حتی با وجود محدودیت، خودشان به صورت اینترنتی تقاضا می‌دهند و در دوره‌های مجازی شرکت می‌کنند یا برای تحصیل در ایران اقدام می‌کنند؛ ولی بعد از ورود به ایران مشکلاتی پیش می‌آید که منجر به بازگشت آنها می‌شود.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران تاکید کرد: یکی از مشکلات بزرگ دانشجویان ما ویزای تحصیلی است. اگر ویزای تحصیلی نباشد، ویزای معمولی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. در مواردی دانشجویان برای تحصیل به ایران با ویزای مسافرتی سفر کرده‌اند؛ ولی به دلیل نداشتن ویزای تحصیلی نتوانستند به تحصیل خود ادامه دهند و به همین خاطر بازگشت داده می‌شوند.

پیگیری برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در اقلیم کردستان

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران ادامه داد: زمانی سعی کردیم که واحدی از دانشگاه آزاد در اقلیم ایجاد شود ولی متاسفانه بعضی مسائل در ایران باعث شد که این مسئله در سال‌های گذشته کند پیش برود یا اصلا پیش نرود. در مذاکرات اخیر دوباره این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و امیدوارم امکان تأسیس این واحد محقق شود.

موضع احزاب کرد درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

احزاب سیاسی عراق مواضع خود را درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرده‌اند، مواضعی که از موضع تند تا مواضع میانه‌رو را در برمی‌گیرد، اما آنچه مشخص و شفاف نیست موضع رسمی احزاب اقلیم کردستان در این‌باره است.

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دستور اجرایی‌کردن مرحله اول تحریم‌های ایران را اعلام کرد، به کشورهای مختلف نیز درباره همکاری اقتصادی با ایران هشدار داده است، بعد از اجرایی‌شدن تحریم‌ها علیه ایران موجی از مواضع متفاوت، از موافقت تا مخالفت با این تحریم‌ها، از سوی احزاب سیاسی عراقی اعلام شده است، اما تاکنون احزابن سیاسی جنوب کردستان موضعی رسمی در این‌باره اتخاذ نکرده‌اند.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با شارپرس اعلام کرد: "موضع نهایی اقلیم وابسته به موضع حکومت مرکزی عراق است، اما به عنوان یک کرد فکر می‌کنم نباید کردها خود را قربانی اختلافات دیگران کنند، اختلافاتی که آینده آن نیز روشن نیست، بهتر است نگاه ما به همسایگان تاریخی خود باشد، همسایگانی که نمی‌توان از آنها جدا شد، اما نباید تبدیل به زیرمجموعه یکی از طرفین ماجرا شویم"

نماینده حکومت اقلیم در تهران، موضع دولت مرکزی عراق درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "شرمگین" می‌خواند، چون معتقد است در حال حاضر دولت مرکزی عراق فقط مسئول امورات روزانه و جاری است و نمی‌تواند تصمیم‌گیر باشد. 
ناظم دباغ همچنین می‌گوید در گذشته که تحریم‌هایی علیه ایران اعمال می‌شد  عراق و اقلیم کردستان نمی‌توانستند آن‌را به همان شکل و دقیق اعضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان معتقد است احزاب کردستان موضعی متفاوت از آنچه دولت مرکزی عراق  درباره این تحریم‌‌ها داشته نخواهند داشت.


فرید اسه‌سرد، عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی در گفتگو با شارپرس می‌گوید: " چون عمر کابینه فعلی عراق رو به پایان است، کردها نیز منتظر موضع دولت آینده عراق خواهند بود، موضع دولت جدید نیز تبدیل به موضع احزاب کردی خواهد شد، حالا هر موضعی که باشد".

 
پارت دموکرات کردستان موضعی متفاوت از اتحادیه میهنی دارد: "کردها باید به فکر منافع خود باشند"

علی عونی عضو رهبری پارت دموکرات کردستان در گفتگو با شارپرس می‌گوید: "دوستان ساکن در منطقه رنگارنگ هر روز راهپیمایی می‌کردند و می‌گفتند باید مناطق گمرکی تحویل دولت مرکزی عراق شود، بنابراین در ارتباط با رابطه اقتصادی میان عراق و اقلیم کردستان در زمان اعمال تحریم‌ها علیه ایران، حکومت عراق مسئول و تصمیم‌گیر خواهد بود"

 

درباره احتمال توقف صادرات نفتی که با تانکر از عراق به ایران ارسال می‌شود علی عونی می‌گوید: "اقلیم راه‌های دیگری برای فروش نفت خود دارد". عضو رهبری پارت دموکرات معتقد است: "این مساله از ما خیلی بزرگتر است و ما در این میان عددی نیستیم".

 

ایران رسمی‌شدن مرزهای پشته و شوشمه را تصویب کرده است

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید جمهوری اسلامی ایران براساس توافق سه‌جانبه میان اقلیم کردستان و عراق و ایران، مرزهای پشته و شوشمه را به رسمیت می‌شناسد.‌

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم در تهران در گفتگو با رادیو نوا اعلام کرد: "می‌دانیم که چندین نقطه مرزی میان اقلیم و ایران به صورت رسمی فعالیت دارند و رفت و آمد و مبادلات بازرگانی در آنها جریان دارد، و در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی ایران درخواست عراق و اقلیم را اجابت کرده تا دو نقطه مرزی پشته و شوشمه مرز رسمی شوند، اما نمی‌دانیم زمان اجرایی‌شدن دقیق آن کی خواهد بود".

نماینده حکومت اقلیم در تهران همچنین اعلام کرد که رسمی‌شدن این مرزها، برای گذران زندگی و رفاه مردم این مناطق اهمیت ویژه‌ای دارند، چون مبادلات بازرگانی در این مناطق را تثبیت خواهند کرد و فرصت‌های اشتغال را برای مردم این مناطق فراهم خواهند کرد، به ویژه در شرایط فعلی اقتصاد ایران و عراق.

 

‌کسانی که خواهان به تعویق افتادن انتخابات پارلمان کردستان هستند، سناریوهایی دارند تا مسئولیت این مساله را به گردن دیگران بیاندازند

نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های ایران برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمان کردستان را تکذیب می‌کند و می‌گوید: "فراد و گروه‌هایی که می‌خواهند انتخابات کردستان به تعویق بیفتد، سناریوهایی دارند تا مسئولیت آن را به گردن دیگران بیاندازند."

 

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد: " معتقدم گروه‌هایی که می‌خواهند انتخابات پارلمان کردستان به تعویق بیفتد، سناریوهایی دارند تا مسئولیت این مساله را به گردن دیگران بیاندازند، چون مسئولیت برگزاری انتخابات پارلمان کردستان در دست گرو‌ه‌های سیاسی است".

 در مورد اینکه چه دلیلی دارد گروه‌هایی برای تعویق انتخابات سناریوهایی در ذهن داشته باشند، دباغ می‌گوید: "معتقدم طرفی که بخواهد انتخابات به تعویق بیفتد، از نتیجه انتخابات ترس دارد یا از کاهش رای‌هایش و ایجاد مشکل د این زمینه نگران است، اینها بخشی از طرف‌هایی هستند که می‌خواهند انتخابات به تعویق بیفتد".

 دباغ دخالت ایران را در به تعویق افتادن انتخابات به کل رد می‌کند و می‌گوید: "ایران می‌خواهد هرچه زودتر دولت جدید عراق شکل بگیرد و انتخابات پارلمان کردستان برگزار شود".

  قرار است روز ٣٠ سپتامبر انتخابات دوره پنجم پارلمان کردستان برگزار شود، هفته گذشته نیز گروه‌ها و احزاب اسامی کاندیداهای خود را تقدیم کمیسیون انتخابات کردند.

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 آمریکا و ایران از تهدید تا دیالوگ و گفتگو 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران می‌گوید تلاشهای دیپلماتیک برای حل مسائل و مشکلات میان ایران و آمریکا در جریان است و شروط ایران برای گفتگوی مستقیم میان ترامپ و روحانی را مطرح می‌کند.

 

ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد در حوزه سیاست هم زبان و ادبیات تند و خشن وجود دارد هم زبان و ادبیات نرم، یک نمونه از ادبیات نرم در این زمینه، سخنان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین سخنان وزیر دفاع و دیگر مسئولان آمریکایی است که اعلام کردند به دنبال سقوط و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و موافق جنگ نیستند، این نیز نشانه‌ای مهم است که تلاش‌های دیپلماتیکی در جریان است تا به زودی مشکلات فیمابین را حل کنند.

دباغ همچنین می‌گوید هرچند آمریکا اعلام کرده است که بدون پیش‌شرط حاضر به گفتگو با ایران است، اما اگر بخواهند گفتگوهای میان آنها موفق باشد در پشت‌پرده شروطی برای یکدیگر دارند، واقعیت اینست که جنگ منافع هیچکدام را تامین نخواهد کرد و تمام طرف‌ها نیز به دنبال توافق هستند.

 

درباره شروط ایران برای گفتگوی مستقیم با آمریکا نماینده حکومت اقلیم می‌گوید: "شرط ایران برای گفتگوی مستقیم واضح است که آن نیز پایبندی به توافق برجام و معلق‌کردن تحریم‌های اقتصادی و همکاری‌های دوجانبه است، ترامپ نیز در مورد توافق برجام نظراتی دارد و خواهان تضمین‌های بیشتری از طرف ایران است".

 

 روز گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید اعلام کرد حاضر است بدون پیش‌شرط مستقیما با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران گفتگو کند.

 

 

 

 

آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 10 مرداد 1397 05:33
رای دادن به این مورد
(0 رای)

“ناظم دباغ” نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفتگو با شبکه خبری جامعه خبری تحلیلی عصر اهواز اظهار داشت: برخی کشورهای بیگانه از بی ثباتی عراق منافع زیادی کسب می کنند.

وی افزود: درخواست مردم در تظاهرات اخیر در مناطق جنوب و مرکز عراق عادلانه است، دولت عراق باید این درخواست ها را محقق کند زیرا ادامه این تظاهرات ها مشکلات بزرگتری را به وجود می آورد.

دباغ گفت: ادامه تظاهرات در عراق مشکلاتی را به وجود می اورد و تشکیل دولت را با مشکل مواجه می سازد.

 نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با انتقاد از احزاب عراقی گفت: این احزاب هیچ توجهی به حقوق و درخواست های مردم و خدمت رسانی ندارند و فقط در فکر حفظ منافع خود هستند.

دباغ در خصوص تشکیل دولت آینده عراق گفت: سرویس ها و احزاب و تشکل های بزرگ پارلمان در خصوص اصل شراکت واقعی باید تفاهم داشته و تشکیل دولت عراق نباید تحت تاثیر فشارهای خارجی باشند و احزاب و تشکل های سیاسی باید به عقاید و درخواست های مردم توجه کرده و منافع مشترک با دیگر کشورها را نیز در نظر بگیرند.

وی در خصوص نقش برخی کشورها در به تعویق انداختن تشکیل دولت گفت: نمی توانیم به نام کشورهایی که نقش منفی در تشکیل دولت داشتند اشاره کرد اما برخی کشورهای خارجی از بی ثباتی عراق نفع می برند.

 نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران افزود: احزاب عراق و کردستان باید بدانند اولویت در حفظ منافع مردم عراق است و برای تشکیل دولت قدرتمندی که قادر به  خدمت رسانی  به مردم باشد،تلاش کنند.

وی در خصوص روابط کردستان با عربستان سعودی گفت : کردستان  اخیرا شاهد توجه ویژه  عربستان بوده و امیدوارم این توجه برای دست یافتن بر هدف ویژه ای نباشد و فقط برای حفظ وحدت عراق و حقوق مردم عراق بر اساس قانون اساسی باشد.

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 08 مرداد 1397 06:04
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، که از طرف اتحادیه میهنی در این سمت حضور دارد، می‌گوید که قسمت عمده مسائل آبی و مرزی میان عراق و ایران، به علت قرارداد الجزایر به وجود آمده‌اند. 

اکرم احمد، مدیرکل سدهای اقلیم کردستان نیز در اینباره به "باسنیوز" می‌گوید: "قرار بود در توافق ١٩/٦/٢٠١٨، هیاتی عراقی شامل وزیر آب، مدیرکل سدهای عراق، بنده به عنوان مدیرکل سدهای اقلیم کردستان سفری به ایران داشته باشیم، اما تا این لحظه طرف ایرانی هیچگونه رضایت و هماهنگی برای انجام این سفر را به ما اعلام نکرده‌اند". 

مدیرکل سدهای اقلیم کردستان به این نکته نیز اشاره می‌کند که در جلسه ٢٧/٦/٢٠١٨، با حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق این مساله مورد بحث قرار گرفته است.  

درباره سفر این هیات عراقی به ایران، ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، به "باسنیوز" اعلام کرد: مطلع نیستم که آیا عراق این درخواست را به طرف ایرانی ارائه داده یا نه، در این مورد باید از سفیر عراق در ایران سوال شود، اما ایران اعلام کرده است که بایستی این مساله به شکل کلی حل شود. 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، معتقد است بخش عمده و اساسی حل مسائل مرزی و آبی میان ایران و عراق به بندهای قرارداد الجزایر برمی‌گردد که در سال ١٩٧٥ منعقد شده است، چون در بسیاری از موارد هنوز مسائلی وجود دارد و همه این موارد نیز در یک مجموعه دیده می‌شود، بایستی هر دو کشور در مورد مسائل مشترک به توافق برسند، نه اینکه در موارد منتفع پذیرفته شود اما مواردی که در راستای منافع آنها نیست مورد قبول قرار نگیرد. 

ناظم دباغ به این نکته نیز اشاره کرد که سیاستمداران عراقی از ترس اینکه متهم به کوتاه‌آمدن در مقابل ایران نشوند، نمی‌خواهند این توافق اجرایی شود، چون بعدا مسئولیت آن را باید برعهده بگیرند، چون قبلا صدام حسین، با هزینه‌کرد از کردها، در مقابل ایران کوتاه آمد و ملت عراق چه کرد و چه عرب قربانی این تفکر شده‌اند.

 

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 08 مرداد 1397 05:49
صفحه1 از29

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی