امروز: چهارشنب 02 خرداد 1397 برابر با 23 می 2018

«ناظم دباغ» با مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در تهران دیدار کرد

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، با خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در ایران دیدار کرد.

  خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه کشور بلژیک در تهران، روز شنبه 22 می 2018 (اول خرداد ماه جاری) از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و مورد استقبال «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران قرار گرفت.

 مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در تهران، خوشحالی خود را از این استقبال و پذیرایی ابراز داشت و در مورد ارتباط بازرگانی، روابط دیپلماتیک میان دو طرف، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین تولید مشترک میان کشور بلژیک و اقلیم کردستان مسائلی را در میان گذاشت.

  در ادامه این دیدار، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، از پیشنهادهای خانم «نوشین رهگذر» برای ارتباط هر چه بیشتر بازرگانی و حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی برای آبادکردن و همچنین انجام پروژه و تولیدات مشترک در اقلیم کردستان استقبال کرد.

  در بخش دیگری از این نشست، «ناظم دباغ» وضعیت امنیتی کردستان را برای حضور و فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی خوب توصیف کرد و در ادامه گفت: برای ما جای بسی خوشحالی است که بین دو طرف، ارتباط هیأتهای بازرگانی و سرمایه‌گذاری برقرار باشد و بازار اقلیم کردستان برای فعالیت شرکت‌های خارجی جای بسیار مناسبی است.

 

 

 

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

ناظم دباغ گفت: از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، چند روزی است که نتیجه انتخابات پارلمانی عراق منتشر شده. از ابتدا کشورهای منطقه و حتی فرا منطقه ای منتظر برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان و عراق بودند. بعضا کارشناسان و تحلیلگران مسائل غرب آسیا معتقد بودند دولت های خاورمیانه بسیاری از کنش ها و تصمیمات خود را به بعد از این دو انتخابات موکول کرده اند. پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان لبنان مشخص شد جبهه مقاومت و به خصوص حزب الله و متحدانش کار سختی برای تشکیل دولت ندارند و با اندکی تلاش و کسب اعتماد تعدادی از نمایندگان مجلس می توانند دولت ائتلافی که کفه آن به سمت متحدان سید حسن نصرالله سنگینی می کند، تشکیل دهند.

در عراق وضعیت کاملا متفاوت با لبنان است. در وحله اول شاهد بودیم مشارکت عراقی ها در انتخابات پارلمانی، در مقایسه با سال های 2010 و 2014 به شدت پایین آمده و این در حالی بود که شکست داعش و اخراج آن از عراق، نوید حضوری حداکثری را در این انتخابات می داد. علت این مشارکت ضعیف را می‌توان در صحبت های آیت الله سیستانی، اصلی ترین مرجع تقلید شیعه در عراق، جست و جو کرد. او در آخرین پیام خود پیش از برگزاری انتخابات از مردم عراق خواسته بود «افراد شایسته را انتخاب کنید و از انتخاب افراد شکست‌خورده و فاسدی که امتحان خود را پس داده‌اند، خودداری کنید.»

بی شک فساد سیاسی و اقتصادی چند سال اخیر در عراق و دلزدگی مردم از سیاسیون و مسئولین تکراری که نتوانستند اوضاع عراق را پس از خروج آمریکایی ها سر و سامان بخشند، دلیل اصلی حضور حداقلی عراقی ها پای صندوق های رای بوده است.

جدای از این مسئله که میزان مشارکت در عراق به چه اندازه بوده است، نحوه بدست آوردن کرسی های پارلمان توسط گروه های سیاسی نیز در نوع خود بی سابقه بود. لیست سائرون به رهبری «مقتدی صدر» که در انتخابات پیشین اقبال چندانی برای کسب کرسی های پارلمان نداشتند، این بار توانستند بر 54 کرسی تکیه بزنند و بیشترین کرسی را نسبت به سایرین بدست آورند اما اختلاف کم آن ها با سایر جریان های سیاسی سبب شده تا دولت آینده عراق منوط به ائتلاف چند گروه سیاسی شود. در واقع نوع کسب آرا به صورتی شده است که تمامی گروه های سیاسی و حتی تک کرسی ها می توانند تعیین کننده چیدمان دولت آینده باشند.

ناظم دباغ کارشناس مسائل عراق در گفت و گو با برنا گفت: با توجه به سلائق فکری و سیاسی متفاوت نیروها، ائتلافِ همه جریانهای شیعه عراق بسیار دشوار است .همچنانکه در دوره رقابت و تبلیغات انتخاباتی اتفاق نیفتاد. با وجود اختلافاتی که میان جریانات راه یافته به پارلمان وجود دارد، تشکیل ائتلاف واحد سبب می شود تا آن ها به اجبار اختلافات را کنار بگذارند. آنچه راه این چرخش را هموار می‌کند، کم‌رنگ شدن ثنویت‌های قومی مذهبی در این دوره از انتخابات عراق در مقایسه با دوره‌های پیشین و شعارهای ملی‌گرایانه و فرامذهبی شخصیت‌ها و لیست‌های دو فرقه است. از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

وی در خصوص جهت گیری کردها عنوان کرد: کردها توانستند در مجموع بیش از 50کرسی بدست بیاوردند و همین مسئله باعث می شود تا دولت آینده مجبور باشد با آن ها ائتلاف کند. از طرفی مشخص است که سران کردستان به دنبال رسیدن به اهداف و حقوق خود در چارچوب قانون اساسی عراق هستند و به طور حتم با فراکسیونی ائتلاف خواهند کرد که بتواند حقوق آن ها را تأمین کند. البته در میان تمامی جریاناتی که توانستند در این انتخابات به پارلمان راه پیدا کنند، جریان وابسته به عمار حکیم از مقبولیت بیشتری نزد کردها برخوردار است و همین مسأله می تواند در جهت گیری نمایندگان کرد در آینده موثر باشد. 

 

خبرنگار: امیرحسین چرایی                     

 

 

آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 02 خرداد 1397 06:22

تاریخ شروع پروازهای تهران – سلیمانیه اعلام شد

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران رسما تاریخ شروع پروازهای تهران – سلیمانیه را اعلام کرد و می‌گوید: ٢٥ رمضان اولین پرواز انجام خواهد شد.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به آژانس خبری اس‌ان‌ان اعلام کرد که توافقنامه‌ی شروع این پروازها امضا شده و از تاریخ یکشنبه ١٠/٦/٢٠١٨ مصادف با ٢٠ خرداد ١٣٩٧این پروازها شروع خواهد شد.

دباغ افزود: "هرچند مقرر شده بود که این پروازها از ٦/٦/٢٠١٨ شروع شود اما به علت مصادف شدن با ماه رمضان که تعداد سفرها پایین است، شروع این پروازها به ١٠/٦ قبل از عید فطر به تعویق افتاد.

درباره نحوه پروازها نیز اعلام کرد که این پروازها به شکل دوبار در هفته در روزهای یکشنبه و چهارشنبه انجام خواهد شد، بعضی اوقات نیز پروازها به کشورهای دیگر نیز متصل خواهد شد به این شکل که توریست‌های اروپایی را از تهران به کردستان خواهند آورد و بالعکس.

شروع مجدد پروازهای میان ایران و فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه در حالیست که در نتیجه برگزاری رفراندوم استقلال در جنوب کردستان که حدود هشت ماه قبل انجام شد، این پروازها متوقف شده بود.

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید بدون ایران، هیچ مشکلی در عراق به خودی خود حل نخواهد شد و اضافه می‌کند: "هرچه تعداد فراکسیون‌های پارللمانی بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بزرگتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیل دولت جدید لازم خواهد بود"

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به پایگاه خبری "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد گذشته ثابت کرده بدون ایران هیچکدام از مشکلات عراق به خودی خود حل نخواهد شد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران هم در گذشته نقش مهمی داشته و هم در آینده نیز نقش خواهد داشت.

 او تصریح کرد اکنون شاهد هستیم که آمریکا نیز تلاش‌هایش را مضاعف کرده بنابراین نهایتا باید راه‌حلی مشترک برای حفظ منافع هر دو طرف در تشکیل حکومت جدید عراق یافت شود.

  در مورد اینکه گفته می‌شود اینبار تشکیل دولت جدید عراق زمان زیادی نخواهد برد، ناظم دباغ می‌گوید: "همواره مشکلات میان عراق و اقلیم کردستان بعد از هر انتخابات عمیق‌تر می‌شود، به ویژه که در حال حاضر هیچ فراکسیونی نتوانسته کرسی‌های لازم را کسب کند تا با یک یا نهایتا ائتلاف دو فراکسیون، دولت تشکیل دهد، پس هرچه تعداد فراکسیون‌ها بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بیشتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیک دولت نیاز خواهد بود"

 در مورد سفر هیات ایرانی به عراق و کردستان با هدف چگونگی تشکیل دولت جدید عراق، نماینده حکومت اقلیم می‌گوید: " در اینباره اطلاع نداره، اما مطمئنم که هیات‌هایی در گذشته به عراق آمده‌اند و در آینده نیز خواهند آمد."

 

 روز ١٢/٥ انتجابات پارلمانی عراق برگزار شد، اما در سطح عراق و کردستان گرو‌ههایی معتقدند که در نتیجه انتخابات تقلب صورت گرفته است.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 11:38
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده اقلیم کردستان با تاکید بر اینکه ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد، گفت:

رویداد۲۴ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد و در میان مشارکت پایین شهروندان عراقی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر توانست اکثریت پارلمان را به دست آورد 54 کرسی سهم طرفداران روحانی شیعه تندروی عراقی بود اما این کرسی ها آنقدر نیست که بشود با ائتلاف با سایر گروها دولت تشکیل داد اما چیزی که روشن است سکانداری وزارت دفاع، کشور، خارجه و اقتصاد در اختیار نزدیکان مقتدی صدر قرار خواهد رفت. 
 
فهرست «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» 52 کرسی، فهرست «الفتح» به ریاست هادی العامری 49 کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» ۲۵ کرسی، حزب «دموکرات کردستان» به ریاست «مسعود بارزانی» 25 کرسی، ائتلاف «الحکمه» به ریاست «سید عمار حکیم» 22 کرسی، ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامه النجیفی» ۱۵ کرسی و «اتحاد ملی کردستان» ۱۵ کرسی به دست آوردند.
 
مذاکره با همه گروه‌ها به جز حامیان ایران!
 
به گزارش العربیه برخی از نزدیکان مقتدی اعلام کرده‌اند که باب مذاکره با تمام گروه‌ها به غیر از دولت قانون به رهبری نوری مالکی و فتح به ریاست هادی عامری باز است. گروه‌هایی که مهمترین شاخصه آنها نزدیکی به ایران است.

صدر نیز در حساب توییتری که نزدیک به وی است خبر از تشکیل یک دولت تکنوکرات که هدف آن رفع فقر و  فساد است خبر داد.

همزمان برخی خبرها از آغاز مذاکرات با دو ائتلاف الحکمه به ریاست عمار حکیم و الوطنیه به رهبری اعیاد علاوی با سائرون دارند و به نظر می رسد شرایط برای نخست وزیری دوباره علاوی که از طیف شیعیان لیبرال محسوب می شوند مهیا شده است.

علاوی همواره به آمریکایی‌ها نزدیک بوده و مهمترین شایعه سال 2017 نیز دیدار بن سلمان ولیعهد عربستان با مقتدی صدر بوده است همین اتفاقت نشان می دهد که فعلا اوضاع برای متحدان ایران در عراق مساعد نیست.

مرزهای طولانی و نزدیکی مذهبی و قومی مردم ایران و عراق باعث شده که جدا از اتفاقات سیاسی در حوزهای اجتماعی و اقتصادی نیز دو کشور از یکدیگر تاثیر بگیرند.

به دلیل تحریم‌های هسته‌ای بسیاری از تولید کنندگان ایرانی از تکنولوژی‌ها روز دنیا عقب ماندند و با وجود امضا برجام هنوز نتوانستند این عقب افتادگی را جبران کنند پس بهترین بازارها برای اجناس متوسط ایرانی افغانستان و عراق است از طرف دیگر کاهش بودجه عراق جنگ با داعش و مشکلاتی که با همسایه شمالی (ترکیه) وجود دارد عراق به سمت ایران آمده است واقعیتی که ناظم عمر دباغ نماینده اقلیم کردستان روی آن تاکید کرده است.
 
ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد

ناظم دباغ در گفت‌وگو با رویداد۲۴ تاکید می‌کند که برگزاری انتخابات و شرکت مردم برای تعیین سرنوشت کشور اتفاق میمون و مبارکی است و من از آن خوشحال هرچند از نتیجه به دست آمده رضایت ندارم. درست است که سائرون اکثریت پارلمان را به دست آورده اما نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل بدهد و باید با دیگر گروهای شیعه ائتلاف کنند.

دباغ ادامه داد: البته خود ائتلاف سائرون متشکل از چند حزب است که شاید تنها نقطه مشترک آنها مقبولیت داشتن صدر است از طرف دیگر اختلاف در بین گروهای کرد وجود دارد و اگر می‌خواهند یک ائتلاف قدرتمند به وجود آورند باید در ابتدا بین خود هماهنگی‌های لازم را به وجد آورند در واقع امروز کمترین هماهنگی بین گروه‌های سیاسی عراق وجود دارد.

وی تصریح کرد: اما موردی که در آن هیچ شبهه‌ای وجود ندارد این است که هر دولتی با هر تفکری به روی کار بیاید بایستی با ایران روابط خود را در حوزه اقتصادی حفظ کند و چاره به غیر از آن ندارد. موقعیت ژئوپولتیک ایران سبب شده که اگر کالایی از ایران خریداری نشود باز هم این کشور مسیر ترانزیت کالاها است.
 
دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق: احتمال تاخیر در تشکیل دولت

 


از سوی دیگر حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌گو با رویداد 24 زمان اظهار نظر در این خصوص را زود می داند و می‌افزاید: هیچ گروهی نتوانسته اکثریت را به دست آورد پس از این به بعد مذاکرات سیاسی تعیین کننده است و احتمال هر گونه اتفاقی وجود دارد همین امر سبب شده که احتمال تشکیل دولت عراق با وقفه دور از ذهن نباشد.

وی ادامه داد:باید منتظر روزهای آینده ماند اما امری که واضخ است این است که نمی توان سطح تجاری 7 میلیارد دلاری دو کشور را یک شبه به صفر رساند و اصلا این تفکر غلط است.

با وجود احتمال تشدید تحریم های بین المللی حضور ایران در بازارهای صادراتی نیازمند تثبیت بیشتر است ضمن آنکه امروز یکی از کارت های برنده ایران در مذاکرات با کشورهای قدرتمند جهانی نفوذ در منطقه اعم از سیاسی و اقتصادی است.  
 
 
آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 00:21

 نماینده‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران ضمن توضیح درباره‌ی نتایج انتخابات پارلمانی این کشور، درباره‌ی وضعیت سلیمانیه و اخباری مبنی بر درگیری در این منطقه گفت: در حال حاضر می‌توان گفت که تا حدی امنیت برقرار است.

«ناظم دباغ» به خبرنگار انصاف نیوز گفت: درگیری در سلیمانیه خیلی بزرگ نبود. یک اتفاق محلی و منطقه‌ای بود و کنترل شد. در حال حاضر می‌توان گفت که تا حدی امنیت برقرار است.

 

وی درباره‌ی درخواست برخی احزاب در برگزاری مجدد انتخابات گفت همه منتظر هستند تا کمیسیون انتخابات تصمیم نهایی‌اش را راجع به بازشماری دستی آرا بگیرد. در کل نارضایتی‌هایی درمورد انتخابات وجود دارد؛ طبق اخباری که از عراق می‌رسد، مثل اینکه در منطقه‌ی اربیل و دهوک حزب پارتی اول است و در منطقه‌ی سلیمانیه حزب اتحادیه میهنی اول است.

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران با بیان اینکه مشارکت عراقی‌های ساکن ایران در انتخابات پارلمانی این کشور خوب بود ولی مشارکت بیشتر از این را انتظار داشتیم، تصریح کرد: از صبح امروز نیز برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در خود این کشور آغاز شده و تا این لحظه طبق گزارش‌های واصله استقبال خوبی از این انتخابات شده است.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت و ویژگی‌های این دوره از انتخابات پارلمانی عراق، تصریح کرد: این اولین انتخاباتی است که بعد از خروج داعش از عراق برگزار می‌شود. در این انتخابات ائتلاف‌ها و گروه‌های جدیدی شکل گرفت و همه منتظر این هستند که ببینند بعد از برگزاری انتخابات، گروه‌های سیاسی در عراق چگونه برنامه‌هایشان برای آینده عراق را به پیش می‌برند و در راستای ایجاد اصلاحات و توسعه در عراق قدم بر می‌دارند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در لیست گروه‌های شیعه، گروه نصر پیشتاز باشد، تصریح کرد: بر اساس شواهد، شاید یک گروه شیعه به تنهایی نتواند نخست‌وزیر را تعیین کند و باید با ایجاد ائتلاف اقدام به انتخاب نخست‌وزیر کند.

دباغ با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی عراق، نخست‌وزیر از بین شیعیان، رییس مجلس، از اهل تسنن و رییس‌جمهور از بین اکراد انتخاب می‌شود، خاطرنشان کرد: در منطقه اکراد به نظر می‌رسد لیست اول حزب دموکرات کردستان باشد گرچه شاید این حزب نیز برای انتخاب رییس‌جمهور مجبور به ائتلاف با گروه‌های دیگر شود.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد میزان مشارکت اکراد در انتخابات پارلمانی عراق در ایران نیز گفت: بعد از خروج داعش از عراق، تعداد زیادی از اکراد که به ایران پناهنده شده بودند به منطقه اقلیم بازگشتند و در حال حاضر تعداد اکراد در ایران کم است و ما بیشتر شاهد حضور آنها در مناطقی چون نقده هستیم که در آنجا نیز شاهد مشارکت گسترده‌ای نبودیم.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 22 ارديبهشت 1397 19:06

دیدار نیچروان بارزانی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق

اربیل- ایرنا- نخست وزیراقلیم کردستان عراق در اربیل با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار کرد و دو طرف توسعه همه جانبه روابط فمابین را مورد بحث و گفتگو قرار دادند. 

به گزارش ایرنا، شامگاە سەشنبە ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران که بە منظور شرکت در همایش توسعە روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و منطقه کردستان عراق وارد اربیل شد، بە دنبال استقبال رسمی از سوی مقامات عالیرتبە اقلیم با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.
گزارش دفتر نخست وزیر اقلیم کردستان عراق حاکی است در این دیدار توسعە همە جانبە روابط میان دو طرف اعم از روابط اقتصادی و فرهنگی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
تاکید بر افزایش حضور شرکتهای ایرانی و مذاکره برای توسعه همکاریهای تجاری و سرمایه گذاری و رفع موانع گمرکی درجهت رونق تولید از طریق تقویت حضور در بخشهای اولویت دار اقلیم از دیگر محورهای این دیدار بود.
در این دیدار کە با حضور مرتضی عبادی سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل انجام شد ، محورهای مورد بحث در همایش فرصتهای اقتصادی ایران و اقلیم و توسعە روابط اقتصادی فیمابین جمهوری اسلامی ایران و منطقە کردستان عراق مورد بحث قرار گرفت.
گفتنی است همایش فرصتهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق طی دو روز در روزهای 12و 13 اردیبهشت سال جاری در شهر اربیل برگزار خواهد شد.
این همایش با حضور نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، وزرای صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و عراق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و استانداران استانهای شمالی عراق و اتاقهای بازرگانی ایران و عراق برگزار می شود.

 

 

پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می شود

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد که پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.
 
به گزارش اعتدال،‌ ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری خندان اعلام کرد که شرکت‌های گردشگری سلیمانیه و ایران مصوبه‌ای صادر کردند که به موجب آن پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.
 
وی افزود: از سرگیری این پروازها نیازمند برخی مقدمات است که احتمال دارد یک هفته طول بکشد.
 
هم‌چنین بر اساس گزارش الفرات نیوز، قرار بود روز سه شنبه هیاتی از اقلیم کردستان عراق به بغداد سفر کند و در رابطه با گذرگاه‌های مرزی ایران و سلیمانیه بحث و گفت‌وگو کنند.
 
براساس این گزارش، ریکوت، عضو اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که این هیات متشکل از هفال ابوبکر،‌ فرماندار سلیمانیه و سالار عبدالله مدیر گذرنامه‌ها و مدیر کل نیروهای مرزی است.
 
نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان  پیش از این ضمن ابراز خرسندی از سرگیری پروازهای تهران ـ اربیل، گفت: اقلیم کردستان روابط خوبی با همسایگان دارد و از شروع به کار دوباره پروازهای تهران ـ اربیل استقبال می‌کند.
 
مرتضی عبادی،سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل نیز روز سه شنبه 28فروردین اعلام کرد: خطوط پروازی تهران به اربیل که مدتی قبل با انسداد خطوط هوایی اقلیم توسط بغداد متوقف شد از روز جمعه ۷ اردیبهشت ماه از سرگرفته می‌شود.  خطوط هوایی تهران- اربیل فعلا با دو پرواز در روزهای سه شنبه و جمعه در هفته آغاز و برای افزایش آن تلاش خواهد شد.
 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل از سرگیری پروازها بین اربیل و تهران را در افزایش همکاری‌های فی مابین و تعامل تجار وبازرگانان  و همچنین رونق گردشگری موثر دانست.
 
بر اساس این گزارش، وی روز سه شنبه 12دی 96 نیز در اطلاعیه اعلام کرده بود: نظر به رایزنی‌های معمول با دولت جمهوری عراق، فعالیت مرزهای رسمی تمرچین در پیرانشهر و پرویزخان در قصرشیرین با اربیل و سلیمانیه که از مدتی قبل بنا به  درخواست رسمی دولت آن کشور متوقف شده بود، از روز سه‌شنبه تاریخ ۱۲دی از سرگرفته و علاوه بر تردد مسافرین، مبادلات تجاری و بازرگانی  در این گذرگاه‌ها انجام خواهد پذیرفت.
 
هم‌چنین مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهردی ماه 96در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که مرز تمرچین از هر دو طرف باز بوده خاطرنشان کرد: از امروز تمام فعالیت های گمرکی پایانه مرزی تمرچین همزمان با بازگشایی رسمی این مرز از سرگرفته  و به روال عادی باز می گردد.
 
بر اساس این گزارش از  چند ماه قبل رفت‌وآمد و فعالیت در  این مرزها به در خواست دولت عراق در پی تحولات صورت گرفته در منطقه اقلیم کردستان متوقف شده بود.

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است.

ناظم دبا‌غ این سخنان را در دیدار با کارا جانسون مالینا، جانشین نمایندگی یونامی در ایران مطرح کرد.

ناظم دباغ درباره انتخابات پارلمان عراق و مشارکت اقلیم کردستان افزاد:انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است و اقلیم کردستان پایبند به قانون اساسی عراق فدرالی است.  
همچنین درباره ارتباطات میان اربیل و بغداد گفتند: هر روز ارتباط  میان ما رو به بهبود است و بعد از ارسال بودجه و برگزاری انتخاباتی پارلمان عراق، انتظار داریم همکاری‌های بیشتر و فعالتری میان دو طرف صورت گیرد.  

لازم به ذکر است که انتخابات پارلمانی عراق در تاریخ ١٢/٥/٢٠١٨ در سراسر عراق برگزار شود.

 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 26 فروردين 1397 18:46
صفحه1 از27

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی