امروز: شنبه 26 اسفند 1396 برابر با 17 مارس 2018

          عراق

          عراق (17)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران خبر داد: میانجی‌گری ایران برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد

 نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

 

روز شهید عراق به مناسبت سالگرد شهید محمد باقر حکیم، گرامیداشت سید عبدالعزیز حکیم و بزرگداشت شهدای حشد الشعبی در تهران برگزار شد.

 شامگاه جمعه 18 اسفندماه با حضور مقامات مختلف کشوری از جمله علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جعفری رئیس دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید صادق حکیم فرزند سید محمد باقر حکیم، ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، راجح الموسوی سفیر عراق، یاسر عبدالزهرا رایزن فرهنگی جمهوری عراق و نمایندگان نهادهای و سازمان های عراقی در ایران و عراقیان مقیم تهران در دولت آباد تهران برگزار شد.

 

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: امروز هیأتی از بغداد برای بررسی لیست کارمندان وارد سلیمانیه می‌شود/ سفر مقامات اقلیم به تهران مثبت بود

نماینده اقلیم کردستان در ایران اعلام کرد: امروز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

اعتمادآنلاین| ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره روند مذاکرات بین دولت مرکزی عراق و اقلیم اظهار کرد: تا این لحظه مذاکرات ادامه دارد و هیأت‌های ویژه‌ای از سوی دولت مرکزی برای تحقیق و بررسی از لیست حقوق کارمندان و مسائل دیگر، به اقلیم سفر کرده‌اند. امروز نیز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

 

دباغ درباره وظایف این هیأت گفت: این هیأت لیست کارمندان را بررسی می‌کند. بعضا ادعا شده که اسامی این لیست حقیقی نیست و یا برخی به ناحق به عنوان کارمند معرفی شده‌اند و به طور مثال مدیر کل شده‌اند و یا اینکه بیش از حقشان حقوق دریافت می‌کنند.

 

نماینده اقلیم کردستان در ایران اضافه کرد: این برای اولین‌بار نیست که هیأتی برای بررسی مسائل به اقلیم کردستان سفر می‌کند و پیش از این نیز چند بار هیأت‌هایی آمده اند و لیستی که شامل نام تقریبا 63 هزار کارمند اقلیم است را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند.

 

دباغ تأکید کرد: دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را برای رسیدن به توافق نشان داده‌اند و تعهد و ضمانت برای پایبندی به توافقات برای دو طرف نیز قانون اساسی عراق است.

 

او گفت: مهم‌ترین تعهد بین دو طرف این است که اقلیم درآمدهای حاصل از فروش نفت را به بغداد تحویل دهد و حکومت مرکزی هم بودجه لازم و کافی اقلیم را پرداخت کند. بر این اساس، من در کل به مذاکرات و پایداری توافقات امیدوارم و رسیدن به توافق را هم ضروری می‌بینم.

 

دباغ درباره تأثیرگذاری ایران بر توافق بین دو طرف تصریح کرد: در کل سفر هیأت اقلیم کردستان به ایران مثبت بود و انتظار داریم که ادامه این تأثیر مثبت را هم همانگونه که مورد انتظار است شاهد باشیم. در سفری که اخیرا سفیر ایران در عراق به اقلیم داشته تأکید کرد که هر گونه توافق بین دو طرف باید بر اساس قانون اساسی اجرایی شود.

 

 

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد

درگفتگو با نماینده اقلیم کردستان در ایران مطرح شد،

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد 

اهالی کردستان عراق به ویژه از وضعیت بد اقتصادی به سطوح آمده و طی روزهای اخیر تظاهرات گسترده­ای در شهرهای مختلف اربیل و سلیمانیه رخ داده است که به کشته و مجروح شدن چندین نفر منجر شد. بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که به ابتکار مسعود بارزانی – رهبر حزب دموکرات – و برغم مخالفت‌‌های بین‌المللی برگزار شد، اوضاعع اقتصادی کردستان عراق رو به وخامت گذاشت. 

کمتر از سه هفته بعد از همه‌پرسی، نیروهای دولتی بغداد به سرعت حمله به اراضی مورد اختلاف میان دولت منطقه‌ای و دولت مرکزی را تصرف کردند و بدین ترتیب مناطق نفت‌خیز کرکوک  کاملاً از دست کردها خارج شد و در اختیار دولت مرکزی درآمد. محرومیت از درآمد نفت، همه رویاهای استقلال کردستان عراق را یکباره نابود کرد. با این حال حتی قبل از همه‌پرسی نیز، فشار اقتصادی به علت ارزان شدن نفت در منطقه شدت گرفته بود.

در حال حاضرکردها معتقدند دولت فدرال عراق تعامل مغرورانه­ای با اقلیم کردستان دارد و از طریق  فشار بر مردم کردستان درصدد حل اختلافات به نفع خود می­باشد. از سوی دیگر دولت مرکزی نیز معتقد است اقلیم می­بایست براساس قانون اساسی نتایج همه پرسی چند ماه پیش را باطل اعلام کند و پس از آن به مذاکره بپردازند.

برهمین اساس دولت بغداد سیاست­های تنبیهی برای اقلیم درنظر گرفت که از جمله آن می­توان به قطع حقوق کارمندان اقلیم، واگذاری مرزها به دولت عراق و منع پروازهای بین المللی از فردوگاه اربیل اشاره داشت. این مسئله باعث تظاهرات و اعتراضات مردمی در اقلیم شده و تظاهرکنندگان به سیاست­های حزب حاکم کردستان معترض شده­اند. 

به دنبال گسترش اعتراضات و ناآرامی­های به وجود آمده با آقای ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران گفتگو کردیم تا اطلاع بیشتری به دست آوریم.

آقای دباغ شرایط فعلی کردستان را بحرانی توصیف کرد گفت: درشرایط کنونی اقلیم کردستان گرفتار یک بحران شدیدی شده است که بخشی از آن به قبل از رفراندوم و بخشی از آن به حوادث بعد از رفراندوم مربوط می­شود. مردم از بابت عدم دریافت حقوق، کمبود خدمات بهداشتی و رفاهی، آب، برق و گاز معترضند و با انجام تظاهرات به دنبال انتقال پیام نارضایتی به حکومت اقلیم کردستان هستند. 

متاسفانه عملکرد و موضع حکومت مرکزی عراق در برابر درخواست اقلیم پیرامون عمل به قانون اساسی مثبت نبوده و تصمیم مناسبی نگرفته­اند. دولت عراق می­توانست حقوق کارمندان اقلیم را پرداخت کند و با تامین امکانات خدماتی و رفاهی مانع از این اعتراضات گردد.

این فشارها از سوی حکومت مرکزی و عدم توافق­، بحران را تشدید کرده و مردم از این بابت بسیار نگران هستند. البته اخیراً رئیس جمهور عراق و برخی کشورهای غربی وارد میدان شدند تا حکومت مرکزی و اقلیم را پای میزمذاکره بنشانند تا طبق قانون اساسی عراق به توافق برسند.

نماینده اقلیم کردستان در مورد طولانی شدن اختلافات با دولت مرکز عراق گفت: به نظرم این اختلافات خیلی زودتر می­توانست حل شود اما در عراق همواره در گذشته و اکنون نیز هیئت حاکم دیگر اقلیت­ها را نادیده می گیرند، اپوزیسیون را قبول ندارد، کردها را نمی­پذیرند. باید به این نکته اشاره داشت که امروز اختلاف و مشکلات دولت عراق فقط با کردها نیست. حتی شیعیان با شیعیان، شیعیان با اهل سنت، اهل سنت با یکدیگر و کلاً قشرهای مختلف با حکومت عراق درگیرند. ولی مادام که حکومت عراق یک مدیریت دولتی و یکطرفه را در دستور کار دارد و از سوی دیگر کشورهای دیگر نیز آن را حمایت کنند، مسلماً قدرت بهمین سبک باقی خواهد ماند و اختلافات برطرف نخواهد شد.

 

در کل عملکرد حکومت عراق باید قانونی و دستوری باشد و پایبند به قانون اساسی عراق برای ایجاد حل مشکلات کلی در عراق و بویژه بین اقلیم کردستان و دولت عراق باشد. لازم بذکر است که دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را اعلام کرده است که پایبند به قانون اساسی عراق است و درباره تصمیم دادگاه فدرال عراق احترام قائل است.

ناظم دباغ: درخواست مذاکره با بغداد یعنی لغو همه پرسی ; شرط بغداد برای مذاکـره با اقلـیم

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

پایگاه خبری شبکه «رووداو» با اعلام اینکه بارزانی در انتظار پاسخ نامه خود از سوی دولت مرکزی عراق است، نوشت: بارزانی برای العبادی نامه‌ای ارسال و اعلام کرده  این درست نیست که ما از طریق کنفرانس‌های خبری پاسخ یکدیگر را بدهیم. در نهایت تمام مشکلات باید از طریق مذاکرات حل و فصل شوند.
بحران در روابط  بغداد و اربیل پس از آن آغاز شد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق، در‌حرکتی یکجانبه، در سوم مهرماه گذشته، همه‌پرسی جدایی کردستان ازعراق را برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند. با بی‌توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه‌ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می‌گذارد اما هنوز نتیجه همه‌پرسی را رسماً لغو نکرده است و این مهم‌ترین شرط بغداد برای ازسرگیری گفت‌وگوهاست.همچنین، پیش از این، سومریه نیوز عراق از دیدار مقتدی صدر با حیدرالعبادی  برای رفع مشکلات دو طرف خبر داد و نوشت: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با «حیدر‌العبادی» موضوع اقلیم و اختلافات میان دو طرف را در کربلا مورد بررسی قرار دادند.

ناظم دباغ:
اقلیم بر مذاکره مستقیم با بغداد، تاکید و اصرار دارد
«ناظم عمر دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه درخواست مذاکره مستقیم منطقه اقلیم با حکومت مرکزی بغداد بیش از یک ماه است که عنوان شده است، به روزنامه صبح نو، گفت: حکومت اقلیم تاکید و اصرار بر مذاکره مستقیم با بغداد را دارد و ماه‌هاست که این موضوع به دولت مرکزی پیشنهاد شده است اما دولت عراق پاسخ روشنی برای اعلام زمان این دیدارها بیان نمی‌کند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در پاسخ به این که آیا اقلیم همه پرسی را لغو کرده است یا خیر، عنوان کرد: وقتی که رییس حکومت اقلیم اعلام می‌کند که آماده گفت وگو بر اساس قانون اساسی عراق است، این موضوع القا می‌شود که همه پرسی هم لغو شده است.
دباغ با اشاره به اینکه ما منتظر پاسخ مثبت یا منفی دولت‌مرکزی عراق برای گفت وگو هستیم، افزود: درخواست‌های ما به صورت رسمی ارائه شده و این دولت مرکزی است که باید براساس قوانین اساسی عراق پاسخ دهد.
وی در تشریح اعتراضات خیابانی منطقه اقلیم که این روزها افزایش یافته است، یادآور شد: وضعیت اقلیم چه قبل از همه پرسی و چه بعد از همه پرسی از مشکلات اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد و به خاطر برگزاری رفراندوم این امر بیشتر خودش را نشان داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار داشت: مردم نسبت به برخی از کاستی‌ها در بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی خود معترض هستند و خواستار رفع کردن آن‌ها هستند.
مردم خواهان این هستند که از تظاهرات خیابانی به خواسته‌های خود برسند و به سهم واقعی خود در ارائه اینگونه خدمات دست یابند.

عادی سازی روابط اقلیم کردستان با همسایگان
همه پرسی غیر قانونی منطقه اقلیم کردستان عراق که می‌رفت تا فتنه جدیدی در منطقه شکل دهد، با‌هوشیاری و انسجام دولت مرکزی بغداد و کشورهای مخالف همه‌پرسی، شاهد فتح کرکوک، ابطال همه پرسی و حتی کناره‌گیری بارزانی از رهبری منطقه اقلیم بودیم.
منطقه اقلیم کردستان عراق، پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن، شروطی چون، افزایش بودجه اربیل، نفت کرکوک، افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که دولتمردان آن برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان دادند، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبی دست پیدا نکردند.
به نظر می‌رسد نزدیک به چهار ماه پرهیاهو که درآن ایران، ترکیه، سوریه و دولت مرکزی عراق تلاش کردند تا سیاست استقلال طلبی یک جانبه منطقه اقلیم را به شکست بکشانند، شرایط روابط با کردستان عراق در حال عادی سازی است.
از سویی دیگر، این روزها صدها تن از ساکنان استان سلیمانیه با برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع معیشتی خود و نبود ارائه خدمات شهری به مردم، چون آب و برق مداوم؛ خواهان سرنگونی دولت اقلیم کردستان شدند که این اقدامات ناکارآمدی دولتمردان اقلیم را نشان می‌دهد که در صدد ارتباط دوباره با کشورهای همسایه و دولت مرکزی بغدادند.

شروط بغداد برای مذاکره با اقلیم کردستان
«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق فهرستی شامل سیزده شرط را پیش ازهرگونه مذاکره با اربیل تحت نظر سازمان ملل، به حکومت منطقه کردستان عراق ارائه کرد.
مهم‌ترین این شروط، لغو همه پرسی، تحویل همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در منطقه کردستان عراق به حکومت مرکزی، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی و درآمدهای مالیات و عوارض به بغداد است. از دیگر شروط العبادی، برقراری ارتباط بین پیشمرگه و وزارت دفاع عراق و تعهدبه پناه ندادن به افرادی است که حکومت مرکزی عراق به دنبال آنهاست.
این در حالی است که برخی منابع آگاه از فشارهای گسترده دیپلماتیک سفارت‌های آلمان، آمریکا و فرانسه بر حیدر العبادی، برای مذاکره با اربیل، خبر دادند. دیپلمات‌ها به علت نگرانی از تشدید بحران، خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین العبادی و نچیروان بارزانی (نخست وزیر منطقه کردستان عراق) برای فیصله دادن به اختلافات هستند.
قرار است  مذاکرات بین دو طرف با نظارت آلمان، آمریکا و فرانسه انجام و طی این مذاکرات، مسائلی اعم از حقوق، مرزها، مدیریت فرودگاه‌ها و نقش پیشمرگه در عراق، حل و فصل شود.

روزنامه صبح نو

http://sobhe-no.ir/newspaper/385/4/15144

 

سرنوشت مذاکرات میان حکومت اقلیم و بغداد

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران  - برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان، با آنکه حق مشروع مردم کردستان بود، اما با واکنشهای منفی روبرو شد و دوست و دشمن موضعی واحد علیه آن گرفتند و با حمایت از دولت مرکزی عراق خواستار ابطال این همه‌پرسی شدند و در گام بعدی و با اطلاع کشورهای دوست و همپیمان، ارتش عراق و حشدشعبی به مناطق مورد مناقشه حمله کردند و در زمان کوتاهی نیروهای پیشمرگه را از خانقین و کرکوک گرفته تا سنجار و تلعفر به عقب راندند. در نتیجه، رییس اقلیم کوردستان از سمت خود استعفا دادند و تمام اختیارات و مسئولیت‌های خود را به نخست‌وزیر و بخشی را نیز به پارلمان کردستان تفویض کردند.

در نتیجه نخست‌وزیر حکومت اقلیم آقای نچیروان بارزانی و معاون ایشان آقای قباد طالبانی مسئولیت کامل انجام گفتگو با حکومت مرکزی بغداد را با حمایت بین‌المللی برعهده گرفتند.

در گفته‌های نخست‌وزیر و اکثریت مسئولین سیاسی اقلیم، این اطمینان داده شده که رفراندوم به گذشته پیوسته و دادگاه فدرال آخرین تصمیم خود را مبنی بر ابطال آن اعلام کرده و البته ابطال آن در کردستان، در حوزه اختیارات پارلمان و مردم کردستان است، و البته حکومت اقلیم اعلام کرده که به تصمیم دادگاه فدرال احترام خواهد گذاشت و اعلام آمادگی کرده‌اند که که تمام مشکلات و مسائل فیمابین را از راه گفتگو و مذاکره و براساس قانون اساسی عراق حل کنند، این بدان معناست که کردها ضمن توافق با بغداد، به حفظ تمامیت ارضی عراق پایبند خواهد بود و آماده و مصر به گفتگو، مذاکره و توافق هستند. اما آنچه تاکنون دیده شده اینست که میان حکومت اقلیم و بغداد مساله عدم فهم مشترک به جای خود باقیست، حکومت مرکزی زمان شروع مذاکرات را اعلام نکرده، و معتقدم که این توافق به بعد از انتخابات موکول خواهد شد و تلاش می‌شود که حل مسائل به بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق کشیده شود. 

متاسفانه این سیاست و برنامه، چه از طرف کردها باشد یا اعراب، به زیان مردم کردستان تمام خواهد شد، مردم اقلیم در نتیجه تحریم و قطعی حقوق و کاهش درآمد، دچار مشکلات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی عمیقی شده‌اند و به تعویق افتادن حل مسائل، این مشکلات و بحرانها را عمیق‌تر می‌کند.

در این مقطع، گروه‌های سیاسی اقلیم با دست‌کشیدن از خواسته‌های حزبی و شخصی، می‌توانند اتحاد خود را حفظ کنند و در راه تامین منافع و حقوق مردم در چارچوب قانون اساسی عراق و احترام به حقوق بشر گام بردارند.

بر این باورم که اصرار نخست‌وزیر عراق بر عدم پاسخ‌گویی و استقبال نکردن از خواسته‌هایی که از طرف گروه‌‌های مختلف و کشورهای خارجی و به ویژه حکومت اقلیم کردستان مطرح می‌شود، شبیه جریانی در درون کردستان عمل می‌کند که تلاش‌های بین‌المللی را وقعی ننهاد و به آنها بی‌توجهی کرد.

 

بنابراین بهترین و ممکن‌ترین راه، گفتگو و مذاکره و پایبندی به قانون اساسی عراق است. 

صفحه1 از3

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی