امروز: جمعه 29 تیر 1403 برابر با 20 جولای 2024

ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» در کشور سوئد برگزار شد

منصور جهانی ـ ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کردستان ایران، اقلیم کردستان عراق و سینماگران کُرد در اروپا در یوتوبوری در کشور سوئد برگزار شد.

با حضور دلشاد احمد رئیس ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» Goteborg و رئیس انجمن هنرهای زیبای «یوتوبوری»، «شه‌مالی عه‌به ره‌ش» دبیر هنری این دوره از جشنواره، «لاگی بیورک» Lage Björk مسئول ارتباطات انجمن هنرهای زیبای «یوتوبوری»، تعدادی از سینماگران حاضر در جشنواره و علاقمندان به هنر سینما؛ ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» با شعار «روژئاوا در کنارت حضور داریم» و با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کردستان ایران، اقلیم کردستان عراق و سینماگران کُرد در اروپا در سالن سینمایی «فولکت هیوس» Fulket Hus در شهر یوتوبوری در کشور سوئد برگزار شد.  

در یادداشت مسئولین ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» آمده است: شش سال است که خواب و درد و شادی را با شما تقسیم می‌کنیم. شش سال است که سرزمین و غربت را به همدیگر گره زده‌ایم. ما از راه هنر، می‌خواهیم خودمان و جهان را به حرف واداریم؛ تا از این طریق، داستان‌ها و دردهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی‌مان را ارئه کنیم. در گوشه‌ای از جنگ و تنگناهای این جهان، خودمان را به‌نمایش می‌گذاریم و می‌خواهیم با تمدن جهانی همگام شویم و به این فکر نمی‌کنیم که رؤیاها و تلاش‌هایمان بزرگ باشد یا کوچک؛ بلکه آنچه که برای ما مهم است، تلاش و استمرارمان در این راه است. 

در ادامه نوشته شده است: عزیزان، ما در حالی‌که ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» را برگزار می‌کنیم؛ که ابر سیاهی در تاریخ دور امپراتوری عثمانی بر آسمان سرزمینمان می‌آید تا در یک فرصت، خانه و زندگی، سرزمین و کُردبودنمان را اشغال کند. مردم کردستان، نزدیک به 5 سال است که در جنگی سنگین و پیچیده با پرچم‌های سیاه داعش به سرمی‌برند. ما در جنگ‌ها آواز می‌خوانیم و فیلم می‌سازیم، نقاشی می‌کشیم و داستان‌هایمان را می‌نویسیم. ما در این وضعیت، بیشتر از هر زمان دیگری برای ارتباط با جهان؛ به هنر نیاز داریم.           

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: در این روزگار، تنها افتخار ما؛ جنگاوران کُرد نیستند، که در جنگ کهنه‌پرستان داعش از خود دفاع می‌کنند، در عصر کنونی جهان با متفکرانی آشنا می‌شود و در اروپا رمان کُردی به چندین زبان، ترجمه می‌شود. کمیسیون ملی یونسکو در پاریس، شهرهای کُردستان را به عنوان شهر خلاق موسیقی و ادبیات به جهان معرفی می‌کند. سینماگران کُرد نیز تلاش می‌کنند در زیر صدا گلوله و باروت جنگ‌ها داستان‌هایشان را به جهان ارائه کنند. 

در بخش پایانی یادداشت مسئولین ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» ذکر شده است: این عصر، زمانه کردهاست؛ در این روزگار، کار ما هم این است که به‌دور از نژادپرستی؛ انسان‌بودن و کُردبودن خود را تکرار کنیم و هویت خودمان را معرفی کنیم، برای اینکه هم خود و هم جهان را بشناسیم، برای این مهم هم کارهای زیادی در پیش داریم. مهمترین کار، ارائه‌دادن داستان‌ها و استمرار بر رؤیاهایمان است. هنر سینما و همه فعالیت‌های فرهنگی دیگر، دلیلی هستند برای ماندن در جغرافیای بسته و ترسناک که ما را احاطه کرده‌اند.

اسامی فیلم‌هایی که در ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» به نمایش درآمدند، عبارتند از: فیلم سینمایی «گل نساء» به کارگردانی ستار چمنی‌گل در مراسم افتتاحییه جشنواره و فیلم‌های کوتاه «سیاه و سفید» به کارگردانی ریبین رشید، «قرمز و زرد» به کارگردانی سارا فخری، «پرواز سنگ» به کارگردانی هردی حسن، «مثل همیشه» به کارگردانی نسرین پاکو، «بوی خون» به کارگردانی کاردینا هیمن، «لحظه‌ای برای من» به کارگردانی مریوان ابراهیم، «امید» به کارگردانی عابد هورامی، «سه» به کارگردانی هردی سلامی، «راه» به کارگردانی خیبر رفیق، «هویت» به کارگردانی سامی کاکه، «یک زمان در کردستان» به کارگردانی ژینو هادی، «قربانی» به کارگردانی رزگار حسین، «مرز بالا» به کارگردانی هژار دهوکی «گم‌شدن» به کارگردانی گونا حمه صالح، «آخرین سرنوشت» به کارگردانی کامران منصور، «ناتمام» به کارگردانی رحمان هوشیاری، «اجازه میدم که بری» به کارگردانی سوران سورانی و «به دنبال هویت» به کارگردانی آوات عثمان. 

در مراسم افتتاحییه ششمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری»؛ گروه موسیقی به خوانندگی «بارزان سیدا» و با نوازندگی «هیرش عبدالله»، «ابراهیم عثمان»، «صباح سنتور»، «ئاسو دیلان»، «فریبز کرمی» و «رضا شریفی» چندین آهنگ و قطعه کُردی را اجرا کردند.

کد خبر: 828

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی