امروز: جمعه 14 آذر 1399 برابر با 04 دسامبر 2020

بیانیه فعالان فرهنگی غرب ایران خطاب به رئیس جمهور؛ دولت کمک به مردم آواره در اقلیم کردستان عراق را افزایش دهد

جمعی از فعالان فرهنگی غرب ایران در بیانیه‌ای از دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران خواستند دستور دهد تا نهادهای ذیربط ایرانی به‌ویژه سازمان هلال احمر، اقدامات امدادی و درمانی خود را در جهت کمک به مردم آواره در اقلیم کردستان عراق تشدید نمایند.

به گزارش کردپرس، متن کامل این بیانیه که به امضای 48 نفر از فعالان فرهنگی غرب ایران رسیده است به شرح زیر می‌باشد:

 

به‌نام خدا

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر روحانی

 

با سلام

 

همانگونه که مستحضرید پس از حمله گروه تروریستی داعش به استان‌های نینوا و صلاح‌الدین و سایر نقاط غربی عراق، این جریان تروریستی توانست بر بخش‌هایی از عراق مسلط شود. در نتیجه حملات داعش هزاران تن از مردم بی‌گناه قربانی و کشته و زخمی و اسیر شدند.

در هفته‌های گذشته این جریان تروریستی ـ سلفی با شروع حملات به اقلیم کردستان عراق به ویژه شهرهای سنجار (شنگال)، مخمور و جلولا به سیر حملات خود شدت بخشید و ضمن آنکه در جریان این حملات ده‌ها شهروند کُرد عراقی قربانی مطامع این گروه شدند؛ دهها هزار تن از شهروندان نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده و هزاران تن از آوارگان به کوهستان‌های اطراف شنگال پناه بردند. نبود امکانات و گرمای طاقت فرسای هوا نیز موجب شد تا دهها تن از آوارگان پناه گرفته در کوهستان‌های اطراف نیز از فرط تشنگی و کم آبی یا کمبود مواد خوراکی و درمانی تلف شوند. همچنین داعش در جریان حملات خود دهها تن از زنان جوان کُرد ایزدی را به گروگان گرفته و بدین ترتیب برگ غیرانسانی دیگری بر لیست جنایات خود در منطقه افزوده است.

 

ریاست محترم جمهوری

 

همانگونه که جنابعالی به خوبی آگاهید کُردها در هر جای جهان ساکن باشند بخشی از هم‌تباران تاریخی و فرهنگی و تمدنی ایرانیان محسوب می‌شوند و از نظر فرهنگی و تمدنی با همه ایرانیان پیوندهای عمیق و ناگسستنی دارند. بر این اساس و بر مبنای روابط سیاسی و راهبردی گسترده ایران با مردم کُرد در اقلیم کردستان عراق در جریان بحران اخیر و در روزهای دشوار و سختی که دولت و ملت عراق و به ویژه مردم کُرد عراقی با آن روبرو هستند دولت و ملت ایران به یاری این مردم مظلوم و ستمدیده برخاست و ریاست اقلیم کردستان یعنی آقای «مسعود بارزانی» نیز در نامه‌ای خطاب به جنابعالی از کمک‌های دولت و ملت ایران به مردم اقلیم کردستان قدرادانی نموده است.

 

جناب آقای دکتر روحانی

 

مردم آواره و رنجدیده کُرد عراقی به ویژه صدها هزار تن از آوارگان شنگال و نیز آوارگان عرب پناه گرفته در اقلیم کردستان عراق در این روزهای بحرانی با کمبود شدید مواد خوراکی، درمانی و سرپناه روبرو هستند و نیازمند امداد همه جانبه دوستان و از جمله دولت و ملت ایران هستند.

ما جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی غرب ایران ضمن تشکر از کمک‎‌ها و اقدمات دولت در حمایت از دولت و مردم در اقلیم کردستان عراق و با درک مشکلات پیچیده پیش روی آوارگان مستقر در اقلیم کردستان عراق از جنابعالی درخواست می‌کنیم دستور فرمایند تا نهادهای ذیربط ایرانی به‌ویژه سازمان هلال احمر اقدامات امدادی و درمانی خود را در جهت کمک به مردم اقلیم کردستان عراق تشدید نمایند. بذل توجه جنابعالی به مردم رنجدیده کُرد عراقی و افزایش امدادرسانی و یاری به دولت اقلیم کردستان عراق در حوزه‌های مختلف و از راه‌های مختلف و مقتضی در این روزهای سخت و دشوار، برگ تاریخی دیگری از همراهی‌های دولت و ملت ایران با مردم کُرد عراق خواهد بود.

با سپاس

 

1 ـ ابراهیم فتاحی 2 ـ شهاب تجری 3 ـ کیوان عزیزی 4 ـ محسن فلاح 5 ـ حامد بهرام‌آبادی 6 ـ میترا امیری 7 ـ علی اسدی 8 ـ ارشد امجدی 9 ـ مصطفی احمدیان 10 ـ افسانه فلاحی 11 ـ جواد ظاهری 12 ـ محبت کمری 13 ـ مصطفی مرادکیهانپور 14 ـ ایرج حشمتی 15 ـ کورش صباغیان 16 ـ سید محمد وهاب میرزاده  17 ـ تورج تشنه‌دل  18 ـ بابک معبدی  19 ـ حامدشاهینی 20 ـ مجمد جوادعبدی 21 ـ مسعوداکبری 22 ـ امیرکرمی 23 ـ مهدی موقوفه 24 ـ مجتبی ساسانی 25 ـ احد خسروی 26 ـ یوسف عزیزی 27 ـ پرویز پیروزمند 28 ـ اصغر امیرخانی 29 ـ علیرضا الیاسی 30 ـ وحید رنجبر 31 ـ فرهاد نصیریان  32 ـ ابوبکر مؤمنی 33 ـ حسن رمضانی 34 ـ منوچهر پسندی 35 ـ  خلیل مرادی 37 ـ انور هاشمی 38 ـ روزبه عزتی 39 ـ عرفان پیرصاحب 40 ـ چراغعلی گروسی 41 ـ احسان روحانی 42 ـ ایرج سلیمی 43 ـ هوشنگ دولتیاری 44 ـ کاوه سلیمی 45 ـ جلال سلیمی 46 ـ احسان زندی 47 ـ کامران تکوک  48 ـ احسان هوشمند

 

 

 

 

کد خبر: 373

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی