امروز: چهارشنب 26 تیر 1398 برابر با 17 جولای 2019

          عراق

          عراق (62)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

رای دادن به این مورد
(0 رای)

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در کاخ السلام بغداد از «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان و هیات همراه استقبال به عمل آورد.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق در کاخ السلام بغداد از «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان و هیات همراه استقبال به عمل آورد.

برهم صالح در این دیدار بر اهمیت هماهنگی در دیدگاه‌های مشترک و در پیش گرفتن ابزار گفت‌وگو برای حل و فصل همه مسائل مورد اختلاف میان دولت فدرال و دولت اقلیم بر اساس قانون اساسی، منافع ملی و تحقق عدالت، تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق همچنین نسبت به دستیابی به توافق میان طرف‌های سیاسی برای بهبود مناسبات و رفع موانعی که در مسیر ارائه خدمات به مردم عراق قرار دارد، ابراز اعتماد کرد.

از سویی دیگر، بارزانی اعلام کرد دولت اقلیم کردستان علاقه‌مند است تا گفت‌وگوها بر مبنای قانون اساسی را در راستای تحقق منافع مشترک و تقویت روابط برادرانه گسترش دهد.

طرفین همچنین در این دیدار درباره تحولات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند.

این نخستین سفر «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از زمان تشکیل کابینه جدید منطقه اقلیم به بغداد است.

 

 

آخرین بار تغییر یافته سه شنبه, 25 تیر 1398 18:37
رای دادن به این مورد
(0 رای)

ناس‌کورد- وریا حسین  //  نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران معتقد است که سفر وزیر خارجه ایران به عراق اهمیت ویژه دارد و می‌گوید: "ظریف در این سفر به اقلیم کردستان نخواهد رفت". 


ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگوی اختصاصی با ناس‌کورد به این موضوع اشاره می‌کند که سفر وزرای خارجه ایران و آمریکا به عراق اهمیت ویژه‌ای دارد چون جایگاه و موقعیت جغرافیایی عراق برای هر دو طرف اهمیت دارد به ویژه در مقطع کنونی که حمایت عراق تاثیرات دیگری نیز خواهد گذاشت، در مقطع کنونی ایران تاکید دارد که در راستای دورکردن منطقه از جنگ عراق بی‌طرفی خود را حفظ کند و اضافه می‌کند: " ایران نمی‌خواهد عراق را به جهت مشخصی سوق دهد، بلکه همگان تاکید دارند که عراق در این مقطع بی‌طرفی خود را حفظ کند تا خدایی نکرده اگر جنگی اتفاق افتاد، بتواند میانجیگری کند". 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به این موضوع نیز اشاره کرد که جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این سفر به اقلیم کردستان نخواهد رفت و می‌گوید: "اقلیم کردستان بخشی از حاکمیت عراق است". 
جواد ظریف وزیر خارجه ایران به ریاست هیاتی عالی‌رتبه از مقامات سیاسی و نظامی وارد بغداد شد و قرار است در سفر دو روزه خود با هر سه رهبر عالی‌رتبه عراقی دیدار کند. 
لینک خبر: 
https://www.nasnews.com/ku/%D9%86%D9%88%DB%8E%D9%86%DB%95%D8%B1%DB%8C-%D9%87%DB%95%D8%B1%DB%8E%D9%85-%D9%84%DB%95-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%95%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%95%DB%8C-%D8%AC%DB%95%D9%88%D8%A7%D8%AF/ 

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 05 خرداد 1398 08:00
یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید تامین منابع انرژی و برق عراق از کشور ثالث و انتقال این امر از ایران به کشور دیگر مساله ساده‌ و ممکنی نیست و احتمالا در این زمینه عراق با معافیت روبرو شود. او در ادامه می‌گوید: "بهتر است اقلیم کردستان نیز در چارچوب سیاست‌های بغداد عمل کند".

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگو با رادیو نوا می‌گوید: "معتقدم عراق دارای ویژگی‌های خاص خود در روابطش با آمریکا و همچنین در ارتباطاتش با ایران است و نیازمندی‌هایش در حوزه سوخت و برق را تاکنون از ایران تامین کرده است و انتقال این منبع تامین به کشور ثالث امر ساده و آسانی نیست".

او در ادامه می‌گوید: "پیش‌بینی می‌شود که عراق باز بتواند از ایران گاز و برق وارد کند و در این حوزه‌ها با معافیت‌های تحریمی روبرو شود".

درباره وضعیت اقلیم کردستان در اثر تحریم‌های آمریکا و امکان توقف مبادلات تجاری با ایران از ماه آینده، ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به رادیو نوا می‌گوید: "هر تهدیدی که روبروی اقلیم کردستان شود همان تهدیدی است که عراق را با مشکل مواجه خواهد کرد و بایستی هر تصمیمی که از طرف عراق گرفته می‌شود اقلیم کردستان نیز به همان تصمیم و سیاست پایبند باشد"، او در پایان افزود: "معتقدم اقلیم کردستان در بهترین حالت ممکن و در همه مقاطع برای حفظ منافع خود باید پایبند و وابسته به تصمیماتی باشد که حکومت مرکزی عراق درباره تعامل با ایران اتخاذ می‌کند".

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 08:58
رای دادن به این مورد
(0 رای)

 سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده دولت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به وجود مرزهای طولانی و منافع مشترک میان ایران و عراق تأکید کرد که نباید عراق تبدیل به بخشی از تنش میان واشنگتن و تهران و تحریم های آمریکا علیه ایران باشد.

به گزارش کردپرس، ناظم دباغ در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، با اشاره به اینکه روابط نزدیک میان تهران و بغداد موجب نگرانی و نارضایتی آمریکا می شود؛ گفت که عراق نباید منافع خود را فدای سیاست های آمریکا کرده و بر اساس خواست کشورهای خارجی موضع گیری کند.

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران افزود که عراق و ایران دارای مرزهای طولانی مشترک، روابط دیرینه و منافع مشترک هستند و عراق نباید حساسیت روابط خود با همسایگان را فراموش کند و تبدیل به بخشی از تنش های میان واشنگتن و تهران و تحریم های آمریکا علیه ایران باشد؛ چرا که آمریکا با پایان منافع خود در عراق این کشور را ترک می کند.

همچنین اعلام کرد که بغداد در تلاش است که از طرق دیپلماتیک توازن در روابط خارجی خود را حفظ کند؛ زیرا عراق و اقلیم کردستان در بسیاری زمینه ها از جمله واردات گاز، برق، خوراک و دیگر کالاهای اساسی، به ایران نیاز دارند.

 http://kurdpress.com/details.aspx?id=63211

آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 04 فروردين 1398 05:25
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران، با اشاره به اهمیت سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عراق و استقبال مقامات این کشور از وی گفت: این سفر این پیام را برای کشورهای منطقه و جهان داشت که ایران و عراق به عنوان دو همسایه نقش مهمی در ایجاد صلح و ثبات در منطقه دارند و علی رغم برخی از فشارها اقدامی علیه منافع یکدیگر انجام نمی‌دهند.

ناظم دباغ، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این سفر در شرایطی انجام شد که آمریکا و برخی از کشورهای دیگر فشارهای خود را بر روی عراق افزایش داده‌اند تا سطح روابط خود را با تهران کاهش دهد و با تحریم‌های یک جانبه دولت واشنگتن علیه تهران همراهی کند، ادامه داد: علی رغم این فشارها در این سفر مشاهده کردیم که مقامات عراقی در سطح بالا از رئیس جمهور ایران استقبال کردند و آقای روحانی علاوه بر دیدار با رئیس جمهور، نخست وزیر و تعدادی دیگر از مقامات سیاسی این کشور با آیت الله سیستانی نیز دیدار و رایزنی کرد.

وی با بیان اینکه مقامات عراقی با انجام این استقبال، استقلال دولت عراق و عزم‌شان برای گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشتند، گفت: در واقع عراق این پیام را به جمهوری اسلامی ایران داد که همانطور که ایران در شرایط سخت در کنار عراقی‌ها بوده است آنها نیز در شرایط سخت تحریم‌ها در کنار ایران خواهند بود و علاقمند به گسترش همکاری‌ها بین دو کشور هستند.

دباغ با بیان اینکه ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه به یکدیگر نیاز دارند، خاطرنشان کرد: در طول این سفر توافقات خوبی از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی بین مقامات دو کشور صورت گرفت که قطعاً این موضوع می‌تواند برای دو کشور همراه با منافع خوبی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند چرا روحانی در جریان این سفر به منطقه اقلیم کردستان عراق سفر نکرده است، گفت: منطقه اقلیم کردستان جزئی از عراق است و از طرف دیگر ایشان در این سفر دیدار خوبی با آقای برهم صالح (رئیس جمهور عراق) که کُرد هستند، داشتند و هر توافقی که بین ایران و عراق انجام شود منافعش برای کل عراق که اقلیم نیز جزئی از آن است خواهد بود. البته ما خوشحال‌تر می‌شدیم که ایشان می‌توانستند به این منطقه نیز سفر کنند ولی باید در ارزیابی از این موضوع کل مسائل را در نظر گرفت.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران همچنین با اشاره به پیام‌های این سفر برای کشورهای منطقه و فرامنطقه گفت: مقامات دو کشور با انجام این سفر این پیام را دادند که دو کشور ایران و عراق به عنوان دو همسایه و قدرتمند نقش مهمی در برقراری صلح و امنیت دارند. هر دو در راستای حفظ منافع خود و مردم‌شان تلاش می‌کنند و علیه منافع یکدیگر اقدامی انجام نخواهند داد.

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 25 اسفند 1397 05:48
رای دادن به این مورد
(0 رای)

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: معتقدم سفر رئیس جمهور ایران به عراق نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت.

 

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: به باور بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای عراق در مرحله حساسی قرار گرفته است و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران منافع این کشور را تأمین خواهد کرد. در این میان مسئولان ارشد عراق به‌صراحت اعلام کرده‌اند که این کشور بخشی از سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران نخواهد بود، زیرا عراق با داشتن مرزهای طولانی مشترک و روابط و منافع اقتصادی با ایران هیچ‌گاه از پایبندی به تحریم‌های آمریکا سود نخواهد برد.

علاوه بر این، عراق اینک شاهد اوج وحدت در روابط میان اربیل و بغداد است و دولت اقلیم کردستان و جریان‌های سیاسی کُردی خواستار تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران بر اساس رعایت حسن همجواری و احترام متقابل هستند و سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به عراق می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت پاسخگوی سؤالاتی درباره این سفر و برخی پرونده‌های جاری در این منطقه بود که در ادامه تقدیم می‌شود.

توافق ایران و عراق به سود همه عراقی‌هاست

آنا: حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در عراق حضور دارند و گویا برنامه‌ای برای سفر به اقلیم کردستان ندارند. آیا روابط ایران و اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی دولت عراق تعریف می‌شود ؟

دباغ: تاکنون هیچ تصمیمی درباره سفر آقای روحانی به اقلیم کردستان گرفته نشده است، ولی در کل معتقدیم هر سیاستی که جمهوری اسلامی ایران و عراق درباره آن به توافق دست یابند، ۱۰۰ درصد به سود کل عراقی‌ها است، زیرا عراق امروز در اوج اتحاد قرار دارد و طبق قانون اساسی، هر تصمیم بغداد به سود همه مردم عراق است.

 

من معتقدم سفر خیلی خوبی انجام شده است، زیرا ایران و عراق در وضعیتی هستند که بیش از پیش به اتحاد میان یکدیگر نیاز دارند. علاوه بر این دوستی، هم‌پیمانی و همکاری میان عراق و ایران لازم است. به نظر من سفر رئیس جمهور ایران به عراق  نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت، زیرا اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در چارچوب یک قانون و یک وحدت جغرافیایی هستند، و این سفر می‌تواند اثرگذار باشد.

آنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دی‌ماه سال جاری در سفری پنج روزه به عراق، به اربیل و سلیمانیه عزیمت کرد. این تحرک دیپلماتیک چه دستاوردی برای اقلیم کردستان داشت؟

دباغ: این سفر باعث تقویت روابط میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت اقلیم کردستان عراق شد و این رابطه تنگاتنگ همچنان ادامه دارد. طبعاً این رابطه در چارچوب قانون اساسی عراق است و می‌تواند در افزایش همکاری‌های دوجانبه اثرگذار باشد، زیرا اکنون کردها شریک بغداد هستند. طبعاً وقتی مردم در اقلیم کردستان از وضعیت و سیاست‌های ایران راضی باشند، این موضوع بر روند روابط میان عراق و جمهوری اسلامی ایران تأثیر مثبت می‌گذارد. من سفر ظریف را خوب و مفید ارزیابی می‌کنم.

مرز «شوشمی» از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد

آنا: «شهاب نادری»، نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مرز «شوشمی»، گفته بود که باتوجه به توافقات میان ایران و اربیل، از دیدگاه ما شوشمی یک مرز مجاز و رسمی است. آیا این گذرگاه مرزی از نظر اقلیم کردستان عراق رسمیت یافته است؟

دباغ: از نظر اقلیم کردستان همچنان مشکلاتی بر سر این مرز وجود دارد، ولی ما حاضریم از آن پشتیبانی کنیم و باقی امور مرزی باید میان ایران و عراق حل‌وفصل شود. باوجود این، تاکنون هیچ توافقی انجام نشده است و مرزهای میان ایران و اقلیم همان مرزهای سابق هستند. بنابراین، مرز شوشمی از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد.

تشکیل حکومت اقلیم کردستان به سود همه است

آنا: چند روز پیش توافق‌نامه سیاسی جامع میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان (حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی) امضا شد. پیش از اینکه توافق به دست آید، وزیر امور خارجه‌ آمریکا پیامی به مسعود بارزانی فرستاد و خواستار تسریع در امضای توافق شده بود. آیا این مداخله آمریکا تأثیری در توافق داشته است یا خیر؟

دباغ: به‌نظرم این امور بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و آمریکا پیشنهادی را به مقام‌های اقلیم کردستان ارائه نکرده است. نه‌تنها آمریکا بلکه حتی برخی‌ها مدعی هستند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیام داده بود، ولی با توجه به اوضاع اقلیم کردستان و فضای سیاسی موجود، به مصلحت کشورهای همسایه است که حکومت اقلیم تشکیل شود. علاوه بر این، با تشکیل حکومت اقلیم کردستان مخصوصاً بعد از برگزاری انتخابات، امنیت و آسایش بیشتری فراهم می‌شود و این به سود همه هست.

از سوی دیگر معتقدم که بهترین وضعیت برای این دو گروه سیاسی اقلیم کردستان این است که خودشان بدون دخالت خارجی‌ به توافق دست یابند؛ چه حزب اتحادیه میهنی و چه حزب دموکرات حق دارند و به‌دلیل اعتقاد به این حق است که باید به توافقات اساسی دست یابند. ان‌شاءالله به‌زودی شاهد خواهیم بود که کل مشکلات رفع و حکومت جدید اقلیم کردستان تشکیل می‌شود.

آنا: روند تشکیل حکومت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا به‌زودی شاهد تشکیل حکومت خواهیم بود یا مشکلات قبلی سر جای خود باقی هستند؟

دباغ: خیر، به‌نظرم طبق توافقات انجام شده مشکلات چندانی وجود ندارد؛ تنها مشکل این است که به دنبال ایجاد یک سازوکار هستند تا هرچه زودتر کابینه قوی در اقلیم کردستان تشکیل شود و همه‌چیز به این موضوع بستگی دارد که اتحادیه میهنی کردستان هرچه زودتر کاندیدای خود را برای ایفای مسئولیت تعیین کند، کابینه تشکیل شود و شورای اقلیم در اولین فرصت جلسه‌ خود را برگزار کند تا روند تجدیدنظر در قانون انتخابات ریاست اقلیم انجام شود.

آنا: آیا نام فرد خاصی برای نامزدی مطرح شده است؟

دباغ: بله، آقای نیچروان بارزانی ازسوی حزب دموکرات کردستان عراق به‌عنوان نامزد ریاست و مسعود بارزانی به‌عنوان نامزد نخست‌وزیری اقلیم تعیین شده است.

از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان استقبال می‌کنیم

آنا: حدود یک هفته پیش موضوع سرمایه‌گذاری شرکت اماراتی «دانا گاز» در اقلیم کردستان مطرح شد. آیا این موضوع باعث نمی‌شود که کشوری همچون امارات و در ادامه، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بخواهند از فاز اقتصادی وارد مداخله سیاسی در اقلیم بشوند؟

دباغ: قرارداد گازی میان اقلیم کردستان و دانا گاز پیش‌تر نیز وجود داشت و حال این قرارداد توسعه یافته است. نه‌تنها امارات بلکه ما هم خواهان توسعه روابط خود و سرمایه‌گذاری در اقلیم ازسوی همه طرف‌ها و کشورها هستیم. باوجود این تاکنون جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری در اقلیم اقدامی انجام نداده است و من حتی با نماینده دانا گاز در تهران ملاقات کردم. ما آماده استقبال از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان هستیم.

آنا: آیا این موضوع که برخی نماینده‌های مجلس عراق وابسته یا حامی رژیم صهیونیستی هستند صحت دارد؟

دباغ: هر کار و اقدامی که انجام می‌شود باید در چارچوب قانون اساسی عراق باشد. وقتی که دولت مرکزی در بغداد اجازه کاری را بدهد، دست ما نیز برای انجام آن کار در اربیل باز می‌شود. من انتساب هرکدام از نمایندگان مجلس که حامی صهیونیست‌ها باشند به کردها و اقلیم کردستان را رد می‌کنم ولی متأسفانه عرب‌هایی هستند که به سرزمین‌های اشغالی می‌روند و برمی‌گردند.

 

http://ana.ir/fa/news/33/367618/

صفحه1 از11

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی