امروز: چهارشنب 10 آذر 1400 برابر با 02 دسامبر 2021

حمایت پاریس از نیروهای مبارز پیشمرگه در اقلیم کردستان عراق

  • چهارشنبه, 29 مرداد 1393

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با رئیس اقلیم کردستان عراق، از آمادگی کشورش برای کمک به نیروهای مبارز این اقلیم علیه دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق برآمادگی کشورش برای کمک به نیروهای مبارز این اقلیم علیه تروریست های دولت اسلامی در عراق و شام ـ داعش ـ تأکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه ضمن تأکید بر کمک به نیروهای مبارز علیه داعش به ماهیت این کمک‌ها اشاره نکرد.

در این تماس تلفنی، اولاند و بارزانی تأکید کردند که عزم خود را برای همکاری در راستای متوقف کردن حملات داعش در شمال شرق عراق، جزم کرده‌اند.

اولاند همچنین اعلام کرد که فرانسه تصمیم دارد به تلاش‌های خود در سطح بین‌المللی در راستای کمک به مسئولان کردستان چه علیه گروه تروریستی داعش و چه در تعامل با وضعیت مهاجران و یا ساکنان اقلیم کردستان که در معرض خطر قرار دارند، ادامه دهد.

وی تأکید کرد که ظلم داعش در حق اقلیت‌های دینی به ویژه مسیحیان و ایزدی‌ها جنایتی بسیار خطرناک است و این گروه از زمان تسلط بر قره‌قوش، بزرگترین شهر مسیحی‌نشین عراق، اقدامات جنایت باری را مرتکب شده‌اند که جدیدترین نمونه جنون ویرانگر آنان را به تصویر کشیده است.

به گفته وی، اقدامات داعش درد و رنج اقلیتی ضعیف را که به کمک و تعهد همه نیاز دارند، دو چندان کرده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه با صدور بیانیه‌ای در این ارتباط اعلام کرد که اولاند در تماس تلفنی با بارزانی بر لزوم ادامه حمایت از مسیحیان تأکید کرده و گفت که باید امکانی را فراهم کرد که آنان در سرزمین خود باقی بمانند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین اظهار داشت، کشورش آماده است که امکان پناهندگی کسانی را که مایلند عراق را ترک کنند، تأمین کند.

وی به بارزانی گفت که فرانسه در نظر دارد در چارچوب نشست شورای امنیت، جامعه جهانی را علیه تروریست در عراق بسیج کرده و به این ترتیب ارائه کمک به تمام کسانی که در معرض خطر هستند، تضمین کند.

 

شورای امنیت به درخواست پاریس و به منظور بررسی اوضاع عراق،  نشست فوری تشکیل می‌دهد.

 

 

 

 

کد خبر: 368

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی