امروز: شنبه 05 خرداد 1403 برابر با 25 می 2024

رئیس اقلیم کردستان با نماینده ویژه سازمان ملل در عراق دیدار کرد

«نیچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان، با خانم «جینین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق دیدار کرد.

 

در این نشست، «نیچیروان بارزانی» در مورد نقش سازمان ملل و جامعه جهانی در همکاری با حکومت اقلیم کردستان و حکومت فدرال عراق و همچنین ضرورت حل مشکلات میان اربیل و بغداد تأکید کرد و با خانم «جینین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق؛ برای ایجاد ثبات و آرامش در عراق هم‌نظر بودند. 

 

در این دیدار، «جینین پلاسخارت» درگذشت دکتر «فرست صوفی» استاندار اربیل به علت ابتلا به بیماری کرونا را به رئیس اقلیم کُردستان و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت و در ادامه، اهمیت توافق عادی‌سازی اوضاع شهر شنگال میان اقلیم کُردستان و دولت فدرال و همکاری و هماهنگی جریان‌های مربوطه برای اجرای آن را حائز اهمیت دانست و تأکید کرد که برای ایجاد ثبات و آرامش در عراق، باید مشکلات میان اربیل و بغداد حل شوند.

 

در ادامه این نشست، همچنین توافق اخیر دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال در مورد عادی سازی اوضاع شهر شنگال، انتخابات زودهنگام عراق و آخرین تحولات مربوط به گسترش ویروس کوید 19 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

در بخش دیگری از این دیدار، رئیس اقلیم کُردستان، حمایت خود را از بازگشت داوطلبانه آوارگان عراقی ساکن در اردوگاه‌های اقلیم کُردستان به زادگاه و مناطق خود اعلام کرد و افزود: نگهداری آوارگان در اردوگاه‌ها، هزینه‌های بسیاری برای اقلیم کُردستان دارد. در همین زمینه، دو طرف بر زمینه‌‌سازی برای بازگشت داوطلبانه آوارگان به مناطق خود و همچنین تأمین ثبات و آرامش و ارائه خدمات به آنان، تأکید کردند.

 

اوضاع سیاسی و امنیتی عراق، روابط میان اربیل ـ بغداد، مقابله با تروریسم و چند موضوع دیگر مورد اهمیت طرفین، در این نشست، مورد بحث و گفت‌وگو طرفین قرار گرفت.

کد خبر: 903

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی