امروز: چهارشنب 02 خرداد 1403 برابر با 22 می 2024

جهانگیری در دیدار با بارزانی: روابط اقلیم کردستان با ایران استراتژیک و تاریخی است

سرویس: سياسي دولت: معاون اول رییس جمهور ایران در دیدار با «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان گفت: باید تلاش کنیم مرزهای مشترک را به مرزهای پر رونق تجاری و اقتصادی تبدیل نموده و توسعه و امنیت را برای مرزنشینان عراقی و ایرانی تامین کنیم.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار با «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، توسعه مناسبات همه جانبه با دولت و ملت عراق را در صدر اولویت های سیاست خارجی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دانست و با تاکید بر اینکه ایران در کنار همه اقوام و مذاهب عراق خواهد بود، اظهار داشت: ایران همانطور که از بغداد در مقابله با داعش حمایت کرد، با همان جدیت و سرعت اربیل را نیز مورد حمایت قرار داد.

 

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران از حامیان جدی تحکیم مناسبات میان اربیل و بغداد و مشارکت موثر برادران کرد در ساختار سیاسی و تصمیم گیری عراق است، افزود: ایران همواره مدافع وحدت و یکپارچگی میان اقوام، مذاهب و گروه های مختلف عراق بوده است و همچنان ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف، در خدمت اتحاد و انسجام داخلی عراق خواهد بود.

 

وی همچنین با اشاره به اهمیت امنیت اقلیم کردستان عراق و مرزهای مشترک این منطقه با ایران، تصریح کرد: انتظار داریم مسئولین اقلیم کردستان عراق برای مقابله با تعرض گروه های تروریستی و فعالیت های مسلحانه ای که بعضا از این مرزها علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، توجه و رسیدگی جدی تری داشته باشند.

 

جهانگیری ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه ی همکاری ها و گسترش مناسبات اقتصادی با عراق و از جمله اقلیم کردستان این کشور خاطر نشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران اختیار استانداران مرزی ایران را برای رونق دادن به مبادی مرزی مشترک با اقلیم کردستان عراق و توسعه همه جانبه در حوزه های اقتصادی و تجاری افزایش داده است و باید تلاش کنیم مرزهای مشترک را به مرزهای پر رونق تجاری و اقتصادی تبدیل نموده و توسعه و امنیت را برای مرزنشینان عراقی و ایرانی تامین کنیم.

 

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این ملاقات، از گروه تروریستی داعش بعنوان تهدیدی جدی برای عراق یاد کرد و ضمن قدردانی از حمایت ها و پشتیبانی های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این گروه تروریستی گفت: ایران همواره در شرایط سخت و دشوار در کنار دولت و ملت عراق بوده است و روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران نیز روابطی استراتژیک و تاریخی است.

 

«نیچیروان بارزانی» ادامه داد: داعش تنها یک گروه نظامی متجاوز نیست بلکه یک تفکر و گفتمان مخرب و خطرناک است و اگر مسئولین کشورهای منطقه در زمینه ی آموزش و آگاهی بخشی به مردم گام های جدی‌تر برندارند، ممکن است شاهد آسیب های جدی تر در آینده باشیم.

 

وی افزود: گروه تروریستی داعش در حقیقت متشکل از گروه های تندرو و افراطی مذهبی است و گروه های بعثی است که سعی دارند تفکرات و عقاید مخرب خود را به مردم القا کنند و در پوشش و به نام اسلام به دنبال جذب افراد هستند.

 

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با تبریک توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 افزود: بی تردید پس از اجرای این توافق و لغو تحریم های ایران، بستر و زمینه های بیشتری برای توسعه ی همکاری های اقتصادی فی مابین فراهم خواهد شد.

 

 

 

وی با تاکید بر لزوم ارتقاء‌سطح روابط اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد: ظرفیت های فراوانی برای توسعه ی مناسبات اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق وجود دارد و امیدوارم با توسعه ی همکاری های مرزی و فعال شدن بخش خصوصی، شاهد ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی و تجاری باشیم.

 

 

 

 

نیچروان بارزانی، انسجام و وحدت داخلی عراق را نیز ضروری و پراهمیت دانست و خاطرنشان کرد: یکپارچگی و توافق میان گروههای مختلف در عراق از هر نوع توافق و تفاهم با کشورهای دیگر مفیدتر است و می تواند در حل مسائل و مشکلات امنیتی عراق کارساز و موثر باشد.

کد خبر: 549

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی