امروز: سه شنبه 09 خرداد 1402 برابر با 31 می 2023

رئیس اقلیم کردستان با «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل دیدار کرد

رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدادر با «بان کی مون» دبیرکل سازمان اعلام کرد که کردها تمام تلاش خود را برای کمک به برادرانشان در عراق خواهند کرد اما نمی‌توانند منتظر آینده‌ای نامشخص بمانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت الوطن العربی، «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در کنفرانس خبری مشترک با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد، ما با تمام امکانات خود برای کمک به برادرانمان در عراق تلاش خواهیم کرد اما نمی‌توانیم منتظر آینده‌ای نامشخص بمانیم.

وی در سخنان خود عنوان داشت: این دومین سفر دبیرکل سازمان ملل به اقلیم کردستان در سال جاری میلادی است و از زمان نخستین سفر وی تا اکنون تغییرات گسترده‌ای در منطقه رخ داده است و فرصت برای بررسی تغییرات با وی مناسب است.

«مسعود بارزانی» خاطرنشان کرد: حضور دبیرکل سازمان ملل در عراق فرصت مناسبی برای حل و فصل مشکلات است و ما امیدوار هستیم که حل این مشکلات در آینده‌ای نزدیک رخ دهد.

در همین حال، بان کی مون نیز با بیان اینکه نشست وی با بارزانی ثمربخش بود نسبت به اوضاع امنیتی در عراق اظهار نگرانی کرد.

وی در خصوص اوضاع آوارگان عراقی در اقلیم کردستان اذعان کرد: دولت اقلیم کردستان تسهیلات بسیاری به آوارگان ارائه داده است.

وی با بیان اینکه داعش قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، گفت: پیشمرگ‌های کرد شجاعانه از اقلیت‌ها دفاع و حمایت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، «بان کی مون» از اقلیم کردستان به دلیل اقدامات بشردوستانە و اسکان شمار زیادی از آوارگان عراقی علیرغم حضور تعداد کثیری از آوارگان سوری در اقلیم، تشکر و قدردانی کرد.

دبیرکل سازمان ملل در این کنفرانس ضمن ابراز نگرانی سازمان ملل از اوضاع کنونی عراق از همه جریان ها و احزاب این کشور خواست که با یافتن راه‌حلی مشترک بستر را برای برون رفت از بحران کنونی فراهم بسازند.

بان کی مون اظهار داشت: نیروی پیشمرگ با شجاعت بسیار نقش بسیار مهمی در دفاع از اقلیت ها ایفاء کرده است.

وی ضمن ابراز نگرانی سازمان ملل درباره اقدامات اعضای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) گفت: اقدامات صورت گرفته از سوی داعش نقض قوانین بین‌المللی است.

بان کی مون حمایت سازمان ملل از ریاست جمهوری عراق و دولت و شهروندان عراقی را اعلام کرد.

«مسعود بارزانی» در این کنفرانس خبری با اشارە بە اینکە تغییرات گستردەای در منطقە رخ دادە است، سفر بان کی مون بە عراق را فرصتی دانست کە احزاب و جریانات عراقی با استفادە از آن، راە چارەای برای بحران این کشور بیابند.

رئیس اقلیم کردستان ضمن قدردانی از دبیر کل سازمان ملل برای سفر بە اربیل و دیدار از آوارگان عراقی کە بە اقلیم پناە بردەاند، دیدارهای بان کی مون در بغداد و نجف را مهم و سرنوشت ساز توصیف کرد.

 

بارزانی در پایان اظهار داشت کە در گفتگو با بان کی مون تاکید کردە است کە اقلیم کردستان هر چە در توان داشتە باشد برای حل بحران عراق انجام می دهد.

 

 

 

 

کد خبر: 352

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی