امروز: پنج شنبه 22 آذر 1397 برابر با 13 دسامبر 2018

نماینده اقلیم کردستان در تهران خبر داد: قصد ایران برای رسمی کردن تمام گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان

نماینده اقلیم کردستان در تهران، اعلام کرد که دولت ایران پس از رسمی شدن مرز پشته، قصد دارد اقدامات لازم برای رسمی کردن تمام گذرگاه های خود با اقلیم کردستان را انجام دهد.

به گزارش کردپرس، ناظم دباغ در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، اعلام کرد که دولت ایران تصمیم گرفته است که تمام گذرگاه های مرزی خود با اقلیم کردستان را رسمی کرده و پس از اتمام مراحل اداری و قانونی رسمی شدن مرز پشته اقدامات لازم برای رسمی شدن دیگر گذرگاه های مرزی با اقلیم از جمله سیران بند، تویله و کیلی را نیز آغاز می کند.

وی تأکید کرد که اجرایی شدن این پروژه و رسمی شدن این گذرگاه های مرزی مستلزم هماهنگی میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان و ایران است.

این در حالی است که در حال حاضر گذرگاه های مرزی باشماق و پرویز خان به عنوان گذرگاه های مرزی بین المللی و رسمی میان ایران و اقلیم فعال بوده و اقدامات قانونی رسمی شدن مرز پشته میان استان ایلام و اقلیم کردستان نیز به اتمام رسیده و فعالیت های مرزی در آن جریان دارد.

 

 

دباغ در گفتگو با مهر:روابط ایران و اقلیم کردستان عراق ظرفیت توسعه را دارد

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص روابط میان ایران و اقلیم کردستان در دولت جدید عراق اظهار داشت: ایران در رشد و توسعه اقتصادی عراق نقش مهمی داشته و همچنین در حمایت از مواضع سیاسی و تشکیل دولت جدید عراق از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است و برای ایرانی وحدت و همگرایی نیروهای سیاسی عراق در راستای حل مشکلات آنها، همواره اهمیت ویژه‌ای داشته است.

وی گفت: همواره معتقد هستم که ارتباط میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران پتانسیل و توان این را دارد که بیش از گذشته توسعه یافته و رشد داشته باشد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در خصوص سفر اخیر بارزانی به بغداد و روابط میان اربیل با اقلیم، تصریح کرد: بعد از برگزاری رفراندوم برای خودمختاری اقلیم کردستان، سفر بارزانی به بغداد اقدامی مهم و تاثیرگذار در راستای حل و فصل مشکلات مابین اقلیم کردستان و بغداد بود.

دباغ ادامه داد: شرایط و ارتباطات کردها در مقطع فعلی در وضعیتی است که بایستی در چارچوب قانون اساسی عراق مشکلات خود را رفع کنند.

وی تاکید کرد: وجود رئیس‌جمهوری توانا از کردها در بغداد و نخست‌وزیری که در گذشته از دوستان نزدیک رهبران کُرد از جمله جلال طالبانی و مسعود بارزانی بوده است، می‌تواند فرصتی طلایی برای حل مشکلات فی مابین و ثابت و امنیت عراق و اقلیم کردستان باشد.  

نماینده اقلیم کردستان در خصوص فشارهای آمریکا به عراق برای کاهش دادن همکاری و روابطش با ایران، گفت: به اعتقاد من آمریکا همچون همیشه، فشارهای خود را نسبت به عراق افزایش خواهد داد، اما آنچه از مسئولان عراق و اقلیم شاهد هستیم پایبندی به حفظ منافع مردم عراق، کردستان و همچنین توجه به قانون اساسی عراق و پیروی از هر تصمیمی است که از طرف دولت مرکزی عراق اتخاذ شود.

دباغ در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم که عراق و اقلیم کردستان نباید به بخشی از رقابت‌های خصمانه نیروهای خارجی که زیان‌رساندن به عراق را دنبال می کنند، تبدیل شوند.

 
کد خبر 4477168
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در مصاحبه با ژیار محمد از بخش کردی صدای آمریکا می‌گوید: "ایران همواره جهت حل و فصل مشکلات میان گروه‌های سیاسی کرد  و حفظ وحدت میان آنها، هیات و کانال‌های ویژه خود را در اقلیم دارد، ایران دو کنسولگری در اقلیم کردستان دارد، کسانی که در این کنسولگری‌ها فعالیت دارند همواره و مرتب و به شکل مستقیم یا غیرمستقیم با گروه‌های مختلف سیاسی جهت پیشرفت کارهایشان در ارتباط هستند و همواره جهت رفع مشکلات میان گروه‌های سیاسی نه تنها میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات تلاش می‌کنند، به شخصه خودم از کسانی هستم که همواره خواسته‌ام ایران نقش حل مشکلات میان گروه‌های سیاسی را برعهده بگیرد"، درباره نظر ایران هم درباره پست‌های حکومت تازه عراق به‌ویژه سه مقام بالای ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری و ریاست پارلمان ناظم دباغ می‌گوید: " ایران راضی است و از اینکه سه شخصیت مزبور با رای نمایندگان در صحن پارلمان انتخاب شده‌اند خوشحال است، زمانی نیز که رئیس‌جمهور به ایران سفر می‌کند، ایران اعلام می‌کند: برای دولت جدید آرزوی موفقیت داریم، یعنی ایران از این اتفاق خرسند است، بله، این سه شخصیت و سه مقام بالای عراق، مورد تایید ایران و اردن و عربستان و آمریکا نیز هستند، آمریکا اولین کشوری بود که به رئیس‌جمهور جدید و مقامات دیگر تبریک گفت اما در حال حاضر به علت بعضی تبلیغات که علیه ایران در جریان است بیشتر از نقش طرف‌های دیگر نقش ایران برجسته می‌شود".

درباره تلاش‌‌ها برای احیای رهبری اقلیم نیز دباغ می‌گوید: "ایران هیچگاه علیه مقام رهبری اقلیم نبوده است، برای ثبت در تاریخ می‌گویم از زبان بسیاری از مقامات بلندپایه ایرانی مستقیما شنیده‌ام که موافق احترام به کاریزمای شخصیت‌های کرد هستند و تلاش می‌کنند این کاریزما میان کردها حفظ شود تا بتواند مسئولیت حل بخشی از مشکلات مهم اقلیم را برعهده بگیرد، از طرف ایران به کسانی چون کاک مسعود بارزانی و مام جلال طالبانی و چند شخصیت دیگر به عنوان کاریزما نگریسته می‌شود".

 

ناظم دباغ در ابتدای مصاحبه درباره نقش ایران در تشکیل دولت جدید عراق می‌گوید: "معتقدم در سطح اقلیم کردستان و عراق تبلیغاتی صورت می‌گیرد که فکر می‌کنم بخشی از مسئولیت آن برعهده خود احزاب است که اجازه می‌دهند از دخالت ایران سخن گفته شود، چون من از ایرانی‌ها نه دیده‌ام و نه شینده‌ام که بخواهند در ساختار و شیوه‌ی امر چنان دخالتی بکنند که بگویند چه کسی وزیر شود یا چه کسی وزیر نباشد، تمام کشورها نقش داشته‌اند، معتقدم هر کشوری به شکلی از اشکال پیام و خواست خود را مطرح ساخته که چه کسی رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر شود، اما وارد جزییات شدن که چه کسی وزیر شود یا نه؛ این تهمت و تاوان بزرگی است که متوجه گروه‌های سیاسی عراقی می‌شود که چرا اجازه می‌دهند در هر سطحی دخالت خارجی صورت بگیرد، همچنان که گفته می‌شود کار عربستان است، یا کار آمریکا، ترکیه یا ایران است، اما نهایتا نتیجه این مسائل در پارلمان عراق روشن خواهد شد و اعضای پارلمان رای خواهند داد، همچنان که در انتخاب رئیس‌جمهور شاهد بودیم که اکثریت روسای فراکسیون‌ها به توافق پشت‌پرده رسیده بودند اما دکتر برهم ٢١٩ رای آورد، امیدوارم در مساله تعیین وزرای دیگر نیز اعضای پارلمان به همان شیوه شجاعانه بدون تحت تاثیر قرارگرفتن هیچ گروه و کسی، رای بدهند".

درمورد این مساله که آیا ایران از انتخاب سه مقام بلندپایه عراقی راضی است ناظم دباغ می‌گوید: "ایران راضی است و از اینکه سه شخصیت مزبور با رای نمایندگان در صحن پارلمان انتخاب شده‌اند خوشحال است، زمانی نیز که رئیس‌جمهور به ایران سفر می‌کند، ایران اعلام می‌کند: برای دولت جدید آرزوی موفقیت داریم، یعنی ایران از این اتفاق خرسند است، بله، این سه شخصیت و سه مقام بالای عراق، مورد تایید ایران و اردن و عربستان و آمریکا نیز هستند، آمریکا اولین کشوری بود که به رئیس‌جمهور جدید و مقامات دیگر تبریک گفت اما در حال حاضر به علت بعضی تبلیغات که علیه ایران در جریان است بیشتر از نقش طرف‌های دیگر نقش ایران برجسته می‌شود"  

درباره نقش جمهوری اسلامی در تشکیل حکومت جدید اقلیم نیز ناظم دباغ می‌گوید: "من معتقدم و همیشه نیز این اعتقاد را داشته‌ام که ایران همواره برای حل مسائل و مشکلات سیاسی همکاری کرده است و از گروه‌های سیاسی نیز می‌خواهد که براساس روابطی که مستقیما میان خود دارند، چون همه روابط امروز مستقیم از طرف ما صورت نمی‌گیرد، مسائل را حل کنند و خواهان موفقیت آنست تا هرچه سریع‌تر حکومتی در کردستان سرکار بیاید که بتواند بر شرایط امنیتی و سیاسی و اقتصادی منطقه نظارت کند که در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران باشد، اما اینکه در جزییات تشکیل کابینه دخالت کند من چنین چیزی مشاهده نمی‌کنم و معتقدم اتحادیه میهنی و حزب دموکرات و گروه‌های دیگر به این اندازه ضعیف نیستند اجازه دهند همه جزییات در دست کشورهای دیگر قرار گیرد".

دباغ همچنین گفت: "من از جزییات تلاش‌های ایران برای حل مشکلات میان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی به‌ویژه بعد از تشکیل کابینه جدید حکومت مطلع نیستم، اما از روش و دیسیپلین ایران مطلع هستم که آنها همواره در تلاش برای حل و فصل مشکلات میان گروه‌های سیاسی کردستان نه تنها اتحادیه میهنی و حزب دموکرات هستند، چون انسجام میان احزاب کردی پروسه سیاسی عراق را به پیش می‌برد و امنیت کردستان را بیشتر تامین خواهد کرد، شخصا جزء کسانی هستم که همواره خواهان ایفای نقش ایران برای حل و فصل مشکلات میان گروه‌های سیاسی بوده‌ام، اما اینکه چه نقشی ایفا خواهد کرد و به کدام گروه‌ها نزدیکتر است، این برعهده مسیرها و کانال‌های ارتباطی ویژه‌ی خودشان است که به اقلیم کردستان سفر می‌کنند و با مقامات تمام احزاب گفتگو می‌کنند و ایران در حال حاضر با حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی و گروه‌های دیگر نیز در ارتباط است".

در جواب این سوال که بعد از انتخابات هیچ هیات ایرانی جهت حل و فصل مشکلات میان گروه‌های سیاسی به اقلیم سفر کرده است یا نه؟ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید: "همواره این مساله بوده است، قبل از انتخابات، بعد از انتخابات و در آینده نیز خواهد بود، چون ایران در اقلیم کردستان دو کنسول‌گری دارد و همواره نیز کسانی که در این کنسول‌گریها فعالیت می‌کنند در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم برای انجام امورات خود و موفقیت در طرح‌هایشان هستند."، وی همچنین اعلام کرد: "از دید ایران مساله کرد در عراق یک مساله استراتژیک است چون حفظ قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق در این مساله نهفته است، همواره نیز تلاش کرده است گرو‌‌ه‌های سیاسی کرد، متحد باشند، چه در حال حاضر، چه در گذشته و در آینده نیز، مسلما منافع خود را نیز در این مساله خواهد داشت."

درباره اینکه آیا ایران درباره مشارکت هیچ گروهی در کابینه جدید حکومت اقلیم خط قرمزی دارد یا نه؟ ناظم دباغ گفت: "ایران همواره برای اتحاد گروه‌های کردی تلاش کرده است، حتی در زمان انتخاب و تعیین رئیس‌جمهور عراق نیز از کردها خواستند با یک کاندیدا وارد این پروسه شود، اکنون نیز ایران می‌خواهد که هرکس و گروه سیاسی که توانایی مشارکت در حکومت قلیم را دارد، در این امر گنجانده شود".

او همچنین گفت: "نه تنها ایران، بلکه همه خواهان آن هستیم که در زودترین زمان ممکن حکومت جدید اقلیم تشکیل شود، چون هرچه زودتر این اتفاق بیفتد به همان اندازه نیز سریع‌تر خدمت‌گذاری به شهروندان آغاز خواهد شد".

درباره نقش ایران در حل مشکلات میان اربیل و بغداد ناظم دباغ می‌گوید: "ایران همواره تلاش کرده است که مشکلات میان اربیل و بغداد براساس قانون اساسی حل شوند و روابط وارد فاز معمول خود شود".

در بخش دیگری از مصاحبه نماینده حکومت اقلیم کردستان در جواب این سوال که ایران بیشتر خواهان نخست‌وزیری چه کسی از میان اعضای حزب دموکرات کردستان که در حال حاضر بیشترین کرسی‌های پارلمانی را به خود اختصاص داده، است گفت: "در این‌باره تا این لحظه ایران هیچ موضعی نداشته است و این را برعهده حزب دموکرات کردستان و تصمیم داخلی آن حزب گذاشته است، اما نظر خود من که از میان این شخصیت‌ها کدام‌یک برای نخست‌وزیری اقلیم مورد پسند ایران است، نمی‌خواهم آن را بیان کنم. (با خنده این را بیان کرد).

درباره نظر ایران درمورد فعال‌کردن و احیای رهبری اقلیم ناظم دباغ می‌گوید: "ایران هیچگاه علیه مقام رهبری اقلیم نبوده است، برای ثبت در تاریخ می‌گویم از زبان بسیاری از مقامات بلندپایه ایرانی مستقیما شنیده‌ام که موافق احترام به کاریزمای شخصیت‌های کرد هستند و تلاش می‌کنند این کاریزما میان کردها حفظ شود تا بتواند مسئولیت حل بخشی از مشکلات مهم اقلیم را برعهده بگیرد، چون در سیستم قانون اساسی اقلیم کردستان نیز هم رهبری اقلیم، هم ریاست پارلمان و هم نخست‌وزیر گنجانده شده و بنابراین امکان ندارد بخواهد علیه آن موضع بگیرد".

ناظم دباغ این مساله توضیح داد و گفت: "بله، ایران کاک مسعود بارزانی و مام جلال طالبانی و بسیاری از رهبران کرد را به عنوان شخصیت کاریزماتیک به حساب می‌آورد، اما هرکدام میان حزب خود، اما به شکلی کلی در اقلیم کردستان چه بخواهیم یا نخواهیم کاک مسعود بارزانی شخصیتی برجسته و سیاستمداری مسئول و کاریزما بوده است، حال به درازای تاریخ در مقابل اقداماتش مردم تا چه اندازه راضی هستند یا نیستند، اما اکثریت مردم در حال حاضر حساب و جایگاه ویژه‌ای برای ایشان قائل هستند".

 

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 12 آذر 1397 20:38
رای دادن به این مورد
(0 رای)

انوار - همزمان با فشار آمریکا به بغداد برای قطع روابط تجاری با ایران برهم صالح رئیس‌جمهورجدید عراق به تهران سفر کرد. درهمین باره نماینده اقلیم کردستان در تهران ضمن مثبت خواندن سفر اخیر برهم صالح تصریح کرد: دولت عراق بنا ندارد وارد کمپین آمریکا علیه ایران شود. ناظم دباغ تاکید کرد: عراق به هیچ کشوری اجازه نمی دهد صحنه تسویه حساب یا توطئه علیه ایران باشد. مشروح گفت وگوی ناظم دباغ نماینده منطقه کردستان در تهران با خراسان را می خوانید.

*  ارزیابی تان از سفر رئیس جمهور عراق به تهران چیست؟

به طور حتم هر سفری برای منافع دو کشور دستاوردهای فراوانی خواهد داشت. ویژگی این سفر در آن است که رئیس جمهور جدید عراق  پیرو مدرسه آقای طالبانی بوده و با همان تفکرات به ایران سفر کرده است و خوشبختانه هم نظری وهمراهی برای آینده منطقه بین دو رئیس جمهور وجود داشت.در این سفر موضوع  تأمین و ارتقای امنیت ،همکاری های لازم برای تقویت روابط دوجانبه و مسائل مشترک بین دو کشور از جمله آب، فعال کردن اروندرود و مسائل زیست محیطی  مطرح شد.همچنین در این سفر مقرر شده برای همگرایی و هم نظری بین کشورهای منطقه برنامه و طرح جدیدی تدوین شود و برای تشکیل  کمیسیون مشترک در حوزه صنعتی و تجارت نیز بین دو کشور توافق شد.

* با توجه به فشار آمریکا به عراق درباره روابط تجاری با ایران، دولت جدید عراق چه تمهیداتی اندیشیده است؟

دولت عراق تأکید دارد که وارد کمپین علیه منافع مردم عراق و ایران نخواهد شد.

* با توجه به فشارمقامات آمریکایی درباره تحریم ها آیا ممکن است در آینده این فشارها  بر روابط بین دو کشور تأثیر بگذارد؟

عراق و جمهوری اسلامی دو کشور مستقل هستند و نباید اجازه بدهیم که مسائل خارجی بر روابط بین دو کشور تأثیر بگذارد. ما باید برای کشور خودمان احترام قائل شویم و اجازه ندهیم کشور دیگری بر روابط مان با کشورهای دیگر تاثیر بگذارد. عراق به هیچ کشوری اجازه نمی دهد صحنه تسویه حساب یا توطئه علیه ایران باشد و فعلا بناندارد وارد کمپین تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شود.

*   اخباری مبنی بر فشار آمریکا بر اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است...

البته فشارهای آمریکا بر اقلیم کردستان وجود داشته ، دارد و خواهد داشت اما واقعیت این است که اتحادیه اروپا از مواضع عراق در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت کرده است علاوه بر این که سیاست حکومت اقلیم کردستان در چارچوب سیاست حکومت عراق خواهد بود.

*  با توجه به این که سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق از ایجاد منطقه آزاد تجاری با اقلیم خبر داده، تشکیل این منطقه در چه مرحله ای است؟

ایجاد منطقه آزاد تجاری موضوع جدیدی نیست، چند سالی است که این تصمیم گرفته شده و دو طرف توافق دارند اما برخی اختلاف نظرها مانع این کار شده است از جمله اختلاف نظرها درباره محل احداث این منطقه  و این که در خاک عراق باشد یا در خاک ایران یا در منطقه مشترک احداث شود .

 

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 12 آذر 1397 06:52

نماینده حکومت اقلیم در تهران به شهروندان اقلیم کردستان اطمینان میدهد

سفیر ایران در بغداد در چارچوب تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، عراق را به تندی تهدید می‌کند و می‌گوید: "اگر بغداد از این تحریم‌ها حمایت کند ما نیز با شدیدترین شیوه ممکن عراق را تحریم خواهیم کرد"، نماینده حکومت اقلیم در تهران نیز می‌گوید که بعید است چنین تهدیدی صورت گرفته باشد و با اطمینان اعلام می‌کند که "تهدیدی وجود ندارد".

 ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد در مصاحبه با روزنامه "وطنی" اعلام کرده است: "اگر بغداد تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا کند و از خرید اجناس ایرانی دست بکشد، ما نیز دولت و مردم عراق را با سخت‌ترین شیوه ممکن تحریم خواهیم کرد".

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگو با اس‌ان‌ان اعلام کرد: معتقدم که ایران به هیچ شیوه‌ای عراق را تهدید نخواهد کرد و این کار را نیز انجام نداده است، اما مطمئنا ایران از عراق متوقع است و همواره نیز از طریق رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق اعلام شده است که عراق تلاش خواهد کرد که خود را از برنامه آمریکا علیه ایران به دور نگهدارد"

وی در ادامه نیز افزود: "معتقد نیستم عراق مورد تهدید قرار گرفته باشد، تا زمانی نیز که بر اقلیم کردستان موثر باشد، عراق خود تصمیم خواهد گرفت که به این تحریم‌ها پایبند باشد یا نه، اما عراق می‌تواند سیاستی میانی اتخاذ کند تا از این طریق منافع مردم عراق قربانی منافع کشورهای خارجی نشود".

 

ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران، میهمان برنامه‌ی " رووداو امروز" بود، و از تاثیر مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر کردستان و عراق سخن گفتند که از تاریخ ٥/١١/٢٠١٨ اجرایی شده‌اند.


ناظم دباغ اعلام کرد که عراق می‌خواهد خود را از این تحریم‌ها دور نگه دارد و همچنین لازم است که کردستان قربانی مشکلات میان آمریکا و ایران نشود. 

ناظم دباغ همچنین می‌گوید که معتقد نیست آمریکا، عراق را برای انجام این تحریم‌ها مجبور کند و ممکن است عراق را از این داستان مستثنی کند.

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران همچنین گفت هیچ نقطه مرزی مشترکی میان ایران و اقلیم کردستان تعطیل نخواهد شد، بلکه فقط از تبادل چند کالای استراتژیک در حوزه‌های نفتی و صنعتی و مالی جلوگیری خواهد شد.

ناظم دباغ همچنین اعلام کرد: "ایران امنیت کردستان را امنیت خود می‌داند، همچنین از حکومت آینده کردستان نیز حمایت خواهد کرد، همچنین لازم است که حکومت اقلیم کردستان حمایت‌های پیشین ایران را مدنظر قرار دهد و در چارچوب قوانین عراق فدرال با این دسته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعامل کند.

 

نماینده حکومت اقلیم در تهران: تحریم‌های آمریکا علیه ایران نادرست است , بایستی تا جایی که می‌توانیم ایران را کمک کنیم

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "نادرست" توصیف می‌کند و می‌گوید تا جایی که مقدور است باید ایران را کمک کرد.

ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران که اتحادیه میهنی کردستان حزب متبوع وی، ارتباطی ویژه با جمهوری اسلامی ایران دارد، در گفتگو با "باسنیوز" می‌گوید: "تحریم‌های اقتصادی علیه هرکدام از کشورهای ایران یا عراق مسلما بر دیگری نیز تاثیر خواهد گذاشت، اقلیم کردستان نیز بخشی از عراق است و این تاثیر شامل حال اقلیم نیز خواهد شد، اما عراق در چارچوب سیاستی که در حال حاضر اتخاذ می‌کند، شاکی است و می‌گوید نمی‌توانیم این مجازات‌ها علیه ایران را همراهی کنیم، بنابراین باید عراق را از تحریم‌ها علیه ایران مساله مستثنی کرد"

 

نماینده حکومت اقلیم در تهران به این نکته نیز اشاره کرد که کردها مدیون ایران هستند، چون زمانی که کردها تحت تحریم عراق و کشورهای دیگر بودند ایران به کردها یاری رساند و می‌گوید: "کردها تا می‌توانند باید ایران را همکاری کنند، از سویی دیگر بخشی از مردم ایران کرد هستند و با اقلیم کردستان همسایه هستند، همچنین ایران به جز مدت کوتاه زمان رفراندوم، همواره بخشی از نیروی آبادانی و رشد و توسعه اقتصادی اقلیم کردستان بوده است." 

وی همچنین تاکید می‌کند: "نمی‌توانیم کودکان خود را قربانی کودکان دیگران کنیم، بهتر است عراق نیز تا جایی که مقدور است تبدیل به بخشی از رقابت‌های آمریکا در منطقه نشود". 

 

این مقام مسئول اتحادیه میهنی در حکومت اقلیم کردستان همچنین معتقد است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران درست نیست و اضافه می‌کند: "تمام جهان از توافق اتمی میان ایران و ١+٥ حمایت کرده است، فقط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه آن موضع گرفته است، بنابراین این تحریمها علیه ایران نادرست و غیرقانونی است".

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

فائقه انوار- انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق از سوی پارلمان این کشور از بین هفت نامزد ریاست جمهوری که همگی از چهره های سیاسی کرد بودند با استقبال جمهوری اسلامی ایران مواجه شد. این که انتخاب وی چه تاثیری در روابط  ایران و عراق خواهد داشت مسئله ای است که در گفت و گو با ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران بررسی کردیم که درادامه می خوانید.
انتخاب آقای برهم صالح چه تاثیری در روابط عراق و جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت؟
به نظرم انتخاب آقای برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق عامل مثبتی در آینده ایران و عراق خواهد بود .
به چه دلیل؟
با توجه به سابقه ایشان ، آقای برهم صالح همیشه چشم به توسعه و تقویت روابط با جمهوری اسلامی داشته است . از طرف دیگر جغرافیای ایران و عراق به گونه ای است که نمی توان ایران را نادیده گرفت همچنین امنیت عراق و ایران در گرو هم است و با این دلایل پیش بینی می کنم روابط ایران و عراق در دوران رئیس جمهوری آقای برهم صالح ارتقا و توسعه یابد.
 به نظر شما فضای روابط ایران و عراق در دوران ریاست جمهوری آقای برهم صالح چه تفاوتی با دوران ریاست جمهوری آقای فواد معصوم خواهد داشت؟
من احترام خاصی برای آقای معصوم قائل هستم ایشان علاوه بر این که از دوستان قدیمی من هستند همشهری و در دوران مبارزه هم سنگر بودیم اما آقای فواد معصوم شرایطی دارند و آقای صالح شرایط دیگر ، به ویژه به لحاظ سن و سال و به لحاظ  دیدگاه و تفکر. از این رو برهم صالح بسیاری از کارهایی را که آقای معصوم تکمیل نکرد می تواند تکمیل کند.
 آیا آقای صالح به لحاظ تفکرات و رویکرد سیاسی به مرحوم طالبانی نزدیک است یا فواد معصوم ؟
برهم صالح دانش آموخته و پیرو مکتب آقای طالبانی است .
 حضور برهم صالح در این پست چه تاثیری برای کردها خواهد داشت؟
انتظارداریم ضمن کاهش مشکلات کردها با بغداد روابط نیز تقویت شود، ما خواستار توازن شراکت و توافق هستیم . در تلاش هستیم شرایط ایجاد این خواسته ها فراهم شود.به نظرم جایگاه اقلیم با انتخاب آقای برهم صالح برجسته تر شود .

رای دادن به این مورد
(1 رای)

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، مخالفت های مسعود بارزانی رهبر حزب دموکراتیک کردستان عراق با ریاست جمهوری برهم صالح را یک نوع کشمکش معمولی در جهان سیاست دانست و گفت : این دو با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عصر سه شنبه 219  نماینده پارلمان عراق با رای مثبت خود " برهم صالح " نامزد حزب اتحادیه میهنی  را  به ریاست جمهوری این کشور  برگزیدند. "  فواد حسین " نامزد حزب دموکراتیک کردستان عراق به عنوان رقیب برهم صالح  در این انتخابات بود. این اولین باری است  که دو حزب بزرگ کرد به طور جداگانه نامزدی را برای انتخابات ریاست جمهوری عراق معرفی کردند.  به منظور  بررسی  تاثیرات انتخاب برهم صالح   بر ساختار سیاسی عراق  و  چشم انداز  تحولات اقلیم کردستان گفت وگویی با نماینده  این  اقلیم  در تهران  انجام دادیم که مشروح  آن  به شرح ذیل  است.

" ناظم دباغ "  در ارتباط با انتخاب " برهم صالح " به عنوان  رئیس جمهور  جدید عراق  و  تاثیر آن  بر ساختار سیاسی  این کشور  به ویژه در  اقلیم کردستان عراق گفت:  پس از  برگزاری  همه پرسی استقلال  که  سال گذشته  در  اقلیم کردستان  برگزار  شد  و  چند سالی  نیز از  ریاست جمهوری " فواد معصوم "  می گذرد،  کشور  نیاز  به یک سری  تغییرات داشت.   در  چنین شرایطی  " برهم صالح "  به عنوان  رئیس جمهور  جدید عراق  در  یک  فضای دموکراتیک  انتخاب شد.   برهم صالح  از  لحاظ  خط مشی سیاسی دنباله رو مرحوم " جلال طالبانی "  رئیس جمهور  فقید عراق است.  برهم  در  چارچوب  همین خط مشی می تواند نقش مثبتی در  ایجاد  وحدت، برقراری  امنیت  و  رفاه مردم  ایفا کند  و  مناسبات  عراق  با کشورهای همجوار  را  توسعه بخشد.   مسلم است  این مهم،   به همکاری چند جانبه گروه ها  و  جریان های سیاسی کشور  نیاز دارد  با شناختی که  از  برهم صالح  دارم ،  او  توانایی  دستیابی  به  این اهداف  را  دارد.

معمولی بودن اختلاف

نماینده اقلیم کردستان عراق در  تهران  در ارتباط  با مخالفت مسعود بارزانی  با  ریاست جمهوری  برهم صالح  و  امکان همکاری حزب دموکراتیک کردستان  با  رئیس جمهور جدید عراق گفت: اینگونه مخالفت ها یک نوع  اختلاف و کشمکش معمولی در  سیاست است. در  جهان سیاست،   بعضی اوقات  برای دستیابی  به  برخی مسائل،  برنامه ریزی،  سیاست گذاری  و  اقدامات خاصی  انجام می شود اما نتیجه آن  بر خلاف چیزی  است که مسئولان  و  برنامه ریزان  انتظار  آن  را  داشتند مثل  معرفی نامزد  ریاست جمهوری  توسط حزب دموکراتیک کردستان ( پارتی )

همکاری مسعود بارزانی با برهم صالح

وی  افزود: شخصیت مسعود بارزانی به گونه ای  است که  وقتی  منافع کردی  به اتخاذ  موضع جدیدی  نیاز  داشته باشد،  این کار  را 100 درصد  انجام خواهد داد  و  برای  حل  مشکلات کردی دست همکاری  به برهم صالح  می دهد.  در  اینجا  باید  بگویم ،  حزب دموکراتیک کردستان  و حزب اتحادیه میهنی  و  یا هر گروه دیگر  تا  زمانی که  به  قانون اساسی عراق  پایبند باشند و درچارچوب همین  قانون،  نامزد  یکی احزاب  منتخب می شود،   باید با  یکدیگر همکاری  داشته باشند.  وقتی  برهم صالح   یا دولت منتخب پروژهای داشته باشند که در چارچوب قانون اساسی عراق  متضمن  حقوق کردها باشد،  چه کسی  جرات  دارد،  با  آن مخالفت کند؟   لذا برای  برهم صالح  و  مسعود بارزانی  بهتر است که در اجرای  این  پروژه  سهیم  باشند. به نظرم  این دو  نفر با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

حفظ منافع کردی

این  سیاستمدار کرد عراقی در  پاسخ  به  این  پرسش  " روند حل  و  فصل  مشکلات  اقلیم کردستان  با دولت بغداد  چه سمت  و  سویی  خواهد گرفت؟ "  گفت:  ما تجربه های زیادی  در این  زمینه  داریم.   مشکلاتی در گذشته  وجود  داشت که  تا مرز جنگ و درگیری هم پیشرفت  اما  این مشکلات  چه  از  طریق کشورهای  همسایه  و  چه از طریق  گفت وگوی  اقلیم کردستان  با  بغداد حل  و فصل شد  زیرا در  برخی اوقات،  شرایطی  به وجود می آید که  حفظ حقوق و  منافع  مردم  کردستان  از  حفظ  منافع  احزاب  و  شخصیت های کردی  برتر  است  و  بر همین  اساس،  احزاب کردی با  یکدیگر  همکاری می کنند.

حاکمیت روحیه همکاری

ناظم دباغ  در پایان  با اشاره به مقبولیت منطقه ای  و  جهانی  برهم صالح  درباره  تاثیر شخصیتی  او  در روند  بازسازی عراق گفت:  هر سیاستمداری که دارای  مناسبات خوب  و سابقه کاری درخشان  باشد  و برنامه خاصی  را  داشته باشد که  آسایش  و  رفاه  مردم عراق  را  به ارمغان  بیاورد،  قطعا  حمایت ها  از  او  بیشتر خواهد شد. به هرحال ،  عراق  برای  بازسای  آثار  به جای  مانده  از  جنگ،  نیاز فراوانی  به کمک دیگر کشورهای جهان  دارد.  در سال های گذشته شاهد بودیم که  عراق  همکاری ها و هم پیمانی های  خوبی با همسایگانش  داشت . فکر می کنم در  زمان ریاست جمهوری برهم صالح  همین سیاست  ادامه پیدا خواهد کرد  لذا بنده به آینده   خوشبین هستم  چرا که  امروز  بین کرد ،   عرب  و  تمام  شهروندان  عراقی  یک  روح  خوب  همکاری  به وجود  آمده است.

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 15 مهر 1397 06:27
رای دادن به این مورد
(0 رای)

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سمیه خمارباقی: نمایندگان پارلمان عراق سه شنبه شب در چارچوب زمانی تعیین شده در قانون اساسی موفق شدند رئیس جمهوری آینده این کشور را تعیین کنند. رأی نمایندگان عراق برای تصدی این پست مهم در این کشور، کسی جز «برهم صالح» نامزد مورد حمایت اتحادیه میهنی کردستان نبود.

برهم صالح از تجارب زیادی در عرصه سیاست برخوردار است. وی در کارنامه خود عنوان نخست وزیر سابق منطقه کردستان عراق را به خود اختصاص داده است، وی از ژانویه ۲۰۰۱ تا اواسط سال ۲۰۰۴ نخست وزیر دولت منطقه کردستان عراق را برعهده گرفت و پس از سقوط رژیم بعثی صدام، مسئولیت های متعددی در دولت عراق برعهده داشت.

از جمله این مسئولیت ها می توان به معاون نخست وزیر در دولت ایاد علاوی در سال ۲۰۰۴، معاون نخست وزیری در دولت نخست نوری المالکی طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹، وزیر برنامه ریزی در دولت ابراهیم الجعفری در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد.

صالح پیش از سال ۲۰۰۳ (سرنگونی صدام) ریاست دولتی محلی در استان سلیمانیه در شرق منطقه کردستان عراق را برعهده داشت. کاریزمای شخصیتی و توانمندی‌ های برهم صالح در عرصه سیاست به قدری بالا بود که موجب شد وی لقب «دکتر میهن» را به خود اختصاص دهد.

به همین مناسبت گفتگویی را با ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران ترتیب دادیم که از نظر می گذرد:

*آقای برهم صالح با اینکه از اتحادیه میهنی جدا شده بود مجددا به حزب بازگشت و از سوی حزب، نامزد ریاست جمهوری عراق شد و نهایتا رئیس جمهور عراق شد. دلایل بازگشت وی به حزب و پیروزی بر رقیب خود فؤاد حسین از حزب دموکرات کردستان عراق چه بود؟

شخصا انتخاب برهم صالح به عنوان ریاست جمهوری عراق را تبریک می گویم البته دکتر برهم در درون اتحادیه اختلاف نظر با برخی رهبران این اتحادیه داشت به همین دلیل که به توافق نرسیدند شرایطی فراهم شد که خود برهم صالح تشکیلات و هم پیمانی درست کرد و وارد انتخابات پارلمان عراق شد.

اما سپس اتحادیه میهنی کردستان به ویژه برخی رهبران اتحادیه و خانواده آقای طالبانی ضروری دانستند که وی باید به اتحادیه بازگردد و نامزد انتخابات ریاست جمهوری عراق شود. برهم اختلافاتی با رهبران اتحادیه داشت اما همیشه تاکیدش بر این بود که پیرو مکتب آقای طالبانی است و پیرو همین مکتب به اتحادیه میهنی بازگشت و مورد پذیرش قرار گرفت.

برهم صالح به عنوان نامزد اتحادیه میهنی کردستان و فؤاد حسین به عنوان نامزد حزب دموکرات کردستان برای ریاست جمهوری عراق به رقابت با یکدیکر پرداختند و این رقابت جز خدمت به مردم چیز دیگری نبود.

در واقع بازگشت صالح به اتحادیه میهنی کردستان عراق پیرو افکار جلال طالبانی و همکاری و هماهنگی برای اصلاحات و تقویت اتحادیه میهنی کردستان چه در سیاست داخلی عراق، منطقه ای، بین المللی و تقویت نقش آقای طالبانی در این خصوص بوده است.

*برهم صالح بعد از پیروزی عنوان داشت که رئیس جمهور تمام مردم عراق است و نه یک جبهه خاص. با توجه به اختلافات اتحادیه با حزب دموکرات که منجر به توافق بر سر یک گزینه برای رئیس جمهوری نشد، آینده روابط حزب دموکرات کردستان عراق با برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق را چگونه پیش بینی می کنید؟

برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق سوگند خورد که باید برای حفظ وحدت مردم عراق و منافع آنها تلاش کند و گروههای عراقی نیز جزو همین مردم محسوب می شوند. من بر این باور هستم که این باعث ایجاد اختلاف نمی شود.

اختلاف نظر اکنون وجود دارد اما قابل حل و فصل است به خاطر حس مسئولیت پذیری رهبران اقلیم، مثل آقای بارزانی که برای رفاه مردم و حل مشکلات در گذشته تلاش کرده است. نظر آقای برهم صالح درخصوص مسعود بارزانی این است که وی رهبر کرد و سیاستمدار برجسته ای به شمار می رود و برای وی احترام قائل است و به همین دلیل اثر منفی وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر باید گفت با توجه به آرائی که به برهم صالح داده شد نشان داد که بدنه فراکسیون های عراقی چه کرد، عرب یا شیعه موافق وی بودند. اگر ملاحظه کنید وی با کسب ۲۱۹ رای در برابر ۲۰ رای پیروز شد یعنی اختلافاتی در آینده وجود نخواهد داشت.

* برهم صالح بعد از پیروزی عنوان داشت که به قانون اساسی عراق پایبند است و در راستای حفاظت و حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق گام برخواهد داشت، این چه پیامی برای برخی گروههایی که خواهان استقلال اقلیم کردستان عراق هستند، دارد؟

از آنجایی که آقای برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق برای حفظ وحدت عراق و پایبندی به قانون اساسی سوگند خورده است لذا در شرایط فعلی بحث استقلال کرد مطرح نیست. در واقع شرایط و سوگند ریاست جمهوری اجازه چنین چیزی را نمی دهد.

با توجه به شرایط سوگند و جغرافیا باید پایبند قانون اساسی کشوری بود که ساکن آن هستیم. به همین دلیل هر دو گروه اساسی در کردستان عراق و برخی گروههای دیگر در این اقلیم کاندیدا داشتند اما با توجه به گرایششان درخصوص استقلال نتوانستند ریاست جمهوری عراق را احراز کنند.

*برهم صالح آیا می تواند گروههای کردی را با یکدیگر منسجم سازد و از اختلافات میان آنها بکاهد؟

به نظرم این موضوع به سعی و تلاش و پاسخ و استقبال طرف مقابل نیاز دارد. توانایی آقای برهم صالح محدود است اما جزء برنامه های ایشان است. درخصوص چالش ها باید گفت که گروههای کرد نتوانستند درباره یک نامزد ریاست جمهوری به توافق برسند و چالش احتمالی می تواند این باشد که نتوانند یک خطابه سیاسی مشترک داشته باشند.

چالش دیگر ممکن است این باشد که نتوانند در مورد ایجاد حل مشکلات بغداد و اربیل به توافق برسند اما من خوشبین هستم چون تجربه گذشته و شرایطی که برای وحدت فراهم شد، این وحدت به وجود آمد.

راهکار آقای برهم صالح برای چالش های احتمالی پیش رو این است که برهم صالح عملا ثابت کند که به یک چشم و به صورت تساوی به همه گروههای عراقی و کردی و غیر کردی نگاه کند و نگوید که من فقط نماینده اتحادیه میهنی کردستان یا اقلیم کردستان هستم بلکه نماینده عراق هستم. دوم اینکه سعی کند هر چه زودتر ابتکار عمل به خرج دهد و با تمامی گروههای عراقی تماس بگیرد و با آنها درخصوص حل مشکلات سیاسی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و نظامی رایزنی کند.

*برهم صالح، عادل عبدالمهدی را مامور تشکیل کابینه کرد، سیاست خارجی دولت بغداد نسبت به همسایگان به ویژه ایران را در این دوره چگونه ارزیابی می کنید؟

من به نظرم اولین بار است که در عراق ۲ مسئول بزرگ به عنوان رئیس جمهوری و نخست وزیر انتخاب شدند که این دو مسئولیت را برعهده بگیرند و هر دو دوستی دیرینه و همکاری با یکدیگر داشته اند و همچنین از اشخاص میانه رو محسوب می شوند.

به همین دلیل راحت تر می توانند مشکلات را حل و فصل کنند و سیاست خارجی واحد در خصوص کشورهای همسایه و کشورهای بزرگ داشته باشند. اعتقاد من بر این است که این بزرگواران کسانی هستند که درک منافع مشترک عراق و کشورهای همسایه و دیگران را دارند.

ایران، جزء کشورهای مهم برای عراق محسوب می شود و امنیت ایران و عراق مشترک است و هر دو کشور رابطه خوبی در گذشته با یکدیگر داشته اند لذا به نظرم در دوره ریاست جمهوری برهم صالح نیز روابط حسنه با ایران خواهیم داشت.

 
کد خبر 442002
آخرین بار تغییر یافته پنج شنبه, 12 مهر 1397 10:48
صفحه1 از31

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی