امروز: شنبه 26 اسفند 1396 برابر با 17 مارس 2018

          اقلیم کردستان

          اقلیم کردستان

«ناظم دباغ»، نماینده‌ی اقلیم کردستان در ایران، در پی خروج حزب «اتحاد اسلامی» از حکومت اقلیم کردستان، دلایل و نتایج این اتفاق را ارزیابی کرد.

دباغ در گفت‌وگو با انصاف نیوز، گفت: خروج حزب «اتحاد اسلامی» از حکومت اقلیم کردستان آخرین ‌موضع‌گیری  بعد از حزب «گوران» و  حزب «جماعت اسلامی» است؛ اتحاد اسلامی کردستان هم پس از آن دو حزب دیگر، این اعتقاد را پیدا کرد که حکومت اقلیم کردستان توانایی انجام کارهای حکومتی‌شان را در این شرایط ندارد و باید این حکومت تغییراتی پیدا کند.

وی در آخر گفت: علاوه بر اینکه این اتفاق نتیجه‌ی موضع‌گیری این حزب برای مسایل انتخاباتی است، همچنین واکنشی است به سیاست‌هایی که به آن انتقاداتی داشتند و از آن راضی نبودند. نکته‌ی بعدی اینکه عنوان می‌شود که حکومت اقلیم کردستان و پارلمان اقلیم کردستان، به فکر ایجاد تغییراتی جدید باشند تا حکومت در آن سطح باشد که بتواند به حقوق مردم و حقوق حکومت اقلیم کردستان در چارچوب قانون عراقی، رسیدگی بیشتر و بهتری داشته باشد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران گفت:«به نظرم تظاهرات مردم ادامه خواهد یافت و کردها خواهان زندگی بهتر هستند. در وضعیت کنونی برای حکومت اقلیم کردستان بحران اقتصادی و سیاسی به‌وجود آمده است و بعد از نتیجه رفراندوم، مردم واقعا کمبودهایی را در حقوق و زندگی خود احساس می‌کنند.»

مردم اقلیم کردستان عراق دو روزی است که در اعتراض به فساد مقام‌های اقلیم، بحران اقتصادی و اوضاع سخت معیشتی خود، علیه حکومت محلی اقدام به تظاهرات کرده‌اند. معترضان اوضاع بد اقتصادی حاکم بر اقلیم را ناشی از بی‌تدبیری رهبرانشان می‌دانند. باوجود اینکه بسیاری از مردم تظاهرات مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون را دنبال می‌کنند، ولی اعتراضات کردها در برخی مناطق اقلیم رنگ خشونت به خود گرفته است و معترضان خشمگین به نهادهای حزبی و ساختمان‌های دولت خودمختار حمله کردند و برخی ساختمان‌ها را به آتش کشیدند.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا این تظاهرات را ناشی از وجود نداشتن توافق میان دولت مرکزی عراق با حکومت اقلیم کردستان دانست و گفت تحریم‌هایی که دولت عراق پس از برگزاری رفراندوم علیه اقلیم کردستان اعمال کرده بود، اکنون تاثیر خود را بر زندگی مردم گذاشته است.

مشروح گفت‌وگو با ناظم دباغ را در زیر مشاهده می‌کنید:

در دو روز اخیر ما شاهد برخی تظاهرات در نقاط مختلف اقلیم کردستان بوده‌ایم. اوضاع کنونی اقلیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظرم تظاهرات مردم ادامه خواهد یافت و کردها خواهان زندگی بهتر و خدمات بیشتر هستند. در وضعیت کنونی برای حکومت اقلیم کردستان بحران اقتصادی و سیاسی به‌وجود آمده است و بعد از نتیجه رفراندوم، مردم واقعا کمبودهایی را در حقوق و زندگی خود احساس می‌کنند. متاسفانه در برخی مناطق اقلیم کردستان و شهرهای اقلیم برخی عواملی وارد شدند که خواستند تظاهرات به خشونت کشیده شود.

روز گذشته و امروز احزاب اقلیم کردستان پشتیبانی خود را از مطالبات مردم اعلام کردند و خواهان این شدند که مردم از خشونت پرهیز کنند.

هدف آشوب‌طلبان از به آتش کشیدن دفاتر احزاب اقلیم چیست؟

به‌طور دقیق هدف اینگونه افراد مشخص نیست. در مواقعی که خشونت به وجود می‌آید، افرادی سودجو وجود دارند که می‌خواهند از وضع موجود به نفع خود سوءاستفاده کنند و مغازه‌ها و برخی دستگاه‌های دولتی را آتش می‌زنند. من معتقدم اگر این افراد حتی از هواداران احزاب مخالف هم باشند، نباید چنین کاری کنند. به نفع اقلیم نیست که برخی بخواهند با آشوب و آتش زدن دفاتر حزبی، به منافع شخصی خود دست یابند، زیرا باعث آزار مردم می‌شود و هم یک پدید منفی به‌شمار می‌رود.

اکنون شاهدیم که در موضوع تظاهرات، اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق موضع واحدی اتخاذ کرده‌اند...

به نظرم این واکنش دولت مرکزی عراق جای سوال دارد و به نحوه بیان موضع آن‌ها بازمی‌گردد، زیرا در حالی که مردم تظاهرات می‌کنند، چه دولت مرکزی و چه اقلیم کردستان باید مردم را از خشونت بازدارند. علاوه بر این، نیروهای امنیتی باید کنترل اوضاع را در اختیار داشته باشند که به سمت غیرنظامیان و مردم عادی شرکت کننده در تظاهرات شلیک نشود.

خوشبختانه تاکنون ما شاهد تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی مردم نبوده‌ایم و اگر هم بوده، بسیار معدود و برای حفاظت از دفاتر دیپلماتیک و دفاتر احزاب مختلف بوده است. متاسفانه در این تظاهرات دیدیم که آشوب‌طلبان به دفاتر احزاب حمله کردند و آنجا را به آتش کشیدند.

حقوق کارمندان کرد از سوی دولت مرکزی عراق پرداخت می‌شود یا حکومت اقلیم کردستان؟

پیشتر حقوق کارمندان از سوی دولت اقلیم کردستان پرداخت می‌شد ولی از روزی که نتیجه رفراندوم اعلام شد، بحران در اقلیم افزایش یافت و حکومت عراق کنترل برخی چاه‌های نفت را دراختیار گرفت و منابع درآمدی اقلیم محدود شد. حال باید دو طرف به توافق دست یابند تا بار دیگر حقوق کردها پرداخت شود.

یعنی شما معتقدید عامل ناامنی در اقلیم کردستان می‌تواند دولت مرکزی عراق باشد.

به این صورت نمی‌توان گفت. دولت مرکزی عراق با نحوه برخوردش با حکومت اقلیم کردستان می‌تواند عاملی باشد که بحران ادامه یابد. مردم خواهان تامین حقوقشان هستند و حکومت اقلیم کردستان خواهان مذاکره با بغداد است تا مشکلات حل شود. اگر دولت مرکزی عراق پاسخگوی درخواست اقلیم کردستان نباشد، مذاکره دوجانبه انجام نشود و توافق بر سر تامین حقوق کردها به سرانجام نرسد، مسلما می‌توان گفت که دولت عراق به‌طور غیرمستقیم عامل افزایش ناامنی در اقلیم است.

به نظر شما راهکار برون‌رفت از بحران کنونی چیست؟

راهکار این است که حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به توافق دست یابند و در چارچوب قانون اساسی عراق مشکلاتشان را حل کنند تا به نتیجه‌ای دست یابیم و بار دیگر زندگی مردم به جریان بیفتد. در واقع می‌توان گفت تحریم‌هایی که دولت عراق پس از برگزاری رفراندوم علیه اقلیم کردستان اعمال کرده بود، اکنون تاثیر خود را بر زندگی مردم گذاشته است.

«ناظم دباغ»، نماینده‌ی اقلیم کردستان در ایران، ضمن ارزیابی روند مذاکرات میان اربیل و بغداد، درباره‌ی تعیین استاندار کرکوک و مسائل جاری مرتبط با مناطق مورد مناقشه و دیگر مسایل موجود در این استان، گفت: توافقاتی بین حکومت اقلیم کردستان و  بغداد وجود دارد که باید آن توافقات اجرایی شود. به ویژه راجع به مناطق مورد منازعه که باید تحت اداره‌ی مشترک باشد و طبق این توافقا، استاندار کرکوک، باید کرد باشد. اما متاسفانه تا حالا اقدامات لازم انجام نشده است. مساله، حزب اتحادیه میهنی و غیر اتحادیه نیست، مساله اجرای توافقات است، به همین دلیل مردم کرکوک در نظر دارند که از راه‌های مسالمت آمیز و برپایی راهپیمایی و مذاکره نسبت به اجرای توافقات صورت گرفته در این مناطق اصرار ورزند.

وی درباره‌ی روند مذاکرات اربیل و بغداد گفت: تا این لحظه حکومت اقلیم کردستان تاکید دارد که اولا به تصمیم دادگاه فدرال عراق احترام گذاشته شود و دوما آماده مذاکره براساس قانون اساسی عراق هستیم. ولی تا این لحظه پاسخ درخوری از طرف حکومت مرکزی عراق برای شروع مذاکرات داده نشده است.

 

دباغ همچنین درباره‌ی احتمال «سفر نچیروان» بارزانی به ترکیه، گفت: من اطلاع چندانی از این سفر ندارم ولی درکل، کردها و مخصوصا حکومت اقلیم کردستان دنبال این هستند که ارتباطات با کشورهای همسایه تقویت گردد و ایران هم یکی از این کشورها است.

 ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران: «وقتی حکومت اقلیم کردستان عراق می گوید همه پرسی را تعلیق می کنیم و به قانون اساسی عراقی پایبندیم، دیگرهمه پرسی به تارخ پیوسته است.»

 العالم - عراق

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت: «به دنبال این هستیم که حکومت اقلیم کردستان هیئتی آماده کند و طبق قانون اساسی عراق با دولت مرکزی وارد مذاکره شوند، کردستان آمده است اما زمان شروع آن بستگی به دولت مرکزی دارد اما احتمالاُ این مذاکرات هفته آینده شروع میشود.»

نظام دباغ مدعی است نتیجه این مذاکرات به حکومت مرکزی عراق بستگی دارد.

وی در ادامه افزود: «خوشبختانه جمهوری اسلامی نقطه مرزی "باشماق" را به صورت یکطرفه باز کرده و هم اکنون فعال است و بقیه ی مرزها به توافقات حکومت اقلیم کردستان عراق و ایران بستگی دارد که پیشنهاد شده  به صورت مشترک مدیریت شود، ولی در حال حاضر دولت عراق می خواهد به مرزهای مشترک مسلط باشد.»

دباغ در خصوص سرنوشت همه پرسی گفت: «وقتی حکومت اقلیم کردستان عراق می گوید همه پرسی را تعلیق می کنیم و به قانون اساسی عراقی پایبندیم، دیگرهمه پرسی به تارخ پیوسته است.»

 

 

 «ناظم دباغ»، نماینده‌ی اقلیم کردستان در ایران، ضمن حضور در غرفه‌ی انصاف‌نیوز در نمایشگاه مطبوعات درباره‌ی آخرین تحولات اقلیم کردستان صحبت کرد و گفت توافق شده است تا نیروهای پیشمرگ به مناطق مورد توافق در سال ۲۰۰۳ بازگردند.

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی ارزیابی از واکنش ایران به همه پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: واکنش مردم و دولت و کشور ایران، که به‌خاطر منافع کشور خودشان بود، واکنشی نبود که ما راضی باشیم؛ ولی اگر بازگردیم و توضیحات گذشته‌ی جمهوری اسلامی ایران را ببینیم، دیده می‌شود که از اول نظرشان این بود که کرد نباید همه‌پرسی انجام دهد. ولی جمهوری اسلامی ایران واقعا آمادگی خود را نشان داد که کرد را در چارچوب قانون اساسی عراقی و در چارچوب حفظ وحدت عراق ساپورت کند.

دباغ درباره‌ی چشم انداز روابط اقلیم کردستان با ایران گفت: در طول تاریخ چشم انداز روابط کرد با ایران این‌گونه بوده است که ما به ایران نیاز داریم؛ چرا؟ چون‌که ما با جمهوری اسلامی ایرانی یک جغرافی مشترکی داریم، نه فقط همسایه هستیم، بلکه اصل زمین کردستان و زمین ایران، ریشه‌اش بازمی‌گردد به زمین آریایی؛ همیشه باهم همکار بودیم، از لحاظ فرهنگی، از لحاظ اقتصادی و حتی از لحاظ دینی، همگی مسلمان بودیم. در طول تاریخ، ایران پناهگاه مردم کردی بوده است که در عراق قیام کرده بودند و حرکت و جنبش خود را شروع کرده بودند و به ایران پناهنده شدند.

دباغ در ارزیابی اخبار متفاوتی که از اقلیم کردستان می‌رسد گفت: اتفاقات در اقلیم ضد و نقیض نیست، شاید هر کسی به منفعت خودش تعبیر و تفسیر داشته باشد؛ ولی حقیقت این است که اقلیم کردستان آمادگی خود را نشان داده است که با عراق در چارچوب قانون اساسی عراقی، مذاکره‌اش را ادامه دهد تا با هم توافق کنند و این توافقاتی که دارند انجام می‌دهند با حمایت بین‌المللی و سازمان ملل و کشورها انجام می‌شود.

دباغ درباره‌ی آخرین تحولات در اقلیم کردستان گفت: آخرین تحولات این بود که توافقات بین‌ نیروهای پیشمرگ و نیروهای ارتش عراقی به‌وجود آمد که حالا جلسه دارند تا باقی نیروهای پیشمرگ بازگردند به مناطق توافق شده در سال ۲۰۰۳٫

 

 

ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت. بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد.

رویداد۲۴ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت. بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد.
 
ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با حضور در غرفه رویداد۲۴ در نمایشگاه مطبوعات، دلیل بی‌نتیجه بودن همه‌پرسی اقلیم را چنین بیان کرد: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت و بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد، البته این مسئله به اشتباهات آقای بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و احزاب و تشکیلات سیاسی مربوط نمی‌شود بیشتر به مشورت‌های غلط ارتباط پیدا می‌کند زیرا مشاورهای آقای بارزانی اطلاعات نادرست به او دادند.
 
وی در ادامه افزود: البته می‌توان به این نکته هم اشاره کرد که شاید اتفاق اقلیم کردستان نقشه توطئه‌ای بود که به‌جای اکثریت و تمامیت در کردستان سبب شود تا به سال 2003 بازگردیم.
 
نماینده حکومت اقلیم کردستان در رابطه باعجله در برگزاری رفراندوم اظهار داشت: آقای بارزانی باید نسبت به مشورت‌هایی که می‌گیرد، بیش از این دقت می‌کرد و حداقل به رایزنی‌ها و درخواست‌هایی که دوستان کرد در ایران، اروپا و آمریکا برای عدم انجام این همه‌پرسی داشتند، توجه بیشتری نشان می‌داد.
 
دباغ درباره دلیل حمایت‌های اسرائیل از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان بیان کرد: به‌عنوان یک کرد به پشتیبانی اسرائیل هرگز اعتماد نمی‌کنم زیرا ورود اسرائیل به معنای دشمنی کشورهای عربی و اسلامی با اقلیم است. بر همین اساس به نظر می‌رسد که اسرائیل از طرح این موضوع به دنبال هدف خاصی بود.
 
وی در خصوص اینکه اسرائیل از این طریق در فکر نزدیک کردن پایگاه خود به تهران است، یادآور شد: اسرائیل از استقلال خاورمیانه نگرانی دارد تا از آب آلوده، ماهی گیرد.
 
دباغ در رابطه با تأثیر دلگیری مردم اقلیم کردستان از ایران ابراز کرد: دلگیری مردم کرد از جمهوری اسلامی ایران، دوستانه است و به‌مانند دلخوری بین دو برادرمی ماند. شاید رهبر اقلیم به مشورت‌های جمهوری اسلامی ایران توجه نکرده باشد ولی بدین معنا نیست که دوستی بین ایران و اقلیم از بین رفته است زیرا این دو سرزمین دارای جغرافی، نژاد و دین مشترک هستند بنابراین برای آینده به یکدیگر نیازمندند.
 
نماینده حکومت اقلیم کردستان در ادامه افزود: به همین دلیل در شرایط کنونی انتظار داریم که جمهوری اسلامی به نقش دوستانه و پشتیبانی از کردها برگردد زیرا حفظ وحدت بین کرد و شیعه سبب ایجاد یک عراق همراه با آسایش خواهد شد.
 
نماینده حکومت کردستان درباره مخالفت جلال طالبانی درصورتی‌که در قید حیات بود، خاطرنشان کرد: خلأ آقای طالبانی در اقلیم کردستان مشخص شد. آقای طالبانی استدلال می‌کرد که استقلال اقلیم کردستان یک کار شاعرانه است و این البته بدین معنا نبود که با این اعتقاد دست به مبارزه نزده باشد ولی باید درباره شرایط فراهم‌شده اعلام استقلال خیلی فکر شود؛ بنابراین درصورتی‌که برگزاری رفراندوم به اختیار او بود چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی