امروز: شنبه 23 تیر 1403 برابر با 13 جولای 2024

ناظم دباغ: کردها با موافقت دولت مرکزی همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنند

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران با حمایت از طرح برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت که این طرح مطابق با قانون اساسی عراق است.

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: «در قانون اساسی عراق بر حق تعیین سرنوشت و برگزاری همه‌پرسی برای همه مردم تأکید شده است. طبعا این حق قانونی مردم اقلیم کردستان است که بخواهند درباره آینده خود اظهارنظر کنند.»

وی درباره هدف اقلیم از برگزاری چنین همه‌پرسی‌ در اوضاع متشنج کنونی عراق تصریح کرد:‌ «اقلیم کردستان با برگزاری همه‌پرسی می‌خواهد تعیین وضعیت کند و بداند اخباری که حکایت از اعلام استقلال مردم می‌کند، واقعا نظر خود مردم است یا شایعاتی است که از منابع دیگر به اقلیم القاء می‌شود.»

دباغ در عین حال با بیان اینکه هیچ‌گاه کردها نمی‌خواهند و نخواسته‌اند که بدون رضایت دولت مرکزی عراق اقدام به برگزاری همه‌پرسی استقلال کنند، تأکید کرد: «در این راستا مذاکراتی از گذشته تاکنون میان اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق انجام شده است. طبعا باید برای این موضوع نیز حکومت اقلیم کردستان وارد مذاکره با دولت شود.»

پیشتر، «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در باره برگزاری همه‌پرسی استقلال، گفته بود: «منطقه کردستان به‌دنبال آن است که در دولت مرکزی شریکی واقعی باشد، اما اگر چنین چیزی ممکن نباشد، درباره ماندن یا نماندن در چهارچوب عراق همه‌پرسی برگزار می‌کنیم.»

بارزانی هشدار داده بود: «عراق در آستانه فروپاشی است. ممکن است نتیجه انتخابات پارلمانی آینده تعیین کننده باشد، اگر احترام به قانون اساسی و اجرای آن وجود داشته باشد کردها در بنیاد نهادن عراق همکاری خواهند کرد.»

«ناظم دباغ» درباره این اظهارات بارزانی به خبرنگار آنا گفت: «عراق از زمان حملات داعش تاکنون به سه بخش تقسیم شده است، بخشی که شامل مناطق بغداد و جنوب عراق می‌شود در اختیار حکومت مرکزی قرار دارد، بخش دیگر که از گذشته نیز بوده، در اختیار اقلیم کردستان است و بخش دیگر را داعش به کنترل خود درآورده است. درواقع اکنون با اوضاع ناهمگونی مواجهیم که لزوم تلاش برای هماهنگی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله

داعش را بیش از پیش آشکار می‌کند.»

وی با انتقاد از ضعف کمک‌رسانی نظامی حکومت مرکزی عراق به کردها در مقابل داعش گفت: «ما از حکومت مرکزی عراق می‌خواهیم از اقلیم کردستان با هدف مبارزه با داعش حمایت بیشتری انجام دهد. رهبری اقلیم کردستان همواره از کمک‌های نظامی آمریکا برای مبارزه با داعش استقبال کرده است، ولی این کمک‌ها را ناکافی می‌داند. طبعا کمک کردن به این اقلیم تنها نباید منحصر به ابعاد نظامی باشد و کمک در عرصه‌های سیاسی، پشتیبانی، دیپلماتیک و سایر عرصه‌ها را شامل می‌شود.»

 

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران خاطرنشان کرد: «ایران همواره کمک‌های سیاسی و نظامی خود را به ما ارائه کرده است و بارها از موضع مثبت ایران نسبت به تحولات اقلیم کردستان عراق قدردانی کرده‌ایم.»

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی