امروز: چهارشنب 01 اسفند 1397 برابر با 20 فوریه 2019

          عراق

          عراق (54)

اخبار مربوط بە جمهوری فدرال عراق

رای دادن به این مورد
(0 رای)

 دواروژ: در مقطع کنونی خیلی سخت است بازرگانان اقلیم کردستان که در ایران پول دارند؛ بتوانند آن را وصول بکنند، همانطور که «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگویی با «دواروژ» گفت: مطمئن نیستم که انتقال نفت کرکوک به ایران متوقف شده باشد یا نه.

 

دواروژ: پس از چندین ماه از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران، وضعیت اقتصادی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تحمل این همه فشار را دارد؟

ناظم دباغ: جمهوری اسلامی ایران از چنین تجربه‌هایی برخوردار است و می‌داند که چگونه با چنین مشکلاتی مقابله کند، به‌ویژه در چند سال گذشته، که با تحریم‌های بین‌المللی مواجه بوده، خود را اداره کرده است. با وجود استمرار توافق هسته‌ای (پنج + یک) اگر کشورهای جهان، حتی حامی آن هم نباشند؛ نمی‌توان گفت که با این توافق بین‌المللی دشمنی می‌کنند، البته آمریکا و تعدادی از کشورهای همراه آن، از این قاعده مستثنی هستند. ایرانی‌ها کشور خود را دوست دارند و در برابر این مشکلات، از خود مقاومت نشان داده‌اند، ولی در عین حال، تحریم‌ها نیز بر اقتصاد این کشور، تأثیرات بدی گذاشته است. حمایت چین، روسیه و ژاپن از ایران و تداوم مناسبات اقتصادی ایران با این قدرت‌های جهانی دلیلی است که ایران از پس این تحریم‌ها برآید و روی پای خودش بایستد. به نظرم ایران، تحمل این تحریم‌ها را دارد؛ حتی اگر مدت این تحریم‌ها هم ادامه داشته باشد.

 

دواروژ: تحریم‌های آمریکا تا چه حد بر کاهش روابط اقتصادی اقلیم کردستان و ایران تأثیر گذاشته است؟

ناظم دباغ: این تحریم‌ها روابط اقتصادی بین دو طرف را سست کرده است، بیشتر نگرانی‌ بازرگانان اقلیم کردستان، به نوسانات بازار ارز در ایران برمی‌گردد. به دلیل شرایطی که ایران دارد؛ واردات مواد اولیه در ایران بر اساس دلار انجام می‌شود و افزایش دلار نیز موجب شده است قیمت کالاهای تولیدی این کشور، روند صعودی داشته باشد، از سوی دیگر، از صادرات شماری از اقلام مورد نیاز و ضروری همچون؛ درمان به خارج از ایران ممانعت به‌عمل می‌آید؛ چون برای مصرف خودش هم کافی نیست. به همین دلیل، کالاهای ضروری اقلیم کردستان از طریق ایران کاهش پیدا کرده است. بنابراین، تجار اقلیم کردستان کمتر با ایران مراوده اقتصادی دارند و سطح بازرگانی خود را تغییر داده‌اند.

دواروژ: سیاست ایران، به آینده چگونه خواهد بود؟ این کشورها کدام‌ها هستند که از ایران حمایت می‌کنند؟

ناظم دباغ: تلاش‌های ایران به این دلیل است که از توافق هسته‌ای (پنج + یک) پاسداری بکند و پایبندی خود را نشان دهد؛ و این سیاست، نوعی راهکار است برای اینکه ارتباطات خود را با دنیای بیرون حفظ کند. همانطور که دیدیم، قیمت دلار آمریکا به 17 هزار تومان هم رسید، هم اکنون هم در بین 10 و 11 هزار تومان در نوسان است. ایران، قیمت دلار در برابر تومان را از این نرخ کنونی هم کاهش خواهد داد.       

 

دواروژ: توافقنامه‌ای بین بانک‌های مرکزی ایران و عراق به امضاء رسیده است، جزئیات این توافق چیست؟ تا چه حد، منفعت بازرگانان اقلیم کردستان در آن لحاظ شده است؟

ناظم دباغ: هر توافق اقتصادی میان ایران و عراق در راستای تأمین منافع اقلیم کردستان نیز هست. عراق در خصوص پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تصمیم‌گیری خواهد کرد و اقلیم کردستان نیز در این چارچوب تعامل می‌کند. توافق اخیر، نیز با هدف پرداخت بدهی‌های قدیمی ایران توسط حکومت عراق انجام می‌شود که نزدیک به 2 میلیارد دلار است و همچنین دیگر بدهی‌های عراق را شامل می‌‌شود که بایستی به ایران پرداخت کند. بانک مرکزی عراق قرار است در چند مرحله، این بدهی‌ها را به ایران پرداخت کند.

 

دواروژ: مدت زیادی است که بازرگانان اقلیم کردستان، از بانکها و تجاز ایرانی طلب دارند ولی به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌اند که این طلب‌ها را وصول کنند، احتمال دارد این طلب‌ها بازپس گرفته شود؟   

ناظم دباغ: این تنها شامل بازرگانان اقلیم کردستان نیست و همه عراق‌ها را شامل می‌شود که در بانک‌های ایران پول دارند، این هم در چارچوب این تفاهمنامه بین دو کشور موجود است، اگر ضرورتی باشد بایستی از طریق دادگاه‌های ایران، عراق و اقلیم کردستان در مورد آن تصمیم‌گیری شود. تاکنون از طریق اربیل و بغداد به صورت رسمی کار خاصی در مورد آن صورت نگرفته است. فقط از طریق اشخاص حقیقی بوده است، پولها از طریق صرافها مبادله شده‌اند و این کار، از طریق قانونی و امور بانکی انجام نشده است. به همین دلیل، خیلی سخت است که در این مقطع کنونی پول بازرگانان اقلیم کردستان وصول شود، ضروری است که از طریق میانجی‌گری و تفاهم در میان بازرگانان و طرف دوم در ایران این مشکل، برطرف شود.      

 

دواروژ: به چه دلیل، صادرات نفت کرکوک به ایران متوقف شد؟

ناظم دباغ: در این خصوص، نمی‌توانم اظهارنظر کنم، چونکه مطمئن نیستم که متوقف شده باشد یا نه.

 

دواروژ: احساس می‌شود که روابط اقلیم کردستان با ایران روبه سردی گراییده است، دلیل آن چیست؟

ناظم دباغ: در بعضی از مقاطع، روابط اقلیم کردستان با ایران مستحکم بوده است، اما پس از برگزاری رفراندوم، روابط دو طرف، در چارجوب روابط خارجی دولت عراق صورت می‌گیرد. در مقطع، کنونی نیز، اقلیم کردستان از طریق بغداد با ایران در ارتباط است. در حال حاضر هم، هیچ برنامه‌ای برای سفر هیئت‌های اقلیم کردستان به ایران وجود ندارد.

 

دواروژ: مشکل رسمی شدن چند گذرگاه مرزی مشترک اقلیم کردستان با ایران چگونه حل خواهد شد؟ آیا امسال نیز ایران آب اقلیم کردستان را می‌بندد؟ در مورد حل این دو مشکل چه کارهایی انجام شده است؟

ناظم دباغ: همه این مشکلات به بغداد و تهران مربوط است، گذرگاه‌های مرزی اقلیم کردستان به صورت مشترک با بغداد مدیریت می‌شوند و هر گذرگاه جدیدی نیز که باز شود؛ بایستی بغداد در مورد آن رضایت داشته باشد. اقلیم کردستان به تنهایی نمی‌تواند نسبت به بازگشایی گذرگاه جدید اقدام کند. در مورد مشکل بستن آب توسط ایران نیز، هیچ راهکاری برای حل آن ارائه نشده است.

 

دواروژ: بنابراین، اگر راهکاری برای حل مشکل بستن آب پیدا نشود، ایران امسال نیز آب را خواهد بست؟

ناظم دباغ: در ایران، نزدیک به 20 سد در مراحل پایانی خود قرار دارند، بخصوص خشکسالی سال‌های گذشته، این را به اثبات رسانده است که ضرورت ایجاب می‌کند که همه کشورها به فکر ذخیره آبهای خود باشند، به همین دلیل، امسال و سال‌های آینده نیز ایران، آب اقلیم کردستان را خواهد بست و آن را کم خواهد کرد.      

 

دواروژ: آیا ویزا میان ایران و عراق برداشته خواهد شد؟

ناظم دباغ: میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان برای هموطنان ایرانی که به اقلیم کردستان سفر می‌کنند؛ برنامه‌ای وجود دارد و می‌توانند به مدت دو هفته و بدون ویزا به اقلیم کردستان سفر کنند و در آنجا بسر ببرند. بعداً می‌توانند مدت آن را طولانی بکنند. ولی به دلیل اینکه از طریق سفر هموطنان ایرانی به عتبات عالیات درآمد زیادی نصیب عراق خواهد شد، فعلاً ویزا برداشته نخواهد شد.     

 

سامان قبادی / ویراستاری: احسان ملا فوئاد

 

لینک گفت‌وگو:

http://fa.jamekurdi.com/report-and-discussion/ایرانی-ها-مردمانی-مقاوم-و-وطن-دوست-هستند-جمهوری-اسلامی-دارای-تجربه-گذر-از-تحریم-ها-است.html

 

 

 

 

 

 

آخرین بار تغییر یافته سه شنبه, 23 بهمن 1397 18:47
رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اعلام اینکه بغداد و اربیل تحریم های ضد ایرانی را نادیده خواهند گرفت به تشریح وضعیت حضور نظامیان آمریکایی در عراق پرداخت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سمیه خمارباقی:  سفر اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق در راس یک هیئت اقتصادی و سیاسی، تحریم های ضد ایرانی آمریکا و سفر احتمالی برهم صالح رئیس جمهوری عراق به آمریکا و حضور نظامیان آمریکایی در عراق از جمله موضوعاتی بود که در گفتگو با نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران مطرح شد که مشروح آن از نظر می گذرد:

*بر اساس اخبار منتشر شده، ۳ حزب دموکرات کردستان، اتحادیه میهنی و جنبش گوران درخصوص پستهای کلیدی توافق کرده اند. بر این اساس «نچیروان بارزانی» ریاست اقلیم، «مسرور بارزانی» نخست وزیر اقلیم و «بیگرد طالبانی» ریاست پارلمان اقلیم کردستان عراق را برعهده خواهند گرفت. آیا این خبر را تایید می کنید؟ آیا تصور نمی کنید وزن سیاسی حزب دموکرات بر اساس این خبر در ساختار سیاسی اقلیم کردستان عراق بالا خواهد بود؟

تاکنون احزاب کردی همچون اتحادیه میهنی کردستان، حزب دموکرات و گوران در حال مذاکره هستند در چارچوب پیشنهاد، حزب دموکرات برای ریاست اقلیم، «نچیروان بارزانی» و برای نخست وزیری «مسرور بارزانی» را کاندیدا کرده اند.

اتحادیه میهنی تا این لحظه تصمیم نگرفته است و دو تا کاندیدا دارد یکی از آنها بیگرد طالبانی و دیگری دکتر «ریواس فایق» همه اینها طرح و پیشنهاد است. تاکنون هیچ توافق نهایی صورت نگرفته است و ما در انتظار جلسه پارلمان و توافقات سیاسی هستیم.

مذاکرات طی هفته جاری نیز ادامه دارد و در صورت توافق، جلسه پارلمان برگزار خواهد شد. درباره وزن سیاسی حزب دموکرات باید گفت قدرت سیاسی و نفوذ سیاسی حزب دموکرات مربوط به نتایج انتخابات است که خب حزب دموکرات آراء بیشتری به دست آورد.

اگرچه حزب دموکرات آرای بیشتری در انتخابات به دست آورده است اما برای تعیین مدیریت و سیاست استراتژیک اقلیم باید توافق صورت گیرد. درست است که ریاست اقلیم کردستان و نخست وزیر متعلق به حزب دموکرات است اما باید توفق صورت گیرد اکثر مناصب دولتی بر اساس استحقاقات انتخاباتی صورت می گیرد. احزاب مذکور فعلا در حال مذاکره هستند و تاکنون توافقی صورت نگرفته است و تصمیم گیری نهایی نشده است.

*مهمترین محورهای سفر دکتر ظریف وزیر خارجه ایران به اقلیم کردستان عراق چه بود و چه موضوعاتی مطرح شد؟

سفر وزیر خارجه ایران به عراق اهمیت خاصی داشت چه برای بغداد و چه اقلیم. محورهایی که صحبت شد، مسائل امنیتی و هماهنگی و رایزنی درخصوص شرایط کنونی منطقه و موضوع دیگر تحریم های آمریکا علیه ایران بود و تاکید شد که روابط تهران با بغداد و اقلیم کردستان باید برقرار باشد و تقویت شود. توافقاتی صورت گرفت که به موجب آن همکاری های لازم و حفظ وضعیت کنونی بین دو کشور ادامه خواهد یافت.

در چارچوب قانون اساسی عراق، اقلیم کردستان عراق پایبند به همکاری های لازم و حفظ شرایط کنونی برای ادامه فعالیتها است و در همین راستا تاکنون خبر خاصی نیست که بگوییم فعالیت اقتصادی یا همکاری های لازم میان ایران و عراق افت کرده است. به نظرم همکاری ها ادامه خواهد یافت.

*بر اساس برخی اخبار آمریکا برخی نظامیان خود را از سوریه به عراق و از جمله اقلیم کردستان عراق منتقل کرده است، این خبر مورد تایید است؟

خبر دقیقی ندارم و تنها خبری که داریم این است که پایگاه نظامی «کی وان»(K1) شاهد حضور نظامیان آمریکایی است. نظامیان آمریکایی جدیدی وارد عراق نشده اند و همان نیروهایی هستند که برای جنگ با داعش وارد عراق شده بودند. چیزی که در رسانه ها وجود دارد این است که تعدادی از نظامیانی که از سوریه عقب نشینی کرده اند به پایگاه نظامی «کی وان»(K1) در کرکوک وارد شده اند.

من شخصا نمی توانم ورود این نظامیان را تایید کنم اما آن را شنیده ام. وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق این خبر را کلا تکذیب و اعلام کرده است که هیچ نظامی آمریکایی جدیدا وارد اقلیم کردستان عراق نشده است.

نکته ای که وجود دارد این است که هر گونه حضور نظامیان آمریکایی در عراق باید در چارچوب توافقات استراتژیک بین عراق و آمریکا صورت گیرد که اقلیم کردستان عراق نیز شامل این توافقات می شود.

*خبری مبنی بر ایجاد پایگاه آمریکایی در «شقلاوه» اقلیم کردستان عراق منتشر شده است آیا اقلیم به آمریکا اجازه خواهد داد از این پایگاه و پایگاه های دیگر اقلیم برای حمله به ایران استفاده کند؟

من تاکید می کنم که هیچ پایگاه جدیدی در خاک اقلیم کردستان عراق تاسیس نشده است و همان پایگاه های قبلی است که برای جنگ با داعش تاسیس شده بود. چنین پایگاهی وجود ندارد. اقلیم کردستان عراق در چارچوب حفظ وحدت عراق نمی تواند به صورت یکجانبه برای حضور نیروهای خارجی در خاک خود تصمیم گیری کند و این موضوع باید در چارچوب توافق با بغداد صورت گیرد.

بغداد و اقلیم اجازه نخواهند داد از خاک این منطقه به ایران حمله شود. غیر از پایگاه نظامی «کی وان» پایگاه دیگری که نظامیان آمریکایی در آن حضور داشته باشند وجود ندارد. هر چیزی که وجود دارد پایگاه های عراقی یا پایگاه های پیشمرگه هستند و در شقلاوه اصلا پایگاه نظامیان آمریکایی وجود ندارد.

به صورت کلی در پارلمان عراق در حال حاضر یک پروژه مطرح است که شامل کل عراق از جمله اقلیم کردستان است که نیروهای نظامی خارجی باید از عراق خارج شوند. اینکه این طرح در پارلمان عراق تصویب خواهد شد یا خیر باید بگویم که توافقات سیاسی در عراق بسیار سخت شده است. منافع حزبی و وابستگی گروه های سیاسی و عدم وحدت ملی و اینکه هر حزب و جریانی منافع خود و نه منافع ملی را در نظر می گیرد مانع اتخاذ توافقات سیاسی است.

*شما در گفتگویی عنوان کرده اید که اقلیم کردستان عراق و بغداد برای اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران تحت فشار هستند. چه راهکارهایی برای حفظ رابطه تجاری و اقتصادی با ایران از سوی بغداد و اربیل وجود دارد که تحریم های آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرد؟

اقلیم و بغداد تحت فشار زیادی هستند تا با تحریم های آمریکا علیه ایران همراهی کنند، سفرهای وزیر خارجه و مسئول خزانه داری آمریکا به عراق و دیدار با مقامات این کشور یعنی اینکه آمریکایی ها به دنبال بسیج کردن سیاست هایشان علیه ایران هستند اما اقلیم و بغداد تاکنون همراهی نکرده اند و خود آمریکایی دو بار به مدت ۳ ماه عراق را از همراهی با تحریم های ایران معاف کرده اند.

راهکارها و تجربه های گذشته اکنون نیز برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی انجام خواهد شد چرا که ما شریک دشمنی با مردم ایران نخواهیم بود و هر کاری که از دستمان بربیاید برای دور شدن از مشارکت در تحریم های ضد ایرانی اتخاذ خواهیم کرد و در این زمینه در چارچوب توافق با بغداد فعالیت خواهیم کرد.

تا این لحظه نیت این است که عراق با ایران همکاری کند و در تحریم های ضد ایرانی مشارکت نداشته باشد اما جزئیات این راهکارها و ساز و کار آن مشخص نیست. ما یک جغرافیای مشترک با ایران داریم که نمی توانیم آن را تغییر دهیم.

ایران همیشه در شرایط سخت در کنار ملت عراق بوده است و ما نمی توانیم این موضوع را نادیده بگیریم لذا بغداد دنبال حفظ روابط تجاری و اقتصادی با ایران است.

*«عامر الفایز» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق از احتمال بسیار سفر «برهم صالح» رئیس جمهوری این کشور به آمریکا با هدف معافیت از تحریم های ضد ایرانی خبر داده است آیا این خبر را تایید می کنید؟

بله این خبر را تایید می کنم و زمانی که آقای برهم صالح رئیس جمهور عراق شدند آمریکایی ها از وی برای سفر به واشنگتن دعوت کردند و این سفر به سال جدید میلادی (۲۰۱۹) موکول شد و به نظرم این سفر نزدیک است.هدف از این سفر حفظ منافع مردم عراق است و حفظ رابطه تجاری با ایران نیز در چارچوب منافع ملت عراق است.

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 01 بهمن 1397 18:49
رای دادن به این مورد
(0 رای)

جمهوری اسلامی ایران درباره حذف ویزا برای شهروندان این کشور؛ درخواستی را به حکومت عراق ارائه داده است، نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید: اگر عراق این کار را انجام دهد؛ ایران نیز ویزا را حذف خواهد کرد.

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلیمانیه» SNN گفت: پروژه حذف ویزا میان هم‌وطنان اقلیم کردستان و ایران، پروژه جدیدی نیست و بعضی وقتها سر باز می‌کند و گفت‌وگوهایی در مورد آن صورت می‌گیرد. 

 

وی همچنین گفت: حکومت اقلیم کردستان در حال حاضر، به صورت یک طرفه؛ ویزا را بر روی پاسپورت ایرانی برای هر شخصی؛ نه فقط بر روی بازرگانان، حذف کرده است. 

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در ادامه سخنانش اظهار داشت: اخیراً جمهوری اسلامی ایران درباره حذف ویزا برای شهروندان این کشور؛ درخواستی را به حکومت عراق ارائه داده است، تا آنها نیز ویزا را بر روی هم‌وطنان عراقی حذف کنند. 

 

«ناظم دباغ» در پایان سخنانش تأکید کرد: این درخواستی که ایران به عراق ارائه داده است برای هر نوع هم‌وطنی است، یعنی این تلاش به صورتی است که میان عراق و ایران پروسه ویزا خذف شود؛ نه فقط بر روی بازرگانان، ولی در حال حاضر، ویزا در بین دو کشور همچنان در جریان است.

 

شادان حسن

 

لینک خبر: 

http://snnc.co/News.aspx?id=38154&MapID=1 

 

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 01 بهمن 1397 18:35
رای دادن به این مورد
(0 رای)

گزارش ازفرشته قاضی // ناظم دباغ، نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید که عراق اجازه نخواهد داد از زمین این کشور برای حمله به ایران استفاده شود.

«عراق، نظر و اعتراض مقامات ایران را در نظر گرفته و اجازه نخواهد داد از زمین عراق استفاده و حمله به ایران انجام دهند ولی کلا حضور آمریکایی ها در عراق مال امروز نیست. برای فروپاشی صدام حسین آمدند و بعد برای جنگ داعش حضور دارند. درباره ایران هم باید بگویم که جنگ کار آسانی نیست

قای دباغ که از اعضای حزب اتحادیە میهنی کردستان عراق هم به‌شمار می رود می گوید که در صحنه رقابت میان آمریکا و ایران در عراق، این کشور منافع ملی خود را مدنظر قرار می‌دهد اما مرزهای جغرافیایی با ایران مساله مهمی است که روابط با ایران را تقویت می‌کند.

 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با همراهی یک هیات اقتصادی به عراق سفر کرده است. سفری که تنها چند روز پس از سفر از پیش اعلام نشده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به این کشور صورت گرفته بود. مایک پمپئو در این سفر قصد داشت دلخوری‌های حاصل از سفر از پیش اعلام نشده دونالد ترامپ به عراق را هم برطرف کند، سفری که در آن ترامپ تنها به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق رفت و بدون اینکه به بغداد سفر و با مقامات عراق دیدار کند این کشور را ترک کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما علاوه بر عراق به هفت کشور دیگر در منطقه خاورمیانه هم به منظور رایزنی برای افزایش فشار بر ایران سفر کرد، هرچند که او برای حضور در یک مراسم خاکسپاری خانوادگی در آمریکا، سفرش به کویت را لغو کرد.

ناظم دباغ، عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران می گوید: «یک رقابتی بین آمریکا و ایران در صحنه عراق وجود دارد که همچنان هم این کشمکش ها ادامه خواهد داشت اما به دلیل مرزهای جغرافیایی که با ایران داریم رویکرد ما تقویت رابطه با ایران است و معتقد هستیم که عراق بیشتر باید به فکر منافع ملی خود باشد. به همین دلیل اخیرا شاهد بودیم هم رئیس جمهوری عراق به ایران سفر کرد و هم وزیر خارجه ایران به عراق و اقلیم کردستان رفت و قرار است آقای روحانی هم برای نخستین بار به عراق سفر کند.»

«اقلیم کردستان برای همراهی با تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار است»

آقای دباغ می گوید که دولت اقلیم کردستان هم از سوی آمریکا برای همراهی با تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار گرفته است. او می‌گوید: «فشارها وجود دارد، چه حضوری و شفاهی و چه علنی. اما اقلیم کردستان و عراق بیشتر به فکر منافع خودشان هستند. اثر قدرتمندی‌های کشورهایی مثل آمریکا و بریتانیا محدود است و نمی توانند همه جای دنیا هر کاری می‌خواهند هر زمان انجام دهند. ما باید شرایط و جغرافیایی که در منطقه داریم چه با ایران یا ترکیه و سوریه را در نظر بگیریم. آمریکا در منطقه همیشه نه حضور داشته و نه خواهد داشت. طبق منافع خودشان در منطقه حضور پیدا می‌کنند و به همین دلیل فکر نمی‌کنم عراق بتواند به آمریکا اعتماد کامل داشته باشد.»

 

برخی گزارش ها حکایت از این دارد که نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه در پایگاه «عین الاسد» عراق که ۶۶ کیلومتر با مرز ایران فاصله دارد مستقر خواهند شد. مساله‌ای که از سوی مقامات ایران به‌عنوان تهدید تلقی شده است. ناظم دباغ می گوید: «عراق، نظر و اعتراض مقامات ایران را در نظر گرفته و اجازه نخواهد داد از زمین عراق استفاده و حمله به ایران انجام دهند ولی کلا حضور آمریکایی‌ها در عراق مال امروز نیست. برای فروپاشی صدام حسین آمدند و بعد برای جنگ داعش حضور دارند. درباره ایران هم باید بگویم که جنگ کار آسانی نیست. جنگ‌هایی که در کشورهای منطقه صورت گرفته از جمله در افغانستان، یمن، سوریه و عراق، عواقبی نداده که اینقدر راحت امریکا بتواند جنگ دیگری در منطقه شروع کند ضمن اینکه جنگ با ایران، جنگ دیگری است و جنگی نخواهد بود که مثل جنگ‌های دیگر منطقه باشد.»

عراق جزو کشورهایی است که در دور تازه تحریم های آمریکا علیه ایران که از پنج نوامبر شروع شده از این کشور برای واردات انرژی از ایران، معافیت گرفته است. این کشور به‌ویژه در زمینه گاز و برق نیازمند واردات از ایران است و در وضعیت کنونی به‌طور روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می‌کند که برای تغذیه نیروگاه‌های تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. بغداد همچنین به‌طور مستقیم ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می کند.

همزمان آمریکا در تلاش است تا عراق را از واردات انرژی از ایران بی‌نیاز کند. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا گفته است که: «اگر عراق با شرکت‌های آمریکایی کار کند، از واردات انرژی از ایران بی‌نیاز خواهد شد.»

آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 دی 1397 11:36
رای دادن به این مورد
(0 رای)

انتظار می‌رود تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران کاهش پیدا کند و «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در این کشور، معتقد است: بغداد به تحریم‌های اقتصادی پایند نبوده است و هر وقت ترامپ، متوجه بشود که ضرر تحریم‌ها از نفعشان بیشتر است؛ عقب نشینی می‌کند.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلیمانیه SNN گفت: بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به سیاست کشورهای منطقه بستگی دارد؛ عراق هم تاکنون پایبندی خود را به تحریم‌های این کشور نشان نداده است، این نوع سیاست هم بر روی فعالیت‌های اقتصادی تأثیرات خود را می‌گذارد.      

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه افزود: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در سطح اولیه خود کم نخواهد شد؛ ولی در حوزه عملیاتی آسانتر خواهد شد.

«ناظم دباغ» در مورد تغییرات منطقه و کم‌شدن تحریم‌های اقتصادی بر روی ایران توسط آمریکا گفت: دونالد ترامپ جزو آن دسته از کسانی است که هر چقدر در مورد اقتصادی فکر می‌کند؛ همانقدر در زمینه‌های دیگر به فکر فرو نمی‌رود، هر وقتی هم که متوجه بشود ضرر تحریم‌ها از نفعشان بیشتر است؛ از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران عقب نشینی می‌کند.  

 

لینک خبر:

http://snnc.co/Mobile/news.aspx?id=37567

 

رای دادن به این مورد
(0 رای)

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در‌ خصوص ورود نظامیان خارج شده آمریکا از سوریه به عراق توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، داستان خروج نظامی آمریکا از سوریه مشابه عراق است و همان‌طور که خروج نظامی آمریکا منجر‌به تولد نسل جدید تروریست‌ها به نام داعش شد، خروج از سوریه نیز ممکن است بسترسازی برای نسل جدیدی از تروریست‌ها باشد تا زمینه بازگشت مجدد آمریکا به سوریه را مانند عراق فراهم کند. بسترسازی که آمریکا قصد دارد با ساخت پنجمین پایگاه نظامی خود در اربیل آن را عملیاتی سازد.

اگر بهانه خروج نظامیان آمریکا از سوریه را شکست داعش بدانیم، عراق از یک‌ سال قبل پیروزی بر این گروه تروریستی را اعلام کرده و سزاوار بود که این نیرو‌های بیگانه قبل از سوریه، خاک عراق را ترک می‌کردند.

هماهنگی بین واشنگتن و رژیم صهیونیستی برای خروج نظامی آمریکا از سوریه و گسیل آن‌ها به اربیل عراق نشان می‌دهد که آمریکا به‌دنبال احیای مجدد داعش و نسل جدیدی از تروریست‌ها در منطقه غرب آسیاست و رفتار‌های جدید آمریکا در منطقه مشکوک است.

موضوعی که «عباس الموسوی» از اعضای برجسته ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» نخست‌وزیر سابق عراق، نسبت به تبعات به‌مراتب خطرناک‌تر آن هشدار داده و آن را زمینه جنگی ویرانگر در منطقه دانسته است.

وی گفته است که تصمیم به خروج نظامیان آمریکا از خاک سوریه شاید زمینه‌ساز برای یک اقدام نظامی در سال آینده (۲۰۱۹) باشد.

گزارش‌های خبری از عراق، نشان می‌دهد تعداد عناصر تروریستی داعش در داخل اراضی سوریه نزدیک به مرز‌های عراق بسیار ناچیز است و نمی‌تواند تهدیدی علیه عراق باشد؛ به این علت است که برخی کارشناسان گفته‌اند که خروج آمریکا از سوریه نتیجه یک معامله با آنکاراست تا زمینه برای اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه، خصوصاً در اماکن حضور نیرو‌های دموکراتیک سوریه فراهم شود.

از دیگر سو؛ برخی معتقدند، برهم صالح، رییس‌جمهوری عراق می‌تواند مسأله را برای فراگیری به پارلمان عراق ببرد و اگر آنجا مرجعیت عراق نسبت به این مسأله هشدار بدهند شاید آزادی عمل اقلیم و بارزانی در همکاری با آمریکایی‌ها ضعیف‌تر شود؛ اما اینکه جلوی آن‌ها را بگیرند. ممکن نیست.

برخی دیگر از تحلیلگران هم اظهار می‌کنند، ورود بدون اجازه آمریکا از دولت عراق برای استقرار در اربیل عراق نشان می‌دهد که رییس‌جمهوری عراق نمی‌تواند با این‌گونه موضوعات مستقیم برخورد کند، چون اقلیم برای خودش نخست‌وزیری و پارلمان محلی دارد و بحث اقلیم از دولت فدرال عراق جداست.

مخالفت بغداد با ورود نظامیان خارج شده آمریکا از سوریه به عراق و استقرار آن‌ها در منطقه اربیل موضوعی شد تا با «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران به بررسی این موضوع بپردازیم.

ناظم دباغ: آمریکا با بهانه‌ای نادرست به عراق بازگشته تا دوباره در عراق باقی بماند

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در‌ خصوص ورود نظامیان خارج شده آمریکا از سوریه به عراق گفت: «به نظر من عقب‌نشینی نیرو‌های آمریکایی از سوریه اقدامی غیرقابل پیش‌بینی بود. اگر به سیاست‌های آمریکا نگاه کنیم می‌بینیم که آمریکا ممکن است هر لحظه یک اقدام غیر‌منتظره‌ای را انجام دهد، به‌خصوص در دورانی که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری این کشور است، این‌گونه برنامه‌ها بیشتر دیده می‌شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، افزود: «از سوی دیگر این موضوع یک تجربه هم برای منطقه خواهد بود که نیرو‌های آمریکایی پس از ورود به کشور‌های مختلف اقدام به عقب‌نشینی می‌کنند کما اینکه درعراق این تجربه را مشاهده کردیم که آمریکایی‌ها از این کشور عقب‌نشینی کردند.»

ناظم دباغ، ادامه داد: «خروج یا ورود نیرو‌های آمریکا به عراق برای حل برخی مسائل و برطرف کردن دلایلی بود که عنوان می‌شد داعش باز می‌گردد و در زمان اوج تروریست‌های داعش آمریکایی‌ها به عراق بازگشتند. اکنون که داعش نابود شده است، آمریکا با بهانه‌ای نادرست به عراق بازگشته است تا دوباره درعراق باقی بماند، درصورتی که داعش وجود ندارد. باید بدانیم که داعش نه زمینی دارد و نه یک پدر و مادر درستی. داعش تبدیل به یک ایدئولوژی شده است.» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، افزود: «به نظر من عقب‌نشینی آمریکا از کشور‌های منطقه باعث می‌شود این کشور‌ها بیشتر به‌دنبال صلح و آشتی باشند و به این موضوعات فکر کنند.»

دباغ در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا اجازه صلح و دوستی در منطقه یا اجازه توسعه در اقلیم را خواهد داد یا خیر، گفت: «این‌گونه موضوعات تنها مربوط به کردستان عراق نیست. ما پای‌بند به قانون اساسی عراق هستیم و معتقدیم که بدون رضایت و موافقت عراق نمی‌شود که آمریکایی‌ها در اقلیم مستقر شوند.»

عقب‌نشینی موقتی

وی ادامه داد: «شاید عقب‌نشینی آمریکا ازاقلیم موقتی بوده است و اکنون دوباره این موضوع رخ داده است و این به سیاست‌های عراق باز می‌گردد.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، یادآور شد: «صحبت کردن در این‌باره دلیل ضعف دولت عراق است و نمی‌شود که در برخی مسائل بگوید امور و کنترل عراق در دست من است و در برخی امورکه ضعف صورت می‌گیرد، بگوید کرد‌های اقلیم مقصرند و تأکید کند که اقلیم در این باره نقش داشته است، این درست نیست.»

دباغ با اشاره به اینکه این‌گونه رفتار‌های آمریکا در منطقه را بار‌ها مشاهده و تجربه کرده‌ایم، افزود: «این اعتقاد شخصی من است که اعتماد کردن به نیرو‌های خارجی به شرایط آن‌ها باز می‌گردد و اگر شرایطش باشد عقب می‌روند و اگر شرایطش باشد دوباره باز می‌گردند. این‌گونه رفتار‌ها را در طول این سال‌ها از آمریکایی‌ها در منطقه بار‌ها مشاهده و تجربه کرده‌ایم.»

آمریکا پایگاه نظامی جدید در اربیل احداث می‌کند

البته، یک منبع کرد عراق از قصد آمریکا برای ایجاد یک پایگاه نظامی جدید در استان اربیل واقع در شمال این کشور خبر داد. این منبع با اشاره به اینکه آمریکا مقدمات انتقال نیروهایش از سوریه به عراق را آغاز کرده، فاش کرد که آمریکا قصد دارد یک پایگاه نظامی جدید در شهرستان شقلاوه از توابع استان اربیل، واقع در شمال این کشور احداث کند.

منبع یاد شده  اظهار کرد: «آمریکا اخیراً نیز یک پایگاه نظامی درمنطقه حریر از توابع شهرستان شقلاوه احداث کرده بود که پنجمین پایگاه این کشور در کردستان عراق محسوب می‌شود.»

وی در ادامه گفت: «تعداد نیرو‌های نظامی که به عراق منتقل خواهند شد، حدود دو هزار نیرو خواهد بود، این تعداد به پایگاهی که در فاصله ۶۰‌کیلومتری مرز‌های ایران قرار دارد، منتقل می‌شوند.»

منبع: روزنامه صبح نو

آخرین بار تغییر یافته سه شنبه, 04 دی 1397 20:50
صفحه1 از9

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی