امروز: چهارشنب 02 خرداد 1397 برابر با 23 می 2018

          عراق

          عراق (22)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید بدون ایران، هیچ مشکلی در عراق به خودی خود حل نخواهد شد و اضافه می‌کند: "هرچه تعداد فراکسیون‌های پارللمانی بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بزرگتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیل دولت جدید لازم خواهد بود"

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به پایگاه خبری "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد گذشته ثابت کرده بدون ایران هیچکدام از مشکلات عراق به خودی خود حل نخواهد شد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران هم در گذشته نقش مهمی داشته و هم در آینده نیز نقش خواهد داشت.

 او تصریح کرد اکنون شاهد هستیم که آمریکا نیز تلاش‌هایش را مضاعف کرده بنابراین نهایتا باید راه‌حلی مشترک برای حفظ منافع هر دو طرف در تشکیل حکومت جدید عراق یافت شود.

  در مورد اینکه گفته می‌شود اینبار تشکیل دولت جدید عراق زمان زیادی نخواهد برد، ناظم دباغ می‌گوید: "همواره مشکلات میان عراق و اقلیم کردستان بعد از هر انتخابات عمیق‌تر می‌شود، به ویژه که در حال حاضر هیچ فراکسیونی نتوانسته کرسی‌های لازم را کسب کند تا با یک یا نهایتا ائتلاف دو فراکسیون، دولت تشکیل دهد، پس هرچه تعداد فراکسیون‌ها بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بیشتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیک دولت نیاز خواهد بود"

 در مورد سفر هیات ایرانی به عراق و کردستان با هدف چگونگی تشکیل دولت جدید عراق، نماینده حکومت اقلیم می‌گوید: " در اینباره اطلاع نداره، اما مطمئنم که هیات‌هایی در گذشته به عراق آمده‌اند و در آینده نیز خواهند آمد."

 

 روز ١٢/٥ انتجابات پارلمانی عراق برگزار شد، اما در سطح عراق و کردستان گرو‌ههایی معتقدند که در نتیجه انتخابات تقلب صورت گرفته است.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 11:38
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده اقلیم کردستان با تاکید بر اینکه ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد، گفت:

رویداد۲۴ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد و در میان مشارکت پایین شهروندان عراقی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر توانست اکثریت پارلمان را به دست آورد 54 کرسی سهم طرفداران روحانی شیعه تندروی عراقی بود اما این کرسی ها آنقدر نیست که بشود با ائتلاف با سایر گروها دولت تشکیل داد اما چیزی که روشن است سکانداری وزارت دفاع، کشور، خارجه و اقتصاد در اختیار نزدیکان مقتدی صدر قرار خواهد رفت. 
 
فهرست «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» 52 کرسی، فهرست «الفتح» به ریاست هادی العامری 49 کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» ۲۵ کرسی، حزب «دموکرات کردستان» به ریاست «مسعود بارزانی» 25 کرسی، ائتلاف «الحکمه» به ریاست «سید عمار حکیم» 22 کرسی، ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامه النجیفی» ۱۵ کرسی و «اتحاد ملی کردستان» ۱۵ کرسی به دست آوردند.
 
مذاکره با همه گروه‌ها به جز حامیان ایران!
 
به گزارش العربیه برخی از نزدیکان مقتدی اعلام کرده‌اند که باب مذاکره با تمام گروه‌ها به غیر از دولت قانون به رهبری نوری مالکی و فتح به ریاست هادی عامری باز است. گروه‌هایی که مهمترین شاخصه آنها نزدیکی به ایران است.

صدر نیز در حساب توییتری که نزدیک به وی است خبر از تشکیل یک دولت تکنوکرات که هدف آن رفع فقر و  فساد است خبر داد.

همزمان برخی خبرها از آغاز مذاکرات با دو ائتلاف الحکمه به ریاست عمار حکیم و الوطنیه به رهبری اعیاد علاوی با سائرون دارند و به نظر می رسد شرایط برای نخست وزیری دوباره علاوی که از طیف شیعیان لیبرال محسوب می شوند مهیا شده است.

علاوی همواره به آمریکایی‌ها نزدیک بوده و مهمترین شایعه سال 2017 نیز دیدار بن سلمان ولیعهد عربستان با مقتدی صدر بوده است همین اتفاقت نشان می دهد که فعلا اوضاع برای متحدان ایران در عراق مساعد نیست.

مرزهای طولانی و نزدیکی مذهبی و قومی مردم ایران و عراق باعث شده که جدا از اتفاقات سیاسی در حوزهای اجتماعی و اقتصادی نیز دو کشور از یکدیگر تاثیر بگیرند.

به دلیل تحریم‌های هسته‌ای بسیاری از تولید کنندگان ایرانی از تکنولوژی‌ها روز دنیا عقب ماندند و با وجود امضا برجام هنوز نتوانستند این عقب افتادگی را جبران کنند پس بهترین بازارها برای اجناس متوسط ایرانی افغانستان و عراق است از طرف دیگر کاهش بودجه عراق جنگ با داعش و مشکلاتی که با همسایه شمالی (ترکیه) وجود دارد عراق به سمت ایران آمده است واقعیتی که ناظم عمر دباغ نماینده اقلیم کردستان روی آن تاکید کرده است.
 
ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد

ناظم دباغ در گفت‌وگو با رویداد۲۴ تاکید می‌کند که برگزاری انتخابات و شرکت مردم برای تعیین سرنوشت کشور اتفاق میمون و مبارکی است و من از آن خوشحال هرچند از نتیجه به دست آمده رضایت ندارم. درست است که سائرون اکثریت پارلمان را به دست آورده اما نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل بدهد و باید با دیگر گروهای شیعه ائتلاف کنند.

دباغ ادامه داد: البته خود ائتلاف سائرون متشکل از چند حزب است که شاید تنها نقطه مشترک آنها مقبولیت داشتن صدر است از طرف دیگر اختلاف در بین گروهای کرد وجود دارد و اگر می‌خواهند یک ائتلاف قدرتمند به وجود آورند باید در ابتدا بین خود هماهنگی‌های لازم را به وجد آورند در واقع امروز کمترین هماهنگی بین گروه‌های سیاسی عراق وجود دارد.

وی تصریح کرد: اما موردی که در آن هیچ شبهه‌ای وجود ندارد این است که هر دولتی با هر تفکری به روی کار بیاید بایستی با ایران روابط خود را در حوزه اقتصادی حفظ کند و چاره به غیر از آن ندارد. موقعیت ژئوپولتیک ایران سبب شده که اگر کالایی از ایران خریداری نشود باز هم این کشور مسیر ترانزیت کالاها است.
 
دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق: احتمال تاخیر در تشکیل دولت

 


از سوی دیگر حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌گو با رویداد 24 زمان اظهار نظر در این خصوص را زود می داند و می‌افزاید: هیچ گروهی نتوانسته اکثریت را به دست آورد پس از این به بعد مذاکرات سیاسی تعیین کننده است و احتمال هر گونه اتفاقی وجود دارد همین امر سبب شده که احتمال تشکیل دولت عراق با وقفه دور از ذهن نباشد.

وی ادامه داد:باید منتظر روزهای آینده ماند اما امری که واضخ است این است که نمی توان سطح تجاری 7 میلیارد دلاری دو کشور را یک شبه به صفر رساند و اصلا این تفکر غلط است.

با وجود احتمال تشدید تحریم های بین المللی حضور ایران در بازارهای صادراتی نیازمند تثبیت بیشتر است ضمن آنکه امروز یکی از کارت های برنده ایران در مذاکرات با کشورهای قدرتمند جهانی نفوذ در منطقه اعم از سیاسی و اقتصادی است.  
 
 
آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 00:21
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران با بیان اینکه مشارکت عراقی‌های ساکن ایران در انتخابات پارلمانی این کشور خوب بود ولی مشارکت بیشتر از این را انتظار داشتیم، تصریح کرد: از صبح امروز نیز برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در خود این کشور آغاز شده و تا این لحظه طبق گزارش‌های واصله استقبال خوبی از این انتخابات شده است.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت و ویژگی‌های این دوره از انتخابات پارلمانی عراق، تصریح کرد: این اولین انتخاباتی است که بعد از خروج داعش از عراق برگزار می‌شود. در این انتخابات ائتلاف‌ها و گروه‌های جدیدی شکل گرفت و همه منتظر این هستند که ببینند بعد از برگزاری انتخابات، گروه‌های سیاسی در عراق چگونه برنامه‌هایشان برای آینده عراق را به پیش می‌برند و در راستای ایجاد اصلاحات و توسعه در عراق قدم بر می‌دارند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در لیست گروه‌های شیعه، گروه نصر پیشتاز باشد، تصریح کرد: بر اساس شواهد، شاید یک گروه شیعه به تنهایی نتواند نخست‌وزیر را تعیین کند و باید با ایجاد ائتلاف اقدام به انتخاب نخست‌وزیر کند.

دباغ با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی عراق، نخست‌وزیر از بین شیعیان، رییس مجلس، از اهل تسنن و رییس‌جمهور از بین اکراد انتخاب می‌شود، خاطرنشان کرد: در منطقه اکراد به نظر می‌رسد لیست اول حزب دموکرات کردستان باشد گرچه شاید این حزب نیز برای انتخاب رییس‌جمهور مجبور به ائتلاف با گروه‌های دیگر شود.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد میزان مشارکت اکراد در انتخابات پارلمانی عراق در ایران نیز گفت: بعد از خروج داعش از عراق، تعداد زیادی از اکراد که به ایران پناهنده شده بودند به منطقه اقلیم بازگشتند و در حال حاضر تعداد اکراد در ایران کم است و ما بیشتر شاهد حضور آنها در مناطقی چون نقده هستیم که در آنجا نیز شاهد مشارکت گسترده‌ای نبودیم.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 22 ارديبهشت 1397 19:06
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است.

ناظم دبا‌غ این سخنان را در دیدار با کارا جانسون مالینا، جانشین نمایندگی یونامی در ایران مطرح کرد.

ناظم دباغ درباره انتخابات پارلمان عراق و مشارکت اقلیم کردستان افزاد:انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است و اقلیم کردستان پایبند به قانون اساسی عراق فدرالی است.  
همچنین درباره ارتباطات میان اربیل و بغداد گفتند: هر روز ارتباط  میان ما رو به بهبود است و بعد از ارسال بودجه و برگزاری انتخاباتی پارلمان عراق، انتظار داریم همکاری‌های بیشتر و فعالتری میان دو طرف صورت گیرد.  

لازم به ذکر است که انتخابات پارلمانی عراق در تاریخ ١٢/٥/٢٠١٨ در سراسر عراق برگزار شود.

 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 26 فروردين 1397 18:46
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران در گفتگو با ایسکانیوز براین باور است تا پس از برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه عراق تحول چندانی در روابط و مناسبات بغداد و اربیل ایجاد نخواهد شد اما از هم اکنون امیدواری های بسیاری برای حصول توافق در میان در طرف ایجاد شده است اگرچه مسائلی همچون تضعیف جایگاه کردها در پارلمان آتی و همچنین اختلافات داخلی آنان حضور قدرتمندانه کردها در بغداد را تهدید می کند. 

* پس از تعلیق نتایج رفراندوم اقلیم کردستان امیدهایی برای ایجاد نوعی تفاهم مشترک و توافق میان بغداد و اربیل ایجاد شد اما پس از تصویب اولیه بودجه عراق در پارلمان سهم کردها از 17 درصد به 67/12 کاهش یافت این نیز باعث بروز دوباره تنش ها در میان دو طرف شد، آیا احتمال دارد بودجه دوباره تنش در میان بغداد و اربیل را افزایش دهد و گفتگوها و تفاهم های میان دو طرف در چند ماه گذشته را به مخاطره بیندازد؟

در ابتدا باید این را بگویم رفراندوم اقلیم کردستان واکنشی در قبال سیاست های بغداد بود. بغداد و حکام حاکم بر آن در طول سال های پس از 2003 به طور مکرر حقوق کردها را نادیده گرفتند و این نیز باعث انتخاب مسیری جدید توسط کردها شد. اما پس از برگزاری رفراندوم آنچنان که اشاره کردید فضایی برای گفتگو و تفاهم ایجاد شد اما متاسفانه تصویب بودجه عراق ضربه بزرگی دیگری به فرآیند نزدیک شدن دو طرف وارد کرد و به نظر می رسد موضوع بودجه و کش و قوس های ناشی از آن تا پس از انتخابات نیز ادامه خواهد داشت. اگرچه اکنون خبرها و گزارش های متعددی مبنی بر ارسال بودجه اقلیم کردستان توسط بغداد به گوش می رسد اما براین باور هستم حتی در صورت ارسال دوباره بودجه موضوع و مسائل اقتصادی در میان اربیل و بغداد به راحتی حل و فصل نخواهند شد. این مساله به واسطه برگزاری انتخابات در ماه می یا اردیبهشت نیز بسیار پیچیده تر شده است و برخی از گروه ها در بغداد می خواهند از کارت فشارهای خود علیه اربیل استفاده کرده و از این امر برای کسب آرا بیشتر در انتخابات استفاده کنند. اما پس از انتخابات و معلوم شدن میزان قدرت و نفوذ مردمی هر یک از گروه و همچنین فرآیند تشکیل حکومت جدید فضای بسیار مطلوب و مساعدی برای هر دو طرف در جهت حل و فصل مشکلات فی مابین ایجاد خواهد شد.

* اما بسیاری از کارشناسان و ناظران مسائل عراق براین باور هستند انتخابات آتی نیز نخواهد توانست مسائل و معظلات اربیل و بغداد را حل کند و همچنان این بحران ها تداوم خواهند داشت، آیا با این برداشت بدبینانه موافق هستید؟

این دیدگاه بخشی از واقعیت ها را بازتاب و پوشش می دهد به باور من نیز پس از انتخابات بخشی از معظلات تاریخی در میان اربیل و بغداد همچنان لاینحل باقی خواهند ماند اما با این وجود بخش بزرگ دیگری از مشکلات پایان خواهند یافت. اکنون گروه های سیاسی موجود در بغداد از این واهمه دارند که با اقلیم کردستان توافقاتی را انجام دهند زیرا این باعث کاهش آرا آنان خواهد شد اما پس از انتخابات این فشارها نیز کاهش خواهند یافت زمینه برای توافقی جامع تر فراهم خواهد شد.

* اما علاوه براین برداشت بدبینانه نظرسنجی ها حاکی از کاهش شدید آرا کردها خواهد داشت، به ویژه در مناطق ماده 140 قانون اساسی عراق همچون کرکوک، در زمانی که آرا شما کاهش یابد برای نمونه اکنون شما بیش از 60 کرسی در پارلمان عراق دارید این رقم به کمتر از 50 کرسی برسد آیا دولت مرکزی آماده خواهد بود با کردهای تضعیف شده وارد معامله و امضای توافق و تفاهم نامه شود؟

این مشکل بسیار جدی خواهد بود. طبیعی است که آرا ما در این مناطق کاهش خواهد یافت. در مورد میزان آن نمی توانم با قاطعیت سخن بگویم اما بدون شک آرا کردها به ویژه در کرکوک کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. اما کاهش آرا و کرسی های پارلمانی عراق هیچ گاه به معنی نادیده انگاشتن حق و حقوق اقلیم کردستان نخواهد بود. حقوق اربیل مبتنی بر قانون اساسی عراق و ما نیز چیزی جز اجرای این قانون را خواستار نیستیم. ما در تلاش هستیم براساس قانون اساسی موجود حق و حقوق خود را تحقق بخشیم و امیدوار هستیم این مساله نیز در بغداد با استقبال مواجه شود و حق و حقوق کردها را به تعداد کرسی های مجلس در این انتخابات محدود نسازند.

* اما اقلیم کردستان ضمن کاهش آرا و تعداد کرسی ها با مشکل تشتت و اختلافات داخلی گسترده نیز روبرو است، آیا این مساله نیز ضریب موفقیت مذاکرات آتی را تضعیف نخواهد کرد؟

پس از سال 2003 هیچ گاه کردها به این میزان در داخل دچار تشتت و اختلاف نبوده اند اما من این اختلافات سیاسی را طبیعی می دانم. این اختلافات درمورد حق و حقوق کردها نیست این اختلافات درمورد مکانیسم تحقق این حقوق است. بله اگر ما در مورد حق و حقوق خود اختلاف داشتیم در آن موقع وضعیت بسیار مخاطره آمیزی داشتیم اما گروه های سیاسی اکنون تنها درمورد مسائل جزئی تعامل با بغداد با همدیگر اختلاف دارند. و حتی این احتمال نیز وجود دارد پس از پایان انتخابات پارلمان عراق و کاهش فضای رقابت ها کردها با همدیگر یک فراکسیون بزرگ تشکیل دهند و همچون برخی از ادوار گذشته به صورت متحد برای تحقق اهدافشان تلاش کنند.

* کرکوک همواره نقطه اصلی اختلافات دو طرف بوده است با این اوصاف آینده کرکوک را چگونه پیش بینی می کنید؟

 

ما خواستار حل تمامی مسائل فی مابین از طریق قانون اساسی عراق هستیم. براساس قانون اساسی عراق و ماده 140 آن مکانیسم حل مساله کرکوک به طور واضح بیان شده است ما فشارهای خود را برای تطبیق و اجراسازی این ماده را افزایش خواهیم داد اگرچه موضوع کرکوک موضوعی حتی منطقه ای و فرامنطقه ای نیز هست. یعنی نقش بازیگران و تحولات منطقه ای و فرامنطقه ای نیز در آن موثر است. اما به طور کلی حتی در صورت کاهش کردها در کرکوک ما بر اجرای ماده 140 تاکید می کنیم و در مذاکرات آتی نیز قطعا کرکوک وزن و جایگاه مهمی خواهد داشت.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 18 فروردين 1397 04:52
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 20 اسفند 1396 07:54
صفحه1 از4

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی