امروز: پنج شنبه 31 خرداد 1403 برابر با 20 جون 2024

گفتگوی بولتن نیوز با ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در جمهوری اسلامی ایران

 بررسی نقش احزاب وجایگاه اپوزسیون در چینش انتخابات/موضع اقلیم کردستان درخصوص سوریه

 

اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات کردستان عراق ائتلاف مشترکی برای شرکت در انتخابات در قالب یک لیست مشترک داشتند اما در این دوره چنین نیست و در قالب دو لیست مجزا وارد انتخابات شده اند .آنچه که در این بین مشخص است که این بار گروههای سیاسی با آزادی بیشتری وارد تبلیغات انتخاباتی شده اند.

گروه بین الملل - از موقعی که حکومت اقلیم کردستان عراق نمایندگی رسمی خود را در تهران افتتاح کرد نماینده حکومت اقلیم در تهران بوده است هرچند وابستگی سیاسی اش به اتحادیه میهنی کردستان عراق باز می گردد. می شود این را در عکسی که با جلال طالبانی در روزهای مبارزه گرفته است دید.انتخابات پارلمانی کردستان عراق که قرار است در 21 /9/2103 در کردستان عراق برگزار شود بهانه ایی بود برای اینکه خبرنگاربولتن نیوز با ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفتگویی داشته باشد. 

با هم این گفتگو را می خوانیم:

 

 * برای شروع بفرمایید انتخابات پارلمان کردستان عراق را که قرار است در 21/سپتامبر برگزار شود چگونه ارزیابی می کنید؟

 قطعا انتخابات فی نفسه یک پروسه دمکراتیک است و کمک می کند که جناحی که اکثریت اراء را بدست می آورد یا مستقلا قدرت را بدست بگیرد یا اینکه از طریق ائتلاف با سایر احزاب قدرت را به دست بگیرد.انتخابات پارلمانی هم در کردستان عراق هر چهار سال یکبار برگزار می شود .به نظر من این انتخابات پارلمانی یکی از دستاوردهای مبارزات مردم کرددر عراق می باشد و کمک می کند که مردم بطور مستقیم در انتخاب نمایندگان خویش مشارکت داشته باشد و از این طریق قوانین لازم را برای اداره منطقه تصویب بکنند.

 

* فارغ از این ویژگی شکلی که هر انتخاباتی می تواند داشته باشد بفرمایید ویژگی این انتخابات در قیاس با سایر انتخابات که قبلا در کردستان عراق برگزار شده است چه می تواند باشد؟

یکی از تفاوتهای این انتخابات با انتخابات قبلی در این است که این بار جریانی بنام اپوزیسیون در کردستان عراق شکل گرفته است که فعال است ودر دوره قبلی نقش زیادی در انتقاد از حکومت اقلیم و حتی متهم کردن حکومت اقلیم داشت وبراساس این تجربه وارد عرصه کارزار سیاسی کردستان عراق گشته است .

تفاوت دوم این انتخابات به این بر می گردد که اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات کردستان عراق ائتلاف مشترکی برای شرکت در انتخابات در قالب یک لیست مشترک داشتند اما در این دوره چنین نیست و در قالب دو لیست مجزا وارد انتخابات شده اند .آنچه که در این بین مشخص است که این بار گروههای سیاسی با آزادی بیشتری وارد تبلیغات انتخاباتی شده اند.و در فضای آزادانه تری تبلیغ م یکنند که این هم در نوع خود نوعی تفاوت با انتخابات قبلی را نشان می دهد.

* با توجه به اینکه گفتید این بار اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق با لیست مجزا وارد انتخابات شده اند آیا این به معنا ی این است کع این احتمال وجود دارد که ائتلاف استراتژیک اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان بعد از انتخابات دچار تغییر گردد؟

 واقعیتی در کردستان عراق وجود دارد که بخشی از این واقعیت به گذشته بر می گردد و بخشی از این واقعیت هم به مدت زمانی برمی گردد که دو طرف باهمدیگر کار کرده اند.و بخشی هم به داشتن اکثریت آراء مردم کردستان عراق بر می گردد و این هم می طلبد که هم پیمانی بین اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات کردستان عراق وجود داشته باشد.ضمن اینکه این هم پیمانی به معنای رد سایر ائتلافها نیست .از این رو یکی دیگر از ویژگیهایی که برآمد تبلیغات انتخابات است این است که اپوزیسیون براساس کرسی هایی که بدست می آورد در حکمرانی مشارکت خواهد کرد.به همین دلیل در عراق کنونی و کردستان عراق نیاز به ائتلاف همه گروهها دیده می شود تا اینکه از تجربه کنونی کردستان عراق محافظت شود.در همین راستا یکی از ائتلافهایی که تا حالا نقش داشته است و از این به بعد هم نقش خواهد داشت ائتلاف اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دمکرات کردستان عراق است .به همین دلیل من فکر می کنم ائتلاف اتحادیه و حزب دمکرات در برخی از مراحل سیاسی منطقه نیازمند تجدید نظر و اصلاح می باشد.همانطور که دیدیم این بار دو حزب بطور مستقل وارد انتخابات شدند لذا پیش بینی می شود که این بار هم اصلاحاتی در این خصوص صورت بگیرد و اما این بدین معنا نیست که اتحادیه میهنی کردستان بخواهد حزب دمکرات کردستان عراق را کنار بگذارد یا اینکه حزب دمکرات کردستان عراق بخواهد اتحادیه میهنی را کنار بگذارد لذا لازم است که همه برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان عراق بعد از انتخابات مشارکت داشته باشند.

 

* همانطور که اشاره کردید اپوزیسیون این بار جدی تر از گذشته وارد کارزار انتخابات شده است ایا فکر می کنید این بار اپوزیسیون بتواند کرسی های بیشتری را بدست بیاورد و در نتیجه آن ترکیب حاکمیت را در کردستان عراق تغییر دهد؟

 راستش را بخواهید در انتخابات این دوره من از اینکه پیش بینی بکنم هر گروهی چند کرسی بدست می آورد پرهیز کرده ام چون طبیعی است که هر کسی براساس وابستگی سیاسی خویش حزبش را در راس ببیند.اما احساس من این است که در آراء تغییراتی صورت خواهد گرفت اما این سوال وجود دارد که اراء این بار بیشتر به نفع کدام جریان سیاسی خواهد بود .قطعا کرسی های پارلمان که 111 کرسی است و ثابت است اما آراء تغییر خواهد کرد و مشخص نیست که این کرسی ها این بار چگونه توزیع خواهند شد. بخشی از این پروسه هم به مشارکت مردم کردستان عراق در انتخابات برمی گردد که من فکر می کنم مامی توانیم از انتخابات اخیر جمهوری اسلامی ایران درس بگیریم.اینکه مردم ایران با حماسه بالایی پای صندوقهای رای رفتند.در کردستان عراق هم زمان جنگ و درگیری برای حل مشکلات به پایان رسیده است و زمان انتخابات است.این وظیفه هم به مردم کردستان عراق برمی گردد تا اینکه به چه کسانی رای بدهند.احزابی که سابقه مبارزاتی سیاسی طولانی دارند قطعا اراء خود را بدست خواهند آورد و احزابی هم که جدیدا وارد عرصه سیاسی شده اند براساس برنامه هایشان برای توسعه کردستان عراق رای خواهند آورد.این هم به این بر می گردد که مردم به این برنامه ها و شعارها چقدر رای خواهد داد و این را هم بایستی بدانیم که مجموعه ایی از عوامل در انتخابات دخیل هستند و مردم هم با بالا رفتن هوشیاری سیاسی شان با این شعارها اشنا هستند .از این رو بدون شک در آراء تغییراتی روی خواهد داد اما این به این معنا نیست که گروهی بتواند دیگر رقبا را از صحنه حذف بکند و دیگر آن زمان به پایان رسیده است که یک گروه بتواند به تنهایی 51 درصد آراء را بدست بیاورد.در مجموع من فکر می کنم که اتحادیه و حزب دمکرات از نیروهای اصلی خواهند بود که می توانند آراء مناسبی را بدست بیاورند.

 

* به نظر شما نبود آقای جلال طالبانی بعنوان رئیس جمهور عراق و دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان عراق برانتخابات این دوره تاثیر داشته باشد؟

 

 قطعا نبود جناب اقای جلال طالبانی در عرصه بعنوان یک کاریزما برای جنبش کردی و حتی عرصه سیاسی جهان امروز تاثیراتی خواهد گذاشت.بدون شک حضور اقای طالبانی بعنوان یک سلوک یا راهبرد سیاسی زنده و در حال نشاط سیاسی است.لذا من فکر می کنم وفاداری مردم کردستان عراق وتشکیلات قدیم و جدید اتحادیه میهنی کردستان به آقای طالبانی تاثیر مثبتی داشته باشد.

در تبلیغات اخیر اتحادیه میهنی کردستان عراق کمتر ما شاهد حضور تبلیغاتی دکتر برهم احمد صالح بعنوان یکی از معاونین آقای طالبانی هستیم آیا این عدم حضور دلیل خاصی دارد؟

من دلیل خاصی برای این عدم حضور نمی بینم و بیشتر یک موضوع فنی است. ضمن اینکه هنوز زمان زیادی برای برگزاری انتخابات باقی مانده است .بخشی از این عدم حضور به برنامه شبکه ها برای تبلیغات برمی گردد که می تواند سبب شود کسی بیتشر حضور داشته باشد و کس دیگری کمتر حضور داشته باشد.و بخشی هم به این بر می گردد که افراد دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق پرهیز می کنند که در انتخابات به نفع کاندید خاصی وارد تبلیغات شود .در انتخابات قبلی جناب دکتر برهم رئیس لیست بود و این شبب شده بود که بیشتر حضور داشته باشد اما در این دوره از طیف های مختلف وارد انتخابات شده اند که می تواند حضور مستقیم ایشان را محدودتر نماید.دکتر برهم تنها می تواند برای لیست سبز تبلیغ کند و در این زمینه هم تا حالا مشکلی وجود نداشته است.یک عضو دفتر سیاسی اشتباه می کند که اگر بر کس خاصی تاکید بکند و می بایستی تنها مبلغ برنامه اتحادیه میهنی باشد و من عدم حضور ایشان را تنها به این دلیل نسبت می دهم که ایشان نخواسته اند بخشی از برنامه یک شخص در لیست سبز بشوند.

 

* مستحضر هستید که آمریکاییها در صدد حمله محدود به سوریه هستند موضع حکومت اقلیم کردستان عراق در این خصوص چیست ؟

 موضع حکومت اقلیم کردستان عراق از ابتدا تا بحال موضع صریح و روشنی داشته است و همواره مخالف هرگونه جنگی بوده است چرا که جنگ به نفع هیچ کسی نخواهد بود ضمن اینکه باید بدانیمم که اگر در سوریه جنگ روی دهد این جنگ متفاوت از جنگ عراق و افغانستان خواهد بود و حتی در خصوص نحوه نبرد هم تفاوتهای زیادی وجود خواهد داشت.از این رو حکومت اقلیم کردستان عراق خواهان این بوده است که مشکلات از طریق مسالمت آمیز حل و فصل شوند و حاکمیت واقعی در اختیار نمایندگان مردم باشد. انتخابات برگزار شود .ضمن اینکه کردها القاعده و سلفیت را در سوریه نخواهند پذیرفت چرا که برای کردها روشن است که آنها حقوقی برای کردها قائل نخواهند بود و حتی فتوای از بین بردن کردها را صادر کردند..در گذشته سوریه هم دولت اسد حقوقی برای کردها ئر نظر نگرفته است لذا برای ما در این بین بعنوان کردها اسان نیست که بگویم این گونه اقدامات برای ما خوب است یا بد است جز اینکه ما مخالف جنگ افروزی هستیم چرا که در صورت وقوع چنین جنگی کردستان عراق و عراق هم از آن متاثر خواهند بود.

 

* مدتی است که جوانان کرد در کردستان عراق به جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه پیوسته اند که آمار آن هم بین 150نفر ذکر شده است .موضع حکومت اقلیم کردستان عراق در این خصوص چیست ؟

 اول از همه اینکه حکومت اقلیم کردستان عراق اطلاعی ندارد که چه کسی می اید و چه کسی می رود و این موارد را هم ما در رسانه ها شنیده ایم و حکومت اقلیم کردستان عراق هم در قالب بی طرفی که در قبال تحولات انتخاب کرده است با این موضوع برخورد خواهد کرد.بدون شک تاکنون در کردستان عراق هیچ نوع تشکیلات رسمی و غیر رسمی مسئولیت آن را نپذیرفته است . اما نباید از یاد ببریم که موضع حکومت اقلیم کردستان عراق در خصوص جبهه النصره هرچه باشد در قبال کردهایی هم که وارد این جبهه می شوند همان خواهد بودو براین اساس ارگانهای ذیربط با این موضوع برخورد خواهند نمود.

 

* بعد از برگزاری انتخابات اخیر در جمهوری اسلامی ایران اقای نیچیروان بارزانی بعنوان نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری حضور داشتند. فکر می کنید در دولت یازدهم روابط شما با جمهوری اسلامی ایران چگونه خواهد بود؟

 بدون شک در تمام دولت های گذشته ما شاهد روابط رو به رشدی با اقلیم کردستان عراق بوده ایم و در تمام این دولتها اگر روابط رو به جلو هم نبوده باشد اما به عقب برنگشته است . در خصوص دولت یازدهم نیز قطعا چنین خواهد بود بخصوص که یکی از وظیفه های دولت جدید براساس توصیه مقام معظم رهبری هم حل مشکلات مردم ایران می باشد و تحقق امیدها و آرزوهای مردم بایستی در اولویت قرار بگیرد به نظر من این دولت تنهانباید به امیدها و آرزوهای مردم ایران توجه کند بلکه می بایستی به امیدها وآرزوهای مردم کرد نیز توجه داشته باشد .بخصوص که در خصوص موضوع کردها جمهوری اسلامی ایران همواره نقش مثبتی داشته است لذا من پیش بینی می کنم که این بار هم این روابط بیشتر توسعه یابد بخصوص در زمینه عمران و ابادانی کردستان عرا ق و حتی در زمینه امنیتی قطعا این روابط توسعه خواهد یافت.

* قرار است در کردستان عراق کنگره ملی کرد برگزار شود ایا جمهوری اسلامی ایران را هم به این کنگره دعوت خواهید کرد؟

 

من شخصا معتقدم که می بایستی کنگره ملی کرد پیام صلح و دوستی داشته باشد .کنگره ای باید باشد که مکانیسم های قانونی و حقوقی برای حل مشکلات کردها را همراه داشته باشد . تجربه امروز کردستان عراق و رهبری سیاسی حکومت اقلیم کردستان عراق در راستای حفظ توازن و حفظ روابط با کشورهای منطقه می تواند عاملی باشد تا کنگره ملی کرد در قالب قانون اساسی کشورهای همسایه پیامهای برای آنها داشته باشد.از این رو مشارکت کشورهایی چون ایران ، ترکیه و حتی عراق را هم که کردها در این کشورها قرار دارند در کنگره ملی کرد را به نفع پروژه های استراتژیک این کشورها می بینم و ضمن اینکه این به نفع کردهای این کشورها هم است .بدون شک همانگونه که کردها در عراق خواهان حفظ استقلال و یکپارچگی عراق هستند به همان شکل خواهان استقلال و یکپارچگی ترکیه و ایران هم خواهد بود .می تواند این کنگره اگر برگزار شد نتایج مثبتی داشته باشد و در قالب قانون اساسی این کشورها مشارکت کشورهای همسایه را مثبت می دانم . هر چند این امر در نهایت به موضع جمهوری اسلامی ایران برخواهد گشت.بدون شک می خواهم بگویم که کردها در ایران بین دو طیف تقسیم شده اند که طیفی از آنها اپوزیسیون هستند و در خارج هستند و طیفی هم مردم کرد در ایران می باشند .شرکت کردها در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نشاندهنده تایید و مشارکت در پروسه سیاسی در جمهوری اسلامی ایران.

برای آخرین سوال فکر می کنید حمله به سوریه تاثیری بر پروسه صلح د رترکیه داشته باشد ؟

 من همیشه گفته ام که ترکیه آن همه به پ.ک.ک حمله کرد اما نتیجه ایی دربر نداشت و باز هم نتیجه ایی نخواهد داشت .ترکیه اگر در مواضع خویش صادق و جدی باشد قطعا این پروسه بی نتیجه نخواهد بود . ما امیدواریم این گفتگوها جدی باشد اگرچه دو طرف هم تاکتیک های خاص خود را برای مذاکره دارند و د راین راستا تحولات منطقه هم تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر روند پروسه خواهد داشت .

 

 

برچسب ها: ناظم دباغ ، کردستان ، عراق

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر: 224

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی