امروز: شنبه 23 تیر 1403 برابر با 13 جولای 2024

نارضایتی مردم از عملکرد احزاب حاکم به تغییر آرایش کرسی های پارلمان می انجامد

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با کردپرس: 

نارضایتی مردم از عملکرد احزاب حاکم به تغییر آرایش کرسی های پارلمان می انجامد 

"بە باور من مطمئنا تغییراتی در تعداد کرسی های احزاب و جریانات در پارلمان بوجود می آید، نارضایتی مردم از عملکرد احزاب حاکم یکی از دلایل این امر می باشد عملکرد اپوزیسیون در سالهای اخیر و ارزیابی مردم از اقدامات آنها در این مدت نیز در تغییرات کرسی های پارلمانی تاثیر گذار خواهد بود."
 
کردپرس/ حسن صالحی: ناظم عمر دباغ، نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در رابطه با برگزاری انتخابات دوره چهارم پارلمان اقلیم در گفتگو با کردپرس با اشاره به حذف نشدن اسامی افراد فوت شده، گفت: با وجود اینکه در لیست رأی دهندگان اسامی افرادی به چشم می خورد که فوت کرده اند، با توجه به اهمیت موضوع برگزاری انتخابات و ادامه روند دموکراسی وجود چنین مشکلی نباید چالشی در انتخابات پارلمانی اقلیم ایجاد کند و موجب تاخیر در برگزاری آن شود.
ناظم دباغ، درباره برگزاری انتخاباتی سالم علیرغم حذف نشدن اسامی فوت شدگان که انتقادات شدید احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان(جنبش تغییر، اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی) و حتی بخشی از بدنه حکومت اقلیم کردستان را نیز به دنبال داشت، تاکید کرد: باید بر این لیست نظارت دقیق شود تا حزبی به نفع خود از این اسامی سواستفاده نکند.
وی افزود: نمی توان از مانع تراشی برخی که در تلاش برای حاشیه پراکنی انتخابات هستند جلوگیری کرد.
دباغ در ادامه با تأکید بر این مسئله که بهترین اقدام بعد از انتخابات "ادامه همپیمانی میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستانی عراق" به مثابه دو حزب سیاسی مطرح در صحنه سیاسی اقلیم است، افزود: خودبزرگ بینی و تحمیل عقیده از سوی تمامی احزاب و جریانهای سیاسی به تغییر معادلات سیاسی و تشکیل ائتلاف های جدید منجر خواهد شد.
متن مصاحبه ما با ناظم عمر دباغ بدین شرح است:
 
کردپرس: جایگاه انتخابات در دموکراسی اقلیم کردستان عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟
ناظم دباغ: همانطور که همه ما می دانیم انتخابات یکی از شاخصه های دموکراسی در هر کشوری است؛ از این رو در عراق نوین شاهد برگزاری انتخابات هستیم و با وجود شرایط مساعد که برای برگزاری انتخابات پیش آمده این مسئله انجام شده و تأثیرات مثبت خود را نیز نشان داده است.
کردپرس: آن دموکراسی که شما در مورد آن صحبت  می کنید از سال 1991 تا 2013 تنها 5 بار برگزار شده(سوای انتخابات سراسری برگزار شده در عراق) علت این موضوع که در مدت 22 سال فقط 5 انتخابات برگزار شده است چیست(برای مثال انتخابات شوراهای استانی 8 سال و نیم است که برگزار نشده است)؟
ناظم دباغ: همانطور که مطلع هستید و در سئوال قبل نیز به آن اشاره کردم فرصت ها و برخی اوقات وضعیت سیاسی تأثیر مستقیمی بر به تعویق افتادن انتخابات دارد از این رو اگر به اقلیم کردستان عراق بنگرید بعد از قیام سال 1991 متأسفانه بروز جنگ داخلی یکی از عوامل به تعویق افتادن انتخابات بود اما با وجود همه این مسائل، انتخابات همچنان برگزار شده است. در حال حاضر که اقلیم کردستان با پروسه برگزاری انتخابات مواجه است امیدواریم که با موفقیت و در موعد مقرر خود برگزار شود.
کردپرس: به نظر شما انتخابات دوره چهارم پارلمان اقلیم کردستان عراق چه تفاوتی با انتخابات های پیشین دارد؟
ناظم دباغ: تبلیغات انتخاباتی دوره چهارم پارلمان اقلیم کردستان با شور و اشتیاق بیشتر و با رقابت تنگاتنگ و جدی تری در مقایسه با انتخابات پیشین برگزار می شود و علت این مسئله به وجود اپوزیسیونی فعال و پیگیر و همچنین استقلال لیست های انتخاباتی بویژه اتحادیه میهنی کردستان عراق باز می گردد. به عقیده من نارضایتی های موجود و احساس نیاز به ایجاد تغییراتی در اقلیم کردستان در این برهه خود به مشوقی تبدیل شده است که تبلیغات انتخاباتی با شور و شوق بیشتری برگزار شود.
کردپرس: از 17 لیستی که برای تصاحب 100 کرسی مختص به لیست های کردستانی رقابت می کنند اگر 5 لیست حاکم و اپوزیسیون را کنار بگذاریم 12 لیست به صورت مستقل و جداگانه از احزاب حاکم(اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق) و اپوزیسیون در این انتخابات شرکت کرده اند نظر شما در رابطه با به میدان آمدن این لیست های مستقل که بسیار بیشتر از دوره های پیشین است چیست؟ شما پیش بینی می کنید این لیست ها تا چه اندازه می توانند پیروز انتخابات شوند؟
ناظم دباغ: تعدد لیست های مختلف به وجود فضای آزاد سیاسی و پروسه دموکراتیک در اقلیم کردستان عراق و همچنین بخشی دیگری از آن به نوع تاکتیک ها و سیاست احزاب حاکم برای تشکیل دولت های سایه بر می گردد اما همه اینها از وجود فضای آزاد سیاسی و دموکراتیک نشأت می گیرد.
کردپرس: آیا لیست های مستقل در نقشه سیاسی اقلیم کردستان عراق بعد از انتخابات می توانند در میان احزاب حاکم و اپوزیسیون جایی برای خود باز کنند؟
ناظم دباغ: بله می توانند. چه لیست های مستقل و چه لیست هایی که در سایه هستند می توانند به نحوی معادلات سیاسی اقلیم را تغییر دهند.
کردپرس: از 111 کرسی پارلمان اقلیم کردستان عراق 11 کرسی برای اقلیت ها در نظر گرفته شده است آیا این میزان با تعداد آنها به مانند اقلیت های مذهبی و قومی تناسب دارد؟
ناظم دباغ: به نظر من کرسی های در نظر گرفته شده برای اقلیت های مذهبی اگر زیاد نباشد کم هم نیست و می توانم بگویم در مقایسه با میزان جمعیت آنها نسبت به جمعیت کُردها در اقلیم کردستان متناسب است بویژه اینکه بسیاری از اقوام ساکن در اقلیم کردستان در صفوف احزاب و جریانهای سیاسی کردستان هستند.
کردپرس: از 11 کرسی در نظر گرفته شده برای ترکمانها، مسیحی ها و آشوری ها و ... با توجه به جمعیت کردهای فیلی چرا برای آنها هیچ کرسی در نظر گرفته نشده است؟
ناظم دباغ: اول اینکه کردهای فیلی در رده دیگر اقوام قرار نمی گیرند، همان طور که تلفظ می کنیم کردهای فَیلی، مگر کُرد نیستند؟ آنها در صفوف سازماندهی احزاب کردی چندین رهبر دارند و همچنین محل سکونت آن ها خارج از مرزهای امروزی کردستان مانند کرکوک و مناطق مورد مناقشه است.
کردپرس: ابهام هایی در لیست رأی دهندگان اقلیم کردستان وجود دارد به عنوان مثال می توان به حذف نشدن اسامی فوت شدگان، اسامی تکراری و آوردن اسامی آن دسته از افرادی که در اقلیم کردستان عراق به سر نمی برند مانند "کُردهای سوریه، موصل ... " و مسئله ارائه کارت شناسایی معتبر در هنگام اخذ رای با وجود اینکه خود اتحادیه میهنی مهر صحه بر این نواقص و مشکلات گذاشته و کمیسیون عالی مستقل انتخابات نیز این ادعاها را قبول دارد، آیا صحت انتخابات زیر سئوال نمی رود؟
ناظم دباغ: در واقع نمی توان گفت ابهام، بلکه تکرار اسامی و حذف نکردن اسامی فوت شدگان در این میان وجود دارد. اما احساس مسئولیت ملی و پروسه دموکراسی اجازه نداد که این نواقص به عاملی برای به تعویق افتادن انتخابات تبدیل شود و البته در اینجا باید دقت بیشتری در امر نظارت به خرج داد تا احزاب از این نواقص به نفع خود سوء استفاده نکنند، در غیر اینصورت حزبی که موفق نشده پیروز انتخابات شود ممکن است از این مسئله به عنوان دستاویزی برای انتقاد و اعتراض به نتایج برگزاری انتخابات استفاده کند.
کردپرس: ادامه وضعیت کنونی پیرامون لیست رأی دهندگان علی رغم نارضایتی اتحادیه میهنی کردستان عراق در آینده به بی اعتمادی میان دو حزب حاکم منجر نمی شود؟
ناظم دباغ: این مسئولیت بر دوش کمیته مستقل عالی انتخابات و دولت مرکزی عراق و اقلیم باز می گردد اگر بخواهند می توانند به نحوی این موضوع را مدیریت کنند که موجب بی اعتمادی نگردد و یا بالعکس.
کردپرس: اگر یکی از احزاب حاکم و یا اپوزیسیون نتیجه موردنظرش را که تبلیغ می کند و انتظار دارد، به دست نیاورد و نتایج انتخابات را نیز نپذیرد در این صورت نتیجه انتخابات به کجا کشیده می شود و چه تأثیرات منفی بر روند انتخابات ایجاد خواهد کرد؟
ناظم دباغ: من معتقدم هیچ مسئله ای نمی تواند مانع از بهانه گیری برخی افراد شود، شانس موفقیت و تعداد طرفداران احزاب بر هیچ کسی پوشیده نیست. اولاً اینکه می توان با در نظر گرفتن حضور و مشارکت مردم میزان تقلب با توجه به تعداد رأی دهندگان تعیین شود. دوم اینکه بعد از انتخابات می توان بررسی هایی در رابطه با تعرفه رأی دهندگان برای آگاهی از تکراری بودن و یا وجود اسامی فوت شده انجام داد و امیدواریم که همگی به مسئولیت تاریخی و ملی خود به خوبی واقف باشند و به دنبال زیر سئوال بردن روند دموکراسی در اقلیم کردستان عراق نباشند.
کردپرس: نقش ناظرین در پروسه انتخابات چیست و آیا آرا و نظرات و تصمیمات ناظرین در تأیید صحت انتخابات در نظر گرفته می شود؟ آیا اگر این ناظرین گزارشی برخلاف گزارش کمیسیون عالی مستقل انتخابات در مورد صحت انتخابات ارائه کنند به این گزارشها توجهی می شود و یا اینکه مانند دوره گذشته هیچ توجهی به این گزارشات نمی شود؟
ناظم دباغ: ناظرین نقش بسزایی در ارزیابی پروسه دموکراسی دارند و در نهایت نیز مطمئناً گزارشات آنها مهر صحه ای بر صحت روند انتخابات خواهد گذاشت. یعنی اگر حزب یا جریانی نتیجه انتخابات را زیر سئوال ببرد می تواند به گزارش ناظرین رجوع کند، نمی دانم منظورتان چیست زیرا در انتخابات گذشته اینگونه نبود که گزارشات ناظرین مورد توجه قرار نگیرد.
کردپرس: آیا به عقیده شما تغییرات چشمگیری در تعداد کرسی های احزاب حاکم و دیگر جریانهای سیاسی حاصل خواهد شد به نحوی که به تغییر در نقشه سیاسی اقلیم کردستان منجر شود؟
نازم ده‌باغ: همانطور کە قبلا در بحث تفاوت ها بە آن اشارە کردم، بە باور من مطمئنا تغییراتی در تعداد کرسی های احزاب و جریانات در پارلمان بوجود می آید، نارضایتی مردم از عملکرد احزاب حاکم یکی از دلایل این امر می باشد و همچنین عملکرد اپوزیسیون در سالهای اخیر و ارزیابی مردم از آنها در این مدت نیز تاثیر گذار خواهد بود.
 کردپرس: آیا حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان در دولت جدید و پس از انتخابات همچنان به همپیمانی خود ادامه خواهند داد؟
به عقیده من حزب دموکرات و اتحادیه میهنی به عنوان دو حزب اصلی و مطرح در عرصه سیاسی اقلیم کردستان عراق می توانند از همپیمانی خود با همکاری تمامی جریانها و احزاب سیاسی محافظت کنند از این رو ادامه همپیمانی با رعایت احترام متقابل و تعیین سطح اختیارات بر اساس وزنه سیاسی و محبوبیت و آراء کسب شده میسر خواهد بود اما نباید این مسئله را نادیده گرفت که خودبزرگ بینی و تحمیل عقیده توسط احزاب سیاسی به تغییر در معادلات سیاسی و تشکیل ائتلاف های جدید منجر خواهد شد. مجدداً تکرار می کنم که با احترام متقابل و در نظر گرفتن گذشته و اکنون معتقدم که بهترین کار ادامه همپیمانی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق با در نظر گرفتن توانایی های دیگر احزاب سیاسی کردستان است.
کردپرس: اگر یکی از احزاب حاکم کنونی (حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق) در دولت آینده مشارکت نکند سرنوشت، قدرت نظامی، امنیتی و اقتصادی(نیروهای پیشمرگ، امنیتی و توافقات نفتی و ...) که در دست آنهاست به چه صورت خواهد بود و چه تأثیراتی بر دولت آینده اقلیم کردستان خواهد گذاشت؟
ناظم دباغ: این مسئله به چگونگی اجرای روند دموکراسی و انتقال قدرت باز می گردد.  هر جریانی که ادعای حسن نیت دارد باید به دولت و تمامی دستگاهها پایبند باشد و قدرت و اختیارات را به قبضه خود در نیاورد و در همه حوزه ها این اختیارات به طور عادلانه تقسیم شود. تمامی اینهایی که شما از آن صحبت به میان آوردید متعلق به ملک مردم و دولت است که من معتقدم هر طور که شده نباید وارد چنین وضعیتی که شما به آن اشاره کردید بشویم. واقعیات نیز به موقع خود آشکار خواهد شد.
کردپرس: آیا دولت آینده به یک دولت متحد ملی با مشارکت همه احزاب و جریانهای حاکم، اپوزیسیون و دیگر جریانها مبدل خواهد شد یا خیر؟
ناظم دباغ: همگی و حتی مسعود بارزانی نیز بر توافق ملی و اصلاحات قانون اساسی معتقدند. از این رو و با در نظر گرفتن این شعارها باید در پارلمان آینده بیش از بیش از تلاش برای رسیدن به منافع حزبی و شخصی دوری کرد و همه فعالیت خود را در راستای قوت بخشیدن به این پروسه به منظور رسیدن به توافق ملی فعال تر کرده و دولت و پارلمان به بررسی و اصلاح آن دسته از قوانینی بپردازند که جنبه ملی دارند و از آن برای رسیدن به آینده ای روشن تر بهره ببرند.
ترجمه: ستاره مصلح

 

کد خبر: 226

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی