امروز: پنج شنبه 28 تیر 1397 برابر با 19 جولای 2018

          عراق

          عراق (27)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

رای دادن به این مورد
(0 رای)

مسئول دولتی وابسته به اتحادیه میهنی: رویایی بیش نیست که فکر کنیم ایران در تظاهرات عراق نقش دارد

یکی از مسئولین دولت اقلیم کردستان که وابسته به اتحادیه میهنی کردستان است می‌گوید: "رویایی بیش نیست اگر کسانی فکر کنند که جمهوری اسلامی ایران در تظاهرات عراق نقش دارد و آشوب در عراق در راستای منافع ایران نیست"

  

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران که وابسته به اتحادیه میهنی است به باس‌نیوز می‌گوید: "رویایی بیش نیست که فکر کنیم ایران در این تظاهرات نقش دارد، آیا کسانی که دست به تظاهرات زده‌اند وابسته ایران هستند؟ من چنین اعتقادی ندارم و براساس تجربیات خودم، برخلاف این معتقدم ایران در تلاش است که عراق و مرزهای ایران در هر نقطه‌ای دچار آشوب نشود، چون چه بخواهیم و چه نخواهیم، این مساله بر اوضاع ایران تاثیر خواهد گذاشت.  

وی همچنین تاکید کرد که آشوب در عراق به ضرر ایران خواهد بود، چون در عراق دولتی شیعی حکم می‌راند. 

 

از دید ناظم دباغ شرایط فعلی عراق در راستای منافع گروه تروریستی داعشذ است و می‌گوید: "ببینید، فعالیت‌های داعش در عراق افزایش یافته، آیا ایران در راستای افزایش فعالیت داعش عمل می‌کند؟!"

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

  وێستگه‌نیوز / نماینده حکومت اقلیم کردستان می‌گوید ایران در ترغیب گروه‌های مختلف عراقی برای تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید نقش دارد، چون در توافق میان ائتلاف‌های سائرون و فتح نیز نقش ایفا کرده است.

 

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به وێستگه‌نیوز اعلام کرد: "در توافق میان ائتلاف سائرون و فتح، ایران نقش ایفا کرده است، اما در نهایت مرجعیت شیعه با همکاری مرجعیت ایران در تعیین تکلیف شیعیان نقش خواهند داشت، نه ایران به تنهایی"، همچنین افزودند: "بدون تردید مرجعیت شیعه در عراق در راستای حفظ منافع شیعیان در عراق و در دولت جدید، در نزدیک‌ساختن شیعیان ایفای نقش خواهد کرد"، و اشاره کردند:" مرجعیت تشیع با ایران همکاری خواهد کرد، چون ایران به عنوان یک دولت به این مساله ورود خواهد کرد، اما مرجعیت از جایگاه مذهبی وارد خواهد شد".

 

در مورد درخواست ایران نیز از گروه‌های کرد برای مشارکت در دولت جدید، ناظم دباغ می‌گوید: "آنچه برداشت و احساس من است اینست که ایران در ترغیب گروه‌های مختلف در راستای تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید عراق نقش ایفا می‌کند و در حفظ اتحاد میان گروه‌های کردی نیز مصر است، اما آنچه به منافع گروهها و شخصیتها مرتبط است باید پرسید که آیا همه آنها نصایح ایران را مدنظر قرار خواهند داد؟."


بیش از یک ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق می‌گذرد، هفته گذشته ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر و فتح به رهبری هادی عامری ائتلافی جدید را شکل دادند.

 

براساس اطلاعات به دست آمده توسط وێستگه‌نیوز، قرار است ابتدای هفته آینده هیات عالی‌رتبه پارت دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان به ریاست فاضل میرانی دبیرکل دفتر سیاسی پارت دموکرات و ملابختیار مسئول اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی با هدف گفتگو با ائتلاف شیعیان برای تشکیل دولت جدید به بغداد سفر کنند.

براساس همین اطلاعات، دلیل تاخیر اعزام هیات مشترک پارت دموکرات و اتحادیه میهنی به انتظار آنان برای توافق گروه‌های شیعی در میان خود برمی‌گردد، همچنین دادگاه فدرال نتایج انتخابات ١٢/٥/٢٠١٨ را تایید کند.

 

آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 30 خرداد 1397 09:32
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نخست وزیر منطقه کردستان عراق تاکید کرد که این منطقه مرحله جدیدی را آغاز کرده و از هیچ تلاشی برای عادی سازی روابط با بغداد صرف نظر نمی‌کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «سومریه نیوز»، «نیچروان بارزانی»، نخست وزیر منطقه کردستان عراق امروز چهارشنبه تاکید کرد، منطقه کردستان مرحله جدیدی را آغاز کرده و برای حل مسائل خود با بغداد بر اساس قانون اساسی تلاش می‌کند.

وی امروز در مراسم اعطای مدرک بین المللی ایزو به وزارت داخلی منطقه کردستان اظهار داشت: مرحله تازه‌ای در منطقه کردستان آغاز شده است این منطقه هر تلاشی برای عادی سازی روابط با بغداد به کار خواهد بست و برای اثبات حقوق و حل مشکلات مطابق با قانون اساسی تلاش می‌کند.

بارزانی تصریح کرد که تمایل جدی برای انجام اصلاحات و کاستن از روال معمول وجود دارد»؛ وی همچنین بر اهمیت «ایجاد زیرساخت‌های اداری در مؤسسات منطقه» تاکید کرد.

وزارت کشور منطقه کردستان عراق در دسامبر 2017 از آغاز به کار نظام الکترونیکی در همه نهادهای خود خبر داد و گفت این طرح با هدف تسهیل در خدمات رسانی به شهروندان و شفاف سازی صورت گرفته است.

 

 

 

آخرین بار تغییر یافته جمعه, 18 خرداد 1397 05:56
رای دادن به این مورد
(0 رای)

انوار- نماینده کردستان عراق با اشاره به نتایج انتخابات پارلمان عراق گفت: به نظرم هرحکومتی درعراق تشکیل شود، نمی تواند نقش و تاثیر جمهوری اسلامی ایران را در نظر نگیرد چراکه جمهوری اسلامی ایران و عراق مسائل و منافع مشترک بسیاری با یکدیگر دارند. ناظم دباغ در ایران در گفت و گو با خراسان ضمن بیان این مطلب درباره چشم انداز روابط ایران وعراق پس از انتخابات پارلمان عراق، گفت : روابط ایران با عراق باید برقرار باشد چراکه امنیت و ثبات درعراق نیازمند دوستی وحسن همجواری با ایران است. نماینده کردستان عراق درایران درباره سطح روابط ائتلاف هایی که در انتخابات پارلمان عراق برنده شده اند، تاکید کرد: اکثریت احزاب و ائتلاف هایی که درانتخابات حائز کرسی شده اند، ارتباط نزدیک و خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند. وی افزود: «مقتدی صدر» اگر نگویم نزدیک اما با جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد .اگرچه به نظر می رسد این ارتباط  نزدیک نیست  اما به گونه ای هم نیست که با ایران دشمنی و این ارتباط را کم رنگ کند .

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 05 خرداد 1397 11:25
رای دادن به این مورد
(0 رای)

ناظم دباغ گفت: از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، چند روزی است که نتیجه انتخابات پارلمانی عراق منتشر شده. از ابتدا کشورهای منطقه و حتی فرا منطقه ای منتظر برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان و عراق بودند. بعضا کارشناسان و تحلیلگران مسائل غرب آسیا معتقد بودند دولت های خاورمیانه بسیاری از کنش ها و تصمیمات خود را به بعد از این دو انتخابات موکول کرده اند. پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان لبنان مشخص شد جبهه مقاومت و به خصوص حزب الله و متحدانش کار سختی برای تشکیل دولت ندارند و با اندکی تلاش و کسب اعتماد تعدادی از نمایندگان مجلس می توانند دولت ائتلافی که کفه آن به سمت متحدان سید حسن نصرالله سنگینی می کند، تشکیل دهند.

در عراق وضعیت کاملا متفاوت با لبنان است. در وحله اول شاهد بودیم مشارکت عراقی ها در انتخابات پارلمانی، در مقایسه با سال های 2010 و 2014 به شدت پایین آمده و این در حالی بود که شکست داعش و اخراج آن از عراق، نوید حضوری حداکثری را در این انتخابات می داد. علت این مشارکت ضعیف را می‌توان در صحبت های آیت الله سیستانی، اصلی ترین مرجع تقلید شیعه در عراق، جست و جو کرد. او در آخرین پیام خود پیش از برگزاری انتخابات از مردم عراق خواسته بود «افراد شایسته را انتخاب کنید و از انتخاب افراد شکست‌خورده و فاسدی که امتحان خود را پس داده‌اند، خودداری کنید.»

بی شک فساد سیاسی و اقتصادی چند سال اخیر در عراق و دلزدگی مردم از سیاسیون و مسئولین تکراری که نتوانستند اوضاع عراق را پس از خروج آمریکایی ها سر و سامان بخشند، دلیل اصلی حضور حداقلی عراقی ها پای صندوق های رای بوده است.

جدای از این مسئله که میزان مشارکت در عراق به چه اندازه بوده است، نحوه بدست آوردن کرسی های پارلمان توسط گروه های سیاسی نیز در نوع خود بی سابقه بود. لیست سائرون به رهبری «مقتدی صدر» که در انتخابات پیشین اقبال چندانی برای کسب کرسی های پارلمان نداشتند، این بار توانستند بر 54 کرسی تکیه بزنند و بیشترین کرسی را نسبت به سایرین بدست آورند اما اختلاف کم آن ها با سایر جریان های سیاسی سبب شده تا دولت آینده عراق منوط به ائتلاف چند گروه سیاسی شود. در واقع نوع کسب آرا به صورتی شده است که تمامی گروه های سیاسی و حتی تک کرسی ها می توانند تعیین کننده چیدمان دولت آینده باشند.

ناظم دباغ کارشناس مسائل عراق در گفت و گو با برنا گفت: با توجه به سلائق فکری و سیاسی متفاوت نیروها، ائتلافِ همه جریانهای شیعه عراق بسیار دشوار است .همچنانکه در دوره رقابت و تبلیغات انتخاباتی اتفاق نیفتاد. با وجود اختلافاتی که میان جریانات راه یافته به پارلمان وجود دارد، تشکیل ائتلاف واحد سبب می شود تا آن ها به اجبار اختلافات را کنار بگذارند. آنچه راه این چرخش را هموار می‌کند، کم‌رنگ شدن ثنویت‌های قومی مذهبی در این دوره از انتخابات عراق در مقایسه با دوره‌های پیشین و شعارهای ملی‌گرایانه و فرامذهبی شخصیت‌ها و لیست‌های دو فرقه است. از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

وی در خصوص جهت گیری کردها عنوان کرد: کردها توانستند در مجموع بیش از 50کرسی بدست بیاوردند و همین مسئله باعث می شود تا دولت آینده مجبور باشد با آن ها ائتلاف کند. از طرفی مشخص است که سران کردستان به دنبال رسیدن به اهداف و حقوق خود در چارچوب قانون اساسی عراق هستند و به طور حتم با فراکسیونی ائتلاف خواهند کرد که بتواند حقوق آن ها را تأمین کند. البته در میان تمامی جریاناتی که توانستند در این انتخابات به پارلمان راه پیدا کنند، جریان وابسته به عمار حکیم از مقبولیت بیشتری نزد کردها برخوردار است و همین مسأله می تواند در جهت گیری نمایندگان کرد در آینده موثر باشد. 

 

خبرنگار: امیرحسین چرایی                     

 

 

آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 02 خرداد 1397 06:22
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید بدون ایران، هیچ مشکلی در عراق به خودی خود حل نخواهد شد و اضافه می‌کند: "هرچه تعداد فراکسیون‌های پارللمانی بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بزرگتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیل دولت جدید لازم خواهد بود"

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به پایگاه خبری "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد گذشته ثابت کرده بدون ایران هیچکدام از مشکلات عراق به خودی خود حل نخواهد شد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران هم در گذشته نقش مهمی داشته و هم در آینده نیز نقش خواهد داشت.

 او تصریح کرد اکنون شاهد هستیم که آمریکا نیز تلاش‌هایش را مضاعف کرده بنابراین نهایتا باید راه‌حلی مشترک برای حفظ منافع هر دو طرف در تشکیل حکومت جدید عراق یافت شود.

  در مورد اینکه گفته می‌شود اینبار تشکیل دولت جدید عراق زمان زیادی نخواهد برد، ناظم دباغ می‌گوید: "همواره مشکلات میان عراق و اقلیم کردستان بعد از هر انتخابات عمیق‌تر می‌شود، به ویژه که در حال حاضر هیچ فراکسیونی نتوانسته کرسی‌های لازم را کسب کند تا با یک یا نهایتا ائتلاف دو فراکسیون، دولت تشکیل دهد، پس هرچه تعداد فراکسیون‌ها بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بیشتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیک دولت نیاز خواهد بود"

 در مورد سفر هیات ایرانی به عراق و کردستان با هدف چگونگی تشکیل دولت جدید عراق، نماینده حکومت اقلیم می‌گوید: " در اینباره اطلاع نداره، اما مطمئنم که هیات‌هایی در گذشته به عراق آمده‌اند و در آینده نیز خواهند آمد."

 

 روز ١٢/٥ انتجابات پارلمانی عراق برگزار شد، اما در سطح عراق و کردستان گرو‌ههایی معتقدند که در نتیجه انتخابات تقلب صورت گرفته است.

 

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 11:38
صفحه1 از5

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی