امروز: چهارشنب 02 خرداد 1403 برابر با 22 می 2024

درخواست اربیل از دولت مرکزی و جامعه جهانی برای حل بحران آوارگان در اقلیم کردستان

سرویس: بين الملل - آسيا،خاورميانهـ نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد و جامعه جهانی خواست تا به مسئولیت‌های خود در قبال آوارگان عراقی موجود در اقلیم عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در دیدار با «آنتونیو گوترس» کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد: اقلیم کردستان به تمامی آوارگان سوری و عراق در داخل عراق امکانات و خدمات لازم را ارائه کرده است اما در حال حاضر تعداد آوارگان از امکانات و خدمات ارائه شده توسط اقلیم کردستان بیشتر است.

وی گفت: دولت عراق و جامعه جهانی باید به مسئولیت‌های خود در قبال این مسئله و ارائه کمک‌های به طور جدی عمل کنند.

بارزانی اظهار داشت: موسسات و طرف‌های ذیربط در اقلیم کردستان آماده همکاری با سازمان‌های بین المللی برای ارائه کمک‌ رسانی‌ها به آوارگان هستند.

از سوی دیگر گوترس از اقلیم کردستان به خاطر استقبال از آوارگان و ارائه کمک رسانی به آنان قدردانی کرد و خواهان حمایت گسترده جهان از این منطقه شد.

آنتونیو گوترس رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل در جریان بازدید از اردوگاه آوارگان الخضر در عراق خطاب به خبرنگاران گفت که در مقابل سخاوت و همبستگی دولت و مردم کردستان عراق در این زمان بسیار سخت سر تعظیم فرود می‌آورد.

گوترس اضافه کرد: منطقه خودمختار کردستان عراق به دلیل پذیرش زودهنگام موج آوارگان از کشور جنگ زده سوریه فشارهای سنگینی را متقبل شده بود.

وی گفت: حتی بدون این منابع، دولت و مردم کردستان عراق پذیرای این مردم آواره بوده و هر چیزی که داشته‌اند را با آنها به اشتراک گذاشته‌اند.

گوترس که روز چهارشنبه با رهبران عراق در بغداد دیدار کرد، از جامعه بین المللی خواست تا از آوارگان عراقی و قربانیان جنگ در عراق حمایت گسترده به عمل آورد اما در عین حال از مردم و دولت کردستان عراق نیز حمایت چشمگیری داشته باشند.

 

به گفته وی تعداد افراد بی خانمان شده در عراق به دو میلیون نفر رسیده است.

 

 

 

 

کد خبر: 336

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی