امروز: سه شنبه 05 تیر 1403 برابر با 25 جون 2024

با قرائت پیام رئیس اقلیم کردستان بزرگداشت عباس کمندی در تهران برگزار شد

با حضور نمایندگی اقلیم کردستان در تهران و با قرائت پیام تسلیت رئیس اقلیم کردستان، بزرگداشت خواننده کُرد «عباس کمندی» در تهران برگزار شد.

 

با حضور دکتر «جگرخوین» (محمد صدیق احمد) جانشین نمایندگی اقلیم کردستان در تهران، چندین شخصیت سیاسی، فرهنگی و هنری کردستان و ایران، از جمله؛ «شهرام ناظری» خواننده سرشناس کُرد، خانواده خواننده کُرد «عباس کمندی»، تعدادی از اعضای هیئت مدیره جامعه کردهای مقیم مرکز، دکتر «قطب‌الدین صادقی» استاد دانشگاه، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر، دکتر «جلال جلالی‌زاده» استاد دانشگاه تهران و نماینده مردم سنندج در دور ششم مجلس شورای اسلامی، دکتر «اسعد اردلان» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل حقوق بین‌الملل، «بهرام ولدبیگی» رئیس انستیتو فرهنگی کردستان در تهران، تعدادی از کارمندان دفتر نمایندگی اقلیم کردستان در ایران، به همت مؤسسه فرهنگی و هنری «سیما گستر زاگرس» به مدیریت «محمد فریدونی» دوبلور سرشناس کُرد و با مجری‌گری «پرویز حبیبی»، ساعت 30/6 بعد از ظهر روز دوشنبه 12 خرداد ماه جاری (2 ژوئن 2014) مراسم ختم و بزرگداشت خواننده کُرد «عباس کمندی» در مسجد ابوالفضل در تهران برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم دکتر «اسعد اردلان» در مورد شخصیت هنری «عباس کمندی» گفت: عباس کمندی هنرمند بی‌بدیل کردستان بود و یکی از سرمایه‌های فرهنگی جامعه ماست، استعدادی ذاتی در وجودشان بود. زندگی این هنرمند و آثاری که برای ما برجای گذاشته نشاندهنده این است که این استعداد همراه با پشتکار بلندمدتی است و تا آخرین لحظات زندگی‌شان هم در ادامه دادن به هنر باز نایستاد.

 

وی همچنین گفت: از دوره جوانی خاطرات زیادی با عباس کمندی دارم، 4 سال از ایشان کوچکتر بودم و در یک محله زندگی می‌کردیم و با همدیگر در یک دبیرستان درس می‌خواندیم و با پسر عموهای من هم، خیلی روابط نزدیکی داشتند و دوست بودند، همان زمان هم احساس این را می‌کردم که ایشان به شعر و موسیقی علاقه دارند و این توان را در خود ایجاد کرد که امروز ما برای از دست این سرمایه فرهنگی متأسف باشیم.

 

در ادامه این برنامه، دکتر «جگرخوین» جانشین نمایندگی اقلیم کردستان در تهران، پیام تسلیت «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان، به مناسبت درگذشت «عباس کمندی» را قرائت کردند، در بخشی از این پیام آمده است: با شنیدن خبر درگذشت هنرمند نامدار کُرد عباس کمندی دل‌نگران شدم. عباس کمندی در زمینه هنرهای خوانندگی، آواز، نقاشی، شعر و نمایشنامه‌نویسی سالهای زیادی به هنر و فرهنگ کُردی خدمات ارزنده‌ای را ارائه داده‌اند و اثرگذاری ایشان در این زمینه‌ها، ملموس و مورد احترام است.

 

در ادامه این پیام آمده است: فقدان این هنرمند، خسران بزرگی برای هنر کُردی است، به خانواده عباس کمندی و هنرمندان کردستان تسلیت می‌گویم و شریک این غم جانکاه هستم، از خداوند بزرگ خواستارم که این مرحوم را مورد مهربانی خود قرار دهد و به همه آرامی و دلنوانی ارزانی دارد.

 

در بخش دیگری از مراسم بزرگداشت عباس کمندی، پیام مهندس سید «عزت الله ضرغامی» رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به مناسبت درگذشت این خواننده کُرد قرائت شد، در بخشی از این پیام آمده است: درگذشت هنرمند نامدار کُرد جناب آقای عباس کمندی که عمر شریف خود را وقف فرهنگ و هنر و تعالی فرهنگ مقدس ایرانی ـ اسلامی نموده، به خانواده محترم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و برای شادی روح آن مرحوم از درگاه خداوند متعال دعا می‌کنیم.

 

در ادامه برنامه، «اسعد خوشگوار» مجری کُرد، زندگینامه عباس کمندی را قرائت نمودند که در آن به تمام مراحل زندگی هنری این هنرمند اشاره شده بود و در ادامه شعری از «شهره کمندی» دختر عباس کمندی را که به بهانه فوت پدرشان سروده بودند را برای حاضران قرائت نمود.

 در بخش دیگری از این بزرگداشت، «بهروز توکلی» خواننده کُرد شعری از سروده‌های عباس کمندی را با صدای دل‌انگیز خود به شیوه مقام خواند و در ادامه، دکتر «قطب‌الدین صادقی» در مورد شخصیت عباس کمندی گفت: کمندی عشق بزرگی به کردستان داشت، مردی بود که به تنهایی خودش را ساخت و هر چیزی که یاد گرفت نزد خود یاد گرفت، وقتی از فرانسه برگشتم مدت زمان زیادی به دیدنم می‌آمد. در مورد فرهنگ کردستان، تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده بود و همه آنها در پرونده‌ای بزرگ گردآوری کرده بود، می‌خواست آنها را به شیوه مرتبی منتشر نماید.

 

وی همچنین گفت: اطلاعات زیادی در مورد فرهنگ و آداب و رسوم کردها داشت، به خوبی با تکنولوژی آشنا نبود؛ چونکه در هیچ دانشگاهی درس نخوانده بود. هر چیزی که یاد گرفته بود با همت و تلاش خود فراگرفته بود. در عرصه‌های زیادی کار کرده بود، در هیچ عرصه‌ای همچون موسیقی موفق نشد و بر روی موسیقی کردی نیز تأثیرگذار بود. کارهای هنری دیگرش نیز جای تأمل دارد ولی تأثیر آنها به اندازه تأثیر ایشان بر روی موسیقی کُردی نبود.

 نمایشنامه‌نویس و کارگردان باتجربه تئاتر ایران، در ادامه اظهار داشت: عباس وضعیت اجتماعی بسیار خوبی نداشت، آن زمانی که شروع به خوانندگی و تحقیقاتش نمود، هر کسی دیگر به جای وی بود؛ شاید سرنوشت دیگری می‌داشت. ولی به باور بنده چیزی در ذاتش بود، گوهری در طبیعتش بود که باعث این شد که عباس، بزرگترین پیشرفت را به‌دست آورد، که این خود نشانه سربلندی و افتخار است.        

 

 استاد دانشگاه‌های تهران در ادامه تأکید کرد: من از کودکی ایشان را می‌شناسم، آن وضعیت اجتماعی که در کودکی داشت در حقیقت می‌توانست هر کسی را از پای دربیارود، ولی کسی بود که با غیرت خود و آن استعدادی که در ذاتش بود و اطلاعاتی که یواش یواش از راه هنر به‌دست آورده بود؛ توانست از جایگاه خیلی پایین به جایگاه و مرتبه بالایی برسد. هیچ کسی همچون عباس پیشرفت نکرد و من این را افتخار می‌دانم. هیچ کسی همچون عباس، مراحل موفقیت را روی پاهای خود طی نکرد و برای رسیدن به این موفقیت، به کسی تکیه نکرد.

 

وی همچنین گفت: شاید از این مسئله خبر نداشته باشید؛ برای اولین بار که شروع به کار فرهنگی و هنری نمود، یک راهنمای ساده بود. آن زمانی که «محمدرضا لطفی» آهنگساز و نوازنده سرشناس تار ایران در سنندج سپاه دانش بود، ما جمعی بودیم که کار هنری می‌کردیم، کمندی هم همراه ما بود. تصمیم گرفتیم که به اورامان برویم؛ عباس همراه ما آمد و راهنمایمان بود. سرآغاز کار فرهنگی و هنری عباس، تنها همین کار بود، که هیچ کسی از این اطلاع ندارد. با کسانی همراه بود که هنرمندان بزرگ و اندیشمندی بودند؛ یواش یواش بر وی تأثیر گذاشتند از آن جمله می‌توان از کامکارها و افراد دیگری نام برد.            

 دکتر «قطب‌الدین صادقی» در پایان سخنانش خاطرنشان ساخت: عباس به شیوه‌ای پیشرفت کرده و موفقیت کسب کرده است؛ بزرگتر و چشمگیرتر از تمام هنرمندانی که در کردستان هستند. که این خود، برای همه ما جای افتخار است. از کودکی ایشان را می‌شناسم و تا آن زمانی که بدرود حیات گفت؛ با توجه به اینکه وضعیت نامناسبی که داشت و هیچ کسی دستش را نگرفت ولی با همه این احوال، عباس از تلاش و فعالیت متوقف نشد. به عقیده بنده در زمینه هنر دهها سال است که توانسته بر روی پای خود چیزی خلق کند که امروز بسی جای افتخار و سربلندی است. و نمونه برجسته از کسانی است که یواش یواش وضعیت اجتماعی خود را با غیرت، پشتکار و بهره‌گیری از استعداد خود، تغییر دادند و چیزی به فرهنگ و هنر ما اضافه کردند. این اشخاص در حقیقت سرمایه فرهنگی و هنری اجتماعی ما محسوب می‌شوند.

 

در بخش دیگری از این بزرگداشت، چندین پیام به مناسبت درگذشت «عباس کمندی» قرائت شد، از جمله؛ جامعه کردهای مقیم مرکز، انستیتو فرهنگی کردستان در تهران، هنرمندان مؤسسه فرهنگی و هنری «سیما گستر زاگرس»، هنرمندان بخش سیمای کُردی شبکه جهانی سحر، مجریان و کارمندان رادیو کُردی تهران، هنرمندان و کارکنان رادیو و تلویزیون‌های سنندج و مهاباد، جامعه وکلای کُرد مقیم مرکز، جامعه کردهای اورامانی ساکن تهران، هیئت کشتی استان کردستان، هنرمندان شهرهای مختلف کردستان، جامعه کرمانشاهیان ساکن تهران، مهندس سید «احسن علوی» نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی، مجله مهاباد، جامعه آذری‌ها و لُرهای ساکن تهران و چندین مرکز و نهاد دیگر.

 

در پایان این مراسم، دکتر «جلال جلالی‌زاده» استاد دانشگاه تهران و نماینده مردم سنندج در دور ششم مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه قدر هنرمندان خود را در زمانی که در قید حیات هستند نمی‌دانیم و مرده‌پرست هستیم. بایستی ما وفادار باشیم و از هنرمندان خود در زمان حیاتشان تقدیر کنیم و هنر آنها را پاس بداریم.

وی همچنین گفت: با سپاس از جناب آقای «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان، که برای درگذشت «عباس کمندی» با فرستادن پیام تسلیت ابراز همدری نموده‌اند، ایشان همیشه از فرهنگ و هنر بخش‌های مختلف کردستان حمایت می‌نمایند.

دکتر جلالی‌زاده در ادامه شعری را با لهجه هورامی در ستایش صدا، هنر و شخصیت «عباس کمندی» قرائت نمودند.

 

 

در مراسم  بزرگداشت «عباس کمندی» تعدادی از شخصیت‌های سیاسی، محققین، هنرمندان و نویسندگان حضور داشتند، از جمله؛ سید «معروف صمدی» نماینده مردم سنندج در دوره های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی، «جعفر آیین‌پرست» نماینده مهاباد در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، مهندس «علیرضا شهبازی» استاندار سابق استان کردستان، «احمد بحری» سردبیر مجله مهاباد، «حمیدرضا عاطفی» پژوهشگر و تحلیلگر موسیقی ایران، «هاشم سلیمی» محقق و نویسنده کُرد، «سیامک کاکه‌یی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل و امور خاورمیانه، «اردشیر زابلی‌زاده» رئیس شبکه خبر، «عطا قادری» رئیس پیشین سیمای کُردی شبکه سحر، «احسان هوشمند» محقق، نویسنده و تحلیلگر اجتماعی و مسائل اقوام، «هاشم هدایتی» استاد دانشگاه و فعال سیاسی، «محمد هادیفر» رئیس خبرگزاری کُرد پرس، «ایوب گازرانی» محقق و زبانشناس کُرد، «فرشید غریب‌نژاد» سرپرست گروه موسیقی چهل دف، تعدادی از بانوان فعال امور اجتماعی کردستان، «آزاد میرزاپور» نوازنده تار، «ابراهیم عبدالله‌زاده» روزنامه‌نگار کُرد، «پیام علوی» بازیگر سنندجی، «شاهو رستمی» شاعر کردستانی و تعدادی از علاقمندان به فرهنگ، هنر و موسیقی کردستان و چندین شخصیت دیگر.

 

 

 

 

کد خبر: 329

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی