امروز: یکشنبه 30 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

جمعه, 28 دی 1397 03:52

نماینده اقلیم کردستان عراق در خصوص سفر وزیر امور خارجه ایران به کردستان عراق گفت: به نظر من این سفر مثبت بود و بر تقویت روابط این دو کشور و همچنین ادامه این روابط، تاثیر خواهد داشت.

«ناظم دباغ»، نماینده اقلیم کردستان عراق، در خصوص سفر وزیر امور خارجه ایران به کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: به نظر من این سفر مثبت بود و بر تقویت روابط دو کشور و همچنین ادامه این روابط تاثیر موثری خواهد داشت.

وی با اشاره به جزئیات این سفر افزود: در شرایط کنونی خاورمیانه و تحریم ایران از طرف آمریکا، تاکید شد دو کشور عراق و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های لازم را داشته باشند و روابط خود را در سطوح امنیتی، اقتصادی و تجاری تقویت کنند.

دباغ در ادامه با اشاره به بهبود روابط میان ایران و کردستان عراق بیان کرد: به نظر من ما شاهد ادامه روابط مثبت گذشته در این دو منطقه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: حکومت عراق و کردستان عراق و همچنین جمهوری اسلامی ایران به رایزنی برای تقویت روابط نیاز دارند و جمهوری اسلامی تاکید بر روابط در چارچوب قوانین اساسی و وحدت عراقی دارد.

خبرنگار: فاطمه زاهد

جمعه, 28 دی 1397 19:05

گزارش ازفرشته قاضی // ناظم دباغ، نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید که عراق اجازه نخواهد داد از زمین این کشور برای حمله به ایران استفاده شود.

«عراق، نظر و اعتراض مقامات ایران را در نظر گرفته و اجازه نخواهد داد از زمین عراق استفاده و حمله به ایران انجام دهند ولی کلا حضور آمریکایی ها در عراق مال امروز نیست. برای فروپاشی صدام حسین آمدند و بعد برای جنگ داعش حضور دارند. درباره ایران هم باید بگویم که جنگ کار آسانی نیست

قای دباغ که از اعضای حزب اتحادیە میهنی کردستان عراق هم به‌شمار می رود می گوید که در صحنه رقابت میان آمریکا و ایران در عراق، این کشور منافع ملی خود را مدنظر قرار می‌دهد اما مرزهای جغرافیایی با ایران مساله مهمی است که روابط با ایران را تقویت می‌کند.

 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با همراهی یک هیات اقتصادی به عراق سفر کرده است. سفری که تنها چند روز پس از سفر از پیش اعلام نشده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به این کشور صورت گرفته بود. مایک پمپئو در این سفر قصد داشت دلخوری‌های حاصل از سفر از پیش اعلام نشده دونالد ترامپ به عراق را هم برطرف کند، سفری که در آن ترامپ تنها به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق رفت و بدون اینکه به بغداد سفر و با مقامات عراق دیدار کند این کشور را ترک کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما علاوه بر عراق به هفت کشور دیگر در منطقه خاورمیانه هم به منظور رایزنی برای افزایش فشار بر ایران سفر کرد، هرچند که او برای حضور در یک مراسم خاکسپاری خانوادگی در آمریکا، سفرش به کویت را لغو کرد.

ناظم دباغ، عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران می گوید: «یک رقابتی بین آمریکا و ایران در صحنه عراق وجود دارد که همچنان هم این کشمکش ها ادامه خواهد داشت اما به دلیل مرزهای جغرافیایی که با ایران داریم رویکرد ما تقویت رابطه با ایران است و معتقد هستیم که عراق بیشتر باید به فکر منافع ملی خود باشد. به همین دلیل اخیرا شاهد بودیم هم رئیس جمهوری عراق به ایران سفر کرد و هم وزیر خارجه ایران به عراق و اقلیم کردستان رفت و قرار است آقای روحانی هم برای نخستین بار به عراق سفر کند.»

«اقلیم کردستان برای همراهی با تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار است»

آقای دباغ می گوید که دولت اقلیم کردستان هم از سوی آمریکا برای همراهی با تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار گرفته است. او می‌گوید: «فشارها وجود دارد، چه حضوری و شفاهی و چه علنی. اما اقلیم کردستان و عراق بیشتر به فکر منافع خودشان هستند. اثر قدرتمندی‌های کشورهایی مثل آمریکا و بریتانیا محدود است و نمی توانند همه جای دنیا هر کاری می‌خواهند هر زمان انجام دهند. ما باید شرایط و جغرافیایی که در منطقه داریم چه با ایران یا ترکیه و سوریه را در نظر بگیریم. آمریکا در منطقه همیشه نه حضور داشته و نه خواهد داشت. طبق منافع خودشان در منطقه حضور پیدا می‌کنند و به همین دلیل فکر نمی‌کنم عراق بتواند به آمریکا اعتماد کامل داشته باشد.»

 

برخی گزارش ها حکایت از این دارد که نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه در پایگاه «عین الاسد» عراق که ۶۶ کیلومتر با مرز ایران فاصله دارد مستقر خواهند شد. مساله‌ای که از سوی مقامات ایران به‌عنوان تهدید تلقی شده است. ناظم دباغ می گوید: «عراق، نظر و اعتراض مقامات ایران را در نظر گرفته و اجازه نخواهد داد از زمین عراق استفاده و حمله به ایران انجام دهند ولی کلا حضور آمریکایی‌ها در عراق مال امروز نیست. برای فروپاشی صدام حسین آمدند و بعد برای جنگ داعش حضور دارند. درباره ایران هم باید بگویم که جنگ کار آسانی نیست. جنگ‌هایی که در کشورهای منطقه صورت گرفته از جمله در افغانستان، یمن، سوریه و عراق، عواقبی نداده که اینقدر راحت امریکا بتواند جنگ دیگری در منطقه شروع کند ضمن اینکه جنگ با ایران، جنگ دیگری است و جنگی نخواهد بود که مثل جنگ‌های دیگر منطقه باشد.»

عراق جزو کشورهایی است که در دور تازه تحریم های آمریکا علیه ایران که از پنج نوامبر شروع شده از این کشور برای واردات انرژی از ایران، معافیت گرفته است. این کشور به‌ویژه در زمینه گاز و برق نیازمند واردات از ایران است و در وضعیت کنونی به‌طور روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می‌کند که برای تغذیه نیروگاه‌های تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. بغداد همچنین به‌طور مستقیم ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می کند.

همزمان آمریکا در تلاش است تا عراق را از واردات انرژی از ایران بی‌نیاز کند. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا گفته است که: «اگر عراق با شرکت‌های آمریکایی کار کند، از واردات انرژی از ایران بی‌نیاز خواهد شد.»

چهارشنبه, 26 دی 1397 00:08

دومین سفر وزیر امور خارجه ایران به اقلیم کردستان عراق و مشارکت در نشست‌های تجاری با حضور فعالان اقتصادی دو طرف در حالی صورت گرفته است که امریکا در تحولات جاری منطقه می‌کوشد خط همکاری کشورهای دوست و نزدیک با ایران از جمله عراق و اقلیم کردستان را تحت تأثیر اهداف خود قرار دهد. در گفت وگویی کوتاه با ناظم دباغ، نماینده اقلیم در ایران نظر او را پیرامون اهمیت این سفر جویا شدیم.

وزیر امور خارجه ایران با همراهی یک هیأت اقتصادی برای دومین بار در خلال سفر چهار روزه خود به عراق به اقلیم سفر کرده است. ارزیابی شما از این سفر چیست و با تمرکز بر چه اهدافی صورت گرفته است؟
منطقه خاورمیانه در وضعیت حساسی به سر می‌برد. تحولات سیال منطقه و ریشه‌کن شدن داعش از عراق در کنار نقش آفرینی کشورهای مختلف خارج از منطقه در مسیر حل و فصل بحران‌های جاری بر پیچیدگی‌های وضعیت خاورمیانه افزوده است. تأمین و حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ به آرامش و ثبات در عراق گره خورده و امنیت عراق و اقلیم کردستان، امنیت جمهوری اسلامی ایران است. به‌ همین دلیل در شرایط کنونی و بویژه پس از فراز و فرودهایی که به دنبال همه پرسی در کردستان عراق وجود داشته، رایزنی مقام‌های دو کشور جمهوری اسلامی و عراق و تقویت این رابطه از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی همیشه حمایت خود را از حل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد نشان داده است.
افزایش رایزنی  مقام‌های ایران با مقام‌های دولت بغداد و اقلیم کردستان عراق در تحولات جاری منطقه حاوی چه پیامی است؟
در دولت عراق بویژه بعد از انتخابات این کشور عزم جدی‌تری برای توسعه روابط سیاسی با ایران دیده می‌شود. رفت وآمدهای متعدد مقام‌های سیاسی و اقتصادی و پایه ریزی طرح‌های جدی اقتصادی در امتداد این اراده سیاسی انجام می‌شود. بویژه آنکه بعد از تحولات اخیر که برخی کشورهای خارج از منطقه تصمیم به کاهش حضور نیروهای خود گرفته‌اند، این رویداد، دیدارها و گفت‌وگوهای مقام‌های دو کشور را برای حفظ استمرار رابطه مستحکم دو کشور ضروری می‌کند. سفر مهم آقای ظریف باعث شده تا برای نخستین بار مقدمه سفر آقای روحانی، رئیس جمهوری ایران به عراق مهیا و تقریباً انجام آن قطعی شود. خب بی تردید سفر بالاترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی به عراق در چنین شرایطی نشانه درک دو طرف از لزوم تقویت رابطه راهبردی دو کشور در شرایط کنونی است. مسلماً سفر شخص اول جمهوری اسلامی به عراق به مراتب تأثیرات مثبت‌تری برای حفظ و تقویت رابطه و همکاری‌های لازم جهت عملیاتی کردن طرح‌های مشترک و رفع موانع دارد.
آیا ایران و اقلیم کردستان عراق توانسته‌اند از پیامدهایی که فرایند همه پرسی در اقلیم برجای گذاشت، عبور کنند؟
در کل سیاست جمهوری اسلامی درباره همه پرسی در اقلیم روشن بود و در چارچوب دیدگاه رسمی دولت بغداد و اقلیم و با تأکید بر حفظ  اصول قانون اساسی و حفظ وحدت مطرح شد. این در حالی است که هم اقلیم و دولت عراق بعد از ماجرای همه‌پرسی تصمیم به گذار از اختلاف نظرهای قبلی گرفتند چون معتقد بودند این اختلافات می‌تواند به این روابط و همچنین مناسبات‌شان با کشورهایی چون ایران آسیب‌های بنیادین وارد کند. خاصه آنکه جمهوری اسلامی با کمک‌هایی که در زمینه مواجهه با تروریسم  و برقراری امنیت در منطقه داشته، برای عراق حائز اهمیت خاصی است.
با وجود این گفته شده اربیل طی ماه‌های اخیر در بی ثبات سازی سیاسی و اقتصادی در ایران تأثیراتی داشته است، نظر شما در این رابطه چیست؟
چنانچه اشاره کردم سیاست اقلیم در وضعیت جدید عبور از اختلافات قبلی با جمهوری اسلامی است و سیاست‌هایش را هم در چارچوب سیاست رسمی عراق طراحی و اجرا می‌کند. مقام‌های اقلیم اجازه نمی‌دهند اخلالگرانی بخواهند روابط اقلیم را با ایران مخدوش کنند. زیرا هم عراق و هم اقلیم به اهمیت حفظ رابطه اقتصادی با تهران واقف هستند و نمی‌خواهد دخالت و مشارکتی در پروسه دشمنی با ایران داشته باشد و اجازه نمی‌دهند زمین اقلیم کردستان عراق فضایی باشد برای فضاسازی بیشتر سیاسی و اقتصادی با ایران.
این سیاست در مواجهه با تحریم‌های امریکا هم صدق می‌کند؟ مقام‌های واشنگتن فشار زیادی را بر کشورهای منطقه از جمله عراق جهت تبعیت از تحریم‌های این کشور وارد می‌کنند.
تحریم‌های امریکا تأثیر آنچنانی بر روابط اقتصادی اقلیم با ایران نگذاشته است و این روابط با قدرت سابق ادامه دارد. این ضرورت دیده می‌شود که کردها به جای اتکا به کشورهای خارج از منطقه از جمله امریکا به کشورهای همسایه خود توجه کنند. جایگاه همسایگی و تاریخ مثبت همکاری‌های گذشته میان ایران و عراق در این روند اهمیت دارد. در این مسیر کردستان عراق باید مجری سیاست‌های بغداد درخصوص رویدادها و تحولات بین‌المللی باشد و از مواجهه یکجانبه با بحران‌ها دوری کند. خب طبیعتاً دولت بغداد در مقابل تحریم‌های امریکایی، تلاش خواهد کرد از آنها تبعیت نکند تا مناسباتش تحت‌الشعاع فشارهای امریکا علیه ایران قرار نگیرد. طبیعتاً هم اقلیم از چنین سیاستی پیروی می‌کند. چنان‌که تحریم‌های امریکا علیه ایران هیچ تأثیری بر روابط تجاری و نفتی میان ایران و اقلیم کردستان نداشته و مبادلات نفتی میان دو طرف به صورت روزانه ادامه دارد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که حفظ  رابطه تجاری با ایران به نفع کردها است و آنها معتقدند در صورت حمایت این کشورها از جمله ایران، تحولات خارجی تأثیر چندانی بر کردها ندارد. توقف روابط اقتصادی و تعاملات نفتی با ایران می‌تواند به ایجاد بحران برای اقلیم منجر شود. لذا ضروری است که کردستان عراق از ورود به فضایی که امریکا علیه ایران ایجاد کرده، خودداری کند و مناسبات اقتصادی خود با جمهوری اسلامی را بر هر امر دیگری ارجح بداند.
 
http://www.ion.ir/news/441878/تحریمهای-امریکا-تثیری-بر-روابط
دوشنبه, 17 دی 1397 18:30

در این مصاحبه گفته شده است که ارسال نفت از طریق اقلیم کردستان به ایران تداوم دارد، منظورم از نفت سیاهی بوده است که محصول پالایش نفت توسط شرکت‌های خصوصی برای صادرات است و یا نفتی که از  نقاط دیگر عراق و به شیوه قاچاق به مرزهای اقلیم کردستان می‌رسد. همه طرفها نیز از این مساله مطلع هستند. حکومت اقلیم کردستان از طریق خطوط لوله ترکیه نفت خود را به خارج از کشور صادر می‌کند. برای جلوگیری از قاچاق نفتی که وارد کردستان می‌شود، حکومت اقلیم نیازمند هماهنگی بیشتر با حکومت فدرال عراق است

دوشنبه, 17 دی 1397 05:38

اربیل – ایرنا- نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفتگو با رسانه های محلی این منطقه در واکنش به سخنان اخیر دونالد ترامپ علیه ایران گفت: کردها بهتر است به جای آمریکا و روسیه به همسایگان تکیه کنند و تحت تاثیر بازی های آمریکا قرار نگیرند.

ه گزارش ایرنا،' ناظم دباغ' روز دوشنبه در گفتگو با رسانه های محلی با اعلام این مطلب گفت: روابط اقتصادی اقلیم کردستان عراق با همسایگان تا زمانی که عراق با آن مخالفت نکرده باید ادامه داشته باشد و نباید تحت تاثیر بازیهای سیاسی آمریکا علیه ایران قرار بگیریم.
وی افزود: تحریمهای آمریکا تاثیر آنچنانی بر روابط اقتصادی اقلیم با ایران نگذاشته است و این روابط با قدرت سابق ادامه دارد.
نماینده دولت اقلیم کردستان عراق همچنین تاکید کرد که ضروری است کردها بجای تکیه به آمریکا و روسیه به همسایگان خود تکیه کنند چرا که همسایگان برای کردها از درجه اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
ناظم دباغ همچنین اظهار داشت: من بیشتر از آنکه نگران رویگردانی آمریکا از کردها باشم نگران رویگردانی کشورهای همسایه از کردها هستم و در این میان باید توجه داشته باشیم که نباید فرزندان خویش را قربانی منافع دیگران کنیم.
در ارتباط با سیاست دولت اقلیم در برخورد با بحرانها نیز نامبرده اضافه نمود: من بر این باور هستم که کردستان عراق باید مجری سیاستهای بغداد در خصوص بحرانهای بین المللی بوده و نباید به صورت یک جانبه وارد این بحرانها شود که نتیجه آن برای کردستان عراق سنگین خواهد بود.
گفتنی است اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از کردها خواسته اند که نفت خود را به ایران نفروشند اما آنها زیربار این درخواست آمریکا نرفته اند.
دولت آمریکا همچنین در ماههای اخیر با اعزام هیاتهای متعدد سیاسی و اقتصادی تلاش کرد کردهای عراق را برای عدم همراهی با ایران و همراهی با تحریمهای یک جانبه آمریکا تحت فشار قرار دهد که به گفته مقامات اقلیم کردستان عراق این تلاشها بی نتیجه بوده است.

 

http://www.irna.ir/fa/News/83162253

یکشنبه, 16 دی 1397 19:50

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران می‌گوید صادرات و فروش نفت در تمام بخش‌های اقلیم کردستان از طریق ایران تداوم دارد و بعید نیست که منظور ترامپ از فروش نفت به ایران از طرف کردها، اقلیم کردستان باشد.

ناظم دباغ در گفتگو با صدای آمریکا اعلام کرده است که کردها باید با هوشیاری کامل با آمریکا و روسیه تعامل کنند و به آنها تکیه نکنند، چون کشورهای همسایه برای کردها اهمیت بیشتری دارند.

او می‌گوید: "ترس من از پشت‌کردن کشورهای همسایه است، نه کشورهای خارجی و موافق این نیز نیستم که فروش و صادرات نفت خود را متوقف کنیم و خود را دچار بحرانی بزرگتر کنیم، کردها باید از خود در مقابل جنگی که آمریکا در میدان کردها با ایران به راه انداخته است،  محافظت کنند".


طی روزهای گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که کردها مقدار نفتی را که دارند به ایران می‌فروشند اما خود را نیز همپیمان آمریکا می‌دانند.

 

 

یکشنبه, 16 دی 1397 03:31

انتظار می‌رود تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران کاهش پیدا کند و «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در این کشور، معتقد است: بغداد به تحریم‌های اقتصادی پایند نبوده است و هر وقت ترامپ، متوجه بشود که ضرر تحریم‌ها از نفعشان بیشتر است؛ عقب نشینی می‌کند.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلیمانیه SNN گفت: بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به سیاست کشورهای منطقه بستگی دارد؛ عراق هم تاکنون پایبندی خود را به تحریم‌های این کشور نشان نداده است، این نوع سیاست هم بر روی فعالیت‌های اقتصادی تأثیرات خود را می‌گذارد.      

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه افزود: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در سطح اولیه خود کم نخواهد شد؛ ولی در حوزه عملیاتی آسانتر خواهد شد.

«ناظم دباغ» در مورد تغییرات منطقه و کم‌شدن تحریم‌های اقتصادی بر روی ایران توسط آمریکا گفت: دونالد ترامپ جزو آن دسته از کسانی است که هر چقدر در مورد اقتصادی فکر می‌کند؛ همانقدر در زمینه‌های دیگر به فکر فرو نمی‌رود، هر وقتی هم که متوجه بشود ضرر تحریم‌ها از نفعشان بیشتر است؛ از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران عقب نشینی می‌کند.  

 

لینک خبر:

http://snnc.co/Mobile/news.aspx?id=37567

 

چهارشنبه, 05 دی 1397 18:22

سرویس عراق و اقلیم کردستان – ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با کردپرس گفت: روابط ایران و اقلیم کردستان عراق در مسیر گسترش و تعمیق در تمامی حوزه ها قرار گرفته است، به ویژه در حوزه بازرگانی و رفع موانع افزایش حجم مبادلات.

کردپرس: ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در خصوص پیگیری  و به نتیجه رسیدن تفاهم و توافق های صورت گرفته در سفر اخیر برهم صالح رئیس جمهور عراق به تهران به خبرنگار کردپرس، گفت: سفر اخیر دکتر برهم صالح رئیس جمهور عراق به ایران آغاز خوبی در تعمیق روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عراق و ادامه سیاستی بود که جناب جلال طالبانی در روبط با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته بود و بر اهمیت این روابط تاکید داشت.

دباغ خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران و عراق دارای مرز مشترکی هستند که نمی توان ان را در روابط دو کشور نادیده گرفت و به همین دلیل بر این عقیده ام که اجرایی کردن توافق های صورت گرفته در زمینه های امنیتی، اقتصادی، سیاسی از اهمیت بسزایی برخوردار است و مطمئنن طرفین در  پیگیری و اجرایی کردن تفاهم و توافق ها جدی هستند و سفرهای مقامات ایرانی در سطوح مختلف به عراق و بالعکس نیز موید این مهم می باشد و تحقق اهداف تعیین شده نیز نیازمند گذشت زمان و کار مداوم می باشد و در آینده نه چندان دور نتایج آن ها مشخص خواهد شد.

نماینده اقلیم کردستان در ایران، در خصوص میزان روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت اقلیم کردستان و رفع موانع در افزایش سطح مبادلات بازرگانی به ویژه در ارتباط با دروازه های مرزی، گفت: روابط ایران و اقلیم کردستان عراق در مسیر گسترش و تعمیق در تمامی زمینه ها قرار گرفته است، به ویژه در حوزه بازرگانی و رفع موانع افزایش حجم مبادلات. در این راستا نیز طرفین با برگزاری دیدارها و نشست های مشترک و پیگیری های جدی تلاش های خود را معطوف به تحقق این مهم کرده اند. جهت اطلاع مخاطبان شما اعلام می کند که طی چند روز اخیر نشستی در شهر مریوان از توابع استان کردستان برگزار شده است که هیئتی ویژه از سوی وزارت خارجه ایران در آن مشارکت داشت و در این نشست بر حل و فصل مشکلات و رفع موانع در افزایش سطح روابط و حجم مبادلات بازرگانی تمرکز داشت.

دباغ با اشاره به این که در دیدارها و گفتگوهای انجام شده میان طرفین ایرانی و اقلیم کردستان بر سر تمامی موارد و مسائل مربوط به افزایش سطح مبادلات و گسترش مراودات و روبط گفتگو و رایزنی صورت می پذیرد، بر تداوم تلاش ها برای رفع تمامی مشکلات تاکید نمود.

وی به دیگر زمینه ها و حوزههای همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان از جمله همکاری های دانشگاهی، روابط علمی و فرهنگی و زمینه های دیگر اشاره کرد و کنفرانس اخیر دانشگاه های ایران در اقلیم کردستان را نمونه و مثال بارز و موفقی از این روابط توصیف نمود و این نوع از روابط را عامل نزدیکی هر چه بیشتر میان ایران و اقلیم کردستان دانست و بر اهتمام و توجه بیشتر به فعالیت در این زمینه های همکاری تاکید کرد.

نماینده دولت اقلیم کردستان در ایران در ارتباط با تاثیرات تحریم های آمریکا علیه تهران  بر روابط اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی به کردپرس، گفت: نمی توان تاثیر تحریم ها در حجم مبادلات میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق را انکار و کتمان کرد. اما تاثیرات این تحریم ها در روابط آن چنان برجسته نیست است که درباره چندوچون آن صحبت کرد. ترس و حساسیت از خصلت ها و ویژگی های بازرگانان و سرمایه داران است و آن چنان که به منافع و حفظ و افزایش سرمایه خود فکر می کنند به آن اندازه به مسائل و منافع کلی تر نمی اندیشند و نگرانی های موجود نسبت به آینده تحریم ها موجب سست شدن برخی فعالیت های بازرگانی شده است.

ناظم دباغ خاطرنشان ساخت: سیاست و رویکرد دولت اقلیم کردستان این است که از تحریم ها و فشارها بر ایران حمایت نکند و به دلیل این که اقلیم کردستان بخشی از کشور عراق است، در موضوع تحریم های آمریکا علیه ایران تابع سیاست ها و تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی دولت مرکزی عراق می باشد که بر اساس قوانین بین المللی و منافع ملی تعریف شده است.

نماینده اقلیم کردستان در تهران در پایان اشاره کرد که تاکنون از سوی دولت اقلیم هیچ دستوری در ارتباط با تحریم های آمریکا علیه ایران صادر نشده و تاکید بر ادامه روابط و همکاری و گسترش آن می باشد.

 

http://www.kurdpress.com/details.aspx?id=58067

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی