امروز: سه شنبه 15 آذر 1401 برابر با 06 دسامبر 2022

ناظم دباغ: مهمانان اقليم كردستان عراق نبايد باعث سلب آسايش و امنيت ميزبان شوند

شهاب شهسواري // اقليم كردستان عراق طي دو هفته گذشته زير گلوله‌باران شديد نيروهاي نظامي ايران قرار داشت. هنوز كار تهران با گروه‌هاي شبه‌نظامي ايراني مستقر در اقليم تمام نشده، تركيه نيز عمليات تازه‌اي را براي مبارزه با آنچه گروه‌هاي تروريستي در اقليم كردستان عراق توصيف مي‌كند آغاز كرده است. براساس اطلاعاتي كه دو روز پيش خبرگزاري تسنيم به نقل از منبعي آگاه منتشر كرده است، عمليات ايران در اقليم كردستان عراق فعلا متوقف شده است، اما به مقام‌هاي اقليم هشدار داده است كه اگر اقدام جلوي شرارت گروه‌هاي «تجزيه‌طلب و ضدايران» گرفته ‌نشود، عمليات بار ديگر ادامه پيدا خواهد كرد.

نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از دوم مهرماه به مدت دو هفته به صورت گسترده‌اي مقرهاي برخي گروه‌هاي مسلح و شبه‌نظامي ايراني در اقليم كردستان عراق را با استفاده از موشك‌هاي بالستيك، پهپاد و توپخانه هدف حمله قرار داد. به نوشته خبرگزاري تسنيم اين عمليات از روز شنبه متوقف شده است. خبرگزاري تسنيم مي‌نويسد: «حملات سپاه پس از انهدام اهداف از پيش تعيين‌شده، متوقف شده است و ادامه آن منوط به رفتار آتي مسوولان اقليم شمال عراق خواهد بود.» تسنيم اين توقف را «فرصت سپاه به مسوولان اقليم كردستان براي برخورد با تروريست‌ها» توصيف كرده است. همزمان روز شنبه رسانه‌ها از بمباران هوايي شهر العماريه در استان دهوك عراق توسط جنگنده‌هاي ارتش تركيه خبر دادند. روز يكشنبه خبرگزاري رسمي تركيه، آناتولي گزارش داد كه دست‌كم ۶ نفر از اعضاي دو گروه حزب كارگران كردستان (پ‌ك‌ك) و كنفدراليسم جوامع كردستان (ك‌ج‌ك) در عمليات سازمان اطلاعات و امنيت ملي تركيه (ميت) كشته ‌شده‌اند. براساس گزارش خبرگزاري تسنيم در عمليات دو هفته‌اي ايران در اقليم كردستان عراق هم دست‌كم ۳۰ كشته و ۲۰۰ زخمي از ميان اعضاي گروهك‌هاي مسلح برجا مانده است.
ناظم دباغ، نماينده اقليم كردستان عراق در ايران معتقد است كه مساله حملات ايران به مقرهاي گروه‌هاي كرد ايراني مستقر در اقليم، مساله جديدي نيست و تاكنون بارها اتفاق افتاده است. وي مي‌گويد: «موضوع گروه‌هاي اپوزيسيون ايراني در اقليم كردستان عراق و مساله بمباران مقرهاي آنها چيز جديدي نيست. مسائل مرتبط با اين موضوع هميشه در كميته مشترك امنيتي بين اقليم كردستان عراق و جمهوري اسلامي ايران اين مسائل در جلسات كميسيون مطرح مي‌شود.» وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اخيرا پيامي درخصوص فعاليت گروه‌هاي مذكور به اربيل رسيده است تاكيد مي‌كند: «در جلسات اخير كميسيون باز هم مسائلي مطرح شده است و مسوولان كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در اقليم در جريان مذاكرات قرار دارند و پيام‌هايي رد و بدل مي‌شود كه چگونه مسائل متوقف شود.»
دباغ در مورد دليل ميزباني اقليم و چرايي عدم برخورد اربيل با اين گروه‌ها مي‌گويد: «ما ميزبان اين گروه‌ها در اقليم هستيم و براي مهمانان خودمان احترام قائليم، ولي اين احترام در چارچوب مقررات بين‌المللي و حفظ حقوق بشر است. بعضي افراد يا بعضي از گروه‌ها در برخي شرايط سخناني مطرح مي‌كنند يا اقداماتي انجام مي‌دهند كه منجر به حمله مسلحانه و از بين بردن امنيت و آسايش جمهوري اسلامي مي‌شود. اين مسائل براي حكومت اقليم كردستان عراق قابل پذيرش نيست. زماني كه چنين اقداماتي از سوي اين گروه‌ها سر مي‌زند، ديگر از چارچوب مهمان خارج مي‌شوند. مهمان بايد حرمت و احترام ميزبانش را حفظ كند و باعث ايجاد ناامني و نگراني نشود.»

نگراني مشترك تهران و آنكارا
ايران و تركيه، هر دو نسبت به فعاليت‌هاي گروه‌هاي مسلح قوم كرد كه در اقليم كردستان عراق فعاليت مي‌كنند و منافع و امنيت اين دو كشور را به خطر مي‌اندازند، به دولت عراق و حكومت اقليم كردستان عراق اعتراض كرده‌اند. نظام دباغ مي‌گويد كه تعداد اقدامات نظامي ايران در خاك اقليم به مراتب كمتر از تركيه است. اين مقام اقليم كردستان عراق مي‌گويد: «ميان برخورد جمهوري اسلامي ايران و تركيه با مسائل جاري در اقليم تفاوت وجود دارد. اخيرا يكي از مسوولان پيشين وزارت پيشمرگه اقليم تشريح كرد كه تاكنون دست‌كم ۱۰۰ حمله گسترده نظامي توسط تركيه عليه اقليم كردستان انجام شده است، در حالي كه تاكنون جمهوري اسلامي ايران ۱۹ عمليات نظامي در اقليم انجام داده است.»
به نظر مي‌رسد كه تهران و آنكارا رويكرد متفاوتي نسبت به اقدامات گروه‌هاي مسلح در شمال عراق دارند. در حالي كه تركيه با استقرار نيروهاي زميني در خاك عراق، عملا اقدام به ايجاد پايگاه در خاك اين كشور كرده است، تهران عمدتا در واكنش به تهديدها و تعرض‌هاي گروهك‌هاي شبه‌نظامي دست به اقدام متقابل مي‌زند. با اين حال صرف وجود تهديد از درون خاك عراق، منافع مشتركي براي تهران و آنكارا براي مقابله با تهديدها درون اقليم كردستان عراق ايجاد كرده است. اما نه تهران كه روابط نزديك‌تري با بغداد دارد و نه آنكارا كه روابط صميمانه‌تري با اربيل دارد، تاكنون نتوانسته‌اند عراقي‌ها را به خلع سلاح كامل و طرد اين نيروهاي شبه‌نظامي در خاك خود قانع كنند. در حالي كه آنكارا عمدتا با گروه موسوم به حزب كارگران كردستان (پ‌ك‌ك) در عراق درگير است، ايران با چندين گروهك مسلح تجزيه‌طلب در اين منطقه از جمله پاك، پژاك، كومله و دموكرات كردستان ايران رودرروست.

عمليات تا رفع موثر تهديد
نيروي زميني سپاه پاسداران در بيانيه‌اي كه روز ششم مهر ماه سال جاري منتشر كرد تاكيد مي‌كند «هشدار‌هاي لازم به مقامات اقليم شمال عراق از طريق مبادي مربوطه مبني بر برچيدن بساط فعاليت‌هاي گروه‌هاي تروريستي ضد ايراني وابسته به استكبار جهاني در منطقه خود» داده‌ شده است. اين بيانيه ادامه مي‌دهد كه اقليم كردستان عراق «نسبت به اين خواسته مشروع و قانوني» بي‌اعتنايي كرده است. در اين بيانيه آمده است: «استمرار حضور گروهك‌هاي تروريستي» نه تنها باعث «تعرض به مناطق مرزي جمهوري اسلامي ايران و مورد حمله قرار دادن برخي پايگاه‌ها و پاسگاه‌هاي مرزي كشورمان» شده‌ بلكه در پشتيباني از آنچه «آشوب‌هاي اخير» توصيف شده است هم نقش بازي كرده است.
تهران و آنكارا هر دو در عمليات‌هاي اخير خود اعلام كرده ‌بودند كه «نابودي كامل تهديد» به عمليات در اقليم كردستان عراق ادامه مي‌دهند. تركيه كه در طول دو سال گذشته تعدادي از نيروهاي نظامي خود را در عمق خاك عراق مستقر كرده است و پاسگاه‌هاي ديدباني در خاك عراق ايجاد كرده است، ارديبهشت ماه سال جاري عملياتي با عنوان «قفل پنجه» در شمال عراق آغاز كرد كه هدف از آن «نابودي كامل تروريست‌ها» در شمال عراق عنوان شده‌بود. سپاه پاسداران هم در بيانيه اخير خود اعلام كرده‌ بود كه با «دفع موثر تهديد و برچيده شدن مقر‌هاي گروهك‌هاي تروريستي» به اين عمليات ادامه خواهد داد. روز شنبه خبرگزاري تسنيم به نقل از منبع آگاه نوشت: «در صورتي كه مقامات اقليم تصميم معقولي اتخاذ كنند و جلوي شرارت‌هاي گروه‌هاي تجزيه‌طلب و ضدايران را بگيرند، اين آتش‌بس ادامه خواهد يافت و در غير اين‌صورت، سپاه پاسداران عمليات خود عليه گروهك‌هاي تروريستي ضدانقلاب را از سر خواهد گرفت و در اين مسير حق تعيين نحوه اجراي عمليات را براي خود محفوظ مي‌داند.» اين منبع آگاه همچنين به تسنيم گفته است: «به مقامات اقليم كردستان عراق هشدار داده‌ شده است كه در صورت حضور هريك از مسوولان اقليم يا هر يك از اعضاي كنسولگري‌هاي مستقر در اقليم در مقرهاي گروهك‌هاي تروريستي  -به هر منظوري كه باشد- در صورت صدمه ديدن اين افراد، مسووليت به‌عهده خود آنها خواهد بود.»

بغداد: محكوم مي‌كنيم
تهران و آنكارا هر دو تاكيد مي‌كنند كه بارها از دولت مركزي عراق براي پايان دادن به ميزباني از گروه‌هاي مسلح كرد در منطقه اقليم، درخواست كرده‌اند، اما بغداد تاكنون هيچ اقدامي در اين خصوص انجام نداده است. دولت عراق هر بار بعد از عمليات نظامي ايران و تركيه در مناطق شمالي سرزمين خود، با فراخواندن سفير يا تهديد به شكايت در شوراي امنيت سازمان ملل متحد به اين عمليات‌ها واكنش نشان مي‌دهد. هر چند عراقي‌ها اين‌گونه عمليات را تعرض به تماميت ارضي و حاكميت ملي خود تلقي مي‌كنند، اما در مورد حضور گروهك‌هاي مسلح در خاك عراق و عمليات آنها عليه تركيه و ايران سكوت كرده‌اند.
نظام دباغ معتقد است كه در صورت وجود عزم و اراده كافي، بغداد مي‌تواند در حل مسائل موجود كمك كند. نماينده اقليم كردستان عراق در ايران مي‌گويد: «موضع‌گيري‌هاي دولت مركزي عراق بيشتر تبليغاتي است. اگر عزم و اراده كافي نزد بغداد وجود داشته ‌باشد و تهران تصميم قطعي بگيرد، اقليم كردستان عراق آماده همكاري براي تعيين حدود دقيق براي فعاليت اين گروه‌ها است.»
با اين حال تاكنون عراق تنها به محكوميت حملات بسنده كرده است و اقدام عملي براي جلوگيري از عمليات گروهك‌هاي مسلح مستقر در خاك عراق عليه امنيت ايران و تركيه انجام نداده است. دولتمردان عراقي بيش از آنكه خواهان حل موضوع از طريق گفت‌وگو با تهران و آنكارا باشند، بيش از هر زمان ديگر در حال تلاش براي وارد كردن نهادهاي بين‌المللي و دولت‌هاي فرامنطقه‌اي به موضوع هستند و با ادعاهايي مانند شكايت به شوراي امنيت سازمان ملل متحد، قصد بين‌المللي كردن مساله را دارند.
مصطفي كاظمي، نخست‌وزير عراق، روز گذشته در سفري كه به اقليم كردستان عراق داشت در گفت‌وگو با مسعود بارزاني، رهبر حزب دموكرات كردستان عراق، در مورد مساله «تهديد از خاك عراق براي كشورهاي همجوار» و «حملات به خاك عراق» گفت‌وگو كرد. به گزارش ميدل ايست نيوز براساس بيانيه دفتر نخست‌وزيري عراق كاظمي و بارزاني درباره چالش‌هاي امنيتي مختلف و اهميت تداوم هماهنگي مشترك بغداد و اربيل براي بررسي شماري از پرونده‌ها و در صدر آن مبارزه با تروريسم و اينكه هيچ جاي خاك عراق مكاني يا مأمني براي تهديد كشورهاي همجوار نباشد، بحث و گفت‌وگو كردند. دوطرف در اين ديدار همچنين درباره آنچه در اين بيانيه «حملات مكرر به خاك عراق» عنوان شد، بحث كردند.

آنكارا: به عمليات ادامه مي‌دهيم
روز گذشته وزير دفاع تركيه در سخناني درباره جزييات حملات روزهاي اخير كشورش به مناطق شمالي عراق گفت كه در اين حملات مواضعي در ۱۴۰ كيلومتري داخل عراق هدف قرار گرفت. به گزارش آناتولي، خلوصي آكار، وزير دفاع تركيه در اين باره گفت: «نيروهاي مسلح تركيه دو روز پيش با انجام يك عمليات هوايي ۱۴۰ كيلومتر پيشروي كرده و ۱۶ موضع را در آسوس كه محل اختفاي تروريست‌ها است را با موفقيت مورد اصابت قرار دادند.» وي گفت: «مهم نيست كه چه كسي از تروريست‌ها حمايت مي‌كند و پشت آنهاست، مبارزه قاطعانه ما و با روحيه تهاجمي ادامه خواهد داشت.» وزير دفاع تركيه مدعي شد: «نيروي هوايي ارتش در تمامي فعاليت‌هاي خود چه در مرحله برنامه‌ريزي و چه در اجرا، حساسيت‌هاي لازم را براي جلوگيري از هرگونه آسيب به غيرنظاميان، بناهاي تاريخي، مذهبي، فرهنگي و محيط‌زيست به خرج مي‌دهد.» آكار در ادامه ضمن تاكيد بر عزم و اراده قاطع براي از بين بردن تروريسم، تاكيد كرد: «گروه تروريستي پ.ك.ك و ي.پ.گ هيچ‌گاه نماينده خواهران و برادران كرد ما نبوده‌اند.»

 

https://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/191567

در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا؛ نماینده اقلیم کردستان عراق: درباره گروه‌های کرد مخالف ایران تصمیم جدی می‌گیریم/مقرهایشان تخلیه خواهد شد

تهران- ایرنا- «ناظم دباغ» با اشاره به توقف حملات سپاه به مقرهای گروهک‌های ضد انقلاب پس از هشدار به مقامات کردستان عراق برای جلوگیری از اقدامات این گروهک‌ها گفت: برای ما قابل قبول نیست گروه‌های اپوزیسیون کردی برای ایران و اقلیم نگرانی ایجاد کنند و در صورت ادامه فعالیت مسلحانه، این‌بار برخورد جدی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در پی تحرکات تروریستی گروه‌های ضد انقلاب در مرزهای غربی کشور در روزهای اخیر، مواضع این گروهک‌ها در خاک اقلیم کردستان عراق مورد حملات پهپادی و توپخانه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت.

برخی منابع با اشاره به توقف این حملات پس از انهدام اهداف از پیش تعیین شده، ادامه آن را منوط به رفتار آتی مسئولان اقلیم شمال عراق اعلام کرده و هشدار دادند در صورتی که مقامات اقلیم تصمیم معقولی اتخاذ نکنند و جلوی شرارت‌های گروه‌های تجزیه‌طلب و ضد ایران را نگیرند، عملیات علیه آنها از سر گرفته می‌شود.

در جلسه کمیته مشترک امنیتی ایران و کردستان عراق چه گذشت؟

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی گروه‌های ضد انقلاب که مقرهای آنها در شمال عراق قرار دارد، به خبرنگار ایرنا گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از طریق وزارت خارجه و برخی مقامات، نگرانی خود را از فعالیت‌های گروه‌های کرد ایرانی در اقلیم کردستان اعلام کرده است.

وی افزود: سه ماه قبل و یک بار دیگر نیز حدود ۲۰ روز پیش کمیته امنیتی مشترک در اربیل و تهران جلساتی را برگزار کرده‌اند که در این نشست‌ها تصمیماتی درباره تقویت امنیت مرزها گرفته و تأکید شد نباید گروه‌های اپوزیسیون کرد ایرانی فعالیت مسلحانه یا آموزشی در خاک اقلیم کردستان داشته باشند و تا مدتی هم شاهد توقف فعالیت‌های این گروه‌ها بودیم تا روزهای اخیر که حوادثی در داخل ایران به وجود آمد.

مقرهای گروه‌های کرد مخالف ایران در اقلیم تخلیه خواهد شد

دباغ همچنین تصریح کرد: در نشست هیأت‌های مشترک کنسولگری جمهوری اسلامی ایران و ریاست حکومت اقلیم کردستان هم بحث‌های خوبی صورت گرفت و تأکید شد باید مقرهای گروه‌های کردی در خاک اقلیم تخلیه شود که منتظر اجرای این تصمیم هستیم اما این موضوع در حال بررسی است که فقط مقرهای مرزی باید تخلیه شوند یا شامل مقرهایی هم می‌شود که از زمان صدام تا امروز وجود داشته‌اند.

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران اظهار داشت: حکومت اقلیم کردستان همواره اعلام کرده که اجازه نمی‌دهد از خاک این منطقه اقدامی علیه امنیت کشورهای همسایه صورت گیرد و این موضوع را به عنوان سیاست راهبردی خود به گروه‌های کرد اپوزیسیون ایرانی هم متذکر شده‌ایم.

حفظ امنیت همسایگان سیاست راهبردی ماست 

وی با بیان اینکه خود را متعهد می‌دانیم که اجازه ندهیم گروه‌هایی باعث نگرنی ایران یا شهروندان اقلیم کردستان شوند، افزود: حکومت اقلیم کردستان نگران است که گروه‌هایی با تحرکات مسلحانه خود باعث شوند حریم اقلیم هر از گاه بمباران شود و جان و مال مردم به خطر بیفتد و آسیب ببینند.

دباغ ادامه داد: گروه‌های اپوزیسیون کرد ایرانی ده‌ها سال است که در اقلیم کردستان حضور دارند و ما توانسته‌ایم تا حدی فعالیت‌های آنها را کنترل و به توافقات پایبند کنیم اما متاسفانه برخی گروه‌ها و افراد گاهی از شرایطی که پیش می آید سوءاستفاه می کنند که وقتی با تذکر ما یا واکنش ایران مواجه می‌شوند، تحرکات‌شان متوقف می‌شود.

این‌بار درباره گروه‌های کرد مخالف ایران تصمیم جدی می‌گیریم

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با بیان اینکه نمی‌شود در داخل اقلیم کردستان حکومت دیگر یا نیروی مسلح دیگری باشد که خودسر عمل می‌کند، اظهار داشت: اگر گروه‌های کرد ایرانی به توافقات پایبند نباشند و به تذکرات درباره پرهیز از فعالیت‌های مسلحانه علیه ایران توجه نکنند، حکومت قطعاً این‌بار تصمیم جدی درباره آنها می‌گیرد.

وی افزود: ما بارها به این گروه‌ها در مقاطع مختلف تذکر و هشدار داده‌ایم اما اگر به رفتارهایشان ادامه دهند و بر مواضعی که از طریق رسانه‌ها اعلام می کنند اصرار داشته باشند و در روابط اقلیم و ایران تغییر یا خللی ایجاد شود، برای ما قابل قبول نیست و ناچار خواهیم بود با رعایت حقوق بشر با آنها برخورد کنیم.

دباغ در خصوص هشدار ایران به مقامات اقلیم کردستان درباره تبعات حضورشان در مقرهای گروهک‌های تروریستی اظهار داشت: هیچ یک از مسئولان حکومت اقلیم با گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی رابطه ندارند و دیدارها و حضور آنها در مقرهای این گروه‌ها برای مذاکره، ابلاغ پیام‌ و محدود کردن آن بخش از فعالیت‌های آنهاست که برای ایران و حکومت اقلیم نگرانی ایجاد می‌کند.

 

https://www.irna.ir/news/84907411/نماینده-اقلیم-کردستان-عراق-درباره-گروه-های-کرد-مخالف-ایران-تصمیم

رای دادن به این مورد
(0 رای)
سرویس عراق و اقلیم کردستان - نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران ،  گفت: ایران که خواستار تشکیل دولتی توافقی در عراق است ، با کنار گذاشتن مقتدی صدر ،  رهبر جریان  صدر در  تشکیل دولت جدید عراق ، مخالف است.

به گزارش  کردپرس به نقل از وبسایت خبری «المسله» ،  ناظم دباغ  در اظهاراتی ، با بیان اینکه  ایران همچنین  نمی خواهد که کردها بخشی از مشکلات خانه شیعیان باشند ، افزود: اسماعیل قاآنی ،  فرمانده سپاه قدس ایران در تلاش های  خود برای نزدیک کردن دیدگاههای  طرف های عراقی شکست نخورده است .

دباغ  در خصوص دولتی که ایران  خواهان تشکیل آن پس از خروج  نمایندگان جریان  صدر از مجلس عراق  است ، گفت: جمهوری اسلامی ایران از احزاب عراقی برای تشکیل دولت توافقی بدون کنار گذاشتن   هیچ حزبی حمایت می‌کند.

وی افزود: «ایرانی‌ها نمی‌خواهند کردها در کنار طرفهای  شیعه برای کنار زدن دیگر احزاب  بایستند  و همیشه بر تشکیل دولتی که همه احزاب را در برگیرد ، پافشاری می کنند».

 

https://kurdpress.com/fa/news/38448/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%C2%A0%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%C2%A0%D8%B5%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%C2%A0%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%8C-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

نمایشگاه جهانی عکس «کراس» با موضوع «لباس کردی» در موزه ملی ایران برگزار می‌شود

 منصور جهانی ـ مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملوس در آسیای غربی و مرکزی، تحت نظارت «یونسکو» UNESCO با همکاری گالری «ورد» و با دبیری «کیوان شمشیربیگی» نمایشگاه جهانی عکس «کراس» را با موضوع «لباس کُردی» با آثاری از عکاسان کشورهای مختلف، برگزار می‌کند.

مسابقه عکاسی «کراس» CRAS در تلاش است تا یکی از جامع‌ترین و گسترده‌ترین منابع تصویری از دستاوردهای عکاسی فرهنگ و هنر پوشاک را در سراسر جهان فراهم آورد تا عکاسانِ لباس در همه‌ سطوح، امکان عرضه و ارائه‌ آثار خلاقانه و حرفه‌ای خود را در این زمینه داشته باشند. عکاسان با نگاهی زیباشناسانه، کوشیده‌اند تا شُکوه و تنوع لباس کُردی را در قالب یک مسابقه عکاسی در سطح بین‌المللی، مستندسازی و ثبت نمایند. گردآوری و نمایش این آثار، شرایطی را فراهم‌ می‌سازد تا مواد پژوهشی مناسب، برای پژوهشگران فراهم شده و با گزارشی جامع از وضعیت لباس اقوام کُرد در مجامع بین‌المللی، مسیر برای معرفی آن به عنوان گنجینه میراث فرهنگی ناملموس تسهیل شود.

این رویداد فرهنگی ـ هنری، در سال ۱۴۰۰ با تشکیل دبیرخانه ثابتی در محل گالری «وَرد» تهران، فراخوان برخط (آنلاین) خود را به سه زبان انگلیسی، فارسی و کُردی در اینستاگرام منتشر کرد و پس از دو مرحله تمدید زمان فراخوان؛ موفق شد پذیرای ۴۰۲۰ اثر از ۶۱۰ عکاس باشد که با رویکردهای گوناگون لباس کُردی را به تصویر کشیده بودند. داوری آثار رسیده را سیف‌الله صمدیان، بهرام کلهرنیا، مسعود زنده‌روح کرمانی، چیا جبری و رضا سجودی بر عهده داشتند. از میان ۹۲۵ اثر که به مرحله‌ی نهایی داوری راه پیدا کردند در نهایت ۶۵ اثر برتر به مرحله‌ی نمایشگاه راه یافتند.

در فراخوان بین‌المللی نمایشگاه عکس «کراس» ذکر شده بود که لباس یکی از بارزترین و مهمترین نمادهای فرهنگی و مظاهر تمدن‌ها است. پوشش را می‌توان مشخص‌ترین نشانه‌‌ی فرهنگی یک جامعه دانست که به سرعت تحت تأثیر پدیده‌های فرهنگ‌پذیری قرار می‌گیرد. لباس همواره نشانگر بخش عظیمی از نیازهای مادی و معنوی انسان‌ها بوده چرا که دانشِ فرهنگی، تصورات، تفکرات و جهان‌بینی یک گروه انسانی را نشان می‌دهد. محیط زیست طبیعی، نوع معیشت، روابط و منزلت‌های اجتماعی و مواد و مصالح موجود در محیط زندگی انسان‌ها در شکل‌گیری پوشش آنها تاثیرگذار است.

با استناد به آنچه که سیاحان در سفرنامه‌هایشان آورده‌اند، لباس کُردی یکی از زیباترین، پوشیده‌ترین و متنوع‌ترین پوشش‌هایی است که در سطح فرهنگ مردم دنیا می‌توان یافت؛ تنوع پوشش‌، رنگارنگی، اهمیت به خوش‌پوشی، همراه با زیبایی و تنوع شگفت‌انگیز جغرافیایی منجر به کم‌نظیری لباس کُردی در بین ملت‌های جهان شده است. کارکردهای متنوع و مختلف لباس کُردی به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در جشن‌ها و آئین‌ها و همچنین پراکندگی شگرف آن در اقلیم‌ها و سرزمین‌های متعدد ما را بر آن داشته تا از دریچه هنر به آن نگاه کنیم. «کراس» با فراخوان عکاسان جهان به این پروژه، قصد دارد گوشه‌ای از زیبایی‌های این پوشش کهن را در قالب نمایشگاه جهانی عکس «کراس» برگزار نماید.

نمایشگاه آثار برگزیده «کراس» با دبیری «کیوان شمشیربیگی» و همچنین با آثاری از عکاسان کشورهای مختلف، مهر ماه سال جاری در محل موزه ملی ایران برگزار خواهد شد. اسامی عکاسان برتر این رویداد هنری نیز به زودی اعلام می‌شود.

 

برای اطلاع بیشتر: 

http://tichct.ir/news/نمایشگاه-عکس-کراس-با-موضوع-لباس-کردی

مسرور بارزانی درگذشت جمعی از شهروندان ایرانی براثر جاری شدن سیل را تسلیت گفت

اربیل(کوردستان ۲۴)- مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در پیامی به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با زیان دیدگان سیل اخیر ایران ابراز همدردی کرد.
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان شنبه شب ( اول مرداد ۱۴۰۱)، در پیامی به ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با سیل‌زدگان شهرستان استهبان در استان فارس ابراز همدردی کرد. 
نخست‌وزیر، در پی جان باختن جمعی از ساکنان شهرستان‌های نیریز و استهبان در این پیام مراتب تسلیت و همدردی خود را با رئیس‌جمهور و مردم ایران ابراز داشت و از خداوند متعال خواستار شد جان‌باختگان را قرین رحمت خود کرده و صبر شکیبایی را به بازماندگان عطا فرماید. 
در پی بارش شدید باران فصلی، عصر روز گذشته در ارتفاعات بین نیریز و استهبان و طغیان رودخانه و جاری شدن سیل در این منطقه، تاکنون ۲۲ نفر جان خود را از دست دادند و یک نفر نیز مفقود شده است.

 

 

https://www.kurdistan24.net/fa/story/206828

اظهارات ناظم دباغ دربارە میانجیگری ایران میان حزب دمکرات و اتحادیە میهنی کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران تاکید کرد: "تنها نیرو و قدرتی که می تواند حقوق کُردها را در عراق تامین و تضمین کند فقط و فقط اتحاد و توافق داخلی است. ایران از این موضوع پشتیبانی می کند که کُردها در داخل خود به توافق دست یابند و حقوق خود را در چارچوب قانون اساسی عراق تامین و تضمین کنند."

به گزارش کردپرس، ناظم عمر دباغ نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در گفتگویی با بخش کُردی رادیو صدای آمریکا درباره گزارش ها در خصوص سفر سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس ایران به اقلیم کردستان قبل از عید قربان و گفتگو با مقامات عالیرتبه حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان، گفت: من اطلاعی ندارم که جناب آقای قاآنی به اقلیم کردستان سفر کرده باشند، اما بر اساس اطلاعات من همیشه نماینده های ویژه ایران به اقلیم کردستان سفر می کنند و با احزاب سیاسی اقلیم کردستان از جمله حزب دمکرات و اتحادیه میهنی و دیگر احزاب در ارتباط هستند و تلاش هایشان صرفا برای حل و فصل مسائل داخلی است تا همه احزاب اقلیم کردستان بتوانند با سازش و مشارکت واقعی در ساختار دولت اقلیم کردستان مسائل و مشکلات را حل و فصل نمایند و همچنین خواستار حفظ همپیمانی کُردها و شیعیان با همکاری برادران سنی هستند.

رادیو صدای آمریکا نوشته است که براساس اخبار و گزارش ها و چند تصویری که منتشر شده است، بافل طالبانی رهبر اتحادیه میهنی در منطقه تویله با چند نماینده ایران دیدار کرده است. پس از آن دکتر آسو فریدون نماینده فراکسیون اتحادیه میهنی در مجلس نمایندگان عراق اعلام کرد که پس از تعطیلات عید قربان "تویله" تبدیل به مرکز تصمیم گیری های سرنوشت ساز خواهد شد. ناظم دباغ در پاسخ به این سوال که ایرانی ها می خواهند چه اقدامی انجام دهند که منطقه "تویله" تبدیل به مرکز تصمیم گیری ها برای عراق و اقلیم کردستان شود، گفت: منطقه تویله دارای تاریخ ویژه ای است. شخصا در بخشی از دیدارهای جناب مام جلال و کاک نچیروان بارزانی و جناب عادل عبدالمهدی و برادران مسئول ایرانی در این منطقه حضور داشته ام. تلاش ها در راستای حصول توافقات بر سر همپیمانی کُرد و شیعه بوده است. مشخصا در آن زمان همپیمانی کُرد و شیعه با محوریت اتحادیه میهنی به رهبری مام جلال و حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی از سوی اقلیم کردستان و همچنین با محوریت مجلس اعلای اسلامی از سوی عراقی ها بوده است. من نیز از رسانه ها خبر دیدارهای بافل طالبانی در منطقه تویله را شنیده ام و شخصا در هیچ دیداری حضور نداشته ام. در گذشته در دیدارهایی حاضر بوده ام. شاید اظهارنظرهای این شخص (آسو فریدون) درباره دیدارهای منطقه تویله در این چارچوب بوده باشد که توافق ها و مباحث مطرح شده با برادران ایرانی تبدیل به برنامه ای سیاسی برای همه طرف ها تبدیل شود، اما همانگونه که اشاره کردم جمهوری اسلامی ایران همیشه تاکید کرده است که از طریق توافق و سازش و اتحاد این کار به نتیجه برسد، نه اینکه هر طرفی براساس منافع خود تصمیم بگیرد و منافع کلی و عمومی لحاظ نشود.

ناظم دباغ درباره محورهای نشست های تویله گفت: «اطلاعاتی در این باره ندارم. براساس شنیده هایم بر سر مشارکت کُردها در همپیمانی کُرد و شیعه در عراق تاکید شده است. همچنین توافق میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در چارچوب منافع مشترکشان و حفظ حقوق طرفین و اینکه هیچ یک از طرفین حق دیگری را ضایع نکند.»

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در پاسخ به این سوال کە آیا پس از تعطیلات عید قربان بار دیگر شاهد دیدار و نشست هیئت های ایرانی و اتحادیه میهنی در منطقه تویله خواهیم بود، گفت: نیازی به نشست تویله نیست. شاید در آن مقطع این دیدار پیامی با خود داشته است. همانگونه که اشاره کردم اطلاعات دقیقی ندارم از اینکه آیا به دلیل کمبود وقت در منطقه تویله دیدار کرده باشند یا موضوع دیگری بوده. اما در مجموع ایران نیازی به مخفی کردن مسائل ندارد، بلکه بصورت آشکارا هیئت های ایرانی از اربیل دیدار کردەاند و همچنین به سلیمانیه سفر کرده اند و این موضوع در مورد بغداد نیز صدق می کند.

دباغ در پاسخ به این سوال که آیا بار دیگر در منطقه تویله دیدار و تصمیم گیری می شود، گفت: در اینکه در این منطقه تصمیم گیری صورت بگیرد یا خیر اطلاعی ندارم. دیدار در این منطقه به مانند دیگر دیدارها بوده است. به درازای همه سالهایی که با جناب مام جلال از چنین مسائلی اطلاع داشته ام در منطقه تویله صرفا سه دیدار انجام شده است و این چهارمین دیدار در این منطقه است.

نماینده دولت اقلیم کردستان در پاسخ به این سوال که ایران می خواهد چه پیامی را از منطقه تویله ارسال کند، گفت: بر این عقیده ام که پیام ایران از تویله هیچ تفاوتی با پیام های دیگر در سلیمانیه یا اربیل ندارد.

ناظم دباغ در پاسخ به این سوال که آیا ایران هیچ فشاری به اتحادیه میهنی یا حزب دمکرات کردستان در موضوع نامزد ریاست جمهوری و اینکه از نامزدهای کنونی دست بردارند و یا یکی از آنها نامزدی را معرفی کند وارد کرده است، گفت: تاکنون چنین چیزی را احساس نکرده ام. نه تنها در ارتباط با اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در ارتباط با دیگر احزاب و جریان های سیاسی عراق نیز کار به اعمال فشار و اینکه تاکید کنند باید چنین چیزی باشد، نرسیده است، بلکه در تلاش برای حصول توافق میان آنها هستند. به عقیده من مسئله بزرگ هم اکنون ریاست جمهوری نیست، بلکه انتخاب نخست وزیر است.

دباغ در پاسخ به این سوال که اگر حزب دمکرات و اتحادیه میهنی وقعی به توصیه های ایران برای اتحاد و حل و فصل اختلافات و مشکلات فیمابین ننهند، کُردها چه زیانی خواهند دید، گفت: با توجه به تجربیات گذشته برای مثال مسئله رفراندوم باید بگویم اگر کُردها به توصیه ها یا پیام های سیاسی از سوی جمهوری اسلامی ایران و یا کشورهای همپیمان توجهی نکنند دچار خسارات خواهند شد. در رفراندوم چنین چیزی روی داد و بخشی از خاک کردستان را از دست دادیم و مسائل عمیق تر شد. هم اکنون نیز در عراقی حضور داریم که هر روز از سوی دادگاه فدرال حکمی صادر می شود و بهانه ای گرفته می شود تا اختیارات اقلیم کردستان محدود شود. به همین دلیل بر این عقیده ام تنها نیرو و قدرتی که می تواند حقوق کُردها را در عراق تامین و تضمین کند فقط و فقط اتحاد و توافق داخلی است. ایران از این موضوع پشتیبانی می کند که کُردها در داخل خود به توافق دست یابند و حقوق خود را در چارچوب قانون اساسی عراق تامین و تضمین کنند.

وی افزود: شاهدیم که به دلیل اینکه سنی های عراق در داخل فاقد هر گونه اختلافی بودند این موضوع برای ایران نیز به مسئله تبدیل نشد و با توافق داخلی توانستند رئیس مجلس نمایندگان را انتخاب کنند و قضیه تمام شد، اما هم اکنون مناصب ریاست جمهوری و نخست وزیر به دو مشکل تبدیل شده اند که منصب نخست وزیری مشکل اصلی است و باید با توافق اکثریت شیعی حل و فصل گردد.

نماینده دولت اقلیم کردستان در ادامه نسبت به توافق شیعیان بر سر منصب نخست وزیری و منتظر نماندن آنها برای توافق کُردها بر سر منصب ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد و گفت: چنین موضوعی مسبوق به سابقه است. پیشتر نیز حیدر العبادی دست به چنین اقدامی زد و زمانی که کردها در سلیمانیه و در منزل نوشیروان مصطفی در حال مذاکره بر سر انتخاب رئیس جمهوری بودند عبادی دولتش را تشکیل داد. اگر اوضاع کنونی به این منوال ادامه یابد احتمال دارد که مجلس نمایندگان بدون اینکه منتظر کردها بماند رئیس جمهور را انتخاب کند. اما با لحاظ کردن اینکه این منصب سهم کُردهاست و احتمالا سناریوی سال 2018 تکرار شود که در آن حزب دمکرات با اتحادیه میهنی با نامزدهای جداگانه وارد عرصه انتخاب رئیس جمهور شدند و در چنین حالتی یکی از طرفین متضرر خواهد شد و دیگری نفع می برد. اگر کُردها به توافق داخلی دست نیابند عراقی ها منتظر نخواهند نشست.

ناظم دباغ درباره گزارش ها در خصوص دیدار میان حزب دمکرات و اتحادیه میهنی با میانجیگری ایران طی هفته آینده، گفت: اطلاعی ندارم. اما می دانم که ایران در تلاش برای میانجیگری و یا ارائه پیشنهاد برای حل و فصل این موضوع است اما ایران نمی تواند تصمیمات خود را به اتحادیه میهنی یا حزب دمکرات تحمیل کند. لازم است رهبری سیاسی اقلیم کردستان شامل حزب دمکرات و اتحادیه میهنی بتوانند خودشان تصمیم گیری کنند تا اینکه چیزی به آنها تحمیل نشود و در پایان ضمن ابراز خرسندی و تبریک به آنها گفته شود که ما این کار را انجام دادیم که هم به نفع کُردهاست و هم به نفع عراقی ها.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحمیل سیاست ها به حزب دمکرات و اتحادیه میهنی گفت: بر این عقیده نیستم اما در سیاست هیچ چیز غیرممکن نیست و اساس "منافع" است.

 

https://kurdpress.com/fa/news/35791/%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D8%B8%D9%85-%D8%AF%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%95-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%AC%DB%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%AF%D9%85%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%DB%95-%D9%85%DB%8C%D9%87%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/

«عباس غزالی» در کنفرانس بین‌المللی «هورامان؛ ثبت جهانی و فرهنگ و توسعه پایدار» در دانشگاه رازی کرمانشاه؛

از سه‌گانه جهانی «قلعه اربیل»، «کتیبه بیستون» و «هورامان» تا پاسداشت زبان‌ و زنان، محیط زیست و توسعه ارتباطات میان دانایان

 

منصور جهانی ـ «عباس غزالی» از فعالان حوزه فرهنگی اقلیم کردستان در کنفرانس بین‌المللی «هورامان؛ ثبت جهانی و فرهنگ و توسعه پایدار» در دانشگاه رازی کرمانشاه، درباره از سه‌گانه جهانی «قلعه اربیل»، «کتیبه بیستون» و «هورامان» تا پاسداشت زبان‌ و زنان، محیط زیست و توسعه ارتباطات میان دانایان سخنرانی کرد.

«عباس غزالی»، شخصیت برجسته، فعال فرهنگی و از نمایندگان پیشین پارلمان اقلیم کُردستان عراق، در کنفرانس بین‌المللی «هورامان؛ ثبت جهانی و فرهنگ و توسعه پایدار» در دانشگاه رازی کرمانشاه، گفت: از اربیل آمده‌ام تا بگویم «ارگ اربیل»، «کتیبه بیستون» و «هورامان» سه افتخار بزرگ هستند که در یونسکو ثبت جهانی شده‌اند؛ سه مکانی که از هزاران سال پیش تا کنون زندگی در آنها جریان داشته است که این خود نشان از استقامت و حب‌وطن در میان مردمان این سرزمین دارد. 

 

متن کامل سخنرانی «عباس غزالی» به این شرح است:

ضمن عرض تبریک جهت ثبت افتخارآفرینِ منطقه هورامان در یونسکو به عنوان یک میراث گران‌بهای بشری در جهان، باید قدردان بانیان این کار ارزشمند بود؛ همچنین از مسئولان جمهوری اسلامی ایران و بخصوص دانشگاه رازی و دیگر برگزارکنندگان دغدغه‌مند این همایش، تشکر ویژه دارم، مخصوصا از آنانی که قبلاً در راستای معرفی کردن هورامان به جهان اقدام نمودند تشکر می‌کنم.

امروز من از اربیل آمده‌ام تا بگویم «ارگ اربیل»، «کتیبه بیستون» و «هورامان» سه افتخار بزرگ هستند که در یونسکو ثبت جهانی شده‌اند؛ سه مکانی که از هزاران سال پیش تا کنون زندگی در آنها جریان داشته است که این خود نشان از استقامت و حب‌وطن در میان مردمان این سرزمین دارد. البته باید تأکید کرد ثبت جهانی هورامان تنها افتخاری برای هورامان‌نشینان نیست چرا که معماری خاص هورامان در کنار استقامت و همزیستی انسان با طبیعت از عهد باستان تاکنون و نیز فرهنگ والای مردم آن، به عنوان بخشی از میراث و تمدن بشریت، در این عصر برای همه جهان به عنوان یک الگوی متعالی جای افتخار است.

اما آنچه که در اینجا می‌خواهم با تأکید بیشتری بدان اشاره کنم، اهمیت و ارجحیت‌ فرهنگ است؛ فرهنگی که در عصر جهانی‌شدن، مرزهای سیاسی را با نگاهی فرامرزانه و انسان‌محور و ترقی‌خواهانه در می‌نوردد. در واقع، ترقی فرهنگی به عنوان یک رکن اساسیِ پیشرفت از ملزومات اصلی و مهم «توسعه پایدار» است.

از نگاهی منطقه‌ای نیز باید ازعان داشت که تشعشع توسعه فرهنگیِ هر یک از واحدهای خاورمیانه بازتاب خود را بر دیگر واحدهای منطقه خواهد داشت؛ بخصوص توسعه فرهنگی در منطقه‌ای که حاکی از اشتراکات زیاد فرهنگی و درهم‌تنیدگی بخش‌هایی از ریشه‌های مشترک تاریخی که از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

در این میان، بحث توسعه در جوامع ساکن در جغرافیای تمدن نوروز با جهان‌بینی آزاداندیشانه و عدالت‌خواهانه، امید به صلح دائمی و روابط حسنه را برای کشورهای هم‌جوار به ارمغان می‌آورد. چراکه نوروز، به عنوان یک سرمایه مشترک و پرارزش فرهنگی، تاریخی و اجتماعی در منطقه، می‌تواند نماد همکاری، اعتماد، گذشت و محبت برای ایجاد آینده‌ای درخشان ایفا کند.

با این نگاه، توسعه هورامان در مرحله اول تأثیرات مثبتی را بر بخش هورامان واقع در اقلیم کردستان و سپس در مرحله دوم بر تمام زاگروس‌نشینان خواهد داشت. امید است در مراحل بعدی دایره این تأثیر در منطقه وسیع‌تر شود.

با مشاهده اینکه امروزه مردم کرمانشاه، هورامان و اربیل؛ توانسته‌اند میراث تاریخی خود را از تاق‌بستان و هورامانات گرفته تا ارگ اربیل بسان تمدن بشریت در عرصه جهان عرضه کنند، در این عصر وظیفه اصلی ما حفظ این میراث و فرهنگ اصیل است.

اما باید تأکید کنم که حفظ میراث مذکور در سه محور اساسی قابل پیگیری است:

یکم، حمایت از زبان و لهجه‌های متنوع کُردی، از جمله کرمانجی بالا، کرمانجی میانه، کلهوری، لکی و هورامی به عنوان شالوده فرهنگی غنی، که علی‌رغم تکان‌های وحشتناک تاریخی پا برجا و استوار ماندند، باید در جهت تقویت و ترویج آن تلاش شود. بالأخص لهجه غنی و ریشه‌دار هورامی را باید از گزند روزگار حفظ کرد و با ترویج و مکتوب کردنش آن را از خطر انقراض رهانید.

در این رابطه باید گفت که ارتباط میان پیشرفت، زبان و زن پیوندی ناگسستنی است، چرا که مادران به عنوان بهترین معلم بشریت در راستای پیشرفت جامعه، می‌توانند تعلیم نمایند، در این راستا تعلیم به زبان مادری باید در اولویت قرار بگیرد.

دوم، اگر از یک سو در گذشته، زاگرس سرزمین و زبان ما را از خطر اِشغال و اضمحلال حفظ نموده و از سوی دیگر تا به امروز هم منبع سرشاری از اکسیژن بوده، امروزه وظیفه ماست که با آگاهی و اراده قوی، در جهت بقای زندگی، محیط زیست زاگرس را حفظ کنیم و راه نفس را از این زیستگاه غنی و طبیعت بکر، به بهانه‌های مختلف، مسدود نکنیم. در این باره صراحتاً باید تأکید داشت که مُیسر کردن این امر، به ویژه رفع مشکل گرد و غبار و حفظ جنگلها و تنوع زیستی زاگرس، بدون هماهنگی و همکاری ایران و اقیلم کردستان و کشورهای منطقه امری دشوار است.

سوم، لازم است با ارتباط عمیق‌تر میان نخبگان و فضلای اهل دانش و با ایجاد اعتماد و مشارکت فعال فرهنگیان در پی احیای سرمایه اجتماعی و فرهنگی باشیم. چون هرقدر روابط و همکاری‌ها میان نخبگان و افراد اهل دانش و متخصص بیشتر شود، مطمئنا از حجم مشکلات فعلی کاسته خواهد شد.

به امید سربلندی در مقابل نسل‌های آینده. 

 

همایش بین‌المللی «هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار» با حضور شخصیت‌های خارجی، مسئولان ایرانی، اساتید دانشگاه، دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاهی، فعالان فرهنگی و اجتماعی و اهالی رسانه در روزهای 25 و 26 تیر ماه جاری (16 و 17 ژوئیه 2022) در سرسرای اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

 

 

 

استقبال معاون پارلمان اقلیم کردستان از فیلم سینمایی «بی سرزمین» تورج اصلانی در اربیل

منصور جهانی ـ «هیمن هه‌وارمی» معاون پارلمان اقلیم کردستان، «امید خوشناو» استاندار اربیل و «ریباز حه‌ملان» مشاور نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق، از فیلم سینمایی «بی سرزمین» ساخته تورج اصلانی در اربیل استقبال کردند.  

اکران ویژه و مراسم فرش قرمز فیلم سینمایی «بی ‌سرزمین» (بینیشتمان) Landless به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، تولید کمپانی سینمایی «ماد مووی» MAAD Movie و محصول مشترک «ره‌ز هه‌لکه‌وت ره‌شید» Raz Halkawt Rashid از اقلیم کردستان عراق؛ با حضور تعدادی از عوامل و بازیگران اصلی‌اش از جمله؛ تورج اصلانی، ره‌ز هه‌لکه‌وت ره‌شید و شوان عطوف و همچنین با حضور «هیمن هه‌وارمی» معاون پارلمان اقلیم کردستان، «امید خوشناو» استاندار اربیل، «ریباز حه‌ملان» مشاور نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان، «شاخه‌وان ادریس» مدیرکل سینمای اربیل، «حسن علی» فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما، «ارسلان درویش» نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و تلویزیون، «هه لکه‌وت ظاهیر» آهنگساز و تنظیم‌کننده، دکتر «شوکریه رسول» استاد دانشگاه صلاح‌الدین اربیل، «بیلال شاکر» کارگردان سینما و تلویزیون، دکتر «آزاد حسیب قره‌داخی» استاد ارتباطات دانشگاه‌های اقلیم کردستان و ... در ساعت 21 جمعه 17 تیر ماه جاری (8 جولای 2022) در سینما «امپایر» در پردیس «فامیلی مول» در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق برگزار شد و مورد استقبال زیاد تماشاگران حاضر قرار گرفت.

اکران سراسری «بی سرزمین» به مناسبت عید سعید قربان در سینمای شهرهای مختلف اقلیم کردستان از شهر سلیمانیه آغاز ‌شد و در ادامه در سینما «امپایر» در پردیس «فامیلی مول» در اربیل روی پرده رفت و در روزهای آینده در سینما «دهوک مول» در شهر دهوک، در سینما «تایم سنتر» در شهر کرکوک اقلیم کردستان روی پرده می‌رود و در آینده نزدیک نیز در مهمترین شهرهای عربی کشور عراق به نمایش در می‌آید.

در «بی‌ سرزمین» سومین ساخته بلند تورج اصلانی كارگردان نوگرای سینما؛ ترکیبی از بازیگران سرشناس کشورهای ترکیه، سوریه، عراق و اقلیم کردستان در آن، به چهار زبان کُردی، ترکی، عربی و فارسی به ایفای نقش‌ پرداخته‌اند.

این اثر سینمایی تا کنون در بخش «چشم انداز سینمای جهان» در سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه‌کوئست» Cinequest آمریکا از معتبرترین جشنواره‌های فیلم‌های مستقل دنیا و مورد تأیید آکادمی اسکار، در بخش رقابتی «سینمای کُردی» در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» Duhok در اقلیم کردستان و نیز در بخش رقابتی اصلی هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «جاده ابریشم» Silk Road در شهر فوژو در کشور چین روی پرده ‌رفته و از طرف هیئت داوران این رویداد سینمایی جایزه کارگردان نوگرا و همچنین تندیس «راه ابریشم طلایی» به تورج اصلانی کارگردان این اثر سینمایی اهدا شده است. 

 

برای اطلاع بیشتر: 

صفحه رسمی فیلم سینمایی «بی سرزمین» در اینستاگرام:

https://instagram.com/landlessmovie?utm_medium=copy_link 

 

صفحه رسمی فیلم سینمایی «بی سرزمین» در فیس‌بوک:

https://www.facebook.com/landlessmovie/ 

 

 

height: 15px;"> height: 15px;"> height: 15px;">

استقبال قباد طالبانی و سرکنسول ایران در سلیمانیه از فیلم سینمایی «بی سرزمین» تورج اصلانی

منصور جهانی ـ «قباد طالبانی» فرزند زنده‌یاد «جلال طالبانی» و معاون نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق و «مهدی شوشتری» سرکنسول ایران در شهر سلیمانیه از فیلم سینمایی «بی سرزمین» ساخته «تورج اصلانی» استقبال کردند.  

اکران ویژه و مراسم فرش قرمز فیلم سینمایی «بی ‌سرزمین» (بینیشتمان) Landless به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، تولید کمپانی سینمایی «ماد مووی» MAAD Movie و محصول مشترک «ره‌ز هه‌لکه‌وت ره‌شید» Raz Halkawt Rashid از اقلیم کردستان عراق؛ با حضور تعدادی از عوامل و بازیگران اصلی‌اش از جمله؛ تورج اصلانی، ره‌ز هه‌لکه‌وت ره‌شید، هانی مجتهدی، شوان عطوف، ریکیش شهباز، نارین محمدی و همچنین با حضور «قباد طالبانی» فرزند زنده‌یاد «جلال طالبانی» رئیس جمهور سابق عراق و معاون نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق، «مهدی شوشتری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، «داود حسن‌پور» رایزن فرهنگی کنسولگری ایران در سلیمانیه، دکتر «هه‌وال ابوبکر» استاندار سلیمانیه، «محمد فتاح» مدیرکل فرهنگ و هنر سلیمانیه و حلبچه، «شهناز ابراهیم احمد»، «لیلا علی» شهردار سلیمانیه، «عبدلی حمه جوان» بازیگر سرشناس تئاتر، سینما و تلویزیون، «نجات عبدالله» مشاور فرهنگی معاون نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان و ... در ساعت 21 شنبه شب 11 تیر ماه جاری (2 جولای 2022) در سالن اصلی «سیتی سینما» در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگی و هنری اقلیم کردستان عراق برگزار شد و مورد استقبال بی‌نظیر تماشاگران حاضر در این سالن 600 نفره قرار گرفت.

اکران سراسری «بی سرزمین» به مناسبت عید سعید قربان در سینمای شهرهای مختلف اقلیم کردستان از شهر سلیمانیه آغاز ‌شد و در روزهای آینده و در ادامه نمایش‌های خود در سینما «امپایر» در پردیس «فامیلی مول» در اربیل، در سینما «دهوک مول» در شهر دهوک، در سینما «تایم سنتر» در شهر کرکوک اقلیم کردستان روی پرده می‌رود و در آینده نزدیک نیز در مهمترین شهرهای عربی کشور عراق به نمایش در می‌آید.

در «بی‌ سرزمین» سومین ساخته بلند تورج اصلانی كارگردان نوگرای سینما؛ ترکیبی از بازیگران سرشناس کشورهای ترکیه، سوریه، عراق و اقلیم کردستان در آن، به چهار زبان کُردی، ترکی، عربی و فارسی به ایفای نقش‌ پرداخته‌اند.

این اثر سینمایی در نخستین اکران جهانی خود، در بخش «چشم انداز سینمای جهان» در سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه‌کوئست» Cinequest آمریکا از معتبرترین جشنواره‌های فیلم‌های مستقل دنیا و مورد تأیید آکادمی اسکار به نمایش در ‌آمد.

«بی ‌سرزمین» در ادامه حضورهای بین‌المللی خود در بخش رقابتی «سینمای کُردی» در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» Duhok در اقلیم کردستان و نیز در بخش رقابتی اصلی هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «جاده ابریشم» Silk Road در شهر فوژو در کشور چین روی پرده ‌رفت و از طرف هیئت داوران این رویداد سینمایی جایزه کارگردان نوگرا و همچنین تندیس «راه ابریشم طلایی» به تورج اصلانی کارگردان این اثر سینمایی اهدا شد. 

 

برای اطلاع بیشتر: 

صفحه رسمی فیلم سینمایی «بی سرزمین» در اینستاگرام:

https://instagram.com/landlessmovie?utm_medium=copy_link 

 

صفحه رسمی فیلم سینمایی «بی سرزمین» در فیس‌بوک:

https://www.facebook.com/landlessmovie/ 

 

 

 

#1f6bc0;">

#1f6bc0;">

 

#1f6bc0;">

 

#1f6bc0;">

 

 

با حضور تعدادی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی، نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های ایرانی؛ مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» با تألیف «بهرام ولدبیگی» در اربیل رونمایی شد

صادق زیباکلام: مردم کُرد با مولوی، حافظ، سعدی و فرهنگ و هنر ایران ارتباطی به درازی تاریخ دارند

 

منصور جهانی ـ با حضور مسعود بارزانی، نیچیروان بارزانی، مسرور بارزانی و تعدادی از نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های ایران، مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» با تألیف «بهرام ولدبیگی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر تاریخ معاصر، به همت انستیتو فرهنگی کردستان در تهران و توسط نشر «ثالث» در سالن شهید «سعد عبدالله» در شهر اربیل در اقلیم کردستان رونمایی شد.

با حضور «مسعود بارزانی»، «نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان، «مسرور بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان، دکتر «ریواز فایق» رئیس پارلمان کردستان، وزیران کابینه، «حمه حاجی محمود» از شخصیت‌های سیاسی کُرد، دکتر «کامران یونس» رئیس دانشگاه صلاح‌الدین اربیل، اساتید دانشگاه‌های ایران، عراق و اقلیم کردستان و ... مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» با تألیف «بهرام ولدبیگی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر تاریخ معاصر، به همت انستیتو فرهنگی کردستان در تهران و توسط نشر «ثالث» در سالن شهید «سعد عبدالله» در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق رونمایی شد.

در این مراسم، تعدادی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و متفکران ایرانی از جمله؛ دکتر صادق زیباکلام، دکتر جلال جلالی‌زاده، محمد علی جعفریه مدیر نشر «ثالث»، هاشم سلیمی، ماجد روحانی، دکتر هادی مرادی، نعمت زحمتکش، عطا قادری، دکتر کامبیز کریمی، دکتر هاشم هدایتی، کیوان مهرگان، دکتر اردشیر پشنگ، پیمان کاکابرائی، محمود محمودی، فائزه ولدبیگی، انور روشن، سید فتاح مصطفایی، دکتر محمد یعقوبی، صابر مرادی، دکتر احمد نعمتی، فرهاد امین‌پور، دکتر کامبیز ابراهیم‌زاده، دکتر مهری پاکزاد، دکتر جلیل آهنگرنژاد، آمین پاکزاد، صادق سامرئی، کامران محمد رحیمی، دکتر رستم منتی و ... حضور داشتند.  

 

«جنبش بارزان» شایسته است که ده‌ها فیلم مستند درباره آن ساخته شود

«بختیار شاخی» سرپرست پروژه مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» گفت: امروز در این مراسم، گرد هم آمده‌ایم که درباره یکی از رویدادهای بزرگ جنبش آزادی‌خواهی کردستان صحبت کنیم، نبرد زنده‌یاد بارزانی و یاورانش که در چندین جنگ نابرابر، بر علیه لشکر سه کشور قدرتمند آن زمان، تا عبورشان از رودخانه آراس (ارس)، داستانی است و به حق شایسته آن است که ده‌ها فیلم مستند درباره آنها ساخته شود و ده‌ها کتاب پژوهشی و تاریخی در مورد آنها به نگارش در آید. مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» با این عناوین چاپ و منتشر شده‌اند و امروز با حضور شما سروران ارجمند، رونمایی می‌شوند؛ شیخ «عبدالسلام بارزان» در اسناد ایران و عثمانی به زبان‌های کُردی و فارسی، شیخ «احمد بارزان» در اسناد ایران به زبان‌های کُردی و فارسی، ملا «مصطفی بارزانی» در اسناد ملی ایران به زبان‌ فارسی و همچنین ملا «مصطفی بارزانی» له روانگه‌ی روژنامه‌کانی ئیران‌دا به زبان کُردی. به امید خدا در آینده نیز؛ این پروژه، کتاب‌های ارزشمندی دیگر را به علاقمندان کتاب و کتاب‌خوانی و محققان و پژوهشگران دانشگاهی تقدیم می‌کند.  

 

«جنبش بارزان» حرکتی منطقه‌ای و مقطعی نبوده است

وی همچنین گفت: نخستین نگاه به این کتاب‌ها این را ثابت می‌کند که «جنبش بارزان» حرکتی منطقه‌ای و مقطعی نبوده است، بلکه زنجیره‌ای متصل و هدفدار بودند که افق آزادی‌‌خواهی و مقابله با هر گونه ظلم و ستم و بیداد آنها را به هم گره زده بود. اسناد این کتاب‌ها که در آرشیو عثمانی و ایران آن زمان، به دستمان رسیده است؛ نقش غیرقابل انکار و مهم این سه شخصیت، حرکت و تأثیرشان بر کل منطقه تا پایتخت حکومت‌داری آن مقطع را به‌خوبی نشان می‌دهد. به همین دلیل، به مأمن، شناسنامه و ریشه قدرتمند تمام جنبش آزادی‌‌خواهی ملت‌مان تبدیل شدند. 

 

تأسیس مرکز اسناد ملی کردستان

این روزنامه‌نگار کُرد در ادامه سخنانش اظهار داشت: البته در ادامه، با این پروژه و به‌دست آوردن اسناد تاریخی در عراق و دیگر کشورهای جهان تأثیرگذار بر خاورمیانه، بهتر می‌توانیم نقش بزرگ و مؤثر جنبش بارزان در همه زمینه‌ها را ثبت کنیم و آنها را به نسل جدید و آیندگان انتقال دهیم. بدون شک، این پروسه در حالی سریع‌تر و موفق‌تر خواهد بود که بیشتر از این‌ها سیتماتیک شود؛ به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنم که مرکز اسناد ملی کردستان تأسیس شود و افراد کارشناس و متخصص در آنجا مشغول به کار شوند. همچنین تحقیق و پژوهش دانشجویان مقطع ارشد و تز دانشجویان مقطع دکترا در رشته‌های تاریخ، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل به مسیری هدایت شود که به دنبال اسنادی بروند که درباره تاریخ ملت‌مان در هر کجای جهان باشد.

وی افزود: در آن زمانی که آقای بهرام ولدبیگی پیشنهاد این پروژه را به آقای «مسعود بارزانی» ارائه کردند، ایشان فرمودند که این کار، خود یک انقلاب فرهنگی است. افتخار می‌کنیم که در حضور ایشان، موفقیت مقطع نخست آن را اعلام می‌کنیم و سپاس ویژه خود را تقدیم‌شان می‌نماییم که به صورت مداوم، پیگیر روند روبه‌رشد این پروژه بودند و اگر همکاری‌های ایشان نبود؛ این پروژه، هرگز موفق نمی‌شد و به این مرحله نمی‌رسید.

سرپرست پروژه مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» در پایان سخنانش تأکید کرد: امروز ضروری است که یاد شخصیتی را ارج بنهیم که خیلی دلسوزانه پیگیر پروژه تاریخی «جنبش بارزان» بود و وقت زیادی را برای خواندن و پیگیری اسناد اختصاص داد و مشتاق دیدن کتاب‌ها بود؛ ولی متأسفانه امروز در میان ما نیست ولی در قلب‌مان است و در صفحه به صفحه کتاب‌ها حضورشان را احساس می‌کنیم. روح زنده‌یاد کاک «دلوفان ادریس بارزانی» شاد باد. از آقای «بهرام ولدبیگی» و تیم همکارشان در انستیتوی فرهنگی کردستان در تهران تشکر می‌کنم که زحمات زیادی را متقبل شدند و هزاران اسناد تاریخی را ارزیابی کردند و مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار دادند تا مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» از آن تهیه شود.  

    

تقدیم مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» به دفاع و مبارزات ملت‌ کُرد

در ادامه این برنامه، «بهرام ولدبیگی» پژوهشگر و محقق مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» گفت: خیلی خوشحالم و خود را خوشبخت می‌دانم که با ارائه مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان»، با کمال احترام، تقدیر و تشکر خود را به تاریخ کردستان و همچنین مرکز طولانی‌ترین دوره دفاع و مبارزات ملت‌ کُرد و نیز منطقه بارزان تقدیم کنم. امروز در پرتو علم و پژوهش، 1700 سند رسمی از آرشیو اسناد عثمانی در مرکز اسناد استانبول، مرکز اسناد دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران، مرکز اسناد ملی ایران و همچنین اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران، را در قالب 6 جلد کتاب در مجموع 5292 صفحه درباره سه نماد جنبش‌های کردستان، شامل؛ شیخ «عبدالسلام بارزان»، شیخ «احمد بارزان» و ملا «مصطفی بارزانی» به علاقمندان کتاب و کتاب‌خوانی در ایران و اقلیم کردستان عراق تقدیم کردیم. 

 

برنامه‌ استراتژیک «نیچیروان بارزانی» برای تاریخ‌نگاری آکادمیک

وی همچنین گفت: در طول 30 سال گذشته، در دیدارهای اختصاصی و عمومی که در خدمت جناب آقای «مسعود بارزانی» د‌اشته‌ایم، دلسوزانه پیگیر توسعه زبان کُردی بوده‌اند و ثبت اسناد تاریخی را نیز وظیفه مهم و ارزشمند برای ما قلمداد کرده‌اند. در سال 2009 جناب آقای «نیچیروان بارزانی» برنامه‌ای راهبردی و استراتژیک برای تاریخ‌نگاری مدرن و آکادمیک بر روی تاریخ کردستان به ما ارائه کردند. از آن روز، با همکاری تعدادی از تاریخ نگاران کردستان ایران، خدا را شکر به مقطع جدیدی از تاریخ‌نگاری کردستان نزدیک می‌شویم. 

این روزنامه‌نگار باتجربه و پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: در طول این سال‌ها به صورت مداوم، از پشتیبانی و راهنمایی‌های جناب آقای «مسعود بارزانی» بهره گرفته‌ایم و پروژه «جنبش بارزان» را به عنوان انقلاب فرهنگی توصیف کرده‌اند. امروز خوشبختانه در حضور ایشان اعلام می‌کنیم که انستیتوی کردستان در تهران تا این لحظه، توانسته است هزاران سند تاریخی در ایران، ترکیه، کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا را جمع‌آوری کند. که می‌توان آنها را به‌عنوان ثروت و سامان بزرگ ملی قلمداد کرد.            

 

کتاب «بر تارک طوفان» ملا «مصطفی بارزانی» به روایت مطبوعات ایران

وی افزود: نخستین جلد از مجموعه‌ 6 جلدی «جنبش بارزان»، کتاب «بر تارک طوفان» ملا «مصطفی بارزانی» به روایت مطبوعات ایران بود که در 866 صفحه در سال 2015 با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی و فرهنگی کردستان و ایران و همچنین روزنامه‌نگاران رونمایی شد و در سال 2017 کاندید کتاب سال ایران بود و در سال 2018 در شهر سنندج به عنوان «کتاب سال کردستان» انتخاب شد. اکثر اسناد تاریخی درباره کُرد و کردستان در مراکز اسناد و کتابخانه‌های خارجی نگهداری می‌شوند؛ بیشتر از هر زمان دیگری در حال حاضر به یک رنسانس همه جانبه تاریخی نیاز داریم تا همه اسناد درباره ملت کُرد را جمع‌آوری و در مرکز آرشیو اسناد کردستان آنها را نگهداری کنیم تا به‌صورت علمی درباره آنها تحقیق و پژوهش تاریخی صورت گیرد. 

 

تعیین نقشه راه استراتژیک و جدید برای ثبت و ضبط تاریخ ملت کُرد

مدیر انستیتو فرهنگی کردستان در تهران در ادامه سخنانش اظهار داشت: در طول این سال‌ها جناب آقای «مسعود بارزانی» به تأسیس آرشیو ملی اهمیت ویژه‌ای داده‌اند و حضورشان در مراسم امروز، پرمعناست و پیگیری و دلسوزی‌شان را به تاریخ کردستان نشان می‌دهد. به همین دلیل، این مجموعه‌ 6 جلدی در حضور ایشان که یادگار جنبش بارزان هستند رونمایی می‌شوند. امیدوارم با تأسیس مرکز اسناد تاریخی در اقلیم کردستان، نقشه راه استراتژیک و جدیدی برای ثبت و ضبط تاریخ ملت کُرد تعیین گردد تا از هر گونه جعل، تعدیل و فراموشی جلوگیری شود.  

 

ارتقای جایگاه تاریخ کردستان هم‌سطح با تاریخ‌نگاری در ایران

وی افزود: ضروری است که در اینجا بیان کنم چاپ و توزیع تعدادی از کتاب‌های مجموعه‌ 6 جلدی «جنبش بارزان» در ایران و بخشی از آنها به زبان فارسی به این دلیل است که جایگاه تاریخ کردستان را به سطح تاریخ‌نگاری در ایران انتقال دهیم تا در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در مورد آنها تحقیق شود. به امید خدا در آینده نزدیک هم این مجموعه نفیس، ماندگار و تاریخی در مراسمی شایسته با حضور شما عزیزان و تعدادی از اندیشمندان، متفکران و شخصیت‌های ایرانی در تهران رونمایی می‌شوند.  

 

تدوین تاریخ معاصر کردستان ایران 

این نویسنده در بخش دیگری از سخنانش گفت: خوشبختانه به اطلاع شما می‌رسانم که در سایه این پروژه ارزشمند، در حوزه ژانر ثبت، ضبط و تاریخ نگاری؛ در انستیتوی فرهنگی کردستان در تهران، پروژه تدوین تاریخ معاصر کردستان را در 7 جلد شروع کرده‌ایم. که جلد نخست آن تحت عنوان «کتاب سال کردستان 1979 / 1357» در آینده نزدیک منتشر می‌شود و در شهر سنندج رونمایی خواهد شد. درباره جنبش سال 1991 کُردهای عراق بر علیه رژیم بعث، نیز کتاب «کردستان و شکفتن بلوط در آتش» (کوردستان و گه‌شانه‌وه‌ی به‌روو له ئاگردا) که اثری هنری و فوتوژورنالیستی است و در زمان کوچ ناخواسته، اجباری و دسته‌جمعی کُردهای عراق به ایران، با دوربینم عکس‌ها را ثبت کرده‌ام، در شهر سلیمانیه آن را رونمایی می‌کنیم.   

 

انتشار و رونمایی کتاب‌ها در شهر دیاربکر ترکیه با لهجه کُردی کرمانجی

وی همچنین گفت: همچنین کتاب شیخ «عبدالسلام بارزان» در اسناد ایران و عثمانی و کتاب «بر تارک طوفان» ملا «مصطفی بارزانی» به روایت مطبوعات ایران به زبان کُردی و با لهجه کُرمانجی شمالی ترجمه کرده‌ایم که سال آینده در شهر دیاربکر در کشور ترکیه رونمایی می‌شوند. برای سی و پنجمین سالگرد بمباران شیمایی حلبچه شهید هم کتاب «طوفان مرگ» (گرده‌لولی مه‌رگ) که نزدیک به دو هزار صفحه از روزنامه‌ها و اسناد منتشر نشده را شامل می‌شود به شهیدان سربلند حلبچه تقدیم می‌کنیم. حضار ارجمند، اخلاق و وفا به ما می‌گوید که امروز باید از زنده‌یاد «دلوفان ادریس بارزانی» عزیز یاد کنم که در همان ابتدای پروژه، دلسوزانه همکارمان بود ولی متأسفانه؛ سرنوشت، ایشان را از ما جدا کرد و به نزد پروردگار خود رفت. بدون شک، جایشان در دلمان و نامشان در میان این مجموعه، برای همیشه جاودانه خواهد ماند.    

 

هفتاد و پنجمین سالگرد عبور ژنران بارزانی و همرزمانش از رودخانه ارس 

«بهرام ولدبیگی» مدیر انستیتوی فرهنگی کردستان در تهران در پایان سخنانش تأکید کرد: امروز 75 سال از حماسه عبور از رودخانه ارس می‌گذرد، این کتاب‌ها از دیار آبیدر، بیستون و شاهو به روح و جان 504 عقاب بارزان هدیه می‌کنم که به فرماندهی زنده‌یاد ژنران بارزانی سپاه سه کشور را در هم شکستند و قهرمانانه از روی ارس پرواز کردند و محمدرضا پهلوی شاه ایران را از شهر ماکو با دست خالی به تهران فرستادند. بدون شک، هر ملتی باید تاریخ خود را با دقت و تیزبینی مطالعه کند. اگر بدین‌گونه به تاریخ نمی‌نگریستیم بعد از 115 سال از نامه تاریخی شیخ «عبدالسلام بارزان» به «باب عالی» در استانبول درباره به رسمیت ‌یافتن زبان کُردی، آیا نمی‌باید تاکنون حداقل در دو بخش کردستان عثمانی و بخش قاجار، این زبان به زبان رسمی در می‌آمد!؟

 

پروژه‌ای آکادمیک و مدرن درباره سه سنبل جنبش آزادی‌خواهی کردستان

در ادامه این مراسم، «مسعود بارزانی» گفت: میهمانان عزیز و حضار محترم خوش آمدید، از حضورتان خوشحال شدیم و از همه شما برای حضور در این مراسم تشکر می‌کنیم. از دانشگاه صلاح‌الدین اربیل برای برگزاری این مراسم قدردانی می‌کنم، همچنین از «بهرام ولدبیگی» و انستیتوی فرهنگی کردستان در تهران، برای تحقیق، پژوهش و چاپ کتاب‌ها تشکر می‌کنم. این برای نخستین بار است که پروژه‌ای آکادمیک و مدرن درباره تلاش‌ها و مبارزات سه سنبل روند جنبش آزادی‌خواهی کردستان؛ شیخ «عبدالسلام بارزان»، شیخ «احمد بارزان» و ملا «مصطفی بارزانی» در کنار هم و با پشتوانه هزاران سند تاریخی ایرانی و عثمانی به سرانجام می‌رسد.

وی همچنین گفت: پروژه «جنبش بارزان»، کار بزرگ و ماندگاری است و این مراسم در روز عبور بارزانی و همراهانش از رودخانه ارس برگزار می‌شود؛ جای تشکر و قدردانی بی‌پایان است برای همه کسانی که در این راه مهم و مقدس گامی برداشته‌اند. متأسفانه تاریخ ملت کُرد همیشه توسط دشمنانش جعل، جرح و تعدیل شده است و خواسته‌اند که مبارزات و جنبش مردم کردستان را به صورت دیگری نشان دهند. ولی همه این اسناد، ثابت می‌کنند که مبارزه ملتمان در گروی حق روای ملتمان بوده است. امیدوارم متفکران، دانشمندان و محققان کُرد، از این به بعد تلاش کنند و خودشان به دنبال این اسناد بگردند و به همت خودشان، تاریخ ملت خود را به رشته تحریر در آورند. 

 

افکار و اندیشه جنبش بارزان بر پایه خداپرستی و انسان‌دوستی تأسیس شده است

این شخصیت برجسته سیاسی اقلیم کردستان در ادامه سخنانش گفت: افکار و اندیشه جنبش بارزان، راهی مقدس است که متأسفانه ما تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌طور که شایسته آن است به دیگران معرفی کنیم. این راه، توسط شیخ «عبدالسلام بارزان» شهید و برادرش شیخ «احمد بارزان» بر پایه خداپرستی و انسان‌دوستی تأسیس شده است. بزرگانمان راهی را برای ما تعیین کردند که تا زنده هستیم به آن افتخار می‌کنیم، که مهمترین آنها عبارتند از؛ دین و اخلاق، دین و سرزمین را نمی‌توان از هم جدا کرد، در انسانیت همه ما برادر همدیگر هستیم، مبارزه با ظالمان واجب است، حفظ محیط زیست، عدالت اجتماعی، همزیستی مسالمت‌آمیز آیینی و همچنین گسترش و توسعه مرزهای مبارزه از عشیره به سمت ملی. در حقیقت بسیار به خود می‌بالم که شاگرد کوچکی از این مکتب بزرگ هستم.

 

شیخ «عبدالسلام بارزان» خیلی پیشروتر از زمان خود بود

وی همچنین گفت: شیخ «عبدالسلام بارزان» خیلی پیشروتر از زمان خود بود، هم در زمینه اصلاحاتی که انجام داد و هم نظرات و دیدگاه‌هایی که در حوزه‌های ملی و آیینی داشت. متأسفانه به دلیل خیانتی که به ایشان شد توسط دولت عثمانی در سال 1915 در موصل به اعدام محکوم و شهید شد. در ادامه، برادرش شیخ «احمد بارزان» جانشین ایشان شد و نگذاشت که خلأ عدم حضور برادرش در کردستان احساس شود و هر آنچه که از دستش بر می‌آمد انجام داد. بهترین رابطه را با رهبران کُرد از جمله؛ شیخ «سعید پیران»، شیخ «محمود حفید» و دیگر رهبران کُرد داشت.

 

شیخ «احمد بارزانی» در این دنیا زاهدی بود که هیچوقت به پول دست نزد

بارزانی در ادامه افزود: شیخ «احمد بارزانی» در این دنیا زاهدی بود و کسانی که به محضر و خدمتش رسیده بودند می‌دانستند که چقدر انسان بزرگی بود. حتی تا زمانی هم که فوت شد به پول دست نزد. 12 سال با دست و پای بسته در بصره و بغداد در زندان بود، هر چقدر «نوری سعید» و بریتانیایی‌ها از او درخواست کردند که نامه‌ای بنویسد و درخواست عفو و بخشش کند؛ فرمودند که من از خدا درخواست عفو می‌کنم، هیچ کاری نکردم که از شما درخواست بخشش کنم. با همین وضعیت در زندان ماند تا این‌که بعد از انقلاب 14 تموز 1958 از زندان بیرون آمد. در آن رمان، من سنم کم بود، یادم می‌آید که به استقبالش رفتیم. ملا «مصطفی بارزانی» پیشمرگه این راه و طریقت است و شاگرد این دو شخصیت برجسته است. ایشان هم همه زندگی خود را در وقف خدمت به ملتش اختصاص داد و در حقیقت، همین مسیر را ادامه داد. از رودخانه ارس عبور کردند و 53 روز در راه بودند، چندین بار مجبور شدند که بجنگند. در واقع، این حرگت ماندگار و تاریخی قهرمانی بی‌نظیری برای خود و همراهانش است و تنها 6 نفر از این شخصیت‌ها در قید حیات هستند که کاک «کاظم شانه‌ده‌ری» به نمایندگی از همرزمانش و کاک «مقداد بارزانی» از افراد نزدیک و مورد اعتماد شیخ «احمد بارزانی» نیز در اینجا حضور دارند. همچنین کاک «محسن دزه‌یی» نزدیکترین فرد به ملا «مصطفی بارزانی» در این جلسه شرف حضور دارند و ما را واقعاً سرافراز کردند. 

 

 

مسعود بارزانی شعر حافظ درباره رودخانه ارس را قرائت کرد

فرزند ارشد ملا «مصطفی بارزانی» در ادامه، شعری از حضرت حافظ را قرائت کرد و گفت: شاعر بزرگ کُرد استاد «پیره‌میرد« به خوبی عبور بارزانی‌ها از رودخانه ارس را توصیف کرده است ولی نمی‌دانم شاعر ایرانی حافظ شیرازی چه ارتباطی با رودخانه ارس داشته‌اند، که می‌گویند: ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس / بوسه زن بر آن وادی و مشکین کن نفس.

 

منطقه بارزان 16 بار توسط سپاه رژیم بعث، ویران و به آتش کشیده شد

وی همچنین گفت: روستای بارزان در سال 1892 توسط سپاه عثمانی به آتش کشیده شد و تا سقوط رژیم بعث، بارزان و همچنین منطقه بارزان 16 بار توسط سپاه این دولت‌های متخاصم و چه توسط افراد مزدور و خیانتکار ویران شده و به آتش کشیده شده است. و هر بار، از دفعه قبل آبادتر شده است. این دفاع قهرمانانه با اسلحه نبود؛ چون اسلحه‌های آن زمان قدیمی و بدون امکانات بود. ولی اسلحه‌های خیلی قوی، باور و عقیده مردم بود و با آن، این جنگ‌ها را انجام می‌دادند و از خود دفاع می‌کردند. در سال 1931 به ناحق، دو لشکر عراقی و بریتانیایی به بارزان حمله کردند و خواستند که جناب شیخ «احمد بارزانی» خود را تسلیم کند. شیخ پیشنهاد آنها را رد کرد و جنگ شروع شد و در ادامه هر دو لشکر شکست خوردند. بعد از آن نیروهای هوایی بریتانیا روستاهای منطقه بارزان و با تمرکز بیشتر، روستای بارزان را بمباران کردند و متأسفانه افراد بی‌گناه زیادی به شهادت رسیدند.  

 

ما به تاریخ پر از سربلندی خود افتخار می‌کنیم

این سیاستمدار باتجربه در ادامه سخنانش افزود: ما به تاریخ پر از سربلندی خود افتخار می‌کنیم و به خود می‌بالیم و هیچوقت اجازه ندادیم که مبارزه به حق و روای ما و همچنین ناملایمات ما با رژیم‌های مختلف، بر روی روابط بین ملت‌ها تأثیر داشته باشد. به نظرم این خیلی مهم و مقدس است و باید در مورد آن حرف‌های زیادی گفته شود. اسناد این مجموعه کتاب، از گفته‌های مسئولان دولت‌های منطقه، ارائه شده است و ثابت می‌کند که تلاش‌ها و مبارزات واقعی ملت کُرد و جنبش بارزان، تلاش‌، دفاع و مبارزه با ظلم و ستم، توسعه عدالت، حفظ امنیت و آسایش اجتماعی و همچنین زندگی مسالمت‌آمیز اقلیت‌های قومی و آیینی بوده است.                   

 

تأسیس مرکز اسناد تاریخی و آرشیو ملی را تأیید می‌کنم

«مسعود بارزانی» در پایان سخنانش تأکید کرد: پیشنهاد ارائه شده درباره تأسیس مرکز اسناد تاریخی و آرشیو ملی و کردستانی را تأیید می‌کنم و باید حکومت اقلیم کردستان اهمیت ویژه‌ای به آن بدهد.  

    

میراث گرانبهای قدیمی و ارزشمند گذشته را به نسل جدید انتقال دهید

در بخش دیگری از این برنامه، پنل تحصصی در مورد مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» به قلم «بهرام ولدبیگی» با حضور دکتر «صادق زیباکلام» استاد دانشگاه تهران، دکتر «فرهاد شاکلی» نویسنده و استاد دانشگاه از کشور سوئد، دکتر «علی ته‌ته‌ر» استاد دانشگاه صلاح‌الدین اربیل و دکتر «مهند علی الجبوری» استاد دانشگاه موصل برگزار شد که دکتر «صادق زیباکلام» به عنوان نخستین سخنران این نشست گفت: به نظرم بزرگترین وظیفه «مسعود بارزانی» و «نیچیروان بارزانی» به عنوان مسئولان بالای اقلیم کردستان این است که میراث گرانبهای قدیمی و ازرشمند گذشته خود را به نسل جدید انتقال بدهید. هر آنچه در شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک در اقلیم کردستان به‌دست آمده است، چقدر مهم و باارزش است و نتیجه 150 سال مبارزه سخت پدران و پدربزرگ‌هایتان از جمله؛ شیخ «عبدالسلام بارزان»، شیخ «احمد بارزان» و ملا «مصطفی بارزانی» بوده است. سؤال اساسی این است که بر روی این 150 سال، چه چیز دیگری را می‌توان اضافه کرد. 

 

تعلیم و تربیت تنها راه پیشرفت و توسعه است

وی همچنین گفت: بایستی به‌خوبی برای نسل جدید شرح دهید که چگونه میراث گرانبهای گذشته بر جای مانده از شیخ «عبدالسلام بارزان»، شیخ «احمد بارزان» و ملا «مصطفی بارزانی» را حفظ کنید. به نظرم تنها یک راه وجود دارد و آن هم تعلیم و تربیت است. ولی باید به‌خوبی از غربی‌ها یاد بگیریم که چگونه پیشرفت کنیم. من دو کتاب «ما چگونه، ما شدیم» و «غرب چگونه غرب شد؟» را تألیف کرده‌ام. که تا این لحظه هم جزو آثار پرفروش در ایران به‌شمار می‌روند. واقعیت را بگویم ما به دنبال تعلیم و تربیت نرفتیم ولی غرب به دنبال آن رفت. غربی که الان می‌بینیم به این درجه از رشد و تعالی رسیده در سایه اهمیت دادن به این مهم بوده است. به مسئولان عالی‌رتبه اقلیم کردستان، توصیه می‌کنم هر چقدر به تعلیم و تربیت اهمیت بدهید و در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید، کم است و واقعاً باید به این بخش، اهمیت ویژه‌ای بدهید. مطمئن هستم نتایج خوب آن، خیلی بهتر از بخش‌های دیگر خواهد بود. 

 

مردم کُرد با مولوی، حافظ، سعدی و فرهنگ و هنر ایران ارتباطی به درازی تاریخ دارند

این استاد دانشگاه تهران در پایان سخنانش تأکید کرد: بخش دیگری که باید به آن اهمیت دهید حوزه دیپلماسی عمومی است، وقتی‌که به اقلیم کردستان می‌آیم واقعاً شگف‌زده می‌شوم می‌بینم که مردم کُرد تا این اندازه با مولوی، حافظ و سعدی ارتباط دارند؛ 80 میلیون ایرانی اطلاع ندارند که شما این‌قدر با این شاعران و یا با فرهنگ و هنر غنی ایران ارتباط دارید. به چه دلیل مردم ایران نباید از این همه شور و شوق و علاقه شما به فرهنگ و هنر ایران اطلاع داشته باشند. چرا ایرانی‌های غیرکُرد نباید در اینجا حضور داشته باشند، ای کاش دهها روشنفکر، متفکر و استاد دانشگاه از ایران در این مراسم حضور می‌داشتند. باید بیشتر به حوزه گردشگری و دیپلماسی عمومی اهمیت بدهید و کاری کنید که از کشورهای مختلف در اینجا حضور داشته باشند. 

 

عکس‌ها: منصور جهانی 

 

 

 

 

صفحه1 از50

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی