امروز: سه شنبه 09 خرداد 1402 برابر با 31 می 2023

ناظم دباغ: پایان مذاکرات‌ صلح با بمباران مواضع پ.ک.ک/تماس تلفنی رئیس اقلیم کردستان با مقامات ترکیه

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان در تهران از برقراری تماس برخی از مقامات اقلیم کردستان عراق با مقامات کشور ترکیه درباره بمباران مواضع پ.ک.ک خبر داد.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره بمباران مواضع پ.ک.ک در استان دهوک اقلیم کردستان عراق توسط جنگنده‌های ارتش ترکیه، گفت: متأسفانه این خبر صحت دارد و باعث کشته شدن تعدادای از اعضای این گروه شده است.

وی ادامه داد: ترکیه با بمباران مواضع پ.ک.ک باز هم در روند آتش‌بس و مذاکرات صلح و آشتی میان این گروه و دولت این کشور شکاف ایجاد کرد. به نظرم این حمله کارشکنی بزرگی در راه مذاکرات صلح بود.

وی اضافه کرد: معتقدم ترکیه نباید برای حل مشکلات خود با گروه پ.ک.ک روی به حمله نظامی بیاورد چراکه این کار دستاوردی برای آنها به‌جز به هم خوردن اوضاع نخواهد داشت.

دباغ گفت: تاکنون به دلیل اختلاف نظر میان مقامات ترکیه و گروه پ.ک.ک در روند مذاکرات صلح اختلال ایجاد می‌شد اما مسأله حمله نظامی و بمباران مواضع این گروه توسط جنگنده‌های نظامی ترکیه، قطعا باعث پایان مذاکرات صلح و روند آشتی خواهد شد.

وی در پایان از برقراری تماس برخی از مقامات اقلیم کردستان عراق با مقامات کشور ترکیه درباره بمباران مواضع پ.ک.ک خبر داد.

شب گذشته توپخانه دوربرد و جنگنده‌های ارتش ترکیه به مدت دو ساعت اقدام به و بمباران شدید مواضع پ.ک.ک در استان دهوک واقع در شمال اقلیم کردستان کردند.

شبکه خبری روداو در این باره‌ به‌ نقل از شاهدان عینی گزارش داد: در نتیجه این بمباران شدید چهار تن از نیروهای پ.ک.ک جان باخته و ساکنین منطقه نیز منازل خود را ترک کردند و منبعی نیز در گفت‌وگو با PUKmediaاز زخمی شدن 10 تن دیگر از این نیروها خبر داد.

رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک در این خصوص اعلام کردند که ارتش ترکیه اقدام به حمله به مناطق زاب، هفتانین و آواشین کرده‌اند و نیروهای پ.ک.ک نیز به این حملات پاسخ داده‌اند.

 

این در حالی است که میان دولت ترکیه و پ.ک.ک طی دو سال گذشته در آتش‌بس برقرار و مذاکرات صلح میان دو طرف آغاز شده بود اما طرف گروه پ.ک.ک دولت ترکیه را به تعلل و وقت‌کشی در مذاکرات و بهره‌برداری سیاسی از آن متهم کرده و دولت ترکیه نیز طی روزهای گذشته با تروریست خواندن پ.ک.ک، این حزب را متهم به سوء استفاده از اقدامات دولت در زمینه صلح کرده‌ است و حمله به مواضع پ.ک.ک را در دستور کار قرار داد.

 

 

 

 

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی