امروز: سه شنبه 20 آذر 1397 برابر با 11 دسامبر 2018

        دفتر نمایندگی (155)

        دفتر نمایندگی

اخبار مربوط بە دفتر نمایندگی اقلیم کردستان عراق در ایران

«ناظم دباغ» با مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در تهران دیدار کرد

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، با خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در ایران دیدار کرد.

  خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه کشور بلژیک در تهران، روز شنبه 22 می 2018 (اول خرداد ماه جاری) از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و مورد استقبال «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران قرار گرفت.

 مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در تهران، خوشحالی خود را از این استقبال و پذیرایی ابراز داشت و در مورد ارتباط بازرگانی، روابط دیپلماتیک میان دو طرف، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین تولید مشترک میان کشور بلژیک و اقلیم کردستان مسائلی را در میان گذاشت.

  در ادامه این دیدار، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، از پیشنهادهای خانم «نوشین رهگذر» برای ارتباط هر چه بیشتر بازرگانی و حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی برای آبادکردن و همچنین انجام پروژه و تولیدات مشترک در اقلیم کردستان استقبال کرد.

  در بخش دیگری از این نشست، «ناظم دباغ» وضعیت امنیتی کردستان را برای حضور و فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی خوب توصیف کرد و در ادامه گفت: برای ما جای بسی خوشحالی است که بین دو طرف، ارتباط هیأتهای بازرگانی و سرمایه‌گذاری برقرار باشد و بازار اقلیم کردستان برای فعالیت شرکت‌های خارجی جای بسیار مناسبی است.

 

 

 

 

«ناظم دباغ» با » معاون سفارت جمهوری فدرال آلمان در ایران دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، با دکتر «اُلیور اسچناکینبرگ» معاون سفارت جمهوری فدرال آلمان در ایران گفت‌وگو کرد.

دکتر «اُلیور اسچناکینبرگ» Dr. Oliver Schnakenberg معاون سفارت جمهوری فدرال آلمان در ایران روز سه‌شنبه 28 شهریور ماه جاری 19/9/2017 از دفتر نمایندگی اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و از طرف «ناظم عمر دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران مورد استقبال قرار گرفت. 

دکتر «اُلیور اسچناکینبرگ» از نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که این گونه روابط و گفت‌وگوها ادامه یابد و در مورد اقلیم کردستان و منطقه و همچنین همه‌پرسی سؤالاتی را مطرح کرد. 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران از حضور معاون سفارت جمهوری فدرال آلمان در ایران در دفتر نمایندگی اقلیم کردستان در تهران تشکر کرد و در بخشی از سخنانش گفت: امروز کُردها و نیروهای پیشمرگه همه همکاری‌های آلمان به نیروهای پیشمرگه را می‌ستایند و از آنان تشکر می‌کنند.

«ناظم دباغ» همچنین گفت: ولی امروز، از همه زمان‌های دیگر کُردها برای رسیدن به حقوق خود به حمایت سیاسی نیاز دارند و مسئولین سیاسی کردستان بر برگزاری رفراندوم در زمان خود مصمم هستند و در عین حال، از گفت‌وگو حمایت می‌کنند و اگر پیشنهاد قابل توجهی در مورد انجام‌دادن همه‌پرسی و استقلال باشد از آن استقبال می‌کنند.  

دکتر «اُلیور اسچناکینبرگ» به همان سیاست وزارت امور خارجه آلمان بر گفت‌وگو با بغداد و حفظ یکپارچگی عراق تأکید کرد.

«ناظم دباغ» با رئیس نمایندگی هیئت همکاری سازمان ملل در ایران دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، با «رونی سی. اکورون» رئیس نمایندگی هیئت همکاری سازمان ملل در امور عراق در ایران دیدار کرد.

 «رونی سی. اکورون» Rene C. Aquarone رئیس نمایندگی هیئت همکاری سازمان ملل در امور عراق در تهران به همراه خانم «کارا جانسون مالینا» معاون نمایندگی یونامی در تهران روز سه‌شنبه 21 شهریور ماه جاری (12/9/2017) از دفتر نمایندگی اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و از طرف «ناظم عمر دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران مورد استقبال قرار گرفت. 

 «رونی سی. اکورون» در مورد اقلیم کردستان و منطقه سؤالاتی را طرح کرد که «ناظم دباغ» با دقت به همه آنان پاسخ گفت و رئیس نمایندگی هیئت همکاری سازمان ملل در امور عراق در تهران از نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران تشکر و قدردانی کرد برای اطلاعاتی که در اختیار آنان قرار داده است.     

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران با دقت و ریزبینی مسئله همه‌پرسی در اقلیم کردستان را برای آنان توضیح داد و تأکید کرد که ریاست کردها بر انجام‌دادن رفراندوم در موعد خود، مصمم است و از یونامی درخواست کرد که همانگونه که در جهت حمایت از ملتهای ستمدیده تأسیس شده است؛ همچون گذشته، همکار  و همیار ملت کُرد باشد و یک بار دیگر از ملت کُرد پشتیبانی و حمایت کند.

القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی‌دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می‌برند

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با کردپرس: القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی‌دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می‌برند

  سرویس عراق و اقلیم کردستان ـ «ناظم دباغ» نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران بر شخصی و غیر سیاسی بودن سفر جلال طالبانی دبیر کل حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) به‌ ایران تأکید کرد.

«ناظم دباغ» نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص سفر «جلال طالبانی» رئیس جمهوری پیشین عراق و دبیر کل حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) به‌ تهران به‌ خبرنگار کردپرس، گفت: من به‌ عنوان نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران شاهد و ناظر بوده‌ا‌م از هنگامی که‌ جناب مام جلال دچار کسالت شده‌اند تاکنون مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها درخواست کرده‌اند که‌ ایشان برای معالجات پزشکی و یا استراحت به‌ ایران و به‌ ویژه‌ تهران سفر کنند. شخص مام جلال بسیار علاقه‌مند به‌ سفر و اقامت در مکان‌هایی بودند که‌ پیش‌تر در آن‌ها در ایران اقامت می‌یافتند. پس از آن که‌ تیم پزشکی جناب مام جلال با انجام این سفر موافقت کردند نزدیک ‌ به‌ یک ماه‌ است که‌ تمهیدات لازم برای آماده‌ سازی و اقامت ایشان در مکان تعیین شده‌ اندیشیده‌ شد تا ایشان بتوانند مدتی را که‌ در ایران حضور دارند در آن جا به‌ سر برند.

«ناظم دباغ» در خصوص دیدارهای طالبانی در مدت اقامت در ایران گفت: طی سه‌ روزی که‌ ایشان در تهران اقامت دارند، تعدادی از دوستان و آشنایان مام جلال به‌ دیدار ایشان آمده‌اند و طی این مدت که‌ خود من در اکثر دیدارها حضور داشته‌ام به‌ تمام معنا می‌شد خوشحالی و صحت و سلامت را در چهره‌ مام جلال مشاهده‌ کرد.

وی به‌ ملاقات وزیر بهداشت ایران با طالبانی اشاره‌ کرد و گفت: غروب سه‌شنبه‌ (20 تیر ماه‌) جناب آقای دکتر سید «حسن هاشمی» وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران به‌ منظور احوالپرسی و عیادت ایشان در کسوت وزیر و همچنین یک پزشک در محل اقامت جناب طالبانی حضور یافتند. در این دیدار اشاره‌ شد که‌ وضعیت سلامتی مام جلال بهبود یافته‌ و ابراز امیدواری شد که‌ روند بهبود نیز تسریع یابد و به‌ صورت آشکارا تبسم‌ها و اظهارات مام جلال نشان از خوشحالی و صحت و سلامت ایشان بود.

نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص این دیدار افزود: آقای هاشمی به‌ عنوان یکی از وزرای دولت، به‌ نیابت از دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران سلام ایشان را به‌ مام جلال رسانده‌ و برای ایشان آرزوی صحت و سلامت کرده‌ و ابراز امیدواری کردند که‌ جناب مام جلال به‌ وضعیت پیشین بازگردند که‌ به‌ عنوان شخصیتی سیاسی که‌ در تثبیت امنیت و ثبات و روابط حسنه‌ میان عراق و کشورهای همسایه‌ و منطقه‌ نقش برجسته‌ای داشتند. اما متأسفانه‌ هم اکنون در این وضعیت به‌ سر می‌برند و ضمن دعا و آرزوی سلامتی برای ایشان از پیشرفت روند درمانی و سفر ایشان به‌ ایران ابراز خوشحالی کردند.

«ناظم دباغ» در خصوص اخبار و گزارش های برخی رسانه‌ها که‌ سفر جناب طالبانی به‌ ایران را سیاسی و دارای اهداف سیاسی می‌دانند، گفت: آن هایی که‌ چنین مطالبی را منتشر می‌کنند در خیال خام به‌ سر می‌برند،  خیال خامی که‌ به‌ تصور خودشان می‌توانند‌ جناب مام جلال را در برنامه‌هایی که‌ خودشان هم نمی‌دانند آینده‌ ملتشان را به‌ کجا می‌برند دخالت دهند. وگرنه‌ همه‌ دیدگاه‌های طالبانی در هنگامی که‌ در سلامت به‌ سر می‌‌بردند در خصوص اکنون و آینده‌ کُرد و دوستی با کشورهای همسایه‌ مشخص و شفاف بوده‌ و بر همگان عیان است.

وی تأکید کرد: سفر کنونی جناب مام جلال به‌ ایران نیز شخصی است و دلیل انتخاب ایران برای انجام این سفر، دوستی و همراهی دیرینه‌ و عمیق این کشور با ایشان است و نباید این را از یاد برد که‌ جناب مام جلال یک رهبر سیاسی برجسته‌ کُرد و رهبر حزب بزرگ و تأثیرگذار اتحادیه‌ میهنی است و سابقه‌ مبارزاتی وی نیز بر کسی پوشیده‌ نیست. به‌ همین دلیل معتقدم َآن هایی که‌  تاب و توان تحمل حضور و نقش‌آفرینی مام جلال را ندارند به‌ دنبال ایجاد تنش و حواشی هستند و در نهایت نیز خودشان ضرر خواهند کرد. بر اساس تجربه‌ شخصی و شناختی که‌ از جناب مام جلال به‌ دلیل همراهی چند ساله‌ با ایشان دارم، معتقدم که‌ مردم همیشه‌ به‌ دیدگاه‌ ها، تحلیل ها و آینده‌نگری مام جلال باور و اعتقاد داشته‌اند و هم اکنون نیز بدین گونه‌ است.

 

مصاحبه‌: حسن صالحی

 

لینک گفت‌وگو:

 

http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=133172#Title=القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می برند 

 

«ناظم دباغ» با «پیتر لینر» معاون اول سفارت سوئد در تهران دیدار کرد

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران با «هاجیمه اوئه دا» «پیتر لینر» معاون اول سفارت کشور سوئد در ایران دیدار کرد.

«پیتر لینر» معاون اول سفارت کشور سوئد در ایران روز یکشنبه 2/7/2017 از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و مورد استقبال «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران قرار گرفت.

لینر به دلیل اتکام مأموریتش در تهران و بازگشت به کشورش، علاقمند بود که برای یکبار دیگر از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کند و خواهان این بود که روابط نمایندگی حکومت اقلیم کردستان و سفارتخانه سوئد در کشور ایران مداومت داشته باشد و در مورد رویدادهای اخیر منطقه و برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان و تأثیر کشورها بر روی این پروسه به گفت‌وگو بپردازد.  

در بخش دیگری از این نشست، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، دیدگاه‌های اقلیم کردستان در مورد رویدادهای منطقه را برای معاون اول سفارت کشور سوئد در ایران بازگو کرد که این مهم، تصمیم ریاست اقلیم کردستان و رهبری سیاسی کُرد برای انجام‌دادن آن و همچنین تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت حقوق کُردهاست.

«ناظم دباغ» در بخش دیگری از سخنانش گفت: کُردها از قدیم‌الایام برای رسیدم به این هدف در مبارزه بوده است و در حال حاضر نیز، زمان مناسبی برای برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان است و اگر رهبری سیاسی کُرد در این زمان کنونی آن را انجام ندهد؛ سرانجام نوه‌های ما آن را انجام خواهند داد.     

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه اظهار داشت: همچنین آن عراقی که در تأسیس دوباره آن مشارکت کردیم در حد انتظار ملت کُرد نبود و و چندین مشکل اساسی را برای ما بوجود آورد.   

«ناظم دباغ» در پاسخ به سؤال «پیتر لینر» که کشورهای همسایه از این نگرانند که بخش‌های دیگر کردستان از استقلال خود دم بزنند؛ گفت: بی‌گمان کشورهای همسایه نگرانند ولی بایستی آنان را راضی کنیم و برایشان توضیح بدهیم که همه‌پرسی در اقلیم کردستان برای آنان مشکل ایجاد نخواهد کرد.

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در پایان این دیدار گفت: کشور سوئد همیشه دوست کردها بوده و امیدوارم که در این پروسه هم ما را پشتیبانی کند.

«پیتر لینر» معاون اول سفارت کشور سوئد در ایران در پاسخ به سؤال نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در مورد دیدگاه دولت سوئد در مورد پروسه همه‌پرسی گفت: ما خواهان این هستیم که در قالب عراق یکپارچه با خواسته‌های خودتان برسید.

نقشه راه کردستان از نگاه «ناظم دباغ»: خط مقدم مبارزه با داعش در سوریه کردها هستند

نتایج همه پرسی هفته گذشته در ترکیه که به موجب آن حامیان کمپین «آری» پیروز و اصلاحات 18 ماده قانون اساسی کشور قانونی شد، بحثهای گسترده‌ای را در میان صاحب‌نظران مطرح کرد که البته از مهمترین این مباحث رای مثبت بعضی مناطق کردنشین شرق ترکیه به تغییر نظام سیاسی کشور بود؛ با توجه به برد شکننده حامیان اصلاحات می‌توان ادعا کرد که آرای «آری» این کردها نقشی مؤثر در تعیین سرنوشت سیاسی ترکیه بازی کرده است. هر چند این روزها مسائل مربوط به کردها در دیگر کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه نیز سر تیتر اخبار قرار دارد. با «ناظم دباغ »، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، برای بررسی و تحلیل نقش کردها در رفراندوم ترکیه، اظهارات مقامات اقلیم کردستان عراق مبتنی بر برگزاری همه پرسی استقلال و البته شبه نظامیان کُرد در سوریه که مشغول جنگ علیه گروه تروریستی «داعش» هستند، گفت‌وگو کردیم.

 

برخی از تحلیلگران رأی مثبت برخی مناطق کردنشین در ترکیه را یکی از عوامل مؤثر در پیروزی اردوغان در رفراندوم اخیر می‌دانند. چرا برخی کردها مطابق توصیه رهبران خود ازجمله صلاح‌الدین دمیرتاش، که در زندان به سر می‌برد، عمل نکردند؟

مسأله رفراندوم مسأله‌ای بود که جامعه کردی [در ترکیه] را به دو قسمت تقسیم کرد؛ یک قسمت بیشتر به فکر ملتگرایی و مسائل تعصب قومیتی و قسمت دیگر نیز بیشتر به فکر مسائل مذهبی و دینی بودند. چون جامعه کردی، به خصوص در ترکیه، تعصب زیادی به اسلام دارد بنابراین شاید این امر در رفراندوم بیشتر (از تعصب قومیتی) اثرگذار بوده است.

 

به نظر شما تغییر نظام سیاسی در ترکیه که گفته می‌شود اختیارات رییس جمهور را افزایش می‌دهد چه تأثیری بر روابط آنکارا و کردهای این کشور دارد؟

این بستگی به تفکر شخص اردوغان دارد؛ در بعضی شرایط وقتی اختیارات کامل دست رییس جمهوری باشد، اگر نظراتش مثبت و به دنبال حل مشکلات ترکیه باشد، دستش بازتر می‌شود و اقدامات خوبی را انجام می‌دهد. ولی اگر نظراتش تعصب‌گرایی، مذهب‌گرایی و ترکمن‌گرایی باشد مسلم است که وضعیت برعکس می‌شود. 

 

مقامات ترکیه بارها به صراحت اعلام کردند که با مشارکت نیروهای کُرد یعنی نیروهای YPG در عملیات آزادسازی شهر الرقه از دست داعش مخالف هستند. این در حالی است که این نیروها همراه با متحدان عرب خود در چارچوب عملیات «خشم فرات» مشغول تکمیل محاصره الرقه هستند. با توجه به مخالفت‌های آنکارا، نقش کردها در عملیات آزادسازی الرقه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مسأله اردوغان و تفکرات او نسبت به مسائل کردی از گذشته مشخص بوده؛ تا حالا مخالف قدرت کردها در سوریه بوده است. نقشی که کردها نه فقط در سوریه بلکه در عراق دارند انکارناپذیر است و واقعا نیروی اول و در خط مقدم هستند که با داعش می‌جنگند و اثرگذار هستند. هر جنگی که آنها تا این لحظه بر علیه داعش داشتند و در آنها شرکت کردند، خدا را شکر می‌کنیم که داعش را شکست دادند. همه چیز بستگی به این دارد که اگر تفکراتشان تغییر کند، مسلم است رویکردشان هم نسبت به این موضع تغییر می‌کند؛ ولی اگر به همین روش قبلی باشد، من کلا مثبت فکر نمی‌کنم.

 

یعنی معتقد هستید که آزادسازی پایتخت خودخوانده داعش در سوریه با مشارکت نیروهای کُرد انجام خواهد شد؟

مشارکت نیروهای کُرد با همپیمانی دیگران به موازات مبارزه علیه تروریسم، مذاکرات صلح سوریه هم در جریان است. این در حالی است که از احزاب کُرد برای این مذاکرات، چه در آستانه و چه در ژنو، دعوت نشده است.

اکراد چه نقش و جایگاهی در روند صلح سوریه خواهند داشت؟

مشکلی ما این است که اکثریت کشورها تا حالا به کردها فقط به عنوان یک نیروی مسلح و جنگاور نگاه می‌کنند؛ کردها باید در مسائل سیاسی، روند صلح و مسائل سوریه و منطقه شرکت داشته باشند. به همین خاطر کردها، به خصوص در سوریه، به خاطر شرایط خودشان به هر کسی که قول شفاهی به آنها بدهد اتکا و با آنها همکاری می‌کنند. به همین خاطر، کُرد هم برای حمایت از خود در سوریه می‌جنگد. امروز روسیه و آمریکا تا حدی به کردها در مسائل جنگ و دفاع از خود و حمله به داعش کمک می‌کنند.

 

اما بسیاری ازکشورهای عربی از جمله مخالفان دمشق، کردها را نیرویی جدایی طلب می‌دانند.

کردها جدایی‌طلب نیستند بلکه خواهان حقوق خودشان هستند.

 

یعنی شما قبول ندارید که کردها در سوریه به دنبال استقلال از دولت مرکزی هستند؟

من فکر نمی‌کنم در شرایط کنونی کُردها در هیچ جای دنیا به فکر استقلال باشند؛ ولی به فکر حمایت از حقوق خود هستند.

 

روزنامه همبستگی، شنبه 2 اردیبهشت ماه 1396، شماره 3646، بین‌‌الملل، صفحه 5.

صفحه1 از26

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی