امروز: سه شنبه 30 مهر 1398 برابر با 22 اکتبر 2019

تورج اصلانی جایزه‌اش را به مقاومت قهرمانانه مردم کردستان سوریه و کودکان روژئاوا تقدیم کرد

منصور جهانی ـ تورج اصلانی با مدیرفیلمبرداری فیلم سینمایی «14 جولای»؛ جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «آزادی» آمریکا را از آن خود کرد و آن را به مقاومت قهرمانانه مردم کردستان سوریه و کودکان روژئاوا تقدیم کرد.

فیلم سینمایی «14 جولای» (14 تیرمه Tîrmeh) 14 July به کارگردانی هاشم آیدمیر Hashim Aydemir، به تهیه‌کنندگی ممد حسام‌الدین یورک Mehmet Husamettin Yurek از کمپانی سینمایی «یاپم 13» Yapim 13 و با مدیرفیلمبرداری تورج اصلانی فیلمبردار بین‌‌المللی سینمای ایران، محصول کشورهای آلمان و ترکیه؛ در جدیدترین حضور بین‌المللی خود در بخش رقابتی جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «آزادی» Freedom در ایالت کارولینای جنوبی در آمریکا روی پرده رفت و جایزه بهترین فیلمبرداری برای تورج اصلانی و جایزه بهترین فیلم این رویداد سینمایی را تصاحب کرد.

تورج اصلانی جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «آزادی» آمریکا را به ملت صلح طلب کردستان و بخصوص مقاومت قهرمانانه مردم کردستان سوریه و کودکان روژئاوا تقدیم کرد.

فیلم سینمایی «14 جولای» در نخستین حضور بین‌المللی خود در بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای کُردی» در پنجمین جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «دهوک» Duhok در اقلیم کردستان روی پرده رفت و جایزه ویژه هیئت داوران این جشنواره به خاطر فیلمبرداری بسیار چشمگیر و استایل تصویری برجسته؛ به تورج اصلانی مدیر فیلمبرداری این اثر سینمایی اهدا شد و همچنین مجموعه بازیگران این فیلم نیز به طور مشترک جایزه بهترین بازیگری این دوره از جشنواره را به‌دست آوردند.

«14 جولای» تاکنون در 17 جشنواره بین‌المللی روی پرده رفته است، از جمله؛ اکران ویژه در بخش «سینما جهان» در بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «كمرايميج» CAMERIMAGE جشنواره تخصصي فيلمبرداران سينمای جهان در کشور لهستان، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «لا پاز» La Paz در کشور بولیوی، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «آلترناتیو» Alternative در شهر تورنتو در کشور کانادا، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «اسکاندیناوی» SCANDINAVIAN در کشور فنلاند، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «ریودوژانیرو» در کشور برزیل، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «دنیای اجتماعی» Social World در کشور ایتالیا، جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «میلان» در کشور ایتالیا، جشنواره فیلم کُردی «تگن» Tagen هامبورگ، جشنواره فیلم کُردی برلین، جشنواره فرهنگ کُردی نورمبرگ در کشور آلمان، جشنواره فیلم کُردی لندن در کشور انگلستان، جشنواره فیلم کُردی استانبول در ترکیه و ... .

این فیلم با حضور در این رویدادهای سینمایی چندین جایزه را نیز از آن خود کرد است، از جمله؛ جایزه بهترین فیلمبرداری برای تورج اصلانی و بهترین بازیگری مرد از جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «کرالا» در کشور هندوستان، جايزه ویژه خلاقيت در سومین جشنواره بین‌المللی فيلم «سليمانيه» در اقلیم کردستان عراق، جایزه بهترین کارگردانی اول در جوایز فيلمبرداران در کشور کانادا، جوایز بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگری مرد، بهترین زن، بهترین طراحی صدا برای بهمن اردلان، بهترین مدیر فیلمبرداری برای تورج اصلانی، نقش مکمل، طراحی لباس و ... از جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «پنج قاره» در کشور ونزوئلا و ...

فیلم سینمایی «14 جولای» به مدت سه ماه، در 145 سالن سینمایی در کشورهای مختلف اروپایی روی پرده رفت و مورد استقبال علاقمندان به سینما قرار گرفت.

 

 

نماینده اقلیم کردستان عراق گفت: کردها تاکنون نقش مثبتی در جنگ با داعش داشته‌اند، چه در اقلیم کردستان عراق و چه در سوریه، به همین خاطر، ایران نگران است که روزی بیاید که داعش در فضای درگیری و ناامنی رشد کند و این به منفعت ایران نیست و به همین دلیل جنگ و حمله‌های ترکیه به کردها محکوم شده است.

«ناظم دباغ»، نماینده اقلیم کردستان عراق، در خصوص حمله ترکیه به کردهای شمال شرق سوریه به خبرنگار برنا گفت: در هر شرایطی که ترکیه به کردها حمله کرده، چه کردهای خودشان و چه سوریه و باعث ایجاد ناامنی در منطقه شده است. مسئله حساس در موقعیت ما «داعش» است. 

 

وی با تاکید بر نقش مثبت کردها در جنگ با داعش اظهار کرد: کردها تاکنون نقش مثبتی در جنگ با داعش داشته‌اند، چه در اقلیم کردستان عراق و چه در سوریه، به همین خاطر ایران نگران است که روزی بیاید که داعش در فضای درگیری و ناامنی رشد کند و این به منفعت ایران نیست؛ به همین دلیل جنگ و حمله‌های ترکیه به کردها محکوم شده است.

ناظم دباغ افزود: اگر به گذشته نگاه کنیم، سالانه بیش از سی بار به کردها حمله شده است و در طول تاریخ هیچوقت حمله‌کنندگان پیروزی به دست نیاوردند، باز مقاومت احیا شده و رشد کرده و دوباره حمله صورت گرفته است.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در خصوص خارج شدن نیروهای آمریکایی از منطقه مورد بحث، گفت: به سیاست‌های ترامپ عادت کرده‌ایم. از سویی گفته است که نمی‌خواهد وارد یک جنگ کثیف در منطقه شود ولی باز وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که کردها را در سوریه تنها نمی‌گذارند. آمریکا سیاستی را برای جنگ با داعش تعقیب کرده و کردها را ساپورت می‌کند ولی باز هم این سیاستِ تناقضی است، آنها گفته بودند که در مناطقی که حضور دارند اجازه ورود ترکیه نخواهند داد، الان می‌بینیم که منطقه را خالی کرده است.

وی با بیان اینکه ناامنی در منطقه برای رشد داعش فرصت ایجاد می‌کند، گفت: جنگ باعث می‌شود که کردهای سوریه به جای اینکه به جنگ با داعش بپردازند بیشتر وقتشان به مقاومت کردن در برابر ارتش ترکیه صرف شود. 

این نماینده اقلیم کردستان عراق افزود: یک از مسائل مهمی که چندین سال است در منطقه گرفتارش هستیم جنگ ضدتروریسم با داعش است، وقتی فضای ناآرامی به وجود بیاید، خلائی برای نیروهایی که با داعش می‌جنگیدند ایجاد می‌شود، داعش فعالیتش را بیشتر می‌کند و این خطر بزرگی است. 

ناظم دباغ گفت: زمانی می‌گفتند تعداد نیروهای داعش به 100 هزار نفر رسیده است، وقتی که داعش از شهرهای عراقی بیرون شد، تعداد آنها به 2 تا 3 هزار نفر رسید؛ امروز اخباری وجود دارد که می‌گویند تعداد نیروهای داعش به بالای 5 هزار نفر خواهد رسید.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با تاکید بر مبارزه با علل اصلی تروریسم در منطقه، اظهار کرد: ما همیشه می‌گوییم به جای جنگ با داعش باید اسباب و عواملی که باعث به وجود آمدن داعش می‌شود را از بین ببریم. یک راهکار، مبارزه با ناامنی است؛ وقتی ناامنی به وجود می‌آید، فضایی برای رشد داعش ایجاد می‌شود.

ناظم دباغ در خصوص نقش کردهای ایران بیان کرد: کردهای ایران از این فضا دور هستند. حتی منطقه زندگیشان هم از محل درگیری‌ها دور است و این شرایط را ندارند که در جنگ و ناآرامی‌ها تحرکی داشته باشند.

خبرنگار: مهناز براتی

 

https://www.borna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-3/910378-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B9%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%86%D8%AF

نماینده اقلیم کردستان عراق گفت: ترکیه تامین کننده اول مایحتاج اقلیم کردستان عراق است به طوریکه بیشتر کالاها از وسایل برقی و مصالح ساختمانی گرفته تا مواد غذایی و نیازمندی‌های روزانه از این کشور وارد می‌شود، بیشترین شرکت‌ها و اتباع خارجی مستقر در اقلیم کردستان عراق از ترکیه هستند و اکنون هیچ نگرانی بابت امنیت این افراد در مناطق اقلیم وجود ندارد.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه گفت: به طور کل اقلیم کردستان نگران وضعیت کنونی منطقه است زیرا درگیری‌های نظامی تبعات بسیار بدی برای مردم و کشورهای منطقه دارد.

وی ادامه داد: حمله نظامی و ناآرامی باعث بروز هرج و مرج و تهدیدات امنیتی و اجتماعی می‌شود که مهمترین آنها تقویت داعش است. کردهای سوریه نقش مهمی در مقابله با داعش داشتند و منطقه تحت کنترل خود را از حضور آنها پاکسازی و شرایط را به گونه‌ای به وجود آورده بودند که این گروه توان بازسازی خود را نداشت اکنون با وضعیت پیش آمده ما نگران این هستیم که این گروه دوباره خود را بازیابی کند کما اینکه برخی اخباری که به ما رسیده حکایت از این موضوع دارد.

دباغ افزود: نکته دیگر بحث آوارگان است ما اکنون نزدیک به 300 هزار آواره کرد داریم که با توجه به درگیری‌های اخیر این تعداد افزایش خواهد یافت و بنا به اطلاعاتی که داریم بخشی از این آوارگان به سمت مرزهای اقلیم کردستان در حرکت هستند. این مسئله فشار زیادی به حکومت اقلیم وارد خواهد کرد به هرحال بحث اسکان و ساماندهی و تامین مایحتاج اولیه این افراد مسئله مهمی است.

وی افزود: ما معتقد به دیپلماسی و مذاکره هستیم و به این امر باور داریم که با جنگ نمی‌توان مشکلی را حل کرد.

وی درخصوص پویش تحریم کالاهای ترکیه که در شبکه‌های اجتماعی توسط کردها مطرح شده گفت: افرادی که در این شبکه‌ها فعالیت می‌کنند کسانی هستند که کم می‌بازند و زیاد می‌برند ما به عنوان یک حکومت رسمی نمی‌توانیم احساسی و شعاری با موضوعات حساس برخورد کنیم. ما کرد هستیم و شرایط را درک می‌کنیم اما باید نکات زیادی را رعایت کنیم.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در خصوص روابط تجاری اقلیم کردستان افزود: به دلیل مشکلات بانکی و تبادلات مالی که در راه تجارت با ایران وجود دارد ترکیه تامین کننده اول مایحتاج اقلیم کردستان عراق است به طوریکه بیشتر کالاها از وسایل برقی و مصالح ساختمانی گرفته تا مواد غذایی و نیازمندی‌های روزانه از این کشور وارد می‌شود، بیشترین شرکت‌ها و اتباع خارجی مستقر در اقلیم کردستان عراق از ترکیه هستند و اکنون هیچ نگرانی بابت امنیت این افراد در مناطق اقلیم وجود ندارد.

https://www.ilna.news/بخش-اقتصادی-4/821822-در-مباحث-اقتصادی-احساسی-عمل-نمی-کنیم-ترکیه-تامین-کننده-اول-مایحتاج-اقلیم-کردستان-عراق-است-هیچ-نگرانی-درباره-امنیت-شرکت-های-ترک-در-مناطق-اقلیم-وجود-ندارد

  «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با «صدای آمریکا» از موضوعات مختلفی در خصوص تظاهرات عراق می‌گوید.

 این تظاهرات پیامد و نتیجه است، فکر نمی‌کنم ایران در پشت پرده این تظاهرات دخالت کرده باشد

 در آغاز گفت‌وگوی «ژیار محمد» در بخش کوردی صدای آمریکا «ناظم دباغ» می‌گوید: «به نظر خودم این تظاهرات فعلی عراق نتیجه و پیامد است، عوارض و نتیجه آن است که حکومت‌های پشت سر هم در عراق نتوانسته‌اند که درخواست‌ها و مطالبات مردم عراق را اجرایی کرده و تحقق ببخشند، به همین دلیل هیچ کسی نمی‌تواند که بگوید مطالبات و درخواست‌های تظاهر کنندگان روا نیست، نکته دوم، من فکر نمی‌کنم که ایران در پشت پرده این تظاهرات دخالت کرده باشد، زیرا که ایجاد ناآرامی در منطقه در این برهه زمانی، بر روی جمهوری اسلانی ایران تأثیر خواهد گذاشت. امنیت و آسایش عراق، امنیت ایران است و برعکس، نکته دیگر آن است که عراق توانسته است بی‌طرفی خودش را حفظ کند، برای همین یک پرسش ایجاد می‌شود چه کسی نفع می‌برد، و چه کسی ضرر می‌کند از این بی‌طرفی عراق؟ به اعتقاد من آن‌هایی که بخواهند به صورت آشکار با ایران مخالفت کنند، این نوع بی‌طرفی به نفعشان نیست.»

 من فکر نمی‌کنم که به این آسانی نیروهای امنیتی و پلیس و ارتش عراق دستشان به خون کسانی آلوده شود که در کف خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند

 دباغ هم‌چنین گفت: «وقتی که جاده دو بانده ساخته می‌شود، در بسیاری از موارد هم این جناح‌ها خودجوش هستند، زیرا که دیده می‌شود برای مدتی طولانی که چندین روز می‌گذرد، احساس نمی‌شود که رهبری طراحی شده‌ای داشته باشد، برای این که بتواند به دنبال حقوق خودش برود، این نشانه و دلیل می‌خواهد اما در این جا شرایط و بستر فعلی که ایجاد شد، آن گاه صاحبان منافع به موضوعات ورود پیدا می‌کنند و به کف خیابان‌ها می‌آیند تا هر کدام بتوانند، جریان را به سوی خود هدایت کنند، که من فکر نمی‌کنم به این آسانی‌ها نیروهای امنیتی و پلیس و ارتش عراق دستشان به خون کسانی آلوده شود که در کف خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند، برای همین می‌شود که یک علامت سؤال بگذاریم که کسانی برای بیش‌تر زشت‌تر کردن چهره حکومت از لحاظ نظامی و با ایجاد رعب و وحشت در بین مردم که جدای از عدم خدمات‌رسانی و رفاه و ایجاد اصلاحات و وجود فساد، این مورد را هم به آن اضافه کنند که ببینید به صورتی ضد دموکراسی تظاهرات مردم را سرکوب می‌کنند.»

 

 آیا این افراد متعلق به داخل عراق هستند یا خارج؟ هم‌چنان که خودتان می‌گویید افرادی وجود دارند؟

 «ناظم دباغ» می‌گوید: «این افراد در داخل عراق هستند، اما بعید نیست که از خارج کشور تحریک بشوند، اما احساس نمی‌کنم دخالت مستقیم حکومت ایران در این تظاهرات جود داشته باشد، اما با اطمینان تحلیل بنده در مورد سیاست‌های حکومت ایران آن است که موافق نیست ناآرامی و آشوب ایجاد بشود، بدان معنی که به جای آن که حامی تظاهرکنندگان باشد، برای این وضعیتی که به وجود آمده است، برعکس این مسئله درست است؛ زیرا حکومت عراقی نتیجه همه تلاش‌هایی است که صورت گرفت، برای تشکیل حکومت، اکنون منافع چه کسی در آن است که این حکومت سقوط کند؟ تنها منافع کسانی در آن است که نمی‌خواهند یک بار دیگر عراق به پیشرو پروسه آشتی و آرامش برای منطقه تبدیل بشود، اما پرسش این‌جاست که این سیاستی که رئیس جمهور آمریکا آن را دنبال می‌کند که می‌گوید، به من پول بده که از تو دفاع بکنم، آیا این رواست و می‌شود از نظر استراتژی و آینده‌نگری اجرایی بشود؟»

 

 به نظرم حفظ کابینه عادل عبدالمهدی به نفع همه جناح‌ها می‌باشد

 نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در ایران در خصوص این که آیا معتقدید که ایران از حفظ و تداوم کابینه عادل عبدالمهدی حمایت و پشتیبانی می‌کند؟ می‌گوید: «به نظر من حفظ کابینه عادل عبدالمهدی به نفع همه جناح‌ها می‌باشد.»

 

 کلید راه حل مشکلات در دست خود رهبران عراقی است

 

سایت «مشرق نیوز» که به سپاه پاسداران ایران نزدیک است، مقاله‌ای از سردبیر جهان نیوز را منتشر کرده است با

 

عنوان «کلید حل تظاهرات بغداد در تهران است».

 

اما «ناظم دباغ» می‌گوید: «هر کسی در ابراز عقاید خودش آزاد است، اما به نظر بنده کلید راه حل مشکلات در دست خود رهبران عراقی است، حالا این رهبران هر کدام خودش را وابسته به کسی می‌داند، یکی خودش را به ایران وابسته می‌داند یا آمریکا، یا ترکیه، یعنی در حقیقت کلید راه حل در دست خودمان است، در این میان هر کسی به هر تفکر و عقیده و نظری مرتبط باشد، بیش‌تر در خدمت این کانال خواهد بود.»

 

 هیچ پیام مستقیمی به من داده نشده است، اما دیدیم که سفیر ایران در بغداد به اقلیم کُردستان سفر کرد و با رئیس حکومت و رئیس اقلیم دیدار داشت

 

در پاسخ به پرسشی که آیا ایران هیچ پیام مستقیم یا غیر مستقیمی برای کوردها در خصوص تظاهرات بغداد به او داده است؟

 

نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در ایران گفت: «هیچ پیام مستقیمی به من داده نشده است، اما دیدیم که سفیر ایران در بغداد از اقلیم کُردستان بازدید کرد و با رئیس حکومت و رئیس اقلیم دیدار داشت، و رئیس اقلیم «جناب کاک نیچیروان بارزانی» پیامی را منتشر کرد که درخواست می‌کنیم مشکلات برحق مردم حل بشود.»

 

آیا سفر و بازدید سفیر ایران به نزد حاکمان کُرد برای این بود که کُردها حامی و پشتیبان حفظ حکومت عادل عبدالمهدی باشند؟

 

در پاسخ «ناظم دباغ» گفت: من نمی‌توانم با این جزئیاتی که تو در مورد آن سخن می‌گویی، صحبت کنم، اما می‌توانم نظر خودم را بگویم، تأکید می‌کنم که پیام ایران، پیام امنیت و آرامش است، و پیامش این است که حکومت قوی‌تر بشود، تا بتواند پاسخگوی مطالبات مردم عراق باشد که شاید بخشی از این مطالبات شامل کُرد هم باشد.»

 

 باید کُرد در این برهه زمانی، هوشیار باشد

 

«ناظم دباغ» هم‌چنین گفت: باید کُرد در این برهه زمانی، هوشیار باشد، زیرا که در گذشته هر قیام و تظاهراتی که انجام شده باشد، در بغداد از زمان سقوط حکومت پادشاهی تا به امروز که کورد در آن مشارکت داشته است، اما کدام یک توانسته است بر طبق آن برنامه‌ای که پیش‌تر معین شده بود، مطالبات مردم کُرد را تحقق بخشد و اجرایی کند؟ برای همین باید ما تجربه کسب کنیم، چه کسی قوی است و چه کسی می‌تواند امنیت و آسایش عراق را حفظ کند و چه کسی می‌تواند بر اساس قانون اساسی عراق، حقوق مردم کورد را تضمین و اجرایی کند؟ ما باید با این جریان باشیم و هوشیار باشیم که به زودی وارد پروژه‌هایی نشویم که هم آینده کُرد را به خطر می‌اندازد و هم آینده عراق را به سوی سرنوشتی نامعلوم سوق می‌دهد، فراموش نکنیم تجربه سوریه چگونه بود که به چه صورتی برای فریب دادن کُرد ابتدا برای رئیس انجمن یک کُرد را تعیین کردند و بعداً یک فرد مسیحی را  جایگزینش کردند.»

 

 

 

لینک گفت‌وگو:

 

https://www.dengiamerika.com/a/iraq/5113209.html  

 

 

 

 

 

 

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه راه‌ حل سیاسی باید در تنش میان کردهای سوریه و ترکیه دنبال شود، درباره احتمال احیای داعش با بروز جنگ در منطقه هشدار داد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: نشریه فارین پالیسی چاپ آمریکا در گزارشی به‌نقل از مقامات این کشور نوشت که ترکیه در ۲۴ ساعت آینده عملیات نظامی گسترده خود را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. این در حالی است که روز یکشنبه پس از اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درباره احتمال حمله به کردهای سوریه، تصاویری از استقرار تجهیزات نظامی و نیروهای این کشور در مرز سوریه منتشر شد تا اینکه روز گذشته، نیروهای ترکیه رسماً وارد مرزهای شمالی همسایه جنوبی خود شدند.

 از سوی دیگر دولت آمریکا که در سال‌های اخیر نقش عمده‌ای در حمایت از کردها برعهده داشته است، ناگاه پشت آنها را خالی و در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه حمایت نمی‌کند و در آن مشارکت یا مداخله نخواهد کرد. 

 

در این میان کردها که از حمایت‌ نکردن آمریکا غافلگیر شدند، از دولت سوریه خواستند تا به حمایت از آنها بپردازد. همچنین برخی گزارش‌های تأیید نشده نشان می‌دهند که احتمال تشکیل ائتلاف میان کردهای عراق و سوریه در مقابل ترکیه وجود دارد.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: شرایط موجود، اتفاق جدیدی نیست زیرا ما از گذشته به این موضوع اعتقاد داشتیم که کشورهای قدرتمندی که بخواهند به بهانه کمک، حضور داشته باشند، هدف خاصی را در سر می‌پرورانند. آمریکا با ادعای جنگ با داعش وارد منطقه شد. علاوه بر این، ارتش‌های کشورهایی که از نقاط مختلف جهان به منطقه می‌آیند، وقتی اهدافشان محقق شد، منطقه را ترک می‌کنند و این وظیفه ما کُردهاست که مناطق خود را از چنگال اشغالگران رها کنیم و به آغوش خود بازگردانیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها در اوضاع کنونی سوریه دچار وضعیتی شدند که باید در زمینه اقدامات بعدی خود بیشتر تأمل، از دیپلماسی خاصی استفاده کنند و دنبال ایجاد راه‌ حل سیاسی باشند. کردها به آمریکا و حمایتش اعتماد کردند، ولی این اعتماد نباید یک‌جانبه باشد و نیاز به اعتماد متقابل از سوی آمریکا نیز احساس می‌شود. آنها باید به این حس اعتماد پاسخ بدهند در غیر این‌صورت نمی‌توانیم به‌طور یک‌جانبه به این اعتماد ادامه دهیم.

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران تصریح کرد: کردهای عراق در راستای احقاق حقوق خود بر حمایت از کردهای سوریه تأکید می‌کنند. اقلیم کردستان از زمان جنگ نخست جهانی اثبات کرده است که هر کجا کردها به حمایت یکدیگر نیاز داشته باشند، خود را در آنجا حاضر و به آنها کمک می‌کند ولی این در چارچوب سیاست‌های خاصی است، زیرا ما چه به عنوان کرد و چه به عنوان یک همسایه نمی‌خواهیم در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کنیم؛ ولی نمی‌توانیم از لحاظ سیاسی و دیپلماتیک چشم خود را به روی حمایت از کردها در هر کجا که باشند ببندیم. ما باید کردهای سوریه را توجیه کنیم که از خشونت بکاهند و امور را به شیوه‌های سیاسی و دیپلماتیک دنبال کنند و تلاش کنیم در چارچوب قانون اساسی پیش برویم تا به این وسیله حقوقمان محقق شود.

احتمال بسیج عمومی کردها در مرز ترکیه/ راه حل سیاسی به جای تکیه بر سلاح آمریکایی

ناظم دباغ درباره انتشار برخی اخبار درباره بسیج عمومی کردها در نقاط هم‌مرز با ترکیه گفت: کردهای سوریه اعلام کرده‌اند که تا آخرین نفس‌ به مبارزه ادامه خواهند داد و در آنجا بحث مرگ و زندگی مطرح است. در سوریه وقتی کردها می‌خواهند زندگی عادی داشته باشند، طرفی می‌آید و می‌خواهد آسایش و آرامش را از آنها بگیرد که کردها سرسختانه با این وضعیت برخورد می‌کنند. چندی پیش خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفته بود «باید سنگر کردها در شمال سوریه به گورستان آنها تبدیل شود»، به همین دلیل کردها ناچارند از خود دفاع کنند و با ترکیه بجنگند.

وی از آخرین اقدام آمریکا در زمینه حمایت از کردها پرده برداشت و تصریح کرد:‌ وزارت دفاع آمریکا روز گذشته برای کردهای سوریه پیام فرستاد که واشنگتن آمادگی دارد از آنها حمایت کند، ولی این حمایت به جنگ با داعش و مقابله با این گروه تروریستی منوط است. سؤال مهمی که پیش می‌آید این است که بعد از داعش چه سرنوشتی در انتظار کردها خواهد بود و آیا این حمایت‌ها ادامه خواهد یافت؟ بهترین راه این است که کردها به جای اینکه بخواهند به سلاح و مهمات آمریکایی‌ها و حمایت در مرزها تکیه کنند، به فکر راه‌حل سیاسی باشند. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی به‌ جز «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار این هستند که آمریکا به حمایت از متحدان خود در منطقه ادامه دهد و بارها بر جنگاوری کردها مقابل داعش تأکید کردند.

ترکیه به دنبال تغییر بافت جمعیتی شمال سوریه

به گزارش آنا، برخی رسانه‌های خبری منطقه در تحلیلی از اوضاع شمال سوریه این‌گونه عنوان کردند که ترکیه قصد دارد با ادعای مقابله با تروریسم و تهدید خواندن کردهای شمال سوریه، بافت جمعیتی مناطق شمالی این کشور را هم‌راستا با مناطق جنوبی ترکیه تغییر دهد. در این راستا «ابراهیم کالین»، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه درباره عملیات نظامی علیه کردهای شمال شرق سوریه گفت: باید امنیت مرزی خود و همچنین امنیت آوارگان سوری را که قصد بازگشت به کشورشان دارند، فراهم کنیم.

ناظم دباغ در این خصوص تصریح کرد: در تغییر بافت جمعیتی تنها قربانی کردن کردها مطرح نیست و این به سیاست‌گذاری توسعه‌طلبانه آتاتورک در ترکیه بازمی‌گردد که در زمان احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه وقت ترکیه پی گرفته می‌شد. آنها مدعی بودند که با اقدامات خود نوعثمانی‌ گرایی را می‌خواهند احیا کنند و حمایت از اهل سنت را دستاویز اقدامات خود قرار دادند، ولی این پروژه تاکنون شکست خورده است. آنکارا در زمان رجب طیب اردوغان همچنان تمایل دارد امپراتوری ترکیه را با عنوانی جدید احیا کند.

راه حل سیاسی در تنش میان کردهای سوریه و ترکیه دنبال شود

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق درباره طرز تفکر ترکیه که کردهای شمال سوریه را تروریست می‌داند، گفت: من به عنوان یک کرد، مردم ترکیه را تروریست نمی‌دانم. کردها برای احقاق حقوق خود با ترکیه می‌جنگند. آنها ما را تروریست می‌دانند و این به خودشان مربوط است ولی در کل بحث اینکه کردهای سوریه تروریست هستند را رد می‌کنیم. ما در اقلیم کردستان بر این موضوع تأکید می‌کنیم که باید راه‌ حل سیاسی در تنش میان کردهای سوریه و ترکیه دنبال شود، اجازه ندهیم در منطقه آشوب و درگیری به‌ وجود آید و باید از حقوق مردم حمایت کنیم. ما با کردهای سوریه ائتلاف تشکیل نمی‌دهیم که بخواهیم مقابل ترکیه بجنگیم، زیرا معتقدیم هرگونه جنگ و درگیری در منطقه باعث گسترش تفکر تروریسم و احیای داعش می‌شود.

انتهای پیام/۴۱۰۶/۴۰۳۳/

 

https://ana.ir/fa/news/33/429959/%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AD%D9%84-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B9%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87

آخرین بار تغییر یافته پنج شنبه, 18 مهر 1398 06:21

این کارشناس مسائل سیاسی کردها با اشاره به این نکته که «این مسئله دخالت و پیشتیبانی خارجی بخصوص در میان احزاب موجود در مناطق کردنشین سوریه بیشتر مشاهده می‌شود» بیان کرد: برای همه روشن بود که وقتی این کشورها منافعشان از برخی تحولات تامین شود، خواهند رفت و کردها را تنها خواهند گذاشت. در منطقه نیز آمریکا منتظر تضمین منافع خود بود و وقتی شرایط را مشاهده کرد، از منطقه خارج شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز- گروه سیاست: پس از آنکه با خروج همراه با توافق نانوشته نیروهای آمریکا از شمال سوریه و مناطق کردنشین تحت کنترل احزاب کردی سوریه، ترامپ در حساب توییتر خود اعلام کرد که دیگر دوست ندارد وارد جدال‌های قومی خاورمیانه شود، همه پیش‌بینی می‌کردند که فضا برای گسیل نیروهای ارتش ترکیه به دستور اردوغان به این مناطق (به بهانه مبارزه با تروریسم و گروه‌های سیاسی مسلح کرد) باز شود. با دستور رئیس جمهور ترکیه برای حمله به مواضع کردها بود که وزارت خارجه ایران به سرعت با انتشار بیانیه‌ای، هرنوع حمله به خاک سوریه را محکوم کرد. در چنین شرایطی همه نگران هستند که بر سر مردم کرد سوریه چه بلایی خواهد آمد و نیروهای سیاسی کرد و احزاب آن چه موضع و واکنشی خواهند داد. اینکه تا دیروز شمال سوریه و نیروهای سیاسی کرد تحت حمایت ارتش آمریکا بودند، خود یکی از مسائلی است که در گفتگو با «ناظم دباغ» کارشناس مسائل بین المللی و نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران آن را بررسی کرده‌ایم:

این کارشناس مسائل بین‌المللی در گفتگو با خبرنگار «نامه نیوز» این اتفاقات در طول تاریخ معاصر برای کردها تکراری بوده است، زیرا ما در طول تاریخ صد سال اخیر شاهد همکاری و پیشتیبانی‌ نیروهای خارجی و فرامنطقه‌ای با جریانات سیاسی کرد بوده‌ایم که با نیت‌های مختلف وارد تعامل شدند.

دباغ با تاکید بر ضرورت بازخوانی تجربه تاریخی نیروهای کرد در یک قرن اخیر، گفت: هرجا ما شاهد تشکیل یک دولت در خاورمیانه بوده‌ایم، شاهد این بحران در نیروهای سیاسی کرد هستیم که برخی به خارج از مرزها و بیگانگان و نیروهای فرامنطقه‌ای تکیه می‌کنند و نتیجه آن را می‌بینند. مثلا در جریان تشکیل دولت پهلوی در ایران یا تشکیل دولت ترکیه و سوریه پس از فروپاشی عثمانی دیدیم که اعتماد به ابرقدرت‌های خارجی و تکیه به آن‌ها چه نتایجی به بار آورد.

این کارشناس مسائل سیاسی کردها با اشاره به این نکته که «این مسئله دخالت و پیشتیبانی خارجی بخصوص در میان احزاب موجود در مناطق کردنشین سوریه بیشتر مشاهده می‌شود» بیان کرد: برای همه روشن بود که وقتی این کشورها منافعشان از برخی تحولات تامین شود، خواهند رفت و کردها را تنها خواهند گذاشت. در منطقه نیز آمریکا منتظر تضمین منافع خود بود و وقتی شرایط را مشاهده کرد، از منطقه خارج شد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، با تاکید بر اینکه «اکنون باید خود نیروهای کرد در شوراهای خودشان و با همکاری با احزاب اقلیم کردستان عراق تلاش کنند تا به جای تقابل نظامی راه حل دیپلماتیک پیدا کنند» اظهار کرد: انتظار می‌رود نیروهای کرد و احزاب آن‌ها بیشتر با هم هماهنگ باشند و تعاملات بیشتری با همسایگان و سایر نیروهای کردی دیگر کشورها داشته باشند تا اینکه خودشان تک روی کنند تا از فجایع جلوگیری و مشکلاتشان بهتر حل شود.

ناظم دباغ با تاکید بر اینکه حوادث اخیر باید برای کردها تجربه شود، گفت: این درس مهمی است تا گروه‌های سیاسی کرد یاد بگیرند که اعتماد کردن به کشورهای ابر قدرت خارجی و کشورهایی که برای منافع خودشان کیلومترها دورتر از سرزمین خود در منطقه حضور دارند، هر لحظه ممکن است تنهایشان بگذارند. اکنون نیز کردهای سوریه چوب تکیه قدرت‌های فرامنطقه‌ای را می‌خورد و تنها راه حل پیش روی این نیروها دیپلماسی فعال‌تر برای جلوگیری از بحران است.

وی در پایان با اشاره به بحث «دو طرفه بودن رابطه با همسایگان در مذاکرات نیروهای سوری کرد» تصریح کرد: اگر کردها با دولت بشار اسد بخواهند مذاکره کنند، باید بدانند که دولت سوریه و سایر همسایگان نیز از آنها انتظاراتی دارند، و قرار نیست تنها یک طرف در مذاکره و دیپلماسی امتیاز دهد. علاوه بر این، بسیار مهم است که کردها بدانند باید حرف‌های خود و احزابشان را یکی کنند و یک خطابه به سمت آن سوی میز مذاکره باید وجود داشته باشد، لذا آنان در این موقعیت حساس در موضع‌گیری و عمل باید وحدت داشته باشند تا این بحران پشت سر گذاشته شود.

https://namehnews.com/fa/news/557881/ناظم-دباغ-کردهای-سوریه-چوب-تکیه-به-ابرقدرت‌ها-را-خوردند-کردها-برای-مقابله-با-تشدید-بحران-وارد-تعامل-دیپلماتیک-شوند

رای دادن به این مورد
(0 رای)

همدلی| نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران می‌گوید: در کنار اعتراض مردم عراق، عوامل خارجی هم وارد عمل شده‌اند و تلاش کرده‌اند از تظاهرات مردمی به نفع خودشان سوءاستفاده کنند.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با روزنامه همدلی درباره ارزیابی خود از حوادث اخیر عراق میگوید: این وضعیت امروز عراق نتیجه رفتارها و کارهای گذشته در این کشور است. در واقع نتیجه کارهای دولت و سیاستمداران عراقی است. کارها و رفتارهایی که منجر به افزایش بیکاری و همچنین رشد فساد شده است. در نتیجه این رفتارها، جوانان عراقی ناراضی و عصبانی هستند.
دباغ ادامه می‌دهد: در کنار اعتراض مردم عراق، عوامل خارجی هم وارد عمل شده‌اند و تلاش کرده‌اند از تظاهرات مردمی به نفع خودشان سوءاستفاده کنند. این عوامل خارجی با وارد شدن به تظاهرات مردم عراق تلاش کردند به مکان‌های دولتی حمله کنند و آن‌ها را به آتش بکِشند یا مردم را بکُشند. در واقع آنان خواسته‌اند تصویر دیگری از صحنه اعتراضات مردم عراق را به نمایش بگذارند.
نماینده اقلیم کردستان عراق تاکید می‌کند: با این وجود حالا تقریبا همه سیاستمداران و رهبران سیاسی عراق بر این باور هستند که باید صدای مردم عراق را شنید و دست به اصلاحات زد. اما نکته اینجاست که در عملی شدن این اصلاحات، سیاسیون باید خواست عمومی مردم را مورد توجه قرار دهند و از تلاش برای حفظ منافع فردی و حزبی پرهیز کنند تا مبادا دوباره فساد جدیدی ایجاد شود.
دباغ درباره تحلیل خود از آینده این اعتراضات می‌گوید: من بر این باور هستم که وضعیت امروز عراق نتیجه گذشته است. اگر امروز مردم و جوانان عراقی به خیابان آمده‌اند به خاطر رفتار صاحبان قدرت در سال‌های گذشته است. حالا مدتی می‌گذرد و احتمالا مردم نیز آرام‌تر می‌شوند، اما نکته اینجاست که اگر وضعیت تغییر کند و صدای مردم عراق شنیده شود و به خواست و مطالبه آنان رسیدگی شود که این بهبودی و آرامش ادامه می‌یابد، اما اگر در وضعیت عراق تغییری ایجاد نشود، احتمال تکرار این حوادث وجود دارد.
او درباره تاثیر حوادث این روزهای عراق بر روابط این کشور و سایر همسایه‌ها می‌گوید: عوامل خارجی که در این تظاهرات و اعتراضات وارد عمل شدند از دو نکته خوشحال نیستند و به‌شدت تلاش می‌کنند آن را بر هم بزنند. آنان نسبت به بی‌طرفی عراق در کشمکش‌های خاورمیانه و تنش‌ها و درگیری‌هایی که در خاورمیانه وجود دارد، ‌خوشحال نیستند و در واقع می‌خواهند که حداقل اگر عراق وارد عمل نمی‌شود موضع‌گیری کند و بی‌طرف نباشد. از سوی دیگر آنان از روابط حسنه ایران و عراق ناراحت هستند. در نتیجه تلاش می‌کنند عراق را از این دو موضع بی‌طرفی و روابط حسنه با ایران خارج کنند.

 

 http://hamdelidaily.ir/index.php?newsid=66605

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 15 مهر 1398 12:20
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 امروز عراق در شرایطی است که می‌تواند سر پای خودش بایستد و مستقل باشد. ازهمین رو شکل گیری تظاهرات‌ها ازاین روست تا این هدف محقق نشود و صحنه عراق و امنیت آن به هم بریزد. کسانی که امروز عامل برهم زدن وضعیت عراق هستند، کسانی هستند که منافع‌شان در استقلال و ثبات عراق نیست. آن‌ها با تشکیل تظاهرات به روی دولت فعلی فشار می‌آورند.

من اتهامی‌به گروه، افراد یا اشخاصی که باعث این اتفاق شده اند نمی‌زنم. اما معتقدم بعد از صدام هرزمان که عراق احساس برقراری امنیت می‌کرد، آشوبی به وجود می‌آید تا نشان دهند که در عراق ثبات وجود ندارد. امروزهم تلاش‌هایی علیه عادل عبدالمهدی انجام گرفته است .
این تظاهرات با تظاهرات قبلی مشترکاتی دارد. در زمان مالکی، عبادی، اکنون عبدالمهدی شرایطی پیش آوردند که باعث ناامنی شود و سپس مدعی می‌شوند که باید نخست وزیر تغییر پیدا کند .
درهمه این تظاهرات همواره اصلاحات، تغییرات و ... را مطرح و علیه دولت شعار می‌دهند. اما این اعضایی که هم اکنون حاکم هستند و در پارلمان حضوردارند مگر همان‌هایی نیستند که با رای مردم انتخاب شدند؟ به نظر می‌رسد کسانی که امروز این تظاهرات را به راه انداخته اند کسانی هستند که در دولت فعلی منفعت یا سهمی‌نبردند و معتقدند به حق خودشان نرسیده اند .
عده ای موضوع شرایط بد اقتصادی را از دلایل این تظاهرات می‌دانند ولی به هر حال این راهم باید گفت که درآمدهای نفتی عراق طی این مدت بهبود یافته است . هرچند که جنگ داعش وجود دارد و مطمئنا خواست‌هایی هم تظاهر کنندگان دارند که به حق است، اما امروز برخی از کسانی که در قدرت وحکومت عراق هستند جزو گروه‌های اپوزیسیون نیز هستند یعنی هم حاکمند و هم جزو مخالفین . وقتی که خود آن‌ها نیز
نقشی در حاکمیت دارند دیگر چرا باید شاهد این اعتراضات و نارضایتی‌ها باشیم . این نکته را هم اضافه کنیم که یکی از عوامل تاثیر گذار در همه تظاهرات‌های عراق این است که همیشه عراق را به طرفداری با ایران متهم می‌کنند. در حالیکه عراق همیشه مستقل بوده است.
به هر روی درصورتی که مجموعه دولت عراق به دنبال ایجاد راه حل مناسب برای بهبود اوضاع نباشد ممکن است این تظاهرات دنباله دار شود، هرچند که فکر نمی‌کنم این تظاهرات به سقوط دولت منجر شود اما در مجموع تداوم آشوب‌ها ممکن است احتمال سقوط دولت را هم افزایش دهد. این نکته را نیز باید اضافه کرد که نا امنی در عراق همیشه مشکلاتی برای ایران هم ایجاد می‌کند؛ امنیت عراق و ایران بی ارتباط باهم نیست.

 http://aftabeyazd.ir/?newsid=144947

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 15 مهر 1398 12:15
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در ایران با اعلام این که حکومت عراق برای بی‌طرف کردن خود از مشکلاتی که در منطقه و خاورمیانه روی می‌دهد، جریمه می‌دهد، اظهار کرد: دوباره مردم اقلیم وارد آن بازی شده‌اند که کسانی برای سقوط کردن و مخالفت با بغداد آن را اجرا می‌کنند که به نظرم ایجاد بحران در بغداد بر روی کُردستان تأثیر می‌گذارد.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در جمهوری اسلامی ایران به رادیو و سایت «دواروژ» گفت: با اطمینان هر ناآرامی که در عراق به وجود بیاید، برای ایجاد ناآرامی در ایران نیز خطرناک است و این کشور نگران آن است و او معتقد است که تهران موافق آن نیست که وضعیت امنیت و آسایش عراق به هم بخورد.

وی خاطرنشان کرد: در همان حال ایران طرفدار آن است که اصلاحات انجام شود و تقاضا و درخواست تظاهرکنندگان که روا می‌باشد، انجام بشود، مردم خود را از حمله به ساختمان‌ها و ارگان‌های دولتی و شخصیت‌های سیاسی برحذر بدارند، زیرا این کارها دست‌مایه تخریب و زشت کردن چهره تظاهرکنندگان خواهد بود.

دباغ در خصوص سلب اعتماد از «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق تصریح کرد: دوباره مردم اقلیم کُردستان وارد آن بازی شده‌اند که کسانی برای سقوط کردن و مخالفت با بغداد آن را اجرا می‌کنند، در حالی که ایجاد بحران در بغداد بر روی کُردستان تأثیر می‌گذارد، برای این که مردم باید آن دلایل را بدانند که عادل عبدالمهدی چگونه به نخست وزیری رسید، به همین دلیل آسان نیست.

همچنین گفت: «اکنون حکومت عراق این جریمه را می‌دهد که خودش را از مشکلاتی که در منطقه و خاورمیانه روی می‌دهد، بی‌طرف کرد؛ آن کشورهایی که به منفعت و مصلحتشان نیست، کشور عراق به بُعد اصلی راه حل‌های سیاسی برای ریشه کن کردن مشکلات و معضلات و قوی‌تر بشود.»

«ناظم دباغ» گفت: «در مورد آن شایعاتی که برای سقوط حکومت پخش می‌شود، سؤال این است عبدالمهدی برود، چه کسی می‌آید؟ به همین دلیل قبل از آن که در خصوص تغییر عبدالمهدی فکر کنیم، باید به فکر آمدن کسی بود که چه کاری برای عراق و به خصوص کُردستان می‌کند؟»

نماینده حکومت اقلیم کُردستان در تهران افزود: «کُرد در طول تاریخ با آن کسانی که در تلاش برای کودتا در عراق بوده‌اند، مشارکت و همکاری داشته است، تا به امروز هم که این حکومت در عراق بر سر کار است، کُرد در تغییر و تحولات سهیم بوده است، باید بدانیم که چه کاری برایمان انجام شده است، با توجه به قول و عهد و پیمانی که قبل از تغییرات به کُردها داده شده است، برای این که این بار دچار آن اشتباه نشویم، به نظرم فرصت مناسبی برای کُردستان وجود دارد تا مدافع و حامی جریانی باشد که در واقعیت و میدان عمل حقیقی چه کاری برای کُرد انجام می‌دهد، نه در نهان و پشت پرده.»

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کُردستان عراق در جمهوری اسلامی ایران در خصوص این که گفته می‌شود تظاهرات فعلی، جنگ غیابی آمریکا و ایران در عراق است، گفت: «در حقیقت نمی‌شود این احتمال را از آن خارج کرد، زیرا که اگر این احتمال در آن وجود نداشته نباشد، ممکن است که زودتر به اعتراضات پایان داده شود، یا این که اصلا بهتر بود سرکشی و اعتراضات تظاهرکنندگان نیز به وقوع نمی‌پیوست، اما آن بیانیه‌ای که آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق منتشر کرد، بیش‌تر راه حل آرامش و اصلاحات را نشان داده است.»

 

 

https://www.dwarozh.net/details.aspx?jimare=110548

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 14 مهر 1398 21:42

وضعیت امروز اقلیم کُردستان از مرحله سخت و دشوار و حساسی عبور می‌کند و هیچ چیزی از بحران و وضعیت گذشته، از بحران اقتصادی و جنگ بر علیه داعش و مرحله پس از رفراندوم و نتیجه اعلام اقتصاد خودکفا و مستقل کم‌تر ندارد.
همه نتایج به این ختم شد که به جای به کار گرفتن وضعیتی مناسب که بتوانیم از راه گفت‌وگو و تفاهم به این آرزو برسیم و استقلال کُردستان را اعلام کنیم که اقتصادی مستقل و خودکفا داشته باشد و برای موفقیت پروسه استقلال اقلیم در بهترین وضعیت، اما کسانی که خود را به عنوان پشت و پناه و حامی مردم کُرد و نیروی پیشمرگه کُردستان می‌دانستند، تنها از نیروی پیشمرگه سپاس و تشکر می‌کنند و در حال تشویق و ترغیب برای بازگشتی دوباره به عراق و حفظ یکپارچگی عراق و متعهد بودن به قانون دائمی عراق هستند.
رهبری سیاسی همه جناح‌ها به ناچار نتیجه رفراندوم [همه‌پرسی استقلال اقلیم کُردستان] را با اقدامی سیاسی معلق کردند و به طور عملی، متعهد بودن خود را به رأی صادره دادگاه فدرال عراق اعلام کرده و این معنی را رساند که خواب استقلال در گور دفن شد ... تا تلاشی دیگر ...
امروز که مردم کُردستان به مرحله‌ای دیگر رسیده است و مرحله‌ پس از برگزاری رفراندوم و نتایجش و مرحله پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و مجلس کُردستان و تشکیل حکومت اقلیم است.
انتخاب رئیس جدید اقلیم کُردستان و متخصص و آگاه به سیاست گذشته اقلیم و تشکیل حکومت به شیوه‌ای جدید از میان سه نیروی اصلی اقلیم که حزب دموکرات کُردستان [پارتی] و اتحادیه میهنی کُردستان [یه‌کیتی] و جنبش تغییر [گوران] و احزاب بعدی داخل پارلمان. بقیه جربان‌های دیگر نیز به حکومت راه نیافتند.
همه این‌ها در گذشته سهیم هستند و در امروز هم مشترک هستند و از چگونگی اداره کردن و مدیریت [اقلیم] و از دلایل بروز همه آن بحران‌های خوب و بدی که اتفاق افتادند، آگاه هستند، به همین دلیل می‌توان از تجارب گذشته با مشارکت و همکاری بهره جست تا این پروسه جدید را به سوی موفقیت و ساحل آرامش سوق دهند، که دیگر بیش از این مردم ما دچار بحران نشوند و با یک بحران دیگر، بحران‌های قبلی فراموش نشود.
این فرصتی که امروز در اقلیم کُردستان و عراق پیش آمده است، فرصتی مهم و مفید است برای این که بتوانیم از راه گفت‌وگو و هم‌چنین پیام و سخت مشترک و با یکپارچگی و اتحاد، موفقیت‌های بزرگی را به دست بیاوریم. نتایج
این مسئله را به اثبات رساندند که برآشفتگی و تنش و عصبانیت برای تأمین کردن منافع حزبی و شخصی و اقتصادی، تنها ما را به سوی سراشیبی و دره نابودی خواهد برد.
انحصاری رفتار کردن و مقید بودن به منافع سیاست خارجی و طرفداری کردن از کسانی که در منطقه منافع خاص خودشان را دارند، که هرگز مواضعشان هیچ چیزی از قبل و بعد از برگزاری رفراندوم و اعلام اقتصاد مستقل و خودکفا در زمان پس از آن پروسه کمتر ندارد.
جدای از بازگشت به بغداد و زیر بار رفتن قرضی فراوان که باید عوارض و تبعات آن را اقلیم کُردستان و کورد بدهند و به بحرانی دیگر گرفتار بشویم. اقلیم کُردستان ضروری است که بهتر به فکر منافع خودش باشد، تا دیگر فرزندان خودمان را قربانی دیگران نکنیم.
گذشته مردم کُرد پر از تجربه و مبارزه و موفقیت و در بعضی مواقع شکست است. در بسیاری از موارد که گذشته رسانه‌های جناح‌ها و احزاب سیاسی را مرور می‌کنیم، نتیجه خوبی به دست نمی‌آوریم. بلکه پر از طعنه و اتهام و تهمت زدن به یک‌دیگر است که هم‌دیگر را نالایق و خائن دانسته‌اند. یعنی هیچ کسی به گذشته دیگری رحم نکرده است و تنها خودش را غمخوار و دلسوز و پیشمرگه دانسته است و دیگری را هیچ، بدان معنی که به گفته تمامی آن‌ها، همه هیچ هستند. هیچ کسی دلسوز نبوده است و نباید این مسئله مهم فراموش شود که همه در جبهه مردم بوده‌اند و هر کدام بر حسب توانایی و ساختار وجودی خودش در هر زمینه‌ای که بوده است، در جنبش مبارزات آزادی‌خواهی مردم کُردستان سهیم بوده و مشارکت داشته است.
چرا تمامی این تجارب درخشان را فراموش می‌کنیم و بهترین و موفق‌ترین تجربه را جلوی چشمان خودمان نگذاریم و با همان احساس و موضع کار و تلاش هیئت تأسیس جبهه متحد کُردستانی و طراحی و برنامه‌ریزی این قیام مردمی و مجریان و اقدام کنندگانش را در پیش نگیریم؟ مگر از یادمان رفت که همه تلاش می‌کردند که بیش‌ترین مسئولان را در رهبری کردن برنامه و پیاده کردن طرح و راهبری قیام سال 1991 کُردهای عراق داشته باشند و خوشبختانه تمامی ما برای موفقیت این قیام یک‌دست و متحد بودیم و زیباترین شعار که روانش همیشه شاد و یاد و خاطره‌اش در احساس و درون ما و کارهایمان همواره زنده و جاودان باشد، مرحوم جناب «مام جلال» که صاحب شعار آشتی کردن عمومی بود، در نوروز سال 1984 میلادی همه کسانی که در جبهه مردم بودند و حتی بر علیه مردم بودند، در آن روز برای قیام با نیروی پیشمرگه و شانه و بازوی افراد مسلح که قیام را با موفقیت به انجام رساندند و آن را به امروز رساندند.
هر کسی با تعریف و تمجید از شاخ و بال خود، دیگری را به سنگر خیانت متهم می‌کند و به نظرم دشمن نیز به قول
معروف که بر طبق گفته همه، همه هیچ هستیم (البته با عرض معذرت). بلی همه کورد هستند و همه به اندازه خودشان قربانی داده‌اند و خون ریخته‌اند. اگر همه ما با ایثار و فداکاری و دوری کردن از خواسته‌های فردی و حزبی و حفظ کردن منافع شخصی به میدان بیاییم، با اطمینان می‌توانیم بگوییم که یک بار دیگر به سوی اتحاد همه اقشار مردم کُرد، همان موفقیت را به دست می‌آوریم که به علت قیام مردمی به دست آوردیم. یعنی بیایید که همه ما برای همه و برای مردم کورد باشیم و فکر و اندیشه و نیروهای خود را متحد و یکپارچه کنیم.
در این جا ضروری می‌دانم که درخواستی به همه متفکران، سیاستمداران، نویسندگان و ناظران سیاسی و اجتماعی ارائه کنم، اگر در مدت زمانی مشخص هم باشد، خود را بر حذر بدارند از نوشتن و اعلام نظراتی که تخم نفاق و جدایی و دشمنی را عمیق‌تر می‌کند و می‌خواهم که بیش‌تر به موضوع اتحاد و همدلی و سخن و پیام مشترک و تأمل در حساسیت‌های گذشته بیاندیشند، زیرا امروزه به شیوه‌ای دیگر در عراق آشوب و ناآرامی به وجود می‌آید.
حکومت اقلیم باید بسیار هوشمندانه به این اتفاقات و رویدادها بیاندیشد که امروزه در استان‌های عراق می‌گذرد و به خوبی به این شعار و موضوع مهم دقت کند که در ورای مسائل آموزشی از آن صحبت می‌شود، بسیاری هستند که چشم دیدن وضعیت امروزه در اقلیم کُردستان و عراق را ندارند، موضوع تغییر قانون اساسی و تعیین بودجه و شعارهای مختلف که از آینده عراق بحث می‌کنند، پس اقلیم کُردستان هم بخشی از این عراق است.
کُرد دارای تجربه‌ای تلخ است با هیئت برپایی کودتاهای عراق از زمان سقوط حکومت پادشاهی تا به امروز. درست است که مردم ناراضی و تظاهر کننده عراق درخواست حقوق روای خود را می‌کنند و آن چه که روی می‌دهد، نتیجه است؛ اما محرک‌ها و مشوق‌های فراوان و برنامه‌های پنهانی را در بر می‌گیرد که بسیار حساس هستند و کردها اگر در زمان امروز به فکر آن نباشند، به نتیجه‌ای دیگر خواهد انجامید.
هم‌چون دیگر تلاش‌هایی که برای سقوط حکومت بشار اسد در سوریه انجام شد، در ابتدا برای ایجاد انحراف یک کُرد را به ریاست انجمن میهنی سوری برگزیدند و سپس یک فرد مسیحی و در حال حاضر چه شده است..؟؟!!
یک وضعیت جدید در عراق پیش رویمان است و هر دو طرف مسئله در آن وجود دارد که می‌تواند آینده‌ای خوب باشد و می‌تواند بر عکسش هم باشد. راه حل گفت‌وگوی حقیقی و خود را برحذر داشتن از طرفداری کردن از مناقشه‌های منطقه بیش‌تر حقوقمان را تأمین خواهد کرد و تجربه گذشته هم این را نشان داده است که در زمان‌هایی که همه ما با هم و متحد و یک‌دست و دارای یک موضع مشترک بوده‌ایم؛ بیش‌تر هم به اهدافمان نزدیک شده‌ایم و دوباره می‌گویم بیایید که همه ما برای همه و برای مردم کُرد باشیم، این قدم‌ها را برداریم که ما را به ساحل آرامش و سرمنزل مقصود و موفقیت می‌رساند.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران

صفحه1 از36

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی