امروز: یکشنبه 01 بهمن 1396 برابر با 21 ژانویه 2018

          عراق

          عراق (14)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد

درگفتگو با نماینده اقلیم کردستان در ایران مطرح شد،

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد 

اهالی کردستان عراق به ویژه از وضعیت بد اقتصادی به سطوح آمده و طی روزهای اخیر تظاهرات گسترده­ای در شهرهای مختلف اربیل و سلیمانیه رخ داده است که به کشته و مجروح شدن چندین نفر منجر شد. بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که به ابتکار مسعود بارزانی – رهبر حزب دموکرات – و برغم مخالفت‌‌های بین‌المللی برگزار شد، اوضاعع اقتصادی کردستان عراق رو به وخامت گذاشت. 

کمتر از سه هفته بعد از همه‌پرسی، نیروهای دولتی بغداد به سرعت حمله به اراضی مورد اختلاف میان دولت منطقه‌ای و دولت مرکزی را تصرف کردند و بدین ترتیب مناطق نفت‌خیز کرکوک  کاملاً از دست کردها خارج شد و در اختیار دولت مرکزی درآمد. محرومیت از درآمد نفت، همه رویاهای استقلال کردستان عراق را یکباره نابود کرد. با این حال حتی قبل از همه‌پرسی نیز، فشار اقتصادی به علت ارزان شدن نفت در منطقه شدت گرفته بود.

در حال حاضرکردها معتقدند دولت فدرال عراق تعامل مغرورانه­ای با اقلیم کردستان دارد و از طریق  فشار بر مردم کردستان درصدد حل اختلافات به نفع خود می­باشد. از سوی دیگر دولت مرکزی نیز معتقد است اقلیم می­بایست براساس قانون اساسی نتایج همه پرسی چند ماه پیش را باطل اعلام کند و پس از آن به مذاکره بپردازند.

برهمین اساس دولت بغداد سیاست­های تنبیهی برای اقلیم درنظر گرفت که از جمله آن می­توان به قطع حقوق کارمندان اقلیم، واگذاری مرزها به دولت عراق و منع پروازهای بین المللی از فردوگاه اربیل اشاره داشت. این مسئله باعث تظاهرات و اعتراضات مردمی در اقلیم شده و تظاهرکنندگان به سیاست­های حزب حاکم کردستان معترض شده­اند. 

به دنبال گسترش اعتراضات و ناآرامی­های به وجود آمده با آقای ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران گفتگو کردیم تا اطلاع بیشتری به دست آوریم.

آقای دباغ شرایط فعلی کردستان را بحرانی توصیف کرد گفت: درشرایط کنونی اقلیم کردستان گرفتار یک بحران شدیدی شده است که بخشی از آن به قبل از رفراندوم و بخشی از آن به حوادث بعد از رفراندوم مربوط می­شود. مردم از بابت عدم دریافت حقوق، کمبود خدمات بهداشتی و رفاهی، آب، برق و گاز معترضند و با انجام تظاهرات به دنبال انتقال پیام نارضایتی به حکومت اقلیم کردستان هستند. 

متاسفانه عملکرد و موضع حکومت مرکزی عراق در برابر درخواست اقلیم پیرامون عمل به قانون اساسی مثبت نبوده و تصمیم مناسبی نگرفته­اند. دولت عراق می­توانست حقوق کارمندان اقلیم را پرداخت کند و با تامین امکانات خدماتی و رفاهی مانع از این اعتراضات گردد.

این فشارها از سوی حکومت مرکزی و عدم توافق­، بحران را تشدید کرده و مردم از این بابت بسیار نگران هستند. البته اخیراً رئیس جمهور عراق و برخی کشورهای غربی وارد میدان شدند تا حکومت مرکزی و اقلیم را پای میزمذاکره بنشانند تا طبق قانون اساسی عراق به توافق برسند.

نماینده اقلیم کردستان در مورد طولانی شدن اختلافات با دولت مرکز عراق گفت: به نظرم این اختلافات خیلی زودتر می­توانست حل شود اما در عراق همواره در گذشته و اکنون نیز هیئت حاکم دیگر اقلیت­ها را نادیده می گیرند، اپوزیسیون را قبول ندارد، کردها را نمی­پذیرند. باید به این نکته اشاره داشت که امروز اختلاف و مشکلات دولت عراق فقط با کردها نیست. حتی شیعیان با شیعیان، شیعیان با اهل سنت، اهل سنت با یکدیگر و کلاً قشرهای مختلف با حکومت عراق درگیرند. ولی مادام که حکومت عراق یک مدیریت دولتی و یکطرفه را در دستور کار دارد و از سوی دیگر کشورهای دیگر نیز آن را حمایت کنند، مسلماً قدرت بهمین سبک باقی خواهد ماند و اختلافات برطرف نخواهد شد.

 

در کل عملکرد حکومت عراق باید قانونی و دستوری باشد و پایبند به قانون اساسی عراق برای ایجاد حل مشکلات کلی در عراق و بویژه بین اقلیم کردستان و دولت عراق باشد. لازم بذکر است که دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را اعلام کرده است که پایبند به قانون اساسی عراق است و درباره تصمیم دادگاه فدرال عراق احترام قائل است.

ناظم دباغ: درخواست مذاکره با بغداد یعنی لغو همه پرسی ; شرط بغداد برای مذاکـره با اقلـیم

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

پایگاه خبری شبکه «رووداو» با اعلام اینکه بارزانی در انتظار پاسخ نامه خود از سوی دولت مرکزی عراق است، نوشت: بارزانی برای العبادی نامه‌ای ارسال و اعلام کرده  این درست نیست که ما از طریق کنفرانس‌های خبری پاسخ یکدیگر را بدهیم. در نهایت تمام مشکلات باید از طریق مذاکرات حل و فصل شوند.
بحران در روابط  بغداد و اربیل پس از آن آغاز شد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق، در‌حرکتی یکجانبه، در سوم مهرماه گذشته، همه‌پرسی جدایی کردستان ازعراق را برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند. با بی‌توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه‌ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می‌گذارد اما هنوز نتیجه همه‌پرسی را رسماً لغو نکرده است و این مهم‌ترین شرط بغداد برای ازسرگیری گفت‌وگوهاست.همچنین، پیش از این، سومریه نیوز عراق از دیدار مقتدی صدر با حیدرالعبادی  برای رفع مشکلات دو طرف خبر داد و نوشت: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با «حیدر‌العبادی» موضوع اقلیم و اختلافات میان دو طرف را در کربلا مورد بررسی قرار دادند.

ناظم دباغ:
اقلیم بر مذاکره مستقیم با بغداد، تاکید و اصرار دارد
«ناظم عمر دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه درخواست مذاکره مستقیم منطقه اقلیم با حکومت مرکزی بغداد بیش از یک ماه است که عنوان شده است، به روزنامه صبح نو، گفت: حکومت اقلیم تاکید و اصرار بر مذاکره مستقیم با بغداد را دارد و ماه‌هاست که این موضوع به دولت مرکزی پیشنهاد شده است اما دولت عراق پاسخ روشنی برای اعلام زمان این دیدارها بیان نمی‌کند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در پاسخ به این که آیا اقلیم همه پرسی را لغو کرده است یا خیر، عنوان کرد: وقتی که رییس حکومت اقلیم اعلام می‌کند که آماده گفت وگو بر اساس قانون اساسی عراق است، این موضوع القا می‌شود که همه پرسی هم لغو شده است.
دباغ با اشاره به اینکه ما منتظر پاسخ مثبت یا منفی دولت‌مرکزی عراق برای گفت وگو هستیم، افزود: درخواست‌های ما به صورت رسمی ارائه شده و این دولت مرکزی است که باید براساس قوانین اساسی عراق پاسخ دهد.
وی در تشریح اعتراضات خیابانی منطقه اقلیم که این روزها افزایش یافته است، یادآور شد: وضعیت اقلیم چه قبل از همه پرسی و چه بعد از همه پرسی از مشکلات اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد و به خاطر برگزاری رفراندوم این امر بیشتر خودش را نشان داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار داشت: مردم نسبت به برخی از کاستی‌ها در بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی خود معترض هستند و خواستار رفع کردن آن‌ها هستند.
مردم خواهان این هستند که از تظاهرات خیابانی به خواسته‌های خود برسند و به سهم واقعی خود در ارائه اینگونه خدمات دست یابند.

عادی سازی روابط اقلیم کردستان با همسایگان
همه پرسی غیر قانونی منطقه اقلیم کردستان عراق که می‌رفت تا فتنه جدیدی در منطقه شکل دهد، با‌هوشیاری و انسجام دولت مرکزی بغداد و کشورهای مخالف همه‌پرسی، شاهد فتح کرکوک، ابطال همه پرسی و حتی کناره‌گیری بارزانی از رهبری منطقه اقلیم بودیم.
منطقه اقلیم کردستان عراق، پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن، شروطی چون، افزایش بودجه اربیل، نفت کرکوک، افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که دولتمردان آن برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان دادند، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبی دست پیدا نکردند.
به نظر می‌رسد نزدیک به چهار ماه پرهیاهو که درآن ایران، ترکیه، سوریه و دولت مرکزی عراق تلاش کردند تا سیاست استقلال طلبی یک جانبه منطقه اقلیم را به شکست بکشانند، شرایط روابط با کردستان عراق در حال عادی سازی است.
از سویی دیگر، این روزها صدها تن از ساکنان استان سلیمانیه با برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع معیشتی خود و نبود ارائه خدمات شهری به مردم، چون آب و برق مداوم؛ خواهان سرنگونی دولت اقلیم کردستان شدند که این اقدامات ناکارآمدی دولتمردان اقلیم را نشان می‌دهد که در صدد ارتباط دوباره با کشورهای همسایه و دولت مرکزی بغدادند.

شروط بغداد برای مذاکره با اقلیم کردستان
«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق فهرستی شامل سیزده شرط را پیش ازهرگونه مذاکره با اربیل تحت نظر سازمان ملل، به حکومت منطقه کردستان عراق ارائه کرد.
مهم‌ترین این شروط، لغو همه پرسی، تحویل همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در منطقه کردستان عراق به حکومت مرکزی، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی و درآمدهای مالیات و عوارض به بغداد است. از دیگر شروط العبادی، برقراری ارتباط بین پیشمرگه و وزارت دفاع عراق و تعهدبه پناه ندادن به افرادی است که حکومت مرکزی عراق به دنبال آنهاست.
این در حالی است که برخی منابع آگاه از فشارهای گسترده دیپلماتیک سفارت‌های آلمان، آمریکا و فرانسه بر حیدر العبادی، برای مذاکره با اربیل، خبر دادند. دیپلمات‌ها به علت نگرانی از تشدید بحران، خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین العبادی و نچیروان بارزانی (نخست وزیر منطقه کردستان عراق) برای فیصله دادن به اختلافات هستند.
قرار است  مذاکرات بین دو طرف با نظارت آلمان، آمریکا و فرانسه انجام و طی این مذاکرات، مسائلی اعم از حقوق، مرزها، مدیریت فرودگاه‌ها و نقش پیشمرگه در عراق، حل و فصل شود.

روزنامه صبح نو

http://sobhe-no.ir/newspaper/385/4/15144

 

سرنوشت مذاکرات میان حکومت اقلیم و بغداد

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران  - برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان، با آنکه حق مشروع مردم کردستان بود، اما با واکنشهای منفی روبرو شد و دوست و دشمن موضعی واحد علیه آن گرفتند و با حمایت از دولت مرکزی عراق خواستار ابطال این همه‌پرسی شدند و در گام بعدی و با اطلاع کشورهای دوست و همپیمان، ارتش عراق و حشدشعبی به مناطق مورد مناقشه حمله کردند و در زمان کوتاهی نیروهای پیشمرگه را از خانقین و کرکوک گرفته تا سنجار و تلعفر به عقب راندند. در نتیجه، رییس اقلیم کوردستان از سمت خود استعفا دادند و تمام اختیارات و مسئولیت‌های خود را به نخست‌وزیر و بخشی را نیز به پارلمان کردستان تفویض کردند.

در نتیجه نخست‌وزیر حکومت اقلیم آقای نچیروان بارزانی و معاون ایشان آقای قباد طالبانی مسئولیت کامل انجام گفتگو با حکومت مرکزی بغداد را با حمایت بین‌المللی برعهده گرفتند.

در گفته‌های نخست‌وزیر و اکثریت مسئولین سیاسی اقلیم، این اطمینان داده شده که رفراندوم به گذشته پیوسته و دادگاه فدرال آخرین تصمیم خود را مبنی بر ابطال آن اعلام کرده و البته ابطال آن در کردستان، در حوزه اختیارات پارلمان و مردم کردستان است، و البته حکومت اقلیم اعلام کرده که به تصمیم دادگاه فدرال احترام خواهد گذاشت و اعلام آمادگی کرده‌اند که که تمام مشکلات و مسائل فیمابین را از راه گفتگو و مذاکره و براساس قانون اساسی عراق حل کنند، این بدان معناست که کردها ضمن توافق با بغداد، به حفظ تمامیت ارضی عراق پایبند خواهد بود و آماده و مصر به گفتگو، مذاکره و توافق هستند. اما آنچه تاکنون دیده شده اینست که میان حکومت اقلیم و بغداد مساله عدم فهم مشترک به جای خود باقیست، حکومت مرکزی زمان شروع مذاکرات را اعلام نکرده، و معتقدم که این توافق به بعد از انتخابات موکول خواهد شد و تلاش می‌شود که حل مسائل به بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق کشیده شود. 

متاسفانه این سیاست و برنامه، چه از طرف کردها باشد یا اعراب، به زیان مردم کردستان تمام خواهد شد، مردم اقلیم در نتیجه تحریم و قطعی حقوق و کاهش درآمد، دچار مشکلات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی عمیقی شده‌اند و به تعویق افتادن حل مسائل، این مشکلات و بحرانها را عمیق‌تر می‌کند.

در این مقطع، گروه‌های سیاسی اقلیم با دست‌کشیدن از خواسته‌های حزبی و شخصی، می‌توانند اتحاد خود را حفظ کنند و در راه تامین منافع و حقوق مردم در چارچوب قانون اساسی عراق و احترام به حقوق بشر گام بردارند.

بر این باورم که اصرار نخست‌وزیر عراق بر عدم پاسخ‌گویی و استقبال نکردن از خواسته‌هایی که از طرف گروه‌‌های مختلف و کشورهای خارجی و به ویژه حکومت اقلیم کردستان مطرح می‌شود، شبیه جریانی در درون کردستان عمل می‌کند که تلاش‌های بین‌المللی را وقعی ننهاد و به آنها بی‌توجهی کرد.

 

بنابراین بهترین و ممکن‌ترین راه، گفتگو و مذاکره و پایبندی به قانون اساسی عراق است. 

آخرین اقدامات دولت عراق این بود که بودجه اقلیم کردستان را قطع کرد

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت وگو تفصیلی با پانا:   آخرین اقدامات دولت عراق این بود که بودجه اقلیم کردستان را قطع کرد

قرار نیست پس از برگزاری همه پرسی، اقلیم کردستان به یک باره اعلام استقلال کنیم/ رژیم صهیونیستی به خاطر منافع خود از این همه پرسی حمایت می کند/به عنوان نماینده اقلیم کردستان اعلام می کنم که ما اعتقاد داریم باید از راه مذاکره صلح آمیز به نتیجه برسیم/ کل اختلافات منطقه را به خاطر فرهنگ برخی رهبرهای کشورهای عربی می دانم

اقلیم کردستان عراق بر طبل جدایی می کوبد. هرچند این آهنگ تازگی ندارد اما این بار باتوجه به شرایط منطقه و بحران کشور عراق از حساسیت بیشتری برخوردار است. کشورهای همسایه عراق از جمله ایران که خود استان های کردنشین همجواری با عراق دارند؛ صراحتا با این اقدام اقلیم اعلام مخالفت کرده اند با این حال گویا دولتمردان اقلیم قصد دارند این همه پرسی را برگزار کنند. مهم ترین دلیلی که مسئولان این منطقه عنوان می کنند؛ موضوع اختلاف با دولت مرکزی عراق است. آن ها معتقدند که مسئولان مرکزی در بغداد با آنان همکاری لازم را ندارند و به خواسته های مردم کرد توجهی نمی کنند. در همین باره ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران بر فراهم شدن شرایط همه پرسی و سپس استقلال اقلیم تأکید می کند و می گوید: «راه اول مذاکره با بغداد است و پس از آن باید با ایران و ترکیه مذاکره کنیم این مذاکرات الان شروع شده است اما اعلام استقلال پس از برگزاری همه پرسی و با صلاحدیدهایی صورت می گیرد. این زمان شاید یک هفته و یا شاید چند سال دیگر باشد.»

دباغ ابتدا نماینده اتحادیه میهنی کردستان در امور اقتصادی و بازرگانی در ایران بود و در سال ۲۰۰۲ نمایندگی نماینده اتحادیه میهنی کردستان در ایران را بر عهده گرفت. از سال ۲۰۰۷ هم نمایندگی اتحادیه میهنی و مسئولیت  در ایران همزمان بر عهده اوست. در ادامه گفت و گوی خبرنگار پانا را با این مقام اقلیم کردستان می خوانید:

-آیا برای برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان با کشورهای همسایه و یا حتی خارج از منطقه مشورتی انجام داده اید؟

اگر خوب دقت کنیم ایران، ترکیه، عراق، سوریه و عربستان سعودی همواره درک می کردند که کرد چه نیازی دارد. در طول تاریخ به کردها ظلم های زیادی شده است. بمباران شیمیایی اولین بار علیه یک شهر کردنشین صورت گرفت و بسیاری از کشورها تلاش داشتند که کردها را محو کنند اما کرد تبدیل به پایه گذار عراق جدید شد. شاید این کشورها هیچ گاه شرایط کرد را درک نکنند اما تصمیم ما بر آن بود که پس از آنکه تصمیم گیری در باره همه پرسی انجام گرفت و تا زمان اجرای آن، رهبری کرد، کمیسیون های مختلفی تشکیل دهد تا با همسایه ها و دولت های دیگر و سازمان ملل و سایر کشورهای اروپایی و امریکایی مشورت کند.

پس از آزاد سازی موصل از دست داعش، کردها به دلیل آنکه از شرایط ویژه ای برخوردارند به فکر آن افتادند که شاید بهتر است تغییرات جدیدی در منطقه به لحاظ سیاسی و نظامی صورت بگیرد. کردها تنها امروز در مبارزه نبوده اند. ما پس از سقوط صدام و فروپاشی حکومت بعثی، کرد شریک اول برای تاسیس عراق جدید شد. رئیس جمهوری و نخست وزیر کرد برای کشور تعیین شد. همچنین مناصب مهمی مانند وزارت امور خارجه عراق نیز توسط کردها اداره شده است. اما متاسفانه با توافقاتی که با دولت های عراق و کل گروه های سیاسی وجود داشته، طبق قانون اساسی عمل نشده است. مسائل قانونی از جمله ماده 140 قانون اساسی (مناطق مورد منازعه)،پروژه قانونی نفت و شیوه حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی از جمله مواردی است که باید اجرا شود.

- اگرچه درباره ماده 140 قانون اساسی تاکید شده است که این قانون باید تا 31 دسامبر سال 2007 اجرایی شود و تاکید آن بر مناطق اختلاف در برخی مناطق کردنشین است که برای بازگرداندن زمین به مردمی پیش بینی شده که زمین خود را از دست داده بودند؛ اما در این قانون بحث استقلال اقلیم مطرح نشده است.

بله درست است. اجرای ماده 140 نزدیک به 10 سال دچار تعلیق شد و باید در این مدت اجرایی می شد که به دلیل این تعلیق اجرای آن صورت نگرفت. ما از ابتدای تشکیل دولت عراق مشکلات زیادی داشته ایم که متاسفانه آمادگی مثبتی برای حل این مشکلات از جانب دولت مرکزی ندیده ایم. آخرین اقدامات دولت عراق این بود که بودجه اقلیم را قطع کردند و درباره قانون پیشمرگه ها نیز مشکلاتی را ایجاد کردند.

اگر نیروهای پیشمرگ نبودند الان عراق باید برای آزاد کردن استان کرکوک و مناطق دیگر هم تلاش می کرد ولی پیشمرگ کرد در مرحله اول توانست مناطق خود را حفظ و در مرحله دوم مناطق تحت کنترل داعش را آزاد کند. ما این اطمینان را پیدا کرده ایم که مشکلات خود را با عراق جدید نمی توانیم حل و فصل کنیم. نه آن که ما نخواهیم بلکه حکومت عراق آمادگی لازم برای حل و فصل مشکلات فی­مابین را ندارد. به همین خاطر رهبری کرد با حمایت و تصمیم اکثریت نیروهای قدرتمند اقلیم، این تصمیم را اعلام کرد که در 25 سپتامبر همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را برگزار خواهد کرد تا ببینند که مردم کرد چه می کنند. اما قرار نیست پس از برگزاری این همه پرسی به یکباره اعلام استقلال کنیم.

- واکنش ها به این همه پرسی از جانب همسایه ها چه بود؟

در کل می توان گفت تا این لحظه متاسفانه دو نظر وجود دارد. یک نظر آن است که این همه پرسی نباید انجام شود و باید مشکلات خود را با بغداد حل کنیم. ایران البته به نوع دیگری واکنش نشان داده و گفته ما آمادگی داریم از اقلیم کردستان برای اجرا کردن توافقاتی که میان کردها و بغداد وجود دارد، حمایت کنیم.

گروه دیگر می گوید که ما به نظر کردها احترام می گذاریم اما صلاح می بینیم که آن را عقب بیاندازد و مشکلات خود را با دولت مرکزی عراق از راه مذاکره حل کند. اما سوال ما این است که چرا باید آن را عقب انداخت. وقتی تاکید شما بر حفظ وحدت عراق باشد یعنی آنچه مدنظر کردها بوده را از همان ابتدا زیر سوال برده اید.

ما همیشه این مسئله را از ایران به روشنی می شنویم ولی دیگران در بیان آن به دنبال بازی هستند و شاید آن بازی بیشتر به ضرر کردها باشد.

- باید قبول کرد که جداشدن اقلیم کرستان از عراق در میان همسایگان شما طرفداران زیادی ندارد به هر حال ترکیه 21 استان کردنشین دارد و بحث کردها برای این کشور بحث امنیت ملی محسوب می شود؛ همچنین برای ایران نیز این مسئله می تواند مطرح باشد و نمی توان این مساله را یک بحث کم حاشیه و مستقل تحت عنوان جداسازی اقلیم کردستان مطرح کرد. و با توجه به همجواری کردنشین کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است.

مسئله امنیت موضوع حساسی است؛ ما این را درک می کنیم و به طور کل به حفظ آرامش و امنیت منطقه اهمیت داده ایم و پیش­تر نیز به آن کمک کرده ایم. به ویژه در مرزهای ایرانی ما در چند سال گذشته ثابت کرده ایم که در اقلیم کردستان عامل ایجاد امنیت هستیم نه ناامنی. اقلیم کردستان در گذشته ثابت کرده که راضی به این اثرگذاری منفی نیست بلکه عامل برقراری آن آرامش و امنیت بوده است. در هر شرایطی نیروی کرد در عراق می تواند باعث ایجاد برقراری امنیت و آسایش شود.

- آیا این احتمال را می دهید که اجرایی کردن این تصمیم موجب ایجاد تحریک کردهای کشورهای همجوار برای استقلال طلبی شود؟

ما هیچگاه عوامل ایجاد ناامنی را فراموش نمی کنیم؛ انکار هم نمی کنیم؛ اما باید تلاش بر آن باشد که این عوامل به وجود نیاید و یا اگر به وجود آمد بتوانیم آن را کنترل کنیم تا با آرامش و آشتی حل شود.

از دید ما این مساله به طرف مقابل بستگی دارد که آیا به کردها اطمینان دارند یا خیر؟ آیا قبول دارند که کردها باعث ایجاد امنیت در منطقه می شوند و یا طور دیگری فکر می کنند.

- با توجه به اینکه بحث استقلال کردستان همواره از مطالبات اقلیم بوده، آیا پشتوانه نظامی و امنیتی برای این تصمیم دیده شده است؟

ما در گذشته ثابت کرده ایم که اولویت و تکیه کرد ها همواره بر وحدت کردی بوده است و در مرحله دوم نیروهای پیشمرگ برای ما بسیار قابل اتکا هستند. همواره بر این مساله تاکید دارم که اگر پیشمرگ ها نبودند الان مناطق زیادی از عراق در دست داعش بود.

شاید از جمله دلایلی که مطرح کردن بحث همه پرسی با واکنش هایی از جانب مقامات ایرانی همراه بود؛ تلاقی زمان اعلام برگزاری رفراندوم، با پاکسازی موصل از داعش بود. همچنین با توجه به اینکه قاعدتا کشورهای همجوار تمایلی به اجرای این طرح ندارند این شائبه ایجاد می شود که این طرح از حمایت کشورهای خارج از منطقه برخوردار است .

به نظر من این مسئله صحت ندارد. شما هیچ کشوری را نمی توانید پیدا کنید که رسما از همه پرسی کردستان اعلام حمایت کرده باشد و به غیر از رژیم صهیونیستی هیچ گونه حمایت رسمی از جداسازی اقلیم صورت نگرفته که البته این حمایت نیز دلیل دارد .

به نفع رژیم صهیونیستی است که از این همه پرسی حمایت کند چرا که می خواهد منطقه همواره درگیر مشکل و منازعه باشد و تلاش دارد که مشکل کردی برای ایران ، ترکیه ، سوریه و عراق همیشه وجود داشته باشد.

ما کرد هستیم؛ ما نمی خواهیم تنها رژیمی که از ما حمایت و ما را تایید می کند؛ هم دشمن اسلام و هم عرب ها باشد. برخی می گویند عربستان سعودی از این استقلال حمایت می کند. شما یک تاییدیه رسمی از یک مقام سعودی نشان من دهید که از جداسازی اقلیم کردستان حمایت کرده باشد. این تصمیم، تنها تصمیم رهبری احزاب کرد و پارلمان اقلیم کردستان است.

- آیا حمایت غیررسمی از جانب آنها شنیده اید؟

تنها چند نماینده سابق کنگره امریکا در سمیناری در این باره اظهار نظر و اعلام حمایت کردند اما این اظهار نظر شخصی آنها است و نه دولت ها؛ آنچه برای ما اعتبار دارد موضع گیری رسمی دولت هاست .

-آیا موضع گیری رسمی دولت ها که تعدادی از آنها در روزهای اولیه پس از اعلام برگزاری تاریخ همه پرسی اعلام شد بر تصمیم اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم اثرگذار خواهد بود ؟

این مسئله به تصمیم رهبری کرد بستگی دارد. بعد از آمدن هیات اتحادیه میهنی کردستان به تهران، در جلساتی رسمی پیام های جمهوری اسلامی ایران را گرفتند و تصمیم بر آن شد که پیام ها به کردستان منتقل شود. همچنین قرار شد تا با احزاب سیاسی کردی مذاکره کنند و این مساله در شورای رهبری اتحادیه نیز بررسی شده و نتیجه نهایی شود . این هیات در گذشته رسما به تهران دعوت شده بود و حاضرین در این جلسات معاون اول دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان، به همراه اعضای دفتر سیاسی بودند و یکی از مسائلی که در این جلسات عنوان شد بحث همه پرسی بود .

- کمیسیونی که قرار است برای تصمیم گیری درباره این موضوع تشکیل شود شامل چه افراد و احزابی می شود؟

این کمیسیون به سرپرستی مسعود بارزانی شامل همه تشکل های سیاسی کردستان به جزء دو تشکل «حرکت تغییر(گوران)» و جماعت اسلامی (کوموله اسلامی) می شود که البته این دو گروه سیاسی مخالف همه پرسی نیستند؛ بلکه در قبال برگزاری آن درخواست هایی دارند. این گروه ها می گویند باید شرایط خاصی فراهم شود تا بتوان رفراندوم را برگزار کنیم که یکی از آنها فعال کردن پارلمان کردستان و دومی ایجاد برخی اصلاحات در امور اجتماعی و اقتصادی مردم کرد است و در صورتی که این اصلاحات ایجاد شود آنان نیز اعلام آمادگی خواهند کرد.

- پس تصمیم گیری برای برگزاری این همه پرسی برای اقلیم قطعی است.

من می گویم باید شرایط آن فراهم باشد؛ چرا که این مسئله در شرایط کنونی دقت بیشتری می طلبد و باید دنبال آن بود که از کشورهای همسایه رضایت گرفته شود. در غیر این صورت اقدام ناموفقی خواهد بود.

راه اول مذاکره با بغداد است و پس از آن باید با ایران و ترکیه مذاکره کنیم این مذاکرات الان شروع شده است اما اعلام استقلال پس از برگزاری همه پرسی و با صلاحدیدهایی صورت می گیرد. این زمان شاید یک هفته و یا شاید چند سال دیگر باشد.

- این مذاکرات که از آغاز آن خبر می دهید با دولت مرکزی عراق انجام شده است؟

خیر. پیشنهاد شده که کمیسیون اولیای برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان جلسه برگزار کند که شاید تصمیمات جدیدی در این زمینه اتخاذ شود. هنوز مذاکرات رسمی به عنوان کمیسیون برگزاری همه پرسی آغاز نشده است؛ ولی برخی تشکیلات سیاسی از جمله اتحادیه میهنی به ایران دعوت شده است. همچنین سفیر ایران در بغداد به کلیه گروه های کردستانی پیام داده و با همه آنها جلسه حضوری داشته است.

- تصور بود که در زمان سقوط موصل با تصرف سنجار توسط داعش، کردها و پیشمرگه ها عامدانه عقب نشینی کردند و دلیل آن، امتیازگیری برای دریافت تسلیحات و تجهیزات از امریکا عنوان شده بود. این مسئله را چگونه به یاد می آورید؟

من این مسئله را یک شکست نظامی می بینم و فکر نمی کنم که تعمدی در کار بوده است مگر می شود شما فرمانده پیشمرگ باشی و از مردم خودت کشته بدهی و بگویی این یک تاکتیک است؟ البته قبول دارم که اشکالی در مسئله وجود داشته است. شاید فرمانده منطقه مثلا فرمانده تیپ یا گردان مشکلی داشته و درآن منطقه شکست خورده و عقب نشینی کرده و اهمیت موضوع را درک نکرده است و این مساله به کمیسیون ویژه تحقیق و بازجویی اقلیم کردستان واگذار شد.

- و البته حاصل آن بروز یک فاجعه بزرگ انسانی بود!

بله. یک فاجعه بزرگ انسانی به بار آمد و آن فرماندهان به دادگاه فرستاده و محاکمه شدند ولی بعدها خود بارزانی و نیروی پیشمرگ برای آزادکردن منطقه رهبری کردند. راستش را بخواهید ارتباط و کمک گرفتن از امریکا آنقدرها هم ساده نیست و در واقع یک نقطه منفی به حساب می آید و به نظر من کسانی که نسبت به کردها شناخت درستی ندارند این گونه تعبیر می کنند.

- پس به دنبال حمایت خارجی نبوده اید؟

بوده ایم. راجع به سنجار اینگونه نبود اما در سایر مسائل نه تنها به دنبال حمایت هستیم بلکه انتظار آن را نیز داریم از جمله از ایران، ترکیه و سایر کشورها و اگر نتوانیم رضایت کشورهای همجوار را بگیریم موفق نخواهیم شد. چون خفه می شویم؛ ما مثل اسرائیل(رژیم صهیونیستی) دریا نداریم .

- نظر رسمی حکومت اقلیم نیز همین است؟

من به عنوان نماینده اقلیم کردستان اعلام می کنم که ما اعتقاد داریم باید از راه مذاکره صلح آمیز به نتیجه برسیم و بتوانیم به حقوق خود دست پیدا کنیم. ما به دنبال تنش و جنگ نیستیم و همیشه می گوییم باید از راه مذاکره ابتدا با عراق و بعد با ترکیه و ایران به راه حل دست یابیم.

-هزینه هایی که ممکن است اقلیم کردستان پس از جداسازی مجبور به پرداخت آن شود از دید شماچیست؟امکان ایجاد موج ناامنی در منطقه و اختلافات داخلی با وجود اجرای این تصمیم می رود؛ آیا برای کنترل آن برنامه ریزی کرده اید؟

ما در وهله اول به دنبال آنیم که گرفتار این هزینه ها نشویم و این مسئله برای ما بسیار حائز اهمیت است. از لحاظ ژئوپلوتیکی در شرایطی هستیم که اگر دولت های همسایه به ما اجازه این جداسازی را ندهند؛ نه زمین داریم نه آسمان و نه دریا. و این مسئله خود به خود هزینه بزرگی خواهد بود به همین دلیل از پرداخت این هزینه ها پرهیز می کنیم. از این روست که به دنبال مذاکره هستیم.

- همکاری نظامی میان ایران و اقلیم کردستان تا کنون چگونه بوده است؟

باید تاکید کنم چه برای عراق و چه برای کردستان جمهوری اسلامی ایران شرایط مبارزه،نقش مثبتی به لحاظ نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته و روابط خوبی با این کشور داشته ایم و به دنبال تداوم آن هستیم .چراکه جغرافیای مشترک ما با ایران مهم است و نمی توان آن را تغییر داد . در گذشته و حتی در زمان صفویه و عباسی ها ما در این زمین زندگی کرده و با ترک و آذر و فارس همکاری کرده ایم . زمانی با کردهای ایران هم پیمان بوده ایم . روابط ما با ایران خوب بوده و خوب خواهد ماند.

ایران به ویژه در زمان مبارزه با داعش همکاری زیادی با ما کرد و بارها گفته ایم که اگر ایران نبود شاید داعش بغداد را هم تصرف می کرد.

- وضعیت منطقه را با توجه به تنش اخیر میان عربستان سعودی و قطر چگونه ارزیابی می کنید؟

درست است که قطر یک کشور کوچک در منطقه ماست و ترکیه نیز برای رفع این تنش ها میان قطر و سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد مسئله شده و نیروی نظامی فرستاده است؛ اما در کل این مسئله را یک بازی بین المللی می بینم که در صدد ناامن کردن منطقه برآمده است.

تا زمانی که این درگیری ها در منطقه وجود دارد؛ میلیاردها دلار خرید اسلحه صورت می گیرد و خاورمیانه را تبدیل به بازاری برای کارخانجات اسلحه سازی می کند و نکته دوم این که کنترل منابع نیرو چه نفت و چه گاز در منطقه صورت می گیرد. آنها به فکر حفظ منافع خود هستند و باید کشورهای منطقه مواظب باشند که وارد این بازی ها نشوند چرا که هم ثروت و هم حیثتشان از بین می رود و فشار و گرسنگی آن بر مردم خودشان تحمیل می شود.

اما من کل اختلافات منطقه را به خاطر فرهنگ برخی رهبرهای کشورهای عربی می دانم. وقتی که در منطقه بحث منافع مطرح می شود کسانی پیدا می شوند که می خواهند آن را از آن خود کنند. اما اگر قدرت محلی آن را نداشته باشند به عوامل خارجی اتکا می کنند.اگر به تاریخ کشورهای اروپایی نگاهی بیاندازیم می بینیم که جنگ های منطقه ای زیادی میان این کشورها از جمله انگلیس و فرانسه و حتی امریکا وجود داشته است و اختلافات زیادی داشته اند که منجر به بوجود آمدن دو جنگ جهانی شد. اما پس از پایان جنگ جهانی دوم می بینیم که روال جنگ و دعوا در اروپا از جنگ نظامی به جنگ اقتصادی تغییر کرد.

وقتی این جنگ به وجود آمد سبب شد که به جای مرزبندی های جغرافیایی، مرزبندی ها برداشته و اتحادیه اروپا تشکیل شود. و بعد از سال 1946 میلادی شاهد آرامش بیشتری دراین منطقه هستیم .

چرا نباید وجهه سیاسی اجرایی این مدل در منطقه اسلامی و یا عربی به وجود آید. باید بگویم در این خصوص تنها اتحادیه عربی که توانست دولت بدون مرز تشکیل دهد داعش بود که دولت عراق و شام را ایجاد کرد.

در اروپا مرزبندی و نژادگرایی وجود ندارد و بر اساس حقوق بشر می توانید در صورت داشتن تابعیت آن کشور عضو حزب شوید و پس از آن در مراحل بعد وارد انتخابات شده و سمت دریافت کنید. الان در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله سوئیس ، المان و هلند کردهای زیادی را می بینید که وزیر یا شهردار هستند.

گفت وگو از سیده زینب هاشمی

رئیس جمهور عراق در گفت‌وگو با مهر: تجزیه عراق غیرممکن است/ اهمیت کمک ایران در مبارزه با داعش

دکتر «فواد معصوم» رئیس جمهوری عراق با اعلام اینکه از تشکیل اقالیم در این کشور نگرانی ندارد اظهار داشت: ایران از زمان اشغال موصل توسط داعش، نقش مهمی در کمک به عراق ایفا کرده است.

 

گروه بین‌المللـ سمیه خمارباقی: تشکیل اقالیم در عراق، دنبال کردن تجزیه عراق از سوی برخی دولتمردان آمریکایی، تعریف بغداد از نظم امنیتی خلیج فارس، تشکیل مرکز اطلاعاتی با مشارکت ایران، روسیه، سوریه و عراق و نوع نگاه بغداد به روابط و سیاست خارجی منطقه ای و فرامنطقه ای از جمله موضوعاتی هستند که در گفتگوی مکتوب خبرگزاری مهر با «فواد معصوم» رئیس جمهوری عراق مورد بررسی قرار گرفته است. مشروح این گفتگو در ادامه از نظر می گذرد.

 

ایران و عراق چه زمینه های همگرایی در حوزه های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و ... دارند؟ برخی معتقد هستند بازگشت ایران و عراق به بازار نفت باعث رقابت میان این دو کشور می شود. دو کشور ایران و عراق چه همکاری هایی می توانند در این خصوص به صورت دوجانبه و در اوپک (به صورت چند جانبه) داشته باشند؟

روابط ایران و عراق در بسیاری از زمینه ها طی سال های گذشته از مرز همگرایی عبور کرده است و به عمل مشترک رسیده است عملی که بنیانگذار روابط مستحکم مبتنی بر تفاهم و همکاری سازنده میان دو کشور بوده است. این تفاهم گسترش پیدا کرد و برخی ابعادی را در بر گرفت که این ابعاد، شبهاتی را ایجاد می کند و چه بسا اگر این تفاهم نبود، مقامات دو کشور نمی توانستند برخی مواضعی را که درباره آنها اختلاف ایجاد شده بود را پشت سر بگذارند. اصل تفاهم و اسلوب همکاری می تواند اختلافات را پشت سر بگذارد و به تقویت روابط بینجامد.

سیاست نفتی ایران و عراق به عنوان دو عضو اوپک باید تابع تصمیمات اتخاذ شده در چارچوب این سازمان باشد و این تصمیماتی است که به طور عادت با توافق حاصل می شود و همه اعضای اوپک به آن احترام می گذارند و به آن پایبند هستند. عراق نسبت به وحدت اعضای اوپک و اینکه تفاهم، اصل اساسی در عملکرد این سازمان باشد اهتمام می ورزد. همچنین تحقق منافع عادلانه برای تمامی اعضای اوپک برای عراق مهم است. امکان ندارد بغداد در هر زمینه ای عدالت را برای خود بخواهد و جانب عدالت را برای دیگری رعایت نکند. طبعا برادران ایرانی در این اصل با ما اختلاف نظر ندارند. عدالت، تفکیک شدنی نیست و حتی منافع کشورهای مصرف کننده [نفت] نیز در این چارچوب می گنجد و شامل این اصل می شود.

 

نگاه دولت عراق به نظم امنیتی خلیج فارس چگونه است؟ آیا این نظم با حضور کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس در منطقه محقق خواهد شد؟

سیاست عراق مبتنی بر اصل همزیستی مسالمت آمیز است و اولویت آن، تضمین امنیت و سلامت خود در محیط منطقه ای همگرا به منظور پیشرفت و صلح است. ما معتقدیم بسیاری از مشکلات در منطقه نیازمند این است که همه ما شجاعت گفتگو با دیگری را داشته باشیم، تضمین امنیت کشورهایمان و امنیت مشترکمان از طریق گفتگوهای سازنده و دستیابی به تفاهمات امکانپذیر است.

از اصول تفاهمات میان کشورهای منطقه این است که همه به روابط و [سیاست] خارجی راهبردی همدیگر احترام بگذارند. هر یک از کشورهای منطقه حق دارند روابط راهبردی بین المللی خود را چه با آمریکا، انگلیس، کشورهای اروپایی یا روسیه و چین طبق آنچه مورد نظرشان است و به آنها کمک می کند برقرار کنند اما آنچه برای ما به عنوان کشور همسایه  و کشوری که خواهان تحقق اصل همزیستی مهم است اینکه وارد ائتلاف هایی که منطقه را از هم می پاشد نشویم و از روابط راهبردی خود با کشورهای بزرگ در زمینه تجاوز و ایجاد ناامنی میان کشورهای همسایه در منطقه استفاده نکنیم.

 

یک مرکز اطلاعاتی با مشارکت ایران، روسیه، سوریه و عراق در بغداد ایجاد شده است. آیا امکان گسترش همکاری های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی میان این ۴کشور در آینده وجود خواهد داشت و آیا امکان درخواست بغداد از مسکو برای گسترش حملات هوایی از سوریه به عراق وجود دارد؟

بله امکان همکاری میان این کشورها وجود دارد. در مورد آنچه که به ما به عنوان عراقی ها مربوط است این است که ما آمادگی هر گونه همکاری سازنده برای از بین بردن تروریسم را داریم، تروریسمی که همه از آن رنج می بریم و به یک خطر جهانی تبدیل شده است و این خطر محدود به یک کشور یا یک منطقه نیست.

مسئولیت انسانی اقتضا می کند که چنین همکاری هایی وجود داشته باشد. همکاری و هماهنگی اطلاعاتی میان کشورهای مذکور ایجاد شده است و جریان دارد و این ضروری است. من اعتقاد ندارم که بغداد در شرایط کنونی همچون سوریه از روسیه بخواهد حملات نظامی علیه داعش در عراق انجام دهد. سوریه و روسیه با یکدیگر ائتلافی دارند که به مسکو اجازه می دهد علیه تروریست ها در شهرهای سوریه عملیات نظامی انجام دهد. شرایط عراق متفاوت از شرایط سوریه است و این به معنای اینکه بغداد دارای روابط حسنه ای با مسکو نیست. به عنوان مثال، میان عراق و ایران هماهنگی [امنیتی] وجود دارد به طوری که ایران از زمان اشغال موصل توسط داعش، نقش مهمی در کمک به عراق ایفا کرده است و همچنین در رابطه با ائتلاف بین المللی مقابله با داعش و نقش آن در مبارزه با این گروه، همینطور است.

 

یکی از اصول اعلامی سیاست خارجی عراق، توازن در روابط خارجی است. به گمان شما بغداد چگونه می تواند با کشورهایی که از تروریست ها در عراق حمایت می کنند از جمله عربستان از یک سو و حامیان این کشور از جمله ایران توازن برقرار کند؟

این اصل، درست است و ما به آن پایبند هستیم. بر این باور هستیم که بسیاری از کشورهای همسایه رفته رفته و اگرچه در زمان های مختلف، ارزش این گزینه را برای عراق درک می کنند. توازن در روابط خارجی برای ما مفید است و می تواند برای دیگران در منطقه سودمند و کمک کننده باشد. این توازن به عراق کمک می کند به شکل مثبت در اختلافات کشورهای منطقه ورود پیدا کند.

روابط ما با عربستان سعودی رو به رشد است اگرچه با کندی پیش می رود. گسترش روابط با کندی بهتر از عدم توسعه روابط یا عقبگرد آن است. عربستان سعودی کمک هایی را به ارزش ۵۰۰میلیون دلار به عراق داشته است و در سفرهای اخیر ما به ریاض و دیدار با پادشاه عربستان سعودی درباره توسعه روابط دوجانبه موافقت شد، همچنین فضای مناسب برای تبادل اطلاعات درباره تحرکات تروریست ها میان وزارت کشور عراق و عربستان فراهم شد.

من به اهمیت کمک ایران در مبارزه با داعش اشاره کردم، این کمک ها همچنان از سوی ایران ارائه می شود، این در حالی است که روابط ما با کشورهای مختلف همسایه رو به بهبود است و این روابط با بسیاری از کشورهای منطقه، حسنه است. در حال حاضر بر این باور هستم که منافع همگی ما به عنوان کشورها و ملت هایی که در این منطقه جغرافیایی زندگی می کنیم ایجاب می کند به اشتراکات بنگریم و آنها را تقویت کنیم. تهدید تروریسم و چالش های کنونی اقتضا می کند با جدیت به حالمان و آینده نسل هایمان بنگریم. از اولویت های عملکرد جدی این است که روحیه همکاری و عمل مشترک ایجاد کنیم و عوامل تنش و مناقشه که از بین برنده بسیاری از انرژی های مادی و انسانی است و فرصت های پیشرفت را نابود می کند، کاهش دهیم و از بین ببریم.

 

یکی از اهدافی که آمریکایی ها به ویژه «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا در عراق دنبال می کند تجزیه عراق است، راهبرد کلان واشنگتن در عراق چیست و آمریکا چه اهدافی از رهگذر تجزیه عراق دنبال خواهد کرد؟

تجزیه عراق به چند کشور؟! این غیر ممکن و غیر واقعی است. هرگز تاکنون در هیچ گفتگو، محفل، دیدار یا کنفرانسی، چنین موضوعی مطرح نشده است. ما از هیچ طرف بین المللی مانند این کلام را نشنیده ایم، این سخن احیانا تنها جار و جنجال رسانه ای است.

می توان به موجب قانون اساسی عراق، استان ها را در چارچوب یک اقلیم قرار داد. ما نگرانی نسبت به نظام مبتنی بر اقلیم ها نداریم چرا که این یک اقدام قانونی است و در صورتی که در شرایط آرام و بر اساس خواست مردم (خواستی که محکوم به ترس و نگرانی و تحت فشارهای کنونی عراق نباشد) به آن عمل شود می تواند بسیار مفید باشد.

 

نسبت به تشکیل گارد ملی عراق برخی انتقادات وارد است. برخی معتقد هستند تشکیل گارد ملی عراق باعث تضعیف ارتش از یک سو و تجزیه عراق از سوی دیگر می شود، نظر شما چیست؟

موضوع گارد ملی در چارچوب توافق میان فراکسیون های سیاسی هنگام تشکیل دولت کنونی مطرح شد و مربوط به فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است که همان نخست وزیر می شود. زمینه فعالیت گارد ملی عراق، تمامی کشور است و خاص مناطق محدودی نیست.

 

با توجه به پیروزی حزب عدالت و توسعه در ترکیه و تشکیل دولت تک حزبی توسط این حزب و افزایش قدرت آن، تعامل عراق با ترکیه چگونه خواهد بود؟

ترکیه یکی از کشورهای همسایه است و اصل، همواره بر این بوده است که روابط عراق با تمامی کشورها و غیر آن

مبتنی بر احترام و همکاری و عدم دخالت در امور داخلی باشد. منافع مشترک میان عراق و ترکیه، راهبردی است، آب عراق از ترکیه می آید و یک بخش اساسی از نفت عراق از طریق ترکیه صادر می شود.

 

نقش نیروهای مردمی عراق در مقابله با تکفیری ها چگونه است به ویژه اینکه با کناره گیری این نیروها ما شاهد سقوط برخی شهرها بودیم؟

نیروهای مردمی داوطلب مقابله با داعش در عراق تشکیل شد و همانطور که معروف است این امر پس از حملات غافلگیرانه داعش به عراق و سقوط موصل و با فتوای آیت الله العظمی سیستانی تشکیل شد.

 

هدف از تشکیل این نیروها دفاع از بغداد و دیگر شهرهای عراق بود اما نیروهای بسیج مردمی در حال حاضر ماموریت میهنی بزرگی را به همراه نیروهای مسلح، پیشمرگه و داوطلبان مقابله با داعش در راستای دفاع از عراق و آزادی شهرها و روستاهای اشغال شده انجام می دهند. نمی توان از نیروهای مردمی داوطلب مقابله با داعش بی نیاز بود چرا که این نیروها نقش ملی که به آنها واگذار شده است را ایفا می کنند.

«شوان عطوف» جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم «سینماتوگرافیک» ایتالیا را گرفت

منصور جهانی ـ «شوان عطوف»با فیلم کوتاه «خانه و کلید» جایزه بهترین فیلم چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی «تراک سینماتوگرافیک» در ایتالیا را گرفت و این فیلمساز کُرد، یازدهمین جایزه بین‌المللی خود را به پیشمرگان و مبارزان کُرد و همچنین مجاهدت‌های آنها در شهر کوبانی تقدیم کرد.

 

فیلم کوتاه داستانی «خانه و کلید» (مال و کلیل)Home And Key به کارگردانی «شوان عطوف» و با حضور این هنرمند سرشناس سینما و تلویزیون اقلیم کردستان و عراق، محصول اداره سینمای شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق و تهیه شده توسط کمپانی «آی لوف فیلم» در اقلیم کردستان و کشور انگلستان، در جدیدترین حضور بین‌المللی خود، در بخش رقابتی «بین‌الملل» چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «تراک سینماتوگرافیک» در کشور ایتالیا روی پرده رفت و از طرف هیئت داوران این جشنواره، جایزه بهترین فیلم بخش «اجتماعی» این جشنواره به «شوان عطوف» کارگردان آن به نمایندگی از سینمای اقلیم کردستان اهدا شد.

«شوان عطوف» بعد از دریافت این جایزه گفت: تاریخ این تراژدیاهایی که در فیلم «خانه و کلید» آن‌ها را بازگو می‌کنم امروزه هم تکرار می‌شود؛ سرزمینم خانه‌ای است که به دنبال کلید می‌گردد.

این کارگردان کُرد در پایان، يازدهمین جایزه بین‌المللی خود را به پیشمرگان و مبارزان کُرد کوبانی و مجاهدت‌های آنها در برابر هجوم وحشیانه گروه تروریستی داعش به این شهر تقدیم کرد.

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره فیلم «تراک سینماتوگرافیک»، حاضران در قلعه قدیمی «نوتونو» با تشویق‌های خود، از سخنان «شوان عطوف» استقبال و حمایت کردند و مبارزه و مجاهدت‌هایشجاعانه پیشمرگان کُرد شهر کوبانی را ستودند.

این جشنواره با حضور آثار سینماگران کشورهای مختلف جهان در سه بخش رقابتی «اجتماعی»، «انیمیشن» و «آزاد» در روزهای 4 تا 8 تیرماه جاری (25 تا 28 ژوئن 2015) در قلعه قدیمی «نوتونو» در منطقه نوتونو در شهر رم پایتخت کشور ایتالیا برگزار شد.

 

«خانه و کلید» که تاکنون در جشنواره‌های مختلفی در سطح دنیا به نمایش درآمده و 11 جایزه جهانی را از آن خود کرده است؛ در آخرین حضور بین‌المللی خود، با حضور «شوان عطوف» در بخش غیررقابتی «شورت فیلم کورنر» Short Film Corner در شصت و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» به نمایش درآمد.این جشنواره در چندین بخش رقابتی و غیررقابتیاز جمله؛ بخش «رقابتی اصلی»، بخش رقابتی «نوعی نگاه»، بخش رقابتی «هفته منتقدان»، بخش رقابتی «سینه فونداسیون» و بخش «فیلم کوتاه»، بخش غیررقابتی «فیلم‌های کلاسیک» و چندین بخش دیگر در روزهای 24 اردیبهشت تا 3 خرداد ماه (14 تا 24 می 2015) در شهر بندری کن در جنوب کشور فرانسه برگزار ‌شد.

صفحه1 از3

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی