امروز: چهارشنب 02 خرداد 1403 برابر با 22 می 2024

شمخانی در دیدار با بارزانی: خود را متعهد به حمایت از برادران کُرد می‌دانیم

سرویس: سياسي ـ سياست خارجي: «نیچیروان بارزانی» نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق با «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار گفت: عراق متحد و یکپارچه می‌تواند الگویی منحصربه‌فرد از ساختار سیاسی حاصل از تفاهم و مشارکت اقوام و مذاهب مختلف باشد.

 

او در این دیدار که پیش از ظهر روز دوشنبه برگزار شد با اشاره به تهدیدات مشترک ناشی از تروریسم تکفیری برای مجموعه کشورهای منطقه گفت: همکاری فعال برای مبارزه واقعی با موج افسارگسیخته تروریسم تکفیری که تهدیدی شکننده برای امنیت جهانی به حساب می‌آید باید به عنوان اولویت اول در مناسبات مشترک منطقه‌یی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی بی‌صداقتی برخی مدعیان مبارزه با تروریسم را آفتی زیان‌بار برای ریشه‌کن کردن این پدیده شوم عنوان کرد و افزود: در حالی که مقامات ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی تبلیغاتی بر حساسیت این کشور در دفاع از امنیت اقلیم کردستان در برابر داعش تاکید می‌کردند هیچ اقدامی در برابر تهاجم گسترده این گروه تروریستی به اقلیم انجام ندادند.

 

شمخانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خود را متعهد به دفاع و حمایت از برادران کُرد خود می‌داند و حمایت تاثیرگذار از اقلیم کردستان عراق در مقابله با عملیات گسترده و بسیار خطرناک داعش نیز که می‌توانست به سقوط اربیل منجر شود شاهد روشنی بر این مدعاست.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی وحدت گروه‌های سیاسی کرد و تلاش بیش‌تر برای افزایش تفاهم و ممانعت از ایجاد شکاف در ساختار سیاسی اقلیم کردستان را ضرورتی غیرقابل اجتناب عنوان کرد و افزود: هرگونه تنش میان گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کرد موجب شکل‌گیری شکاف امنیتی در اقلیم و به حاشیه رفتن اصل مبارزه با تروریسم خواهد شد.

 

او ضرورت تداوم همکاری و مشارکت میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق برای مدیریت بحران‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و افزود: روند مثبتی که با استقرار دولت آقای عبادی در مسیر حل و رفع اختلافات میان اقلیم کردستان و بغداد ایجاد شد تاثیر قابل توجهی در ارتقای هم‌گرایی و وحدت میان مجموعه جریانات سیاسی در عراق داشته است.

 

«نیچیروان بارزانی» نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان گفت: مسوولان و مردم اقلیم هرگز خدمات و حمایت‌های صادقانه برادران ایرانی خود را که در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط در کنار مردم اقلیم کردستان بودند را فراموش نخواهند کرد.

 

وی با تاکید بر اراده خلل‌ناپذیر دولت اقلیم کردستان در مبارزه با تروریسم تکفیری و ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در این زمینه افزود: خوشبختانه شرایط امنیتی اقلیم کردستان در سایه اجرای برنامه‌های گسترده‌ای که برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها اجرا شده بسیار مناسب است.

 

 

بارزانی در پایان، سیاست دولت اقلیم برای گفت‌وگو و مفاهمه با جریانات سیاسی کردی در اقلیم و هم‌چنین حل مسالمت‌آمیز مشکلات با دولت مرکزی را مورد تاکید قرار داد و افزود: با وجود مشکلات زیاد ناشی از حضور آوارگان عراقی و سوری و هم‌چنین کاهش قیمت نفت که اثرات نا مناسبی را به‌دنبال داشته است روند توسعه اقتصادی و اجتماعی در اقلیم کردستان تداوم دارد.

کد خبر: 550

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی